Şimdi Ara

Honda Civic'lerde neden dizel motor yok ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
7.346
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: extreme_oki

1.6 105 hp dizel in satış patlaması yapa bileceğini düşünüyorum fakat çıkarmıyolar

yada gerek duymuyorlar
  • Yine karşılaştırma yapma isteği geldi bana

-Golf 1.4TSI DSG >>>>>>>> Şehir içi: 7,7lt >>>>>>>>>> 1241kg
    -Honda Civic 1.6 >>>>>>>> Şehir içi: 9,1lt >>>>>>>>>> 1198kg
    -Toyota Corolla 1.6 MMT>>> Şehir içi: 8,4lt-9lt* >>>>>>>> 1276kg
    -Ford Focus 1.6>>>>>>>>> Şehir içi: 8,7lt >>>>>>>>>> Tahminen 1220kg civarı
    -Toyota Corolla 1.4 D-4D >> Şehir içi: 5,8lt >>>>>>>>>> 1291kg
    -Ford Focus 1.6TDCI >>>>> Şehir içi: 5,8lt >>>>>>>>>>Tahminen 1230kg civarı
    -Honda Jazz 1.4 >>>>>>>> Şehir içi: 6,6lt >>>>>>>>>> 1070kg >>>>>> 0-100: 11,9sn
    -Ford Fiesta 1.6TDCI 90hp>> Şehir içi: 5,2lt >>>>>>>>>> 1100kg'dan az>> 0-100: 11,9sn
    -Ford Fiesta 1.4 96hp >>>>> Şehir iç: 7,5lt>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> 0-100: 12,2sn
    -Toyota Yaris 1.3 >>>>>>>> Şehir içi: 7,2lt >>>>>>>>>>> 1045kg>>>>>> 0-100: 11,5sn
    -Toyota Yaris 1.4 D-4D>>>> Şehir içi: 5,4lt >>>>>>>>>>> 1070kg>>>>>> 0-100: 10,7sn

Şimdi ben bu tabloyu neden hazırladım ?

-Jazz kendi agırlıgına yakın olan ve yakın performansı sergileyen benzinli Fiesta'dan ve Yaris'ten ne kadar az yakmış: ortalama 0,75lt
    -Golf kendi agırlıgına yakın olan ve yakın performansı sergileyen benzinli Corolla, Civic ve Focus'tan ne kadar az yakmış: ortalama 1,2lt
    -Golf kendi agılıgına yakın olan ve dizel olan fakat performans açısından baya gerisinde kalan Focus ve Corolla'dan ortalama 1.9lt fazla yakmış.
    -Jazz kendi agırlıgına yakın olan ve yakın performansı sergileyen dizel Fiesta ve dizel Yaris'ten ortalama 1,3lt fazla yakmış.

Herkesin agzında bi Jazz çok ekonomiktir gidiyo, neden kimse Golf6 dsg tsi da baya ekonomikmiş demiyo acaba ? Veya kimse Yaris d-4d'de o ekonomiye iyi performans sunuyomuş demyo. Yiğidi öldür hakkını yeme

Bu arada dizel ile İstanbul trafiginde 8lt yakarsanız benzinli araçla 11lt yakarsınız en az
    Yani dizel her zaman avantajlıdır.

Şimdi birisi bu hazırladıgım tabloyu alsın HONDA'ya götürsün, desin ki "al bak sizin benzinli araçlarınız zaten diger markaların dizelleri kadar yakıyomuş"...

Ben de taboyu kaydediyim bari ilerde lazım olur

*MANUEL
    edit.ekleme yaris ve düzltme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaya5789 -- 10 Ocak 2009; 19:43:40 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Ünal Korkmaz

quote:

Orjinalden alıntı: Exxcrea

quote:

Orjinalden alıntı: alpergndz

ülkemizdeki mazota güvenmiyorlardır bence..yada milletin 10 numara yağ ile çalıştırdığını duymuş olabilirler...

Honda dizel motor uretmez. bu nedenle boyle bir sey sozkonusu degil.
    1.4 ve 2 litrelik motorlarida mevcuttur. onlarda ulkemize gelmiyor. sadece hb olarak type R var 2.0
    2.2 litrelik dizel de satiliyor yurtdisinda bazi ulkelerde. bizde cr-v dede ayni dizel satiliyor.

Isuzu'dan alır dizellerini. Onu da Türkiye'nin yakıt kalitesine güvenmediği için getirmez. Benzinli motorlarımız çok ekonomik ayağına yatıp duruyorlar. Şehir içinde 8 litre yakan 1.6 dizel var mı hiç? Ya da 10 litre. Sittin sene bulamazsın.

Şehir dışında ne yapıyım ben. Şehir içinde lazım bana düşük tüketim.

Ünal isuzudan aldığı motor 1.7 hacimli olan. Bir tane daha var sanırım ama hacmini bilmiyorum.

2.2 ctdi ve dtec motor kendi yapımı. Bilmeden konuşma layn

• quote:

Orjinalden alıntı: kaya5789

Yine karşılaştırma yapma isteği geldi bana

-Honda Jazz 1.4 >>>>>>>> Şehir içi: 6,6lt >>>>>>>>>> 1070kg >>>>>> 0-100: 11,9sn
    -Ford Fiesta 1.6TDCI 90hp>> Şehir içi: 5,2lt >>>>>>>>>> 1100kg'dan az>> 0-100: 11,9sn
    -Ford Fiesta 1.4 96hp >>>>> Şehir iç: 7,5lt>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> 0-100: 12,2sn
    -Toyota Yaris 1.3 >>>>>>>> Şehir içi: 7,2lt >>>>>>>>>>> 1045kg>>>>>> 0-100: 11,5sn
    -Toyota Yaris 1.4 D-4D>>>> Şehir içi: 5,4lt >>>>>>>>>>> 1070kg>>>>>> 0-100: 10,7sn

-Jazz kendi agırlıgına yakın olan ve yakın performansı sergileyen benzinli Fiesta'dan ve Yaris'ten ne kadar az yakmış: ortalama 0,75lt
    -Golf kendi agırlıgına yakın olan ve yakın performansı sergileyen benzinli Corolla, Civic ve Focus'tan ne kadar az yakmış: ortalama 1,2lt
    -Golf kendi agılıgına yakın olan ve dizel olan fakat performans açısından baya gerisinde kalan Focus ve Corolla'dan ortalama 1.9lt fazla yakmış.
    -Jazz kendi agırlıgına yakın olan ve yakın performansı sergileyen dizel Fiesta ve dizel Yaris'ten ortalama 1,3lt fazla yakmış.

Herkesin agzında bi Jazz çok ekonomiktir gidiyo, neden kimse Golf6 dsg tsi da baya ekonomikmiş demiyo acaba ? Veya kimse Yaris d-4d'de o ekonomiye iyi performans sunuyomuş demyo. Yiğidi öldür hakkını yeme

Bu arada dizel ile İstanbul trafiginde 8lt yakarsanız benzinli araçla 11lt yakarsınız en az

Şimdi birisi bu hazırladıgım tabloyu alsın HONDA'ya götürsün, desin ki "al bak sizin benzinli araçlarınız zaten diger markaların dizelleri kadar yakıyomuş"...

*MANUEL

sen de olmasan kimse yapmayacak bu karşılaştırmaları ama dikkat et golf6'yı da katmak tehlikeli olmuş

• quote:

Orjinalden alıntı: Duratorq

sen de olmasan kimse yapmayacak bu karşılaştırmaları ama dikkat et golf6'yı da katmak tehlikeli olmuş

Golf'süz olur mu hiç ya işin zevki orda
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Duratorq

Golf'süz olur mu hiç ya işin zevki orda

tabi

• quote:

*MANUEL

kimse dizel kadar az yaktığını idda etmiyorki zaten edenlerde hondadaki satış temsilcileri

benzinli araç kıyaslaması yaptığımızda sizin listenize göre cazz daha az yakıyor neden ısrarla dizelle karşılaştırılıyor.

Ford Fiesta 1.4 96hp >>>>> Şehir iç: 7,5lt>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> 0-100: 12,2sn

bu arada d4d bence gerçekten süper bir dizel ben bu kadar sessiz bir dizel görmedim toyota yı tebrik ediyorum

• Dizelleri kıskandıran yakıt ekonomisi lafına hastayım ,hondanın sloganı...Bence çok komik ,Bizim millet saftır araştırmadan etmeden alıverir..2008'in en çok satanları adlı konumda da yazdım ,biraz istediğinizi koparır nitelikte olun diye ama kimene...Honda civic'i 2 nedenden dolayı almam..1:euro n cap ta 4 yıldız aldı...2:Dizeli yok.... Ben gezmeyi seven biriyim...Öğrenci bütçeme rağmen 100 lira mazot koyup şehir içi-dışı karışık 700 km gezebiliyorum aynısını benzinli motorla yapabilecekmiyim? Sizde şu bayilerin yok honda Türkiyenin dizeline güvenmiyor yok zati çok iyi yakan benzinli modelimiz var yok dizel araçların performansı çok kötü....Kardeşim sanane? Sana göre performans açısından beş para etmiyecek bu motoru ben kullanmayacak mıyım? Ben beğendikten sonra sana........ neyse gerisini anladınız....Sonuç olarak gayet başarılı bir marka olan hondanın dizele olan düşmanlığını anlayabilmiş değilim ve şiddet ile esefle hondayı kınıyorum

• quote:

*MANUEL

bir otomobilin ekonomik olarak nitelendirebilmek için, satın alma maliyeti + kullanım maliyetinin göz önüne almak gerekir.

aksi taktirde honda neden dizel motor üretmiyor sorusunun "hybrid" gibi basit ve net bir cevabı olurdu.

dolayısı ile golf tsi dsg için baştan 10 bin ytl fazladan gömüldüğüne göre, rüzgar enerjisi ile çalışmadığı müddetçe ekonomik denemez.

honda'nın 1.6 125 hp'lik motoru türkiye pazarı için uydurulmuş bir motordur, o yüzden de tüketim değerleri honda standartlarının çok altındadır,

2.0 156 hplik motorunun 1440 kg lik accord kasası altındaki tüketim verisi otomatik şanzımanla 10.4 litre, civic 1.8 140 hplik versiyonun tüketimi 8.4 litre olmasından bu net şekilde görülüyor.

civic'in 140 hplik motoru 8.4 yakarken, golf tsi 122 hp 8.2 litre yakıyor, hangisinin daha performanslı ve sorunsuz olacağı bana göre açık.

son olarak yeni jazz'ın motoru, dizele gerek duydurmayacak kadar ekonomiktir, performansı da 0-100 km hızlanma derecesi ile değerlendirilmemelidir, çünkü yapılan testlerde 1.4 97 hplik fiesta ya 0-160 km ivmelenmede 8 saniye far attığı görülmüştür.

kısaca honda'nın motor gamı dizel motora gereksinim duyulmamasına neden olacak kadar ekonomiktir, bu kadar ekonomik ve performanslı ve turbo-komresör vs gibi her daim risk teşkil eden sistemler kullanmayan motorları olan başka bir üretici daha yok.

• civicin çok da ekonomik olduğu söylenemez
     Honda Civic'lerde neden dizel motor yok ?
  • ABD dediğin ülke zaten benzinin fiyatını pek umursamıyor. adamlar 5 lt araçtan aşağı araca binmiyor.

quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Ünal Korkmaz

quote:

quote:

Orjinalden alıntı: alpergndz

ülkemizdeki mazota güvenmiyorlardır bence..yada milletin 10 numara yağ ile çalıştırdığını duymuş olabilirler...

Honda dizel motor uretmez. bu nedenle boyle bir sey sozkonusu degil.
    1.4 ve 2 litrelik motorlarida mevcuttur. onlarda ulkemize gelmiyor. sadece hb olarak type R var 2.0
    2.2 litrelik dizel de satiliyor yurtdisinda bazi ulkelerde. bizde cr-v dede ayni dizel satiliyor.

Isuzu'dan alır dizellerini. Onu da Türkiye'nin yakıt kalitesine güvenmediği için getirmez. Benzinli motorlarımız çok ekonomik ayağına yatıp duruyorlar. Şehir içinde 8 litre yakan 1.6 dizel var mı hiç? Ya da 10 litre. Sittin sene bulamazsın.

Şehir dışında ne yapıyım ben. Şehir içinde lazım bana düşük tüketim.

jazz 100 hp 1.4 otomatik sehir ici 6.5 litre yakiyor.daha ne yakmasini bekliyorsunuz anlamadim tabiki dizelle ayni yakacak degil. ama 6.5 litre de buna cok yakin. ayrica dizel satmak zorundada degil. goruldugu gibi satiş rakamlari cok cok yuksek amerikadada ilk 10 a 3 arac sokup o ilk 10 daki toyota ve ford gibi araclarin 2-3 katı satıs rakamlarına ulasarak honda kendini zaten ispatlamitir. 900 bin honda 400 bin toyota 570 bin ford. (ilk 10 daki satılan modellerden bahsediyorum)

bundan sonra dizel satip satmamasinin, ekonomik olup olmamasinin, sizin beyenip beyenmemenizin pek bir onemi oldugunu sanmiyorum.dizel tıkırtısına 7200 devirdeki sesin tercih edildigi kesin.ne olsa milletin bizim gibi %400 benzin vergisi yok.

• Birde dünyada motorin fiyatlarının benzin fiyatından daha pahalı olduğu gerçeginide ekleyiverin.
  • Tamam güzel açıklamışsınınız da, parça parça bakalım dediklerinize:

1-
    quote:

dolayısı ile golf tsi dsg için baştan 10 bin ytl fazladan gömüldüğüne göre, rüzgar enerjisi ile çalışmadığı müddetçe ekonomik denemez.

O zaman dizel araçlar da ekonomik değildir, çünkü aracı alırken başta ortalama 5000TL fark veriliyor.
    Aracı satarken de o derecede daha pahalıya satıyorsunuz zaten aracınızı.
    Nitekim söylediğiniz Jazz'ın başlangıç fiyatıyla pek de uyuşmuyo.

2-
    quote:

honda'nın 1.6 125 hp'lik motoru türkiye pazarı için uydurulmuş bir motordur, o yüzden de tüketim değerleri honda standartlarının çok altındadır,

quote:

2.0 156 hplik motorunun 1440 kg lik accord kasası altındaki tüketim verisi otomatik şanzımanla 10.4 litre, civic 1.8 140 hplik versiyonun tüketimi 8.4 litre olmasından bu net şekilde görülüyor.

quote:

kısaca honda'nın motor gamı dizel motora gereksinim duyulmamasına neden olacak kadar ekonomiktir, bu kadar ekonomik ve performanslı ve turbo-komresör vs gibi her daim risk teşkil eden sistemler kullanmayan motorları olan başka bir üretici daha yok.

Doğrudur, zaten teknik veriler açık bir şekilde göstermiş bunu fakat Türkiye'de kaç tane 1.8civic veya 2.0Accord satılıyor acaba... Satılanların çok büyük bölümü 1.6Civic. O zaman bana az yakan çok kaçan 1.6 motor getirecekler çok yakan çok kaçan değil. Burda amaç Honda'nın ne kadar büyük marka oldugunu ve ne kadar güzel motorlar yaptıgını anlatmak değil veya tam tersi honda'yı yermek değil, Honda'nın motorlarına laf eden yok zaten ama bana gelmedikten sonra ne yapayım ben o güzel motorları.
    Dolayısyla şu anda Türkiye'deki Honda'ların dizele gereksinim duydurmayacak kadar ekonomik oldugunu düşünmüyorum. Fakat böyle düşünen kişilerin Yaris D-4D'nin veya Golf TSI DSG'nin de verdigi performansa göre çok çok ekonomik bir araç oldugunu kabul etmeleri gerekir diye düşünüyorum.
    O zaman Doğuş da tsi dsg var diye getirmesin dizel motorlar böyle bişey olabilir mi. Nitekim VW tsi dsg'nin 1.9tdi ve 2.0tdi'ın ekonomikliğine eriştiğini fark etti ve 1.6tdi motoru üretiyo ve digerlerini de yakında kaldıracak. Honda da yapsın aynısını Dizel konusunda belki de kendilerine pek güvenmiyolardır.

Diğer yazdıklarına da bir sürü bişey yazmıştım da durduk yere tartışma çıkarmak istemedim forumda o yuzden sildim. Sonra bütün Honda'cılar geliyo

edit.ekleme
    edit2.Yanlış anlaşılmasın Honda'nın Jazz'da kullandıgı motor da çok başarılı bir motor. Gerçekten benzinli bir araca göre baya ekonomik. Her ne kadar performans olarak100hp'lik 1050kg'lık bir araç gibi davranamasa da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaya5789 -- 11 Ocak 2009; 18:28:07 >

• Ne muhabbetler dönmüş hayaldi gerçek oldu. Seçim öncesi bilbordlarda görmüştüm hondaya 1.6 dizel gelecek yazıyodu sonunda geldi ölmeden bu günleride gördük.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.