Şimdi Ara

hız sınırında yüzde 10 tolerans var mı gerçekten (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
0
Favori
45.330
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: gezginbur

quote:

Orijinalden alıntı: mhcd

quote:

Bütün otomobillerin hız göstergeleri normalden 5 kilometre fazla gösteriyor ceza yemeyin diye. Unutmayın bu meslek sırrıdır bunu size kimse söylemez ;)

o zaman navigasyonun altındaki hız niye araba göstergesiyle aynı

Sizin araba türkiyede üretilmiyor o zaman.

Türkiye'de üretilen araba çeşidi çok az birkaç arabada vardır bu diye düşünüyorum
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Reyftn

quote:

Bütün otomobillerin hız göstergeleri normalden 5 kilometre fazla gösteriyor ceza yemeyin diye. Unutmayın bu meslek sırrıdır bunu size kimse söylemez ;)

+5 değil +%10

5 kilometre fazla gösteriyor diyorum göstergedeki değer. 95 ile gidiyor görünüyorsa gerçekte 90 o değer.

5km/h ile gidiyorsak da aslında duruyor muyuz?

5km daha fazla değil %5-%7 daha fazla gösteriyor

• quote:

Orijinalden alıntı: kaaann

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Reyftn

quote:

+5 değil +%10

5 kilometre fazla gösteriyor diyorum göstergedeki değer. 95 ile gidiyor görünüyorsa gerçekte 90 o değer.

5km/h ile gidiyorsak da aslında duruyor muyuz?

5km daha fazla değil %5-%7 daha fazla gösteriyor

O fark hız arttıkça oluşuyor. Otomobil üreticileri tazminat ödememek için o farkı koyuyor ceza yemesin süren diye. Tabiki dururken 5 göstermez.

• Kadrandaki hızla reel hız arasındaki farkı sabit bir rakamdan ziyade yüzdesel olarak ifade etmek daha doğru.

Kendi aracımdaki gözlemim 70li hızlarda sapma 3km/sa, 120 gibi hızlarda 5km/sa, 200 civarı ise çok daha fazla olduğu yönünde. Takriben % 5-6 civarı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Donald Draper

maalesef işin aslı düşündüğünüz gibi değil, radarlar yukarıdan gelen emir ile 120 ile gidilmesine izin olan yerlere değil tam kasaba,köy,ilçe ya da sapak vb yerlerde oluyor hız sınırının bir anda 70'e 50'ye düştüğü yerleree koyuyorlar ve istediğin kadar yavaş git yinede ceza geliyor. amaç insanları yavaşlatmak değil para kazanmak.

Haklısınız tanıdığım trafik memuru emniyet emir veriyormuş günlük 20bin tl para cezası keseceksiniz diye onlarda mecbur yazıyolar

• mini hort yapayım konuya. konu biraz amacından sapıp, kadran 95 gösterirken aslında 90 la gidiyoruz, muhabbetine dönmüş. olay şu; lastik çapıyla alakalı, sen lastik tabanı genişletip, yanak oranını düşürürsen, çapı ufalacağı için senin yeni lastik fazla devir yapar, km sayacını artırmazsan, lastik ebadına göre kadrandan farklı hızlara sahip olursun. ha kim kadranı ayarlatıyor dersen yok öyle birşey, satın alırken bile yapmıyorlar. ayrıca serviste parasını veririm kadranı lastik ebatına göre ayarlayın dedim.boşver abi kim uğraşcak dediler
  • quote:

Orijinalden alıntı: DXM06

sollarken hız sınırı yoktur.

bu doğru mu?
    Sollarken bile ceze yazıyorlar geçen gün bir arkadaş fotoğraf paylaşmıştı adama vurmıyım diye hızlandım ceza yedim diye bu devirde kaza yapıcan ama hız sınırını geçmicen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saveyourself -- 24 Ağustos 2013; 22:15:08 >
  • Konunun tamamini okuyamadim ama yuzde on toleransa uymayan ekipler de var ozellikle ankarada oldugunu bizzat kendilerinden duydum

• Tolerans benim bildiğim gerçekten var. Forumdan bazı arkadaşlar açtıkları davaları kazandılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nk061

Tolerans benim bildiğim gerçekten var. Forumdan bazı arkadaşlar açtıkları davaları kazandılar.

Merhaba,

Tolerans var ama yoruma açık, bazen uygulanan, polisten polise değişebilen bir olay değil. Polisler kanunu birebir uyguluyorlar.

Kanun bellidir,
    Hız sınırını %10 ile %30 arasında aşmak
    Hız sınırını %30'dan fazla aşmak.

Cezai işlem hız sınırını %10 aştıktan sonra başlar.

Selamlar

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Trafik polisi komşum var.ceza yazarken direk yüzde 10 u geçince yazıyorlar.1 km geçersen acımıyorlar

• quote:

Yok boyle bir sey. Aracla giderken gps acmistim arac da 78 gosterdi gps de 78.

• %10 öndeki araç 120 ile gidiyorsa onu sollamak için devletin verdiği hak, sürüşü tehlikeli hale getiriyor manasıyla verilmiş, ama radar %10a kadar ceza yazmaz
  • şehiriçi hız sınırı 70 veya 50 olan yerlerde de %10 aşılınca mı ceza yazılır arkadaşlar?
  • Aslında tölarans radar cihazının ölçüm yaparken +-%10 yanılma payından kaynaklanan bir durum. Yani cihazın yanılma payı düşünülerek yapılan bir uygulama. Ama genellikle hız sınırının 70'ten 50'ye düştüğü yerlerde radar oluyor ki bu da sadece ceza yazabilmek için.
  • Tolerans hak vs diye bisey yok, ne amacla koyuldugu onemli degil ,

Kanunsuz ceza olamaz ve ilgili maddede hiz sinirini %10 ile %30 arasinda asan ... Tl %30 dan fazla asan ... Tl cezalandirilir diyor.

Yani hiz sinirlari:

30 33 oluyor 34 de ceza yazilir
    50 55 oluyor , 56 ceza yazilir
    70 77 oluyor 78 ceza yazilir
    90 99 oluyor 100 ceza yaİlir
    110 121 oluyor 122 ceza yazilir
    120 132 oluyor 133 ceza yazilir

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yunanistan'da Almanya'da Fransa'da bulundum hepsinde otoban hiz siniri 130 du bence bu %10 meselesi bize has bir olay kural koysak bu kurali asacaklar bari koydugumuz limiti azaltip 10% tolerans diyelim 132 de anlasalim demisler gibime geliyor

Pug207 aracimin gostergesinde 50-90-130 km/h cizgileri kirmiziyla belirtilmis ve limit olarak gosteriliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: *President*

%10 tolerans senin için değil, aracındaki oluşması muhtemel kadran sapması için. Yani sen sınır ne ise onunla gideceksin arkadaşım, eğer aracında kadran sapması var ise ve sen kadranına göre hız limitinde ilerliyorsan, senin aracındaki sapma en fazla %10 oranında tolere ediliyor. Yaa abi ben 70 le gidiyordum ama kadran yanlış ölçüyormuş bilemedim deme diye. Eğer sen nasıl olsa tolerans var diye matematik hesabına girip, toleransın son noktasındaki hız limitinde ilerlersen kadran sapması sana radar cezası olarak geri döner.

Kısaca tolerans sürücüyü ilgilendirmiyor sen hız limiti ne ise o limiti geçmeyeceksin, ince hesapların kimseye faydası yok.

İnsanımıza anlatamadığım %10 tolerans olayını çok güzel açıklamışsınız..

Gına geldi "70 hız limiti eee %10 da tolerans ben 77 giderim gardaşşş haha :)" diye yurdum insanına durumu anlatmaktan..

Yazınızı bir yere kopyalayıp böyle düşünenlere okutucam artık :D Dilimde tüy bitti çünkü..

• Kadran bence de biraz dusuk gosteriyor. Otobanda hiz olcen cihazlarla ve gps ile hiZ kontrolu yapin muhakkak

• Ben 102 ile gitmiştim ceza yemiştim, polis 99'dan sonra 100 olsa bile yapıştırıyoruz demişti. Tolerans %10... Dubai'de %20 idi...

Amerika'da biz %10 diye bilip hep öyle gidiyorduk çevrilmedik. 60 ise 65 gidiyorduk, 70 ise 75...

Amerika^'da bir de şöyle birşey var, trafik nasıl akıyorsa hız odur. Yani 60 km/h lik bir yolda, trafik akışı 75 gidiyorsa, sen de o akış içinde geçeceksin kimse çevirmez.

O mantıkla sabah iyi kaptırıyorduk, herkes kaptırıyor, sen de flow'a yani akışa uyarsan sıkıntı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanmerto -- 21 Aralık 2013; 11:38:48 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.