Şimdi Ara

Hızlı okuma hafıza teknikleri ne kadar gerçek?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
9.236
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kişisel gelişimle alakalı bu konu çok dikkat çekici konu ile alakalı bir çok kitap ,set, kurslar bulunmakta bu kitaplardan okuyan , kursları takip eden arkadaşların yorumları nasıl ?Hangi kitap, hangi kurslar faydalı oldu ?Okuma hızınız ve hafızanıza etkileri ne düzeyde oldu?

• quote:

Orijinalden alıntı: dtlevent

Kişisel gelişimle alakalı bu konu çok dikkat çekici konu ile alakalı bir çok kitap ,set, kurslar bulunmakta bu kitaplardan okuyan , kursları takip eden arkadaşların yorumları nasıl ?Hangi kitap, hangi kurslar faydalı oldu ?Okuma hızınız ve hafızanıza etkileri ne düzeyde oldu?

Kurs , set hakkında yorum yapamayacağım ama her kitap sizin okuma hızınıza katkıda bulunur
  • quote:

Orijinalden alıntı: TunahanÖzdemir

quote:

Kişisel gelişimle alakalı bu konu çok dikkat çekici konu ile alakalı bir çok kitap ,set, kurslar bulunmakta bu kitaplardan okuyan , kursları takip eden arkadaşların yorumları nasıl ?Hangi kitap, hangi kurslar faydalı oldu ?Okuma hızınız ve hafızanıza etkileri ne düzeyde oldu?

Kurs , set hakkında yorum yapamayacağım ama her kitap sizin okuma hızınıza katkıda bulunur

Bir aydır hızlı okuma ile alakalı kitap ve bilgisayar programlarını incelemekteyim 3 ayrı kitap okudum 2 program takip ettim şuan alıştırmalara devam etmekteyim yalnız pek düzenli alıştırma yapamadığımdan mı nedir şuan istediğim seviyede değilim 350-400 kelime cicarı okuyorum ama bence hızlı okuyorum demek için en az 600 kelime okumak lazım.bazılarının 1000 hatta 2000 kelime okuduğu söyleniyor (daha uc rakamlarda mevcut)acaba bu rakamlar hayal mi?

• Yavaş okumak daha keyifliymiş diye duydum. İç sesi susturmayla alakalı bir durummuş.
  • Kurs gördüğüm hoca kendini zorladığında 3000 kelime okuyabildiğini söylemişti. Düzenli egzersiz yaparsan her türlü artar. 300 okuyorsan kolayca 600 de okuyabilirsin. Ama ben zevk almıyorum hızlı hızlı okuyunca ki okuduğum kitaplar şiir,bilim üzerine olduğu için durup düşünmem çok oluyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Murat Tunali'dan ders aldim. Okuma hizim 900'lerdeydi ilk basta. İc ses gidiyor yani kelimeleri icinden tekrarlamiyorsun.

Ama ben kitap okumayi bir zevk, rahatlama olayi olarak gordugum icin yavas okumaya devam ediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İç sesim olmadan asla 😱

• Romanlar için konuşursak 20 sayfa geç oku,ama sindire sindire oku,ha dersin ki sınavlara felan hazırlanıyorum hızlı okuyup anlamalıyım ona eyvallah
  • Hızlı okuma teknigiyle savas ve barisi okudum. Olay rusyada geciyordu galiba.

• bununla ilgili birşey anlatyım size arkadaşlar belki kafanızda bir fikir oluşur.

bizim lisedeyken bir din kültürü hocamız vardı. bu hocamız hep derdi bize "hızlı okuma kursuna gidin, çok faydası oluyor. ben biliyorum filan" diyordu ama kadının hızlı kitap okumadaki namı gerçektende yürüyüp gitmişti. ilk başlarda bize yok bilmem kaç saniyede bilmem kaçbin kelime okuyabiliyorum filan demişti. bizde inanmamıştık tabiki. birgün sınıfta projeksiyondan tarih dönem ödevimin slaytını açtım. hocam dedim bunları benm geçiş hızımda okuyabilirmisiniz dedim. o da okurum dedi ben gene inanmadım. ama karşılaştığım tablo karşısında afallamıştım resmen. full yazılı bir sayfa ekrana geliyordu ve ben 2 saniye,bilemediniz 2 buçuk saniye sonra slayt sayfasını değiştiriyordum. en sonunda slaytın son sayfasına geldik. ben hocaya sordum hocam yetişemediniz bu hıza değil mi dedim. bana 65 sayfalık hepsi yazı olan slaytı oturdu anlattı başından sonuna kadar. şaştım kaldım.

şimdi bazıları diyecek sallıyor filan ama. gerçi onlarada hak veririm neden? çünkü bende gözlerimle görene kadar inanmamıştım

• Çok kitap okumak istiyorsan her kelimeyi tek tek okumayacaksın, çok yavaş okunuyor öyle.
    Satırları göz gezdirerek okumak büyük hız katıyor. İlk başlarda iki sayfayı böyle okursun sonra dikkatin dağılır yine yavaş okumaya başlarsın ama uğraştıkça ve pratik yaptıkça bunu kitabın bütününe yayarsın.

Kaydedilen en hızlı okuma dakikada 4200 küsür kelime. 4200'ü boşverin, dakikada 1000 kelime okusak bile harika olmaz mı bizim için? 4-5 saatte bir Zaman Çarkı kitabı biter.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Oy vermeyi düşünmüyorum.

Kurs gördüğüm hoca kendini zorladığında 3000 kelime okuyabildiğini söylemişti. Düzenli egzersiz yaparsan her türlü artar. 300 okuyorsan kolayca 600 de okuyabilirsin. Ama ben zevk almıyorum hızlı hızlı okuyunca ki okuduğum kitaplar şiir,bilim üzerine olduğu için durup düşünmem çok oluyor.

Kursa ne kadar devam ettiniz?Kurs içeriği nasıldı?Şiir kitabını anladımda bence diğer kitapları insan okuyabildiği hızlı şekilde okumalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: K.B.V.

Murat Tunali'dan ders aldim. Okuma hizim 900'lerdeydi ilk basta. İc ses gidiyor yani kelimeleri icinden tekrarlamiyorsun.

Ama ben kitap okumayi bir zevk, rahatlama olayi olarak gordugum icin yavas okumaya devam ediyorum.

Yanı hızlı okuduğunuzda sıkılıyormusunuz?veya yoruluyormusunuz?
  • quote:

quote:

Kurs gördüğüm hoca kendini zorladığında 3000 kelime okuyabildiğini söylemişti. Düzenli egzersiz yaparsan her türlü artar. 300 okuyorsan kolayca 600 de okuyabilirsin. Ama ben zevk almıyorum hızlı hızlı okuyunca ki okuduğum kitaplar şiir,bilim üzerine olduğu için durup düşünmem çok oluyor.

Kursa ne kadar devam ettiniz?Kurs içeriği nasıldı?Şiir kitabını anladımda bence diğer kitapları insan okuyabildiği hızlı şekilde okumalı.

2 gündü. Tamamen sınava odaklıydı ygs için yani. Bariz fark etti açıkçası 105 dakikada bitiriyordum sınavı:
    30 dk matematik
    20 fen
    20 sosyal
    35 türkçe iken

30 matematik
    20 fen
    15 sosyal
    20-25 türkçe olmuştu.

Tabi çalışmadım çok etkisi sınavdan sonra azaldı.
    Bilim kitaplarını şöyle anlatayım. Kuantum üzerine okuyorum son zamanlarda hızlı okuyunca anlamıyorum çünkü çok terim var. Neydi diye durup düşünmem bağdaştırma yapmam gerekiyor bundan bahsediyorum. Ayrıca hızlı okurken normal kitapları da bazı bağlantıları kaçırdığımı fark etmiştim.

• quote:

Orijinalden alıntı: rngms

Romanlar için konuşursak 20 sayfa geç oku,ama sindire sindire oku,ha dersin ki sınavlara felan hazırlanıyorum hızlı okuyup anlamalıyım ona eyvallah

Ben sınav devrini geçtim ama anlamada sorun yoksa sol şeriti boşaltın okunacak çok kitap var
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: K.B.V.

Murat Tunali'dan ders aldim. Okuma hizim 900'lerdeydi ilk basta. İc ses gidiyor yani kelimeleri icinden tekrarlamiyorsun.

Yanı hızlı okuduğunuzda sıkılıyormusunuz?veya yoruluyormusunuz?

Okudugunu anlamiyorsun, kitaptaki duyguyu hissedemiyorsun. Gozlere su basinca cosss diye yaniyor

• quote:

Orijinalden alıntı: GencayA

Çok kitap okumak istiyorsan her kelimeyi tek tek okumayacaksın, çok yavaş okunuyor öyle.
    Satırları göz gezdirerek okumak büyük hız katıyor. İlk başlarda iki sayfayı böyle okursun sonra dikkatin dağılır yine yavaş okumaya başlarsın ama uğraştıkça ve pratik yaptıkça bunu kitabın bütününe yayarsın.

Kaydedilen en hızlı okuma dakikada 4200 küsür kelime. 4200'ü boşverin, dakikada 1000 kelime okusak bile harika olmaz mı bizim için? 4-5 saatte bir Zaman Çarkı kitabı biter.

Ben biraz sıkıp 600 falan okuduğumda kelime atlıyorum bilgiye yönelik bir kitapta bu bütünü bozuyor.Benim anladığım hızlı okumada bu atlamalar olmadan en az bu hızlar yakalanmalı.
    Ben gecen bir yerde 10000 lerin üzerinin okunduğunu gördüm sanırım dünya rekoru imiş ,okuduğu parça ile alakalı sorulara bir bir cevap verdi nasıl oluyorsa

• quote:

quote:

quote:

2 gündü. Tamamen sınava odaklıydı ygs için yani. Bariz fark etti açıkçası 105 dakikada bitiriyordum sınavı:
    30 dk matematik
    20 fen
    20 sosyal
    35 türkçe iken

30 matematik
    20 fen
    15 sosyal
    20-25 türkçe olmuştu.

Bilim kitaplarını şöyle anlatayım. Kuantum üzerine okuyorum son zamanlarda hızlı okuyunca anlamıyorum çünkü çok terim var. Neydi diye durup düşünmem bağdaştırma yapmam gerekiyor bundan bahsediyorum. Ayrıca hızlı okurken normal kitapları da bazı bağlantıları kaçırdığımı fark etmiştim.

İki günlük bir çalışmayla hızınız arttıysa mükemmel.Kurs içeriği göz egzersizine mi yönelikti?

• quote:

quote:

quote:

quote:

30 dk matematik
    20 fen
    20 sosyal
    35 türkçe iken

30 matematik
    20 fen
    15 sosyal
    20-25 türkçe olmuştu.

İki günlük bir çalışmayla hızınız arttıysa mükemmel.Kurs içeriği göz egzersizine mi yönelikti?

Göz egzersizi ağırlıklıydı evet. Yalnız 12 saatlik eğitimdi çok kararlı olmak lazım bunu tek başına uygulayabilmek için.

• Arkadaşlar 1000 üzerinde okuyan var mı?mümkünse görüşleri alalım
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.