Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Hitaplarla ilgili aklıma takılan

5
Cevap
0
Favori
93
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Hitaplarla ilgili aklıma takılan
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
      1773 Mesaj
      29 Mayıs 2012 13:40:57 Konu Sahibi
      Eskiden "bey"lik bir nevi ünvanmış. Yani şimdilerdeki gibi herkese bey denmiyormuş. Sonra nasıl yerleştiyse, herkese bey denmeye başlanmış. İşte aslında aklıma takılan şu ki peygamber efendimize hala efendi deniliyor. (Lütfen dini konulara çekmeyelim.) Yani peygamberimiz bey olmaya bir türlü terfi edememiş. Şimdi yanlış anlaşılabilecek bir örnek olmasın ama biz burada apartman görevlisi olanlara ahmet efendi, mehmet efendi şeklinde hitap ediyoruz. Bu durumda neden peygamberimize bey demiyoruz, ya da desek yanlış mı olur?

|
      |
      29 Mayıs 2012 13:44:55
      sen ne diyon değişik

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

Ya yol göster ya da yoldan çekil
    • Yarbay
      7433 Mesaj
      29 Mayıs 2012 13:46:01
      Belki robot osurmuştur
      |
      |
      29 Mayıs 2012 20:18:19 Konu Sahibi
      bi yorumu olan yok mu?
      |
      |
      29 Mayıs 2012 20:22:26
      apartman görevlisine bey dersen kendi seviyene indirsin. Allahtan efendi diyorsun da senden üstün oluyor.

Bir arat ne olduğunu öğren : Efendi (Arapça: أفندي Afandī ; Farsça: آفندی ) eskiden şehzadeler, din adamları, eğitim görmüş kişiler için özel adlardan sonra kullanılan unvan.

Bey: Bey, Türkçede erkeklerin kullandığı sanlardan birisidir. Diğerleri efendi, ağa, efe, çelebi, ağabey, amca, dayıdır. Eski Türkçedeki biçimi beg idi.
      29 Mayıs 2012 20:30:40 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: mjslash

apartman görevlisine bey dersen kendi seviyene indirsin. Allahtan efendi diyorsun da senden üstün oluyor.

Bir arat ne olduğunu öğren : Efendi (Arapça: أفندي Afandī ; Farsça: آفندی ) eskiden şehzadeler, din adamları, eğitim görmüş kişiler için özel adlardan sonra kullanılan unvan.

Bey: Bey, Türkçede erkeklerin kullandığı sanlardan birisidir. Diğerleri efendi, ağa, efe, çelebi, ağabey, amca, dayıdır. Eski Türkçedeki biçimi beg idi.

adam benden üstün zaten. kaç tane işi bi arada yürütüp ayda 7-8 bin civarı kazanıyor. karısı ve çocukları da ayrı kazanıyor.

bana sataştın da noldu şimdi, egon mu tatmin oldu? kendini terbiye etmelisin.
      |
      |

Reklamlar
sohbet
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
haberler
Ankara Web Tasarım
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
0,078
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.