Şimdi Ara

Honda JAZZ (2012) / CVT Yağı değişti, tüketim arttı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
815
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2012 yılından beri sıfır sahip olduğum Honda Jazz'ımdan gayet memnunum.

5 ay önce araç henüz 26.000 deyken 3 yıl dolduğundan araç 30.000 bakımına alındı. Bildiğiniz para odaklı bir yaklaşım ama 6 yıllık uzatılmış garantiyi bozmak istemedim. Zaten parayı da bu zihniyetimizden kazanıyorlar.

Her neyse, lafı uzatıyorum.

Yaklaşık 700 TL lik bir masrafla 30.000 bakımını yaptırdım 26.000 de :)

CVT yağı değiştiğini görünce şaşırdım. 30.000 bakımının diğer bakımlarından tek farkı CVT yağ değişimi ve subap ayarlarıydı sanıyorum servis kağıdı araçta aslında bakıp kesin yazsam daha iyi ama üşeniyorum.

Bu servis bakımından sonra aracım bir miktar fazla yakmaya başladı. Normalde KM arttıkça yakıt düşmeye başlar, bunda tam tersi bir durum.

Şehir içi dışı karışık 5.5 - 5.7 yakan aracım şu anda 6.5-6.7 yakıyor. Tam olarak 1 litre tüketim değeri arttı.

Sorun subap ayarlarıyla alakalı mıdır? CVT yağı değişimi böyle bir sorun yapar mı? Bir süre sonra kendiliğinden yakıtım düşer mi? Yoksa servise aracı götürüp bu sorunu söylemem daha mı doğru olur?

İlginiz ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Menow -- 10 Nisan 2015; 14:52:57 >

• Supap ayarı aracın düşük devirlerdeki tuketimini bir miktar artırır. Bir süre sonra düşmeye başlayacaktır. 40 binden önce gereksiz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sübap ayarı tüketimi direk etkiler.
    Şanzıman yağı da etkiler ama yetkili servisin standart dışı bir yağ koyduklarını da düşünmüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ugurozer

Supap ayarı aracın düşük devirlerdeki tuketimini bir miktar artırır. Bir süre sonra düşmeye başlayacaktır. 40 binden önce gereksiz.

Şu anda aracım 29.500 de. Diyorsunuz ki Kasım ayına kadar bekleyeyim. Ki o zaman bile 40.000 olmaz araç, 4. yıl bakımına çağırılar.

quote:

Orijinalden alıntı: mr.big

sübap ayarı tüketimi direk etkiler.
    Şanzıman yağı da etkiler ama yetkili servisin standart dışı bir yağ koyduklarını da düşünmüyorum.

Bende önce o şekilde düşündüm. Konulan CVT yağ kalitesi daha mı kötü acaba diye. Yetkili servisten beklenirmi bilmem :(

Bide arkadaşlar şimdi düşünüyorum da aracı Kasım başında bakıma soktum. Yani kış girişi. Kışın araçlar biraz daha fazla tüketirler. Bu farkı mı hissediyorum acaba. Yani 1 LT oynarmı yaz kış arası... Veya sonbahar kış arası. Tekirdağ/Çorlu'da oturuyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Menow -- 10 Nisan 2015; 15:01:44 >

• Yaz kış arasında 1 litre normal.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bizim araçta yağ değişiminden sonra gözle görülür bir artış yok.
  • Ben gene de bir servise danışacağım. Şu ara havalar baya güzelleşti, 20 derecelerde geziniyor. Uzun bir yola çıkmam lazım zaten. Bakalım değişen ne olacak...
  • Merhaba arkadaşlar. Aracı CVT yağ değişiminden sonra yazında test etiğimde yakıt artışının devam ettiğini gördüm. Yani yakıtı 1 LT fazla yakmasının sebebi kesinlikle yaz kış farkı değildi. Ortada bir ilginçlik var. Ayrıca subap ayarı falan yapılmamış araca. Yani olayın subaplarla da ilgisi yok. Kesinlikle CVT yağı değişimden sonra araç 1 LT fazla yakmaya başladı ve bu bu şekilde sürdü.

Aracı 20 Haziran 2015 tarihinde 34.000 KM'deyken sattım. Sebebi ne zamandır bir büyük boy arabaya geçmek istememizdi. Ama arabadan zor ayrıldım :( Honda Jazz çok güzel bir araba.
  • Menow kullanıcısına yanıt
    Hayırlısı olsun hocam.Honda Jazz çok keyifli bir araç.Bir önceki modeli de öyleydi.Sunroof'u açıp gece sessizliğinde kısık müzikle gezmenin keyfi bambaşka
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.