Şimdi Ara

home kokpit güncellendi!!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
2.433
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar merhaba ben evde kokpit yapmayı düşündüm fakat şuanlık hiçbir bilgim yok bana yardım edebilirmisiniz lütfen teşekkür ederim :) ? ? ? ortalama bir fiyat söylermisiniz yada neler yapmam lazım yardımlarınızı bekliyorum 1000 lirayı aşmadan bir sistem düşünüyorum sizdende yardım bekliyorum tekrardan teşekkürler :))

veya arkadaşlar resimdeki gibi bir kokpit nasıl yapabilirim veya ne kadara yapılır ? ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazoo1 -- 24 Ocak 2014; 16:19:05 >

• 1.1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Autopilot -- 16 Şubat 2017; 12:33:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: StillDre

Sana bir sistem listesi ve taslak cizimi atarım ortalama 500 tl mal olur herşey dağil.

pm attım kardeş :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: StillDre

Sana bir sistem listesi ve taslak cizimi atarım ortalama 500 tl mal olur herşey dağil.

banada bir sistem listesi ve taslak cizimi atarmısın lütfen eğer atarsan çok memnun olurum sırf bu mesajı gördüm diye bu foruma üye oldum inşallah atarsın atarsan valla cok memnun olurum ? ?
  • bu sistemi 1000 liradan aşağı yapman çok zor gibi dostum bu cihazların hepsi yurt dışından yüksek fiyatlara geliyor. nav, indicatorler, gaz kolu vs. bunlar zaten yeterince pahalı gittigidiyordan bunların satışını yapan bir dükkan vardı arat bulamazsan link atarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: lazoo1

arkadaşlar merhaba ben evde kokpit yapmayı düşündüm fakat şuanlık hiçbir bilgim yok bana yardım edebilirmisiniz lütfen teşekkür ederim :) ? ? ? ortalama bir fiyat söylermisiniz yada neler yapmam lazım yardımlarınızı bekliyorum 1000 lirayı aşmadan bir sistem düşünüyorum sizdende yardım bekliyorum tekrardan teşekkürler :))

veya arkadaşlar resimdeki gibi bir kokpit nasıl yapabilirim veya ne kadara yapılır ? ?

Hocam hangi uçağı yapmak istediğiniz ve beklentiniz önemli şunu söylemek gerekir ki tüm konsolların arkasında onu işletecek bir bilgisayara da ihtiyaç var daha önce birçok kişiye sim kurulumu yaptım, yardımcı olabilirim fakat dediğim gibi bu sorulara cevap vermeniz gerek. Sanal havacılıkla da yakında ilgiliyim bu arada o yüzden zaman için simülasyon(bilgisayar donanım yazılım) ve havacılık bilgimle yardımcı olmay çalışırım.

• Fotoğraftaki tüm kokpit elemanlarını saitek'in sitesinde bulmanız mümkün. Türkiye'de bir iki sitede rastladım her birine en az 300 fiyat çekmişlerdi. Yurtdışından almak daha mantıklı. 400'er liralık 3 monitör alsanız, 300-400 civarlarında koltuk, profil gibi sistemleri halletseniz kasa hariç ortalama 3000 liraya halledilir.
  • http://www.sanalpilot.com/forum/forumdisplay.php?16-Home-cockpit

Bur da ki arkadaşlar sana yardımcı olacaktır. Fiyatlar TR de dışarıya göre pahalıdır bu arada bilgin olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The_North_Face

quote:

arkadaşlar merhaba ben evde kokpit yapmayı düşündüm fakat şuanlık hiçbir bilgim yok bana yardım edebilirmisiniz lütfen teşekkür ederim :) ? ? ? ortalama bir fiyat söylermisiniz yada neler yapmam lazım yardımlarınızı bekliyorum 1000 lirayı aşmadan bir sistem düşünüyorum sizdende yardım bekliyorum tekrardan teşekkürler :))

Hocam hangi uçağı yapmak istediğiniz ve beklentiniz önemli şunu söylemek gerekir ki tüm konsolların arkasında onu işletecek bir bilgisayara da ihtiyaç var daha önce birçok kişiye sim kurulumu yaptım, yardımcı olabilirim fakat dediğim gibi bu sorulara cevap vermeniz gerek. Sanal havacılıkla da yakında ilgiliyim bu arada o yüzden zaman için simülasyon(bilgisayar donanım yazılım) ve havacılık bilgimle yardımcı olmay çalışırım.

uçak farketmez bir yolcu uçağı olsun , işletecek bilgisayar ne kadara mal olur yanii aşağı yukarı bir fiyat lazım bana ve alabileceğim yerlerr
    ilginize teşekkürler :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Baron

http://www.sanalpilot.com/forum/forumdisplay.php?16-Home-cockpit

Bur da ki arkadaşlar sana yardımcı olacaktır. Fiyatlar TR de dışarıya göre pahalıdır bu arada bilgin olsun.

ilginize teşekkür ederim :)
  • Öncelikle daha önceden birçok sim topladım 3 TV'li sitemler, projektörlü sistemler dahil. Bunu yapan şirketlerde var ama anlaşırsak ben ücrette daha yardımcı olurum bunlar sonraki işler gelelim sorulara.

Öncelikle birebir model mi istiyorsunuz yani birebir 737 panelleri
    Yoksa fonksiyonel kompakt bir sistemmi. Full sistemler şu şekildedir: dreamflight.com fiyatları 10000tl'den 50000tl'ye kadar çıkar.

Kompakt sistem benim şu ana kadar 20'ye yakın kurduğum sistemdir yani temel uçuş kontrolleri; PFD,HSD göstergeleri, Yoke, Pedal, Throttle quadrant sistemleri ve uçan kişinin kendini uçakta hissedeceği bir iskelet takımı.

Gelelim bilgisayara FS2004 ya da FSX kullanmak üzere değişir FSX sistemi sadece bilgisayar olarak 5000 civarı tutacaktır. Bunun yanında FSX işlemci açı olduğu için ben işlemciyi 4,5-5GHz seviyesinde OC'layıp öyle teslim ediyorum FSX sistemlerde. Fakat çoğu kişi 2004'ten yana kullanıyor şansını böylece 2500tl civarında sistem ile 150-500FPS arası performans alınabiliyor.

Resmini koyduğunuz sistemin aynısını yine bir üniversitenin Pilotaj bölümüne kurdum ve 7000-8000 civarı bir paraya komple mal oluyor bu fiyat isteklerin çapına göre kullanılacak ekran sayısı ve yazılıma göre azalabilir.

• quote:

Öncelikle daha önceden birçok sim topladım 3 TV'li sitemler, projektörlü sistemler dahil. Bunu yapan şirketlerde var ama anlaşırsak ben ücrette daha yardımcı olurum bunlar sonraki işler gelelim sorulara.

Yoksa fonksiyonel kompakt bir sistemmi. Full sistemler şu şekildedir: dreamflight.com fiyatları 10000tl'den 50000tl'ye kadar çıkar.

Kompakt sistem benim şu ana kadar 20'ye yakın kurduğum sistemdir yani temel uçuş kontrolleri; PFD,HSD göstergeleri, Yoke, Pedal, Throttle quadrant sistemleri ve uçan kişinin kendini uçakta hissedeceği bir iskelet takımı.

Gelelim bilgisayara FS2004 ya da FSX kullanmak üzere değişir FSX sistemi sadece bilgisayar olarak 5000 civarı tutacaktır. Bunun yanında FSX işlemci açı olduğu için ben işlemciyi 4,5-5GHz seviyesinde OC'layıp öyle teslim ediyorum FSX sistemlerde. Fakat çoğu kişi 2004'ten yana kullanıyor şansını böylece 2500tl civarında sistem ile 150-500FPS arası performans alınabiliyor.

Resmini koyduğunuz sistemin aynısını yine bir üniversitenin Pilotaj bölümüne kurdum ve 7000-8000 civarı bir paraya komple mal oluyor bu fiyat isteklerin çapına göre kullanılacak ekran sayısı ve yazılıma göre azalabilir.

öncelikle yardımın için teşekkürler. Benim yapacağım sistem max.1000 tl :) bu dediğin sistemler uçuk bir fiyat :) belki bilgisayar sıkınntı değil ama :)yani sistem böyle ayak üstüde olsa sıkıntı değil illa 737 ile bire bir olması önemli değil :)) şöyle monitör onde arkasında ufak bir uçak kontrol edecek parçalar olsada yeter bu ne kadara mal olur ?

• lazoo1 L kullanıcısına yanıt
    Önce ne istediğini düşünmen lazım. Direk PC Simulator kuracağını düşünelim. Bu ne demek FSX, X-plane veya Prepar3D kullanacaksın. FSX'i direk eliyorum. PREPAR 3d çıktıktan sonra FSX falan hikaye düşük seviye bir sistem yoksa asla bakılmaz. Uluslararası forumlarda herşey bolca yazmakta. (AVSIM mesela).

Öncelikle yazılım:
    Ben mesela FSX kullanırdım ama bıktım artık X-plane ve Prepar3D kullanıyorum artık. Gerçek pilot değilim fakat, videolardaki uçak hareketlerine bakarak X-plane'in sürüşü daha gerçek gibi. Akışkanlar mekaniği direk x-plane e gömülü basitçe anlatırsak. FSX ve Prepar'da ayrı scriptlerle uçuş modeli tanımlanıyor. Kuvvetli rüzgarda uçak pistte yağ gibi kayıyor mesela. Görsel güzellikte addonlar sayesinde FSX ve Prepar3D tabiiki öne geçiyor. Kişisel tercihiniz; ama ben 64bit olduğu için bu saatten sonra X-plane kullanmaya devam edeceğim. Konfigurasyonu diğer ikisinden daha kolay geliyor artık. Yarın birgün Prepar3d 64bit olursa döneklik yapabilirim. X-plane hala çoğu eklentide zayıf.

Geliştirmeye bakarsak:
    FSX artık geliştirilmiyor. Doğal olarak Flight Simulator'da. Sadece 3. parti addon yapanların emekleriyle ayakta kalabiliyor. X-plane pilot olan 1 adamın yıllarını verdiği emeği. Yani öyle dev gibi bir firma yok. Kendi çaplarında ufak bir ekip sürekli deneysel olarak geliştiriyor. Prepar3d'nin arkasında Lockheed Martin var. Normalde son kullanıcı lisansı yok ama akademik ayağına alınabiliyor.

Kokpite gelirsek:
    Genel bir kokpit mi istiyorsunuz? Önce buna karar vermeli. Saitek'in ürünleri gayet iş görebilir. Mesela ben ilk başta birkaç tane basit saitek ürünüyle başladım. Bunlar normalde cessna için ama ben konfigüre ettim tuşları ve 737 uçururken gayet işimi gördü. Bu şekilde bir ilerleme ile rahat bir kokpit oluşturulabilir. Üstüne evde yapılacak ucuzu Freetrack (TrackIR) ile gayet güzel sonuçlar elde edilebilir.

X-plane' geçmemle artık 777 uçurabiliyorum (malum FSX zamanı adam gibi 777 yoktu artık var ama iş işten geçti) eğer FSX düşünüp tamamen 737 kokpit yapsaydım, param çöpe gidecekti. Bunun yerine ben kendi kafama göre bir kokpit kurdum ve 777 için rahatça onu adapte edebildim. %100 aynısı değil ama genede 3-5 mouse tıklaması harici ihtiyaç duymadığım bir platforma sahip oldum.

İstenilen tamamen aynısının kopyası bir 737 kokpitiyse bayağı masraf açacaktır. Ayrıca geniş bir yerde lazım. Benimki gibi basit çapta kokpit olacaksa, saitek ürünleri pahalı sadece. Yurtdışından jostick kartları falan alınıp rahatça 20 30 butonlu joystickler yapılabilir. Yabancı forumlarda açıklamalar mevcut. Uzman olmadığım için birşey diyemeyeceğim.

Özetle, 737'nin tamamen 1'e 1 kopyası bir kokpiti 1000TL'ye yapmak imkansız (full yapılmış kokpitler en az 10-20bin TL civarı). Haa, elektronik ve programlama bilginiz 10 numaradır, hurdacıdan bedavaya istediğiniz alıp haftalarca uğraşıp her parçayı kendiniz imal edersiniz, o zaman birkaç haftaya bedavadan bile kokpit yapabilirsiniz.

Hobiye yeni başlayacaksanız önce kokpitsiz yazılımları deneyin ona göre ilerletirsiniz.

• quote:

quote:

Öncelikle daha önceden birçok sim topladım 3 TV'li sitemler, projektörlü sistemler dahil. Bunu yapan şirketlerde var ama anlaşırsak ben ücrette daha yardımcı olurum bunlar sonraki işler gelelim sorulara.

öncelikle yardımın için teşekkürler. Benim yapacağım sistem max.1000 tl :) bu dediğin sistemler uçuk bir fiyat :) belki bilgisayar sıkınntı değil ama :)yani sistem böyle ayak üstüde olsa sıkıntı değil illa 737 ile bire bir olması önemli değil :)) şöyle monitör onde arkasında ufak bir uçak kontrol edecek parçalar olsada yeter bu ne kadara mal olur ?

Hocam ne yazık ki 1000 tl'ye max önerebileceğim çift diplayli çok basit bir sistem ve yanında da yoke dediğimiz konsol ki iyi bir PC'niz olduğunu varsayarak söylüyorum bunu. Yoksa sadece yoke fiyatı bile 300-350tl civarı. Fiyatlar ne yazık ki bu aralıklarda kurulum yaptığım en küçük bütçeli sistem 6000-7000tl civarına çıkıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ayki

Önce ne istediğini düşünmen lazım. Direk PC Simulator kuracağını düşünelim. Bu ne demek FSX, X-plane veya Prepar3D kullanacaksın. FSX'i direk eliyorum. PREPAR 3d çıktıktan sonra FSX falan hikaye düşük seviye bir sistem yoksa asla bakılmaz. Uluslararası forumlarda herşey bolca yazmakta. (AVSIM mesela).

Öncelikle yazılım:
    Ben mesela FSX kullanırdım ama bıktım artık X-plane ve Prepar3D kullanıyorum artık. Gerçek pilot değilim fakat, videolardaki uçak hareketlerine bakarak X-plane'in sürüşü daha gerçek gibi. Akışkanlar mekaniği direk x-plane e gömülü basitçe anlatırsak. FSX ve Prepar'da ayrı scriptlerle uçuş modeli tanımlanıyor. Kuvvetli rüzgarda uçak pistte yağ gibi kayıyor mesela. Görsel güzellikte addonlar sayesinde FSX ve Prepar3D tabiiki öne geçiyor. Kişisel tercihiniz; ama ben 64bit olduğu için bu saatten sonra X-plane kullanmaya devam edeceğim. Konfigurasyonu diğer ikisinden daha kolay geliyor artık. Yarın birgün Prepar3d 64bit olursa döneklik yapabilirim. X-plane hala çoğu eklentide zayıf.

Geliştirmeye bakarsak:
    FSX artık geliştirilmiyor. Doğal olarak Flight Simulator'da. Sadece 3. parti addon yapanların emekleriyle ayakta kalabiliyor. X-plane pilot olan 1 adamın yıllarını verdiği emeği. Yani öyle dev gibi bir firma yok. Kendi çaplarında ufak bir ekip sürekli deneysel olarak geliştiriyor. Prepar3d'nin arkasında Lockheed Martin var. Normalde son kullanıcı lisansı yok ama akademik ayağına alınabiliyor.

Kokpite gelirsek:
    Genel bir kokpit mi istiyorsunuz? Önce buna karar vermeli. Saitek'in ürünleri gayet iş görebilir. Mesela ben ilk başta birkaç tane basit saitek ürünüyle başladım. Bunlar normalde cessna için ama ben konfigüre ettim tuşları ve 737 uçururken gayet işimi gördü. Bu şekilde bir ilerleme ile rahat bir kokpit oluşturulabilir. Üstüne evde yapılacak ucuzu Freetrack (TrackIR) ile gayet güzel sonuçlar elde edilebilir.

X-plane' geçmemle artık 777 uçurabiliyorum (malum FSX zamanı adam gibi 777 yoktu artık var ama iş işten geçti) eğer FSX düşünüp tamamen 737 kokpit yapsaydım, param çöpe gidecekti. Bunun yerine ben kendi kafama göre bir kokpit kurdum ve 777 için rahatça onu adapte edebildim. %100 aynısı değil ama genede 3-5 mouse tıklaması harici ihtiyaç duymadığım bir platforma sahip oldum.

İstenilen tamamen aynısının kopyası bir 737 kokpitiyse bayağı masraf açacaktır. Ayrıca geniş bir yerde lazım. Benimki gibi basit çapta kokpit olacaksa, saitek ürünleri pahalı sadece. Yurtdışından jostick kartları falan alınıp rahatça 20 30 butonlu joystickler yapılabilir. Yabancı forumlarda açıklamalar mevcut. Uzman olmadığım için birşey diyemeyeceğim.

Özetle, 737'nin tamamen 1'e 1 kopyası bir kokpiti 1000TL'ye yapmak imkansız (full yapılmış kokpitler en az 10-20bin TL civarı). Haa, elektronik ve programlama bilginiz 10 numaradır, hurdacıdan bedavaya istediğiniz alıp haftalarca uğraşıp her parçayı kendiniz imal edersiniz, o zaman birkaç haftaya bedavadan bile kokpit yapabilirsiniz.

Hobiye yeni başlayacaksanız önce kokpitsiz yazılımları deneyin ona göre ilerletirsiniz.

uğraşmıssın yazmassın allah razı olsun demek adam gibi bir kokpit 10.000 tl ye oluyor :)http://www.gold.com.tr/saitek-x52-pro-flight-control-system-joy-stick_u şöyle bir kol şuanlık iş görmezmi ? :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazoo1 -- 28 Ocak 2014; 11:07:58 >

• quote:

quote:

quote:

Hocam ne yazık ki 1000 tl'ye max önerebileceğim çift diplayli çok basit bir sistem ve yanında da yoke dediğimiz konsol ki iyi bir PC'niz olduğunu varsayarak söylüyorum bunu. Yoksa sadece yoke fiyatı bile 300-350tl civarı. Fiyatlar ne yazık ki bu aralıklarda kurulum yaptığım en küçük bütçeli sistem 6000-7000tl civarına çıkıyor.

yardımın için teşekkürler :)

• lazoo1 L kullanıcısına yanıt
    Ben size benim kendi çapımdaki kokpiti söyliyim. Tabiiki Dolar artık saçma sapan fırladığı için fiyatlar değişmiş olabilir.

Saitek Pro Flight Yoke System + Pro Flight Rudder Pedals = ~1000 TL
    Saitek Throttle Quadrant x 2 = 400 TL civarıydı. (Yoke ile 1 tane geliyor , ben ayrıca 2 tane almıştım.)
    Saitek Pro Flight Multi Panel = 400 TL civarları diye hatırlıyorum.
    Saitek Pro Flight Radio Panel + Swtich Panel = İkisi toplamda 700 TL civarına gelmişti.

13'lü kendinden adaptörlü USB hub 58 TL. Bunu da ekleyelim.

Bu en basitinden 777, 737 vs vs için tıpkısının aynısı olmayacak ama genede kokpit veya aletli uçuş hissi yaratacak bazı parçaların fiyatı. Tabiiki Türkiye olduğu için pahalı olması normal. Masraflar, kâr vs vs. Bravo CLick'ten aldım tüm ürünleri.

Buna ne ekleme yapacağım, tahtalardan veya mukavvaları birleştirip güzelce paneller yapabilirim. Problem değil, Mukavvalar zaten ücretsiz dğer boya, yapıştırıcı masrafı olacaktır. Aşağı yukarı 40-50 USD veya EU 20'li 30'lu josctick kartlarla (sadece kart parası bu tabii) OVERHEAD panel yapılabilir. Ekstra bilgisayar varsa öndeki panellerde yapılabilir (pilotun önündeki ekranlar diyelim basitçe). Bir Ipad alınıp (2. el) FMC yapılabilir. Böylece 777 de uçursan, Bombardier'de uçursan, 737'de uçursan, A380'de uçursan aşağı yukarı hepsinde iş görecek bir kokpitin olur. Bide TrackIR yaptın mı (Free TRack) kafanın hareketlerine göre görüntüyüde ayarlarsın.

%100 aynı bir kokpiti 10bin en az derken sadecec donanımdan bahsediyorum. Daha bunu ekstra bilgisayarları var, sana elektrik faturası var :D 3 ekranla mı takılacaksın, projeksyon mu kuracaksın, Project Magenta (mesela örnek) gibi sağlam bir yazılım alacaksan fiyat çooooook uçar. Mesela nette bir adamın videosu dönüyordu, 20-25 bin dolar harcamıştı. %100 aynısı 737 NGX kokpitiydi. Garajında, 100 mü 50 dolar verip kullanabiliyordun. Sonradan isteyen gelsin denesin falan demişti hatta.

Öncelikle o josytick yeter, fazla bile gelir bence. Tabii savaş uçağı üzerine yoğunlaşacaksanız ayrı. Ben sadece 777 üzerine yoğunlaşacağım için 1.5 sene gibi bir süre zarfında yukarıda ki parçaları yavaş yavaş aldım. Hepsini 1 anda almadım tabii ki. Hatta Yoke ve Pedalı alalı daha 2 ay olmuştur.

İlk başta Joystickle başladım bende Logitech'indi. Tek önemli nokta Josytick sağa sola dönebilsin. Yani ileri geri sağ sol demiyorum. Olduğu yerde dairesel bir hareket yapabilsin. Bu sayede ona Rudder atayıp uçağın ön tekerlerini kontrol edebiliriz. Benim kullandığım Joystick Logitech Extreme 3d idi ve 60-70 TL'ye almıştım. 2-2.5 sene (belkide daha fazla) bununla uçtum.

NOT: Yolcu uçağı odaklanacaksanız, benim önerecğim ilk parça pedal alabiliyorsanız Rudder pedal alın. İnanılmaz bir farklılık yaratıyor. Joystickle çocuk işi geliyor Rudder falan.

Gözünüz korkmasın ama araba sürmeyi yeni öğrenip yarış arabasına hemen atlamak gibi birşey bu. Formula-1'deki pilotların 1-2 tanesini geçmişine bakın ne dediğimi anlayacaksınız. :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ayki -- 28 Ocak 2014; 11:48:10 >

• detaylı kokpit isterseniz fiyat çok çok artacak. 3 tane büyük monitör koymanız gerekecek. 3 monitör bağlayabilceğiniz bir ekran kartı gerekçek. Dümendir kontrol panelleridir vs. kaliteli olsun derseniz fiyat çok daha artacaktır. Daha bunun pedalı var vs.vs.
  • quote:

Hangi bolum öğrenebilir miyim ? Hocam?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yeni kurulan bir firma artık bunları türkiyede üretiyor ve yakında satışa çıkacak 737 home cockpit var sanırım firmada şu andawww.cockpitturk.com sitenin ismi
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.