Şimdi Ara

hızlı kitap okuma becerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
429
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • acaba çocukluktan beri kitap okuyanlar beynin ilgili bölümü zamanında geliştiği için mi hızlı kitap okuyabiliyor yoksa sonradan(20sinden sonra) kitap okumaya başlayanlarda da bu durum var mı?

bir kitapta okuduğuma göre insan beyninin dk'da 600-800 kelime işleme yeteneği varmış. konuşurken ise dk'da 125 kelime üretebiliyormuş. acaba hızlı kitap okuyamama durumu kelimeleri dile getirmekten kaynaklanabilir mi?

yardımcı olursanız çok sevinirim zira okuma alışkanlığımı baltalamaya başladı bu yavaş okuma durumu.

• adem karafilik hızlı okuma konusunda farklı yaklaşımları vardır. bir inceleyin isterseniz.
  • Aman hocam bu durum baltalamasın, nereye yetişiyoruz sindire sindire okuyalım işte.

30 yaşına geldim, kendimi bildim bileli okurum da, bir sayfayı 1,5 - 2 dakika arası okuyorum. Sizin de aşağı yukarı bu şekildedir diye düşünüyorum.
  • TheDestroyer35 kullanıcısına yanıt
    doğrudur hocam bu şekilde okuyorum ama bazen aklım başka yerlere kayıyor bunun nedenini hızlı okuyamamadan dolayı yeterince beynimin okumayla meşgul olmamasını sayıyorum. hızlı okuyunca da cümlenin başını unutuyorum. herhalde okumak için yaratılmamışım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi avcılarınavcısı -- 24 Ocak 2018; 13:24:14 >
  • Ben bi android uygulaması sayesinde hızlı okuyup anlayabiliyorum ama bunu uygulamamayı tercih ederim. Öncelikle o şekilde okuyunca sayfada anlatılanların tamamını anlamış oluyorum, ama çok kuru geliyor. Basit cümleli kitaplarda işe yarayabilir ancak anlatımı yoğun olanlarda sindirerek okumak hem daha zevkli hem de daha yararlı oluyor, cümlelerin altında yatan şeyler de anlaşılıyor.

Ayrıca kişiler konuşurken içinden onların seslerini hayal etmek, yaşlıları yavaş ve titrek olarak, çocukları ince sesli ve hızlı olarak hayal etmedin tadı hızlıca okumaktan çok daha iyi.

Tabii ki karar sizin. Yine de hızlı okumak istiyorsanız günlük olarak antrenman yaptıran uygulamalar var. Genel olarak taktik kelimenin ortasına bakarak tüm kelimeyi okumak, bunda ustalaşınca 2-3 kelimenin ortasına bakarak hepsini birden okumak oluyor. Daha ileriye gitmedim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • küçüklükten beri kitap okuyanları hızı nasıl acaba merak ettim şimdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: avcılarınavcısı

küçüklükten beri kitap okuyanları hızı nasıl acaba merak ettim şimdi.

Ben varım, çok hızlı okuyup anlayabiliyorum.

Konuya gelecek olursak beyin elastik bir yapıya sahip, sürekli kitap okuyarak uyarmanız ile siz de hızlı okuyabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • iki türlü de gelişir, yani sonradan da hızlandırma yapılabilir, zaten ilk adımı düzenli okuma ve zamanla kelime atlayarak okuma

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • silinebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C3B427E7B -- 9 Haziran 2018; 14:44:28 >
  • Selamünaleyküm arkadaşlar,

hızlı okuma üzerine bildiğiniz online bir eğitim programı (bilgisayar için) var mı?

Not: yeni üye bir arkadaş, bu ayın başında tüm hızlı okuma konularına reklam kokan yorum yapmış :) dh, memurlarnet vb.. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abdoganay -- 27 Mart 2018; 10:40:51 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.