Şimdi Ara

Hollanda/Belçika'da Okumak mı Çalışmak mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.283
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 3-4 ay sonra hollanda ya da belçikaya gideceğim (ab ülkesinde olan bir ülkeden çifte vatandaşlığım var). Lise hayatımda falan okuyan biri değildim. 2 yıllık lojistik bölümü mezunuyum. Gidince dil de öğrenmek istiyorum tabi. Sizce orada okumak mı mantıklı yoksa çalışmak mı? Çalışırsam tabi asgari ücretli bir işte çalışırım mecburen. Okursam da o giderleri karşılayabilir miyim ve bana faydası olur mu cidden onu bilmiyorum. Orada hem okurken hem çalışma imkanım var mı varsa da çalıştığım benim giderlerimi karşılar mı bilmiyorum. Çoğu kişi gidip direk çalış diyor (oraya gidersem 2-3 arkadaş beraber kalacağız kirayı vs. bölüşeceğiz). Fikrinizi belirtir misiniz? Ya da başka tavsiye de verebilirsiniz.

• Okumak istediğin bir bölüm var mı kafanda?
  • bence ikisi de. şöyle ki eğitim önemlidir. türkiye'de bile önemliyken iyi bi avrupa ülkesinde alacağın ortalama bir eğitim bile sana bir sürü kapı açabilir hatta açabilir değil açar. ama bu demek değil ki çalışma. hem çalışıp (part time vs.) hem de okursan çok güzel olur. eğer ki hollanda'da açıköğretim falan varsa bizdeki gibi o da değerlendirilebilir. yoksa ikisini aynı anda götürebileceğin hem ilgilerine uygun hem de sana fırsatlar açabilecek bi bölüm okuman daha mantıklı olur (boş bölüm olmasın yani iş yapcak standart üzeri maaş kazanmanı sağlayacak bi bölüm olsun)
  • Eğer kenarda birikiminiz yoksa aileniz desteklemiyorsa finansal olarak okurken çalışırsanız karşılamak neredeyse imkansız üniversite fiyatları yüksek ab vatandaşı bile olsanız ama aksi halde kesinlikle okuyun aynı zamanda çalışıp yaşam masraflarını karsilarsiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Holmes was here kullanıcısına yanıt
    ab vatandaşı olsa nasıl yüksek hocam yıllık 4500 euro diye biliyorum eğer ab vatandaşı ise kişi
  • Tipsiz_Tatlı_Karakter kullanıcısına yanıt
    Ve bu rakam çok mu düşük size göre?

çok düşük değil elbette ayrıca fiyatı 2500 euroda olabilir fiyat tam hatırlamıyorum. Yalnız biz orada part time çalışacağız bir yandan hocam euro olarak kazanacağımız için bence karşılayabiliriz fiyatı

Edit: Galiba eğitim ücreti dışında başka ücretlerde varmış fiyat 2 ye katlanıyor güç yetmez :D
    https://bachelors.vu.amsterdam/en/degree-programmes/tuition-fees/index.aspx

burayı yeni gördümhttps://www.auc.nl/admissions-aid/fees-costs/fees-costs.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tipsiz_Tatlı_Karakter -- 17 Kasım 2019; 20:52:3 >

Part time calismazsaniz zaten geçiminizi sağlayamazsiniz eu vatandaşı degilseniz hollanda üniversite fiyatları çok yüksek eu vatandaşı olsanız bile hala bu fiyatlar günlük hayatta hemen karsilanabilecek rakamlar değil her ülke okumaya insan alırken belirli bir para birikimi göstermesini ister living expenses tuition gibi masraflar dahil ki bu rakamlar en az 40k euro olur bir yıllık ortalama ihtiyacınız
    Buna gücünüz yetiyorsa zaten gidin okuyun size zararı değil katkısı olur aksine

Öyle bir gücümüz yok hocam. Türkiye de ortalama bir yerde bilg müh okuyup yurt dışında yüksek lisans yapsak nasıl olur?
    Ondan dolayi dedim eğer bir miktar birikim yoksa diye yoksa biliyorum okurken çalışıp euro üzerinden kazanilacagini
    İsteğiniz tam olarak ne iyi bir eğitim mi orada kalmak çalışmak mi yoksa başka bir şey mi tamamen onunla alakali sorunuzun cevabı bence

• quote:

Orijinalden alıntı: Holmes was here

Ondan dolayi dedim eğer bir miktar birikim yoksa diye yoksa biliyorum okurken çalışıp euro üzerinden kazanilacagini
    İsteğiniz tam olarak ne iyi bir eğitim mi orada kalmak çalışmak mi yoksa başka bir şey mi tamamen onunla alakali sorunuzun cevabı bence
    İyi bir eğitim alıp orada çalışmak.
    Gerçekten iyi bir eğitim almak istiyorsanız üniversitede güzel bir ortalama ile bitirmek önemli bunun yanında kendinize başka şeyler de katmalisiniz yüksek lisans için gitmeyi düşünüyorsanız lisanstan daha pahali olacağını göz önünde bulundurun üniversite sürecinde yüklü miktar para biriktirmelisiniz zor bir süreç olacaktır en iyisi lisans için gitmek her şey çok daha rahat orada kalma koşullarınız da daha kolay olur ama masterda da iyi yerlerden çıktıktan sonra işinizi iyi yapın orada kalmak zor olmayacaktır tek sorun dediğim gibi özellikle finansal sıkıntılar

• Hocam bence git ve çalış baktın olmuyo yine dönme şansın var. Fakat türkiyede aldığın eğitimle(bilgisayar vs.) oralarda çok zor iş bulursun. Sebebi herkes gitmek istiyor. Basit beden işçiliği de çok zorlamaz fakat maddi yönden hem çalışıp hem de okumaya uğraşmak yıpratır ama en verimli şekilde böyle olur bence. Hollanda yada belçikada türkü yoracak iş vermezler.(Gidip türk şirket bulmazsan!) Çünkü biz milletçe çok zor şartlara alıştığımız için iş hayatında avrupalının zor dediği bize koymuyor. Biraz palazlanır etrafa bakar sonra da eğitim hayatına başlarsın. Hem orada ihtiyaca yönelik eğitim almış olursun hem seni kendi yeteneklerine göre daha iyi yönlendirirler hem de daha iyi eğitim almış olursun.

Bu arada gittiğinde türklerden uzak dur. Çok sıkıntını halletseler, çok iyi insanlar da olsalar sonuç olarak türk kafasından çıkmadan avrupalı gibi düşünemez uyum sağlayamazsın. Yada şöyle söyleyeyim uyum sürecin çok çok uzar. 2-3 arkadaş beraber kalacağız diyorsun ya bir süre sonra ayrılıp avrupalı(ne bileyim polonyalılarla(onlar da göçmen aynı durumdasınız yani) falan kalmaya bak) ev arkadaşları bul. Birde türkler birbirlerini çok aşağı çekiyorlar. Türkiyeden avrupaya giden gençlerde onu gördüm.

Kendimden bir örnek vereyim: Viyana teknikte asistan olarak staj yaptığım sırada herkes burada kalmak için yüksek lisansa başlaman gerekiyor dedi. Baktım yüksek lisans maliyeti 15bin euro civarında, ee aylık gider minimum 700 euro, bunları hesaba katınca ailem bunu kaldıramaz diye düşündüm. Halbuki ben çiçeği burnunda, üniversitedeki hocalar tarafından da sevilen bir mühendistim. Yani viyanada çalışmaya çalışsaydım, mühendis olarak orada kalmaya çalışsaydım şu an vatandaşlığı almaya hak kazanırdım. İş bulurdum, en azından 1500 euro civarında maaş veren bi yer.(asgari ücretin bile altında fakat zamanla yükselmek için orada kalmam şart, 1500 euro da yeterdi) Türkiye'de o zaman 1250 lira gibi komik bi rakama başladım dönünce. Avusturya vatandaşı olduktan sonra da başlardım yüksek lisansa. O zaman başlasam şimdi bu dediklerimi yapmıştım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.