Şimdi Ara

Honda, Türkiye'deki Civic üretimine 2021'de son veriyor [Güncelleme]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
1
Favori
7.152
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Güncelleme: Konuyla ilgili Honda'dan beklenen açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre Türkiye'deki Honda Civic üretimine 2021 yılında son verilecek. Yetkililer, "Türk hissedarlar ile yapıcı diyaloğumuz sürecek. Türkiye'deki iş operasyonlarımıza devam etme niyetindeyiz." ifadelerini kullandı.

Japon üretici Honda’nın İngiltere’deki Swindon fabrikasını 2022 yılında kapatacağına yönelik iddialar otomotiv sektörünün gündemine bomba gibi düşmüştü. Fakat gelen haberlere göre Honda’nın bu kararı İngiltere ile sınırlı değil. Sevilen marka Honda'nın Türkiye’deki fabrikasını da kapatması gündemde.

Tüm dünyada büyük gündem oluşturan fabrika kapatma kararının sebebi olarak İngiltere’nin AB’den ayrılması, yani Brexit gösterilmişti. İngiltere North Swindon Milletvekili Justin Tomlinson ise kararın Brexit ile ilgili olmadığını açıklayarak Türkiye’yi de yakından ilgilendiren bir iddiada bulundu. Tomlinson, “Honda, Türkiye'deki fabrikasını da kapatacak ve tüm Avrupa için Japonya'daki merkezinde üretim yapacak” şeklinde konuştu.

Honda Türkiye'deki fabrikasını kapatacak mı? 

Honda kararında netleşti. Honda’nın İngiltere’den çekilme kararının Brexit ile ilgisi yok. Japon otomotiv üreticisi Türkiye’deki fabrikasını da kapatacak. Çünkü markanın yeni üretim stratejisi doğrultusunda, tüm Avrupa için üretimi Japonya’daki fabrikadan sağlanacak

Honda’nın Şekerpınar fabrikası markanın Avrupa’daki iki otomobil üretim tesisinden biri. Fabrikada 1997 yılından bu yana Civic modelinin seri üretimi yapılıyor. Şirkete yakın kaynaklar bu haberi doğrulasa da henüz Honda’dan konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Eğer söylenenler doğruysa, fabrikada çalışan yaklaşık bin kişinin işsiz kalması söz konusu olacak.

• Ülke için kötü haber. AB ile Japanya arasında ki gümrük anlaşmaları etken olarak açıklandı. AB ülkeleri Japonya'dan ithal edecek araçları ve anlaşmaları gereği daha ucuz olacak sanırım. Zaten Honda elektrikli araca ağırlık verecekmiş. Adamlar mantıklı hareket ediyor tabi, bizim AB ile adam gibi anlaşmamız yok herhalde. Bu ülkemizin tekrar batış hikayesinin kanıtlarından biri gibi geliyor bana da.
    Devletin Türkiye’de fabrikası olan üreticilere yardım etmesi gerekirdi. Mesela ekstra %10 ötv indirimi yapılabilirdi Türkiye üretimi araçlara. Böylece pazar payı artacağı için hem yatırıma teşvik etmiş olurdun, hem de Türkiye’ye yatırım yapmayan grupların payı azalırdı. Vw ile honda’yı aynı kefeye konmamalıydı. Birçok insan işsiz kalacak.
    Bence acil düzenlemeye gidilip hem makam araçlarında hem engelli araçlarında Türkiye üretimi şartı getirilmeli. Tamam bakanlar milletvekilleri audi mercedes’e binsin ama devlet dairesindeki müdür yardımcısı, müdürler vb megane corolla’ya binsin. Toyota ve renault’u kaçırmamak lazım.
  • Çünkü neden vermesin?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Gereksizse söndür

• Pek çok vatandaşımız işsiz kalacak onlara üzülüyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Umarım Türkiye de kapatmazlar

• bu açıklama aslında üstü kapalı bir kapatma açıklamasıdır. en çok satılan modeli üretmekten vazgeçeceksin, ee geriye ne kalacak? 770 çalışanın yarısından fazlası işsiz kalacak demektir. 2021 yılında da tamamen kapatıyoruz diyebilirler. şu an ortam ayağa kalkmasın diye bence böyle bir açıklama yaptılar. bunun devamı gelir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iquique -- 19 Şubat 2019; 11:36:36 >
  • honda civic güzel arabadır, kötü olmuş. lpg ve benzini kombinleyerek adamlar araba çıkarmıştı, güzeldi o.

• Millet araba alamayınca böyle oluyor maalesef. İşsiz kalanlara üzülüyorum şuan.

• İşe giderken sürekli fabrikanın önünden geçeriz ve içinden rengarenk honda civicler dağıtıma çıkar . Arkadaşlarla renk seçimi yaparız kırmızı benim gri senin diye... şimdi bu haber beni cidden üzdü...

• Honda, yarı yolda bırakmak onda

• ülkemize katkı yapıyorlardı hem istihdam hem ihraç noktasında. türk çıkmazına giren yerli üretim aracımız bakalım kaç yüzyıl sonra üretilecek.

• C çıtasında ki kronik göçmeye oraya top çarpmış diye suçu kullanıcısına atan Honda Türkiye bencede kapatılsın.

• Hürriyet gazetesi: Honda Türkiye'de devam edecek.
    İşin aslı 2021'e kadar tası tarağı toplayıp gidiyoruz. Ama araç satmaya devam edeceğiz.

• Bu çekilmenin sebeplerinden birisi göçük sorunu olabilir mi ?
  • Ülke için kötü haber. AB ile Japanya arasında ki gümrük anlaşmaları etken olarak açıklandı. AB ülkeleri Japonya'dan ithal edecek araçları ve anlaşmaları gereği daha ucuz olacak sanırım. Zaten Honda elektrikli araca ağırlık verecekmiş. Adamlar mantıklı hareket ediyor tabi, bizim AB ile adam gibi anlaşmamız yok herhalde. Bu ülkemizin tekrar batış hikayesinin kanıtlarından biri gibi geliyor bana da.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozancn

Hürriyet gazetesi: Honda Türkiye'de devam edecek.
    İşin aslı 2021'e kadar tası tarağı toplayıp gidiyoruz. Ama araç satmaya devam edeceğiz.
    beyaz yakalı çalışanlar şimdiden yeni iş bakmaya başlamıştır. başkanlık sistemiyle ülkemiz uçuşa geçti. birer birer tüm değerler uçup gidiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iquique -- 19 Şubat 2019; 12:6:20 >
  • Ucuz işçilikten dolayı gelip fabrika açmaları lazı aslında ama bu işte bir terslik var.... Bir avrupa ülkesinde çalışanına 2000 birim para vermek yerine türkiyede 300 avrupa birim parası vererek işçi çalıştırabilir.

• Zaten araç satışları düştü, sektöre Tesla gibi çok güçlü yeni oyuncular da dahil oldu. Kaldı ki honda da artık eski kalitesinde ve s2000 gibi efsaneleri üretemiyor. golf mk1 görünümlü iğrenç konseptine diyecek bir şey dahi bulamıyorum.

Çok geçmez tarihin tozlu sayfalarında yerini alır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi khanstern -- 19 Şubat 2019; 12:31:55 >
  • iquique kullanıcısına yanıt
    İngiltereye de başkanlık sistemi geldi değil mi :D Hadi tut elimdem psikoloğa gidiyoruz :D

• iquique kullanıcısına yanıt
    İngiltere fabrikasında kapatıyor başkanlık sistemiyle alakası yok araştırın görürsünüz

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.