Şimdi Ara

Honda Civic Elegance Eco 1.6 Vtec Otomatik Test

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
20
Cevap
2
Favori
11.197
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Değerli Arkadaşlar,bu defa sizlerin karşısına Honda'nın Civic modeliyle çıkıyorum.Son zamanlarda piyasanın neredeyse %70'lik kısmını ele geçiren dizel modellere Honda,Civic'in 1.6 VTEC motorunu lpg'ye uyumlu hale getirerek cevap vermeye çalıştı.Testimiz sırasında araç hakkında yeteri kadar bilgi veremediğim için detaylı incelemeyi sizlere buradan aktarmak istedim.
    TASARIM:
    Sizlerinde bildiği gibi Civic'in bir önceki kasası taraflı tarafsız birçok kişinin beğenisini kazanmıştı.Gayet spor ve şık görünen eski kasaya göre,yeni Civic biraz daha oturaklı ve sade bir görünüme sahip.Eski agresif yapısından sıyrılarak daha bir aile otomobili havasına bürünmüş.Ama Honda'nın Civic modeline özel olarak sunduğu dış aksesuarları alarak,araca sportif bir hava katmak mümkün.Opsiyonel olarak komple bodykit,kırmızı renkli honda logosu,bagaj üstü spoyler,çift çıkışlı krom egzoz ucu,rüzgarlık,koyu renkli 17' alüminyum jantlar satın alınabiliyor.
    İÇ MEKAN:
    Aracın ön konsolunda sert bir plastik malzeme kullanılmış.Birçok rakibinin yumuşak ve kaliteli malzeme kullandığı bu bölüm açıkcası beni hayal kırıklığına uğrattı.Fakat bu kalite algısını aracın ön konsolda sunduğu "microvision" gösterge paneli ortadan kaldırdı.Özellikle gece sürüşleri sırasında bu gösterge paneline bakmaya doyamıyorsunuz.Aracın bir diğer güzel tarafı da koltuklarının çok rahat olması.Derinlik ayarı da gayet başarılı.Koltuğa adeta gömülüyorsunuz.Koltuklarda yer alan kadife döşeme de bana Doğan SLX'leri hatırlattı.
    MOTOR:
    Civic'te 5500 d/d'da 125bg güç ve 4300 d/d'dan itibaren 152 nm tork üreten atmosferik bir motor kullanılmış.Honda'nın meşhur VTEC motoru yüksek devir çevirebilmesiyle ve sağlamlığıyla ön plana çıkıyor.Manuel vitesli versiyon 0-100 km'ye 9.7 saniye de çıkarken; otomatik versiyonu 12.2 saniye de çıkıyor.Hem otomatik hem de manuel versiyonların ortalama yakıt tüketimleri ise fabrika verilerine göre 6.8 litre.Gerçekten yüksek bir değer.Birçok firma yakıt tüketimlerini aşağı çekerken Honda arttırmış ne yazık ki!Fakat hemen üzülmeyin.Araçta fabrika çıkışı standart olarak gelen BRC marka lpg kiti var.Bu sayede araçla daha ekonomik sürüşler elde etmek mümkün.Ben aracı test ettiğim sırada yol bilgisayarı ortalama 10.2 litrelik bir lpg tüketim verisi sunuyordu.Şunu da belirtmek istiyorum:Aracın yol bilgisayarı araç lpg'de çalışırken;lpg ortalamasını,benzinde çalışırken de benzin yakıt ortalamasını veriyor.Şehir içinde bence makul bir ortalama tüketim.Şehir dışında ise aracın lpg tüketimi 7 litre civarına düşürülebilir.
    KONFOR/GENİŞLİK:
    Aracın yol tutuşu ve direksiyon hassasiyeti bence başarılı.Zaten ESP sistemi de VSA adıyla standart olarak sunuluyor.Aracın arka diz mesafesi yeterli ama çokta ferah değil.beni en çok üzen tarafı ise zaten geniş olmayan -Standart bagaj hacmi 420lt- bagaj hacminin lpg tankı nedeniyle daha da daralması.Bunda en büyük etken yedek lastiğin bagajda yer alması.Eğer onu evde bırakırsanız 420 litrelik bir bagajınız olabilir.Aracın konfor özelliği hakkında önemli bir nokta da, yol,rüzgar ve motor sesini fazlasıyla içeri alması.Aracın yalıtımını ben açıkçası beğenmedim.
    DONANIM:
    Aracın Elegance donanım paketi birçok Japon arabasına göre gerçekten dolu.Açılır tavandan tutunda,ön koltuk ısıtmaya kadar birçok özellik araçta standart olarak yer alıyor.Ayrıca araca 2500tl ekstra ödeyerek NECVOX marka multimedya/navigasyon ekranı alınabiliyor.Gerçekten güzel çalışan ve ön konsolun daha da hoş görünmesini sağlayan bir araç.Bence Civic'i tercih edenler mutlaka bu donanımı almaları gerekir.
    SONUÇ:
    Dizel araçların fiyatlarının uçtuğu bir zamanda Hond Civic ile iyi bir alternatif sunuyor.Aracın gerek performansı gerekse sunduğu donanımlar gayet iyi.Ayrıca firmanın sunduğu 5 yıl 150.000km garantide aracın ne kadar sağlam olduğunu gösteriyor.
    Test Videoları:
    http://www.youtube.com/watch?v=1NVFwjCsMso
    http://www.youtube.com/watch?v=4bGvc2940iQ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gencuse -- 28 Nisan 2014; 20:45:15 >

• resmi sitedede baktımda sanırım 6500 yanlış verilmiş o bence 5500 olmalı arkadaşlar...

cunki bir onceki motorun biraz uzerinde oynanmış hali 152 nm 110 hp nin eski motordaki 5500 bir anda 6500 olacak değil heralde? peki redline ne bu motor s2000 gibi 9000 devirmi çevirecek? :))
  • İç mekan malzemesi tam anlamıyla rezil 1998 kasasında çok çok daha iyiydi...gidiş olarakta otomatiği hiç iyi değil ben açıkçası hayal kırıklığına uğramıştım.bir tek ekonomi ve sorunsuzluk özellikleriyle ön plana çıkıyor.ama fiyatının arabası değil aynı paraya mazda 3 varken kim bunu alacak artık bilmiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İnceleme için teşekkürler, ancak satış temsilcisinin yanlış bildiği-söylediği noktalar var. Mesela direksiyon arkasındaki kulakçıkları ister D modunda ister S modunda kullanabilirsiniz. Eğer D modunda kullanırsanız geçici olarak manuel modda kullanıyorsunuz ve siz 5 saniye boyunca bir daha ellemezseniz tekrar otomatik hale geliyor. Eğer S modunda kulakçıklardan vites değiştirirseniz bu sefer tamamen manuel modda kullanılıyor. Hatta yaklaşık 7200 devire kadar çıkıp siz vites yükseltmezseniz kesiciye giriyor. Dizel motor konusunda da birkaç ay önce denilen haberlere göre 1.6 litrelik dizel ünite aracın aerodinami için eğik tasarlanan motor kaputunun içine sığmadığından dolayı bir sonraki kasada geleceği. O kadar arge yap motor geliştir ama Civic'e sığmasın
  • bende, 15000km kullanmış biri olarak, 1-2 ekleme yapayım,

fabrikadan BRC lpg'li olarak gelmiyor, LPG'ye hazır alt yapılı olarak geliyor, montaj burada yapılıyor.

araç genel manada sürüşü zevkli, konforlu sayılabilecek bir araç, uzun yolu zevkli, basmazsanız da ekonomik...

yol/asfalt sesi alma durumu var ancak asfaltın yapısına göre de değişiklik gösteriyor.

boyası-kaporta aracın yumuşak karnı, en küçük müdahalede zarar görebiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocaballi

bende, 15000km kullanmış biri olarak, 1-2 ekleme yapayım,

fabrikadan BRC lpg'li olarak gelmiyor, LPG'ye hazır alt yapılı olarak geliyor, montaj burada yapılıyor.

araç genel manada sürüşü zevkli, konforlu sayılabilecek bir araç, uzun yolu zevkli, basmazsanız da ekonomik...

yol/asfalt sesi alma durumu var ancak asfaltın yapısına göre de değişiklik gösteriyor.

Hocam ekonomik dediniz ya, insanlarda Civic için hep fazla yakıyor imajı var. Sizdeki aracın yakıt ortalaması nedir? Bizim araç ortalama 7.4-7.6 litre arasında geziniyor hep ve diğer insanlar da yol bilgisayarının hatalı ölçmüş olabileceğini söylüyorlar. Sizde de tüketim bu civarlarda mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: talhadogdu

quote:

bende, 15000km kullanmış biri olarak, 1-2 ekleme yapayım,

Hocam ekonomik dediniz ya, insanlarda Civic için hep fazla yakıyor imajı var. Sizdeki aracın yakıt ortalaması nedir? Bizim araç ortalama 7.4-7.6 litre arasında geziniyor hep ve diğer insanlar da yol bilgisayarının hatalı ölçmüş olabileceğini söylüyorlar. Sizde de tüketim bu civarlarda mı?

Yazacaktım unutmuşum, Siz söyleyince hatırladım...

Yol bilgisayarı LPG de iken LPGyi, benzinde iken benzini göstermiyor...

Sadece benzini gösteriyor, siz o tüketim miktarını %20 fazlasını alırsanız LPG'ye ulaşırsınız....

Ben Ankaranın Dikmeninde oturduğum için ortalama tüketimim 10-12 lt/100km, arası değişirdi, uzun yolda 7,5-8,5 arası oluyor, aslında biraz sıksak daha da düşebilir ancak, araç izin vermiyor...

• "TALHADOĞRU" arkadaşın dediği gibi aracın dizaynından dolayı ne yazık ki 1.6 dizel ünite kaputun altına sığmamış.Yoksa HB kardeşinde bu motor varken SEDAN da olmaması çok anlamsız Benim de yaptığım araştırmalar doğrultusunda 1.6 dizelin civic sedanın makyajlı kazasında Türkiye'ye getirileceği.Yalnız aracın "bence" ses yalıtımının biraz daha iyileştirilmesi lazım.Yoksa dizel motorla beraber -ne kadar diğer dizellere göre sessiz olsa da- özellikle uzun yolculuklarda seyahat edenleri rahatsız edebilir.
  • sayın "kocaballi" size yol bilgisayarının lpg'de iken lpg yakıt tüketimini;benzin'de iken benzin yakıt tüketimini gösteren bi video paylaşıyorum.Bana satış temsilcisi de aracın lpg'ye uyumlu hale getirilirken yol bilgisayarının da elden geçirilerek buna uyumlu hale getirildiğini söyledi.
    İLGİLİ VİDEO LİNKİ:
    http://www.youtube.com/watch?v=ZXua99ws0Wg
  • gencuse kullanıcısına yanıt
    paylaştığınız video, FB7 forumunda çok önce paylaşıldı....

bu dediğiniz durumu tüm civic'ciler bekliyorduk ancak Honda, bu modül yerine her kontak açılışında göstergeyi sıfırlayan bir modülü takmaya başladı.

Hondanın taktığı modülde, videodaki gibi LPG göstergesi yok ne yazık ki...
  • kocaballi kullanıcısına yanıt
    honda eco lu civiclere bunu takıptamı satıyor yoksa ekstra parayla mı alınıyor bu modül.
    Aynen hocam aslında 100 km ile giderken 5 - 5,5 litre arası yakıyor ama sürüşü, hızlanması zevkli olduğu için insan kendisini alıkoyamıyor
  • ugurozer U kullanıcısına yanıt
    hemen düzelttim.Uyarınız için teşekkür ederim.
  • talhadogdu T kullanıcısına yanıt
    Mesela uzun yolda,hız sabitleme kullanılarak 100-110 km hızla; km'de ne kadar yakar bu araç? Sanırım sizde de Honda Civic var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheApproachingCurve

honda eco lu civiclere bunu takıptamı satıyor yoksa ekstra parayla mı alınıyor bu modül.

Şu aşamada takılan üstte videosu olan modül değil, benim dediğim modüldür.

ECO olan modellere ücretsiz takılmakta, diğer lpg li civic lere 100-200 tl civarında bedel karşılığı takılıyor...
  • quote:

quote:

ECO olan modellere ücretsiz takılmakta, diğer lpg li civic lere 100-200 tl civarında bedel karşılığı takılıyor...

hazır sizi bulmuşken lpg ile ilgili can alıcı sorumu sorayım o zaman. Cepa dır kentparktır kapalı otoparka girebiliyormusunuz ? ya girmeyip açık alana mı bırakıyorsunuz ?
  • quote:

quote:

quote:

hazır sizi bulmuşken lpg ile ilgili can alıcı sorumu sorayım o zaman. Cepa dır kentparktır kapalı otoparka girebiliyormusunuz ? ya girmeyip açık alana mı bırakıyorsunuz ?

Hepsine rahatlıkla girebiliyordum, satmadan önce......

hayırlı olsun ne diyelim :) satılacak bir araba değil civic ama ihtiyaçlar doğrultusunda değişiyor tabi :) bende ilk lpg/benzin deneyimimi civic le yaşamak istiyorum nasip olursa ondan bu kadar rahatsız ettim hocam :) teşekkürler yanıtlarınız için
  • gencuse kullanıcısına yanıt
    Evet hocam bende de LPG'li Otomatik Civic var. 4 kişiyle 100-110 bandında Kocaeli'den Sakarya'ya gittiğimde ortalama tüketim 5,6 litre, gelişte 5,7 litreydi. Aynı yolu otobandan 140-150 km arasında gittiğimde ise ortalama tüketim 7,8-8,5 arasında değişmişti.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.