Şimdi Ara

hız sınırında yüzde 10 tolerans var mı gerçekten (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
0
Favori
45.351
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: gezginbur

quote:

Orijinalden alıntı: Reyftn

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bütün otomobillerin hız göstergeleri normalden 5 kilometre fazla gösteriyor ceza yemeyin diye. Unutmayın bu meslek sırrıdır bunu size kimse söylemez ;)

+5 değil +%10

5 kilometre fazla gösteriyor diyorum göstergedeki değer. 95 ile gidiyor görünüyorsa gerçekte 90 o değer.

Ben de diyorum ki 100 ise 110, 120 ise 132.

Bende diyorum ki fabrikada ayar yapıyorlar arabaya. Normalden 5 kilometre fazla göstersin diye. Sen radardan bahsediyorsun.

Radardan bahsetmiyorum güzel kardeşim kadrandan bahsediyorum. Arabadayken aç GPS'i bak.

Kadran her zaman %10 eksik mi gösteriyor yani senin demek istediğine göre?

Genelde birçok araç kadranı %7 fazla gösterir. Siz kadranda 107 km/s görüyorsanız, radar sizi 100 km/s olarak görür. Yani 90 km/s hız sınırı olan bir yolda kadranda 105 km/s hıza kadar çıkarsanız radara yakalanmazsınız. Çünkü radar sizi 98km/s olarak görür. Ben genelde garanti olsun diye 102-103 civarı giderim ve hiç çevrilmedim. Aynı formülü 110 km/s içinde denedim. Hız sabitleyiciyi 125 km/s ayarladım ve sonuç aynı radar çevirmiyor. Aracınızın ne kadar fazla gösterdiğinden emin olabilirseniz, uygulayabilirsiniz. Navigasyon varsa hızı daha gerçeğe yakın gösterir. Navigasyonla kadranı karşılaştırıp ne kadar sapma olduğunu hesaplayabilrsiniz.

• Citroen C4 aracımda dijital km göstergesi var. GPS ile gösterge arasında çok yüksek hızlarda dahi hiç sapma yok. Her zaman milimetrik aynı hızı gösteriyor. Bu yüzden hız sınırı kaç km ise hız sabitleyicisi ile uymaya gayret ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DXM06

sollarken hız sınırı yoktur.

bu doğru mu?

Bizzat sollama yaparken 101 km/h ile ceza yedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ARroWCoLT

quote:

Genelde birçok araç kadranı %7 fazla gösterir. Siz kadranda 107 km/s görüyorsanız, radar sizi 100 km/s olarak görür. Yani 90 km/s hız sınırı olan bir yolda kadranda 105 km/s hıza kadar çıkarsanız radara yakalanmazsınız. Çünkü radar sizi 98km/s olarak görür. Ben genelde garanti olsun diye 102-103 civarı giderim ve hiç çevrilmedim. Aynı formülü 110 km/s içinde denedim. Hız sabitleyiciyi 125 km/s ayarladım ve sonuç aynı radar çevirmiyor. Aracınızın ne kadar fazla gösterdiğinden emin olabilirseniz, uygulayabilirsiniz. Navigasyon varsa hızı daha gerçeğe yakın gösterir. Navigasyonla kadranı karşılaştırıp ne kadar sapma olduğunu hesaplayabilrsiniz.

Formülünüzde bir gariplik var %7 değil de 7 km demek istediniz herhalde. Çünkü 100'ün yüzde 7 fazlası 107 ama 98'in %7 fazlası 105 değildir. Yeni araçlarda bu oran daha düşük gps ile aradaki farka baktım, 100 km ile giderken 96 gösteriyordu gps.

Zaten yüzde 10'u kullanıyorsak bir de bu farka çok güvenmemek lazım. İşi kritik duruma sokmamalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: odevinimo

mesela sınır 120 ise 132 ile yakalandığımızda ceza yemiyor muyuz

120 zaten toleranslı hali
  • quote:

Orijinalden alıntı: mcornek

quote:

Orijinalden alıntı: ARroWCoLT

quote:

Formülünüzde bir gariplik var %7 değil de 7 km demek istediniz herhalde. Çünkü 100'ün yüzde 7 fazlası 107 ama 98'in %7 fazlası 105 değildir. Yeni araçlarda bu oran daha düşük gps ile aradaki farka baktım, 100 km ile giderken 96 gösteriyordu gps.

Zaten yüzde 10'u kullanıyorsak bir de bu farka çok güvenmemek lazım. İşi kritik duruma sokmamalı.

99 un %7 fazlası 105.93, ben yuvarlak 105 dedim. Riske atmamak için 103 ü geçmiyorum. Radar 98 olarak görür derkende %7 fazlası 104.86 yapar yuvarlak 105 diyebiliriz. Aracın ne kadar fazla gösterdiğinizden eminseniz yapabilirsiniz, Yoksa %10 tolerans payı tabiki yeterli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ARroWCoLT -- 31 Mayıs 2013; 14:43:57 >

• tolerans değil yönetmelik. kimsenin insiyatifinde değil.
  • Altı yıldır hemen hergün gidip geldiğim 50 kmlik yolda altı yılda ilk kez bugün ard arda üç noktada radar kurulduğunu gördüm. Hepsi de tuzak noktalarda. Aman arkadaşlar selektör yapmayi ihmal etmeyelim. Belli ki amaç güvenlik değil para koparmak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tolerans olduğunu polis söylüyor; azami hız 90 levhalı yolda polis durdurdu. Radara mı girdim limit 90 değilmiydi dediğimde bana cevabı: 99 dedi ve sadece ehliyete baktı gönderdi. Yani %10 kullanılıyor.
  • biraz konu dışına çıkacak ama eds lere yakalanıp ceza verilince ehliyete ceza puanı uygulanıyor mu? uygulanıyorsa ceza puanı kime yapılacağını nasıl belirliyorlar.

• Hız Sınırlarına Uyma ve Hızın Gerekli Şartlara Uygunluğunu Sağlama
    Madde 101- Sürücüler aksine bir karar alınıp işaretlenmemişse bu Yönetmeliğin 100 üncü maddesinde belirtilen hız sınırlarını aşmamak zorundadırlar.
    Araç sürülürken yapılan hız, radar ve benzeri teknik cihazlarla ölçülebileceği gibi kronometre veya değişik usullerle de ölçülerek tespit edilebilir.
    Geçme sırasında, geçme kuralının mecbur kıldığı şartlar dolayısıyla, bu Yönetmeliğin aynı cins taşıtlar için tayin ettiği hız sınırlarını aşan taşıt sürücülerine Karayolları Trafik Kanununun 51 inci maddesine göre işlem yapılmaz.
    Çeşitli araç cinslerine göre bu Yönetmeliğin öngörmüş olduğu azami hız sınırlarını, %10 nispetinde aştığı kontroller sırasında tespit edilen sürücülere, Karayolları Trafik Kanununun 51 inci maddesine göre işlem yapılmaz.
    Yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşlar tarafından yol ve trafik durumu dikkate alınarak hız sınırlarının azami haddini belirten trafik işaret levhalarının bulunduğu yerlerde, tayin edilmiş olan hız sınırında seyreden taşıt sürücüleri hakkında da Karayolları Trafik Kanununun 51 inci maddesine göre işlem yapılmaz.
    Hız tahdidini belirleyen aksine bir işaret bulunmayan yerleşim birimleri içinden veya civarından geçen şehirdışı karayollarının bu kesimlerinde, can ve mal güvenliği açısından, karşıdan karşıya geçişler bir fiziki engelle yasaklanmış veya alt ve üst geçitlerle belirlenmiş ise ve hız yapmak yaya ve taşıt trafiği açısından bir engel teşkil etmiyorsa, taşıt sürücüleri yol ve trafik durumunu dikkate alarak yönetmeliğin kendilerine tayin etmiş olduğu azami hız sınırları içerisinde seyredebilirler.
    Hız sınırlarını ölçen cihazların yerini tesbit veya sürücüleri ikaz edici her türlü cihazın imal ve ithali ile araçlarda bulundurulması yasaktır.

• Kadranın sapmasına göre hesaplanmıştır o. Yani kısacası siz yine 120'yle gidin. Olmadı bi GPS alın o daha iyi söyler hızınızı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: supremum

quote:

bu doğru mu?

geçmiş olsun
    otoyol muydu tek şeritli miydi yol?
  • quote:

quote:

quote:

bu doğru mu?

geçmiş olsun

Gidis gelisli bir yolda bayir asagi 70-80 arasi hizla giden bir araci sollamak icin seridimden ciktim. Vitesi 4'ten 5'e atarken gaza daha basmama bile gerek kalmadan seridime girerken karsida radarla goz goze geldik. Bir kac km ilerde cevirme ve radara girdigimi soyledi. Hizi sordugumda 101 dedi. Ne sollama yapiyor olmam ne de baska bisey...
    Erken odeyip indirimden yararlandim.

• Sollamada "hız sınırı yoktur" denemez.
    90 km hızla giden bir aracı hız sınırları dahilinde sollamanız mümkün değildir.
    85km ile giden bir aracı da 90km ile sollayabilirsiniz.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

bu doğru mu?

geçmiş olsun

Gidis gelisli bir yolda bayir asagi 70-80 arasi hizla giden bir araci sollamak icin seridimden ciktim. Vitesi 4'ten 5'e atarken gaza daha basmama bile gerek kalmadan seridime girerken karsida radarla goz goze geldik. Bir kac km ilerde cevirme ve radara girdigimi soyledi. Hizi sordugumda 101 dedi. Ne sollama yapiyor olmam ne de baska bisey...
    Erken odeyip indirimden yararlandim.

Geçmiş olsun. Bundan sonra yönetmeliğin 101. maddesine göre ceza kesmelerinin mümkün olmadığını hatırlatırsınız. Trafik polislerininde şirket pazarlamacılarının satış kotaları gibi ceza kotaları var. Kotayı doldurmak için vara yoğa ceza kesiyorlar. Ben bizzat sabahın dördünde Malkara keşan arası, yolda (o zaman bölünmüş yol değildi ve 90 km/s hız sınırı vardı) benden başka bir Allah'ın kulu yokken 112 ile radara girdim. Bu tuzak değildir de nedir şimdi.

• %10 tolerans senin için değil, aracındaki oluşması muhtemel kadran sapması için. Yani sen sınır ne ise onunla gideceksin arkadaşım, eğer aracında kadran sapması var ise ve sen kadranına göre hız limitinde ilerliyorsan, senin aracındaki sapma en fazla %10 oranında tolere ediliyor. Yaa abi ben 70 le gidiyordum ama kadran yanlış ölçüyormuş bilemedim deme diye. Eğer sen nasıl olsa tolerans var diye matematik hesabına girip, toleransın son noktasındaki hız limitinde ilerlersen kadran sapması sana radar cezası olarak geri döner.

Kısaca tolerans sürücüyü ilgilendirmiyor sen hız limiti ne ise o limiti geçmeyeceksin, ince hesapların kimseye faydası yok.
  • quote:

Bütün otomobillerin hız göstergeleri normalden 5 kilometre fazla gösteriyor ceza yemeyin diye. Unutmayın bu meslek sırrıdır bunu size kimse söylemez ;)

o zaman navigasyonun altındaki hız niye araba göstergesiyle aynı
  • quote:

Orijinalden alıntı: mhcd

quote:

o zaman navigasyonun altındaki hız niye araba göstergesiyle aynı

Sizin araba türkiyede üretilmiyor o zaman.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.