Şimdi Ara

HIZ SABİTLEME TEHLİKELİ BİR DONANIM (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
184
Cevap
0
Favori
26.717
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ankara-Eskişehir arası sık gidip geliyorum.
    Her seferinde keşke olsa diyorum.
    Çok maliyetli bir donanım değil.Keşke yeni araçların hepsinde olsa..
  • Bence bir araba için en önemli donanım. Tabi yaptığı km nin %90 veya fazlasını şehir içinde yapıyorsan önemli değil ama uzun yol fazla yapan için çok önemli bir donanım.
    Ayrıca konuyu açan arkadaş beklentiyi düşürürse daha kullanışlı hale gelir. Zaten üzerinde hızı kesme veya frene basarak devreden cıkarma sansın var. Çok virajlı yolda kullanılmaz tabi veya yağmurun ilk yağdığı zaman ki tehlikeli durumda ama onun harici gerçekten çok güzel bir donanım. Kendi adıma yoğun olarak kullanıyorum.
  • ben sıkışık trafikte bile kullanıyorum, araba icadından sonraki en güzel icad. Klimadan bile önemli..

30km/h ile giderken çakıyorum, nissan juke 'da cruise control 40 km den sorna devreye giriyor o yüzden nissana tepkiliyim
  • şehir içinde kullanıma uygun diil zaten, şehirler arası yolda 3 5 saat pedala basmak yerine sağ ayak rahat etsin diye getirilmiş bir özellik..şehir içinde de çevre yolu gibi az trafigin oldugu yerlerde uygun onda da daha fazla dikkatli olmak şartıyla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cihanair

Bir arabada bulunan en gereksiz donanim hiz sabitleyici bence

3 kez ya kullandim ya kullanmadim hic aramam

Xenon daha iyi bir donanim bence ::))

Allah herkese hız sabitleyicisi olan bir araç ihsan eder inşallah.

O kadar önemli benim için Cihancım. :)
  • Hiz sabitleyiciyi kullanamayip tehlikeli bulan birisinin araba kullanmasi da tehlikelidir bence :)
    Uzun yolda, bos yollarda ve radar olan yollarda cok kullanisli bir donanim. Hem ayaginizi dinlendiriyorsunuz hem sabit hizda gidiyorsunuz hemde yakit ekonomisi sagliyorsunuz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: haluk 23

quote:

Orijinalden alıntı: cihanair

Bir arabada bulunan en gereksiz donanim hiz sabitleyici bence

3 kez ya kullandim ya kullanmadim hic aramam

Xenon daha iyi bir donanim bence ::))

Allah herkese hız sabitleyicisi olan bir araç ihsan eder inşallah.

O kadar önemli benim için Cihancım. :)

abi ben zaten kullanamıyorum panik oluyorum sanki frene basınca araba durmuycak gibime geliyor
  • Bence de cok tehlikeli, uzun yolda insanin uykusunu getiriyor Ciddiyim.
  • 8 tane İzmir-Trabzon uzun yolum var. Daha hiç ihtiyacım olmadı.

Hiç bir zaman hız sabitleyicinin yokluğunu çekmedim.

Siz forumun abartmasından dolayı beklentinizi yüksek tutmuşsunuz.

Bir çok konuda yazıldı yıl oldu 2012 filanca modelde hız sabitleyici yok. Ahahaa hehehe şeklinde.

Zannedersin ki hergün kullanıyorlar. Yılda bir kez ancak işinize yarar. O da sizin söylediğiniz gibi Edirne otobanı gibi yerlerde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZZ RAT

kullanimini bildikten sonra, son derece faydali bir teknolojidir.
    Oncelikle CC sehir icinde ve yogun trafikte kullanilmaz. Dur kalklarin ve isiklarin oldugu bir trafikte CC hicbir ise yaramaz.
    ikincisi, ayak frende ya da frene yakin olmali (yani ayaginizi altiniza almayin:)), dikkat hic bir sekilde dagitilmamali, cunki her an frene basmak zorunda kalabilirsiniz.
    Ucuncusu, sollamalarda CC iptal edilmeli (ya da gaz ile hiz arttirilmali), sollama tamamlandiktan sonra tekrar CC'ye alinmali.

Bunlar tamamen benim tecrubelerim, herhangi bilimsel bir veriye dayanmiyor.

Bende bi keresinde (hatta ilk hız sabitleyici deneyimimde diyebilirim) hız sabitleyici devredeyken yoluma devam ediyordum ve önümde seyir halinde olan kamyona yaklaştıgımı farkettim hesaplamalarıma göre aynı hızda devam edersem önümdeki kamyonu rahatlıkla sollarım diye düşündüm (tabi üşendigimden dolayıda hız sabitleyiciyi devre dışı bırakmak istemedmm..) ve aynen devam ettim kamyonla yan yana gelince anladım ki hız sabitleyıcıyı devreden çıkarsaymışm iyi olacakmş çünkü kamyonla benim sabit hızım nerdeyse 30 40 km fark varmış buda yavaş bi şekilde sollamama neden olmuştu daha hızlı sollayıp geçmem gerektıgi için kamyoncu kornasına basmıştı bi an paniklemştm ama kamyonu geçmştm artk.. sonra ben bana mı korna çaldı o diye söylenince yan tarafmda oturan babam yok benzinciye selam verdi demişti ama hala aklıma takılır bazen bana mı çalmştı acaba diye =) ama benim daha hızlı geçmem gerekirdi ne olursa olsun.. o yüzden sollamalarda kontrollü bi şekilde gaza yüklenmek en iyisi bencede..

• quote:

Orijinalden alıntı: insideman
    ...
    Zannedersin ki hergün kullanıyorlar. Yılda bir kez ancak işinize yarar. O da sizin söylediğiniz gibi Edirne otobanı gibi yerlerde.

Hergün kullanıyorum.

Yılda bir gün bile kullanmadığım olmamıştır. :)

Şehiriçinde yolun açık olduğunu gördüğüm her an devreye alırım.

Demek ki forumun hız sabitleme kullanım alışkanlıkları ciddi olarak değişiklik gösterebiliyor diye konuyu bağlayalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: haluk 23

quote:

Orijinalden alıntı: insideman
    ...

Hergün kullanıyorum.

Yılda bir gün bile kullanmadığım olmamıştır. :)

Şehiriçinde yolun açık olduğunu gördüğüm her an devreye alırım.

Demek ki forumun hız sabitleme kullanım alışkanlıkları ciddi olarak değişiklik gösterebiliyor diye konuyu bağlayalım.

Bağlayalım Haluk Abi, ben otomatik vitesi de sevmem. Belki de kontrol hep bende olsun istiyorum belki de bu yüzden hiç hissetmedim yokluğunu.

• Cruise control özelliğini kullanmayı bilmeyen ne kadar çok kişi varmış meğerse :)
    Otomatik pilot la karıştırıldığını anlamış bulunuyorum :)
  • hiç kullanmadım ama araba sürerken herşeyi kontrol etmeyi seven değişken bir yapım var sanırım tahammül edemezdim hız sabitlemeye . fakat böyle bir bakış açısı ile tehlikeli olabileceğini hiç düşünmemiştim . mantıklı aslında
  • yeri zamanı ve kuralına uyduktan sonra hız sabitleyıcısı can dır
  • Nasıl bi konu bu ya. Fren diye bişey var adamlar boşuna yapmamış, lazım olunca basasınız diye konmuş o pedallar..
  • Kullanmayı bilmeyenelere hız sabitleyici çok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kobrakai

kullanımla alakalı bence. dikkatsiz olduktan sonra komple arabayı kullanmakta tehlikeli

bende aynısını yazacaktım.
    ayrıca bilinçli kullanımla oldukça ekonomi sağlıyor
  • Gayet gerekli bir donanım.Hatta her araçta olmalı bence.

Daha geçen hafta sonu yaklaşık git gel 900 km kullandım.Hatta o kadar abarttımki yokuşlarda bile devreden çıkartmadım.Düz yolda yakıt tüketimine etkisi büyük.Çok büyük rahatlık..

Gerektiği gibi kullanılınca süper donanım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: **osk@r78**

Gayet gerekli bir donanım.Hatta her araçta olmalı bence.

Daha geçen hafta sonu yaklaşık git gel 900 km kullandım.Hatta o kadar abarttımki yokuşlarda bile devreden çıkartmadım.Düz yolda yakıt tüketimine etkisi büyük.Çok büyük rahatlık..

Gerektiği gibi kullanılınca süper donanım.

aynen çok gerekli bi donanım, bende ilk kez gecen yaz tatil için gittiğim yolda kullandım rahatlık ve yakıt acısından çok faydalı bi donanım her araçta aradığım bi özellik

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.