Şimdi Ara

hisler matematikle açıklanabilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
869
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yaşadıgımız duygular çok basit geliyor aceba matematikle açıklanabilirmi mesela bir annenin çocugunu sevmesi matematikle nasıl açıklanır.

• İşin en detayına girersek, beyin milyarlarca nöron arasındaki sinapslardaki elektron alışverişiyle çalışır. Bilgisayarın biraz farklı versiyonu da denilebilir.
    İş böyle olunca, tüm duygular, düşünceler ve hisler de bu bağlantılar ve aralarındaki iletişimlerden oluşmuş bulunuyor.
    Bu elektron akışlarını tam olarak takip edebilseydik ve inceleyebilseydik, bir annenin çocuğunun sevmesini de matematiksel olarak ortaya koyabilirdik.
  • İmkanı yok.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Daywalke®

İşin en detayına girersek, beyin milyarlarca nöron arasındaki sinapslardaki elektron alışverişiyle çalışır. Bilgisayarın biraz farklı versiyonu da denilebilir.
    İş böyle olunca, tüm duygular, düşünceler ve hisler de bu bağlantılar ve aralarındaki iletişimlerden oluşmuş bulunuyor.
    Bu elektron akışlarını tam olarak takip edebilseydik ve inceleyebilseydik, bir annenin çocuğunun sevmesini de matematiksel olarak ortaya koyabilirdik.

yani imkansız diyorsun.
  • "Duygular basit geliyor",öyle mi?

Madde bazında herşeyi bilim açıklayabilir fakat en ufak bir duyguyu dahi açıklayamaz...

Hormonları etkisi denir,o denir bu denir...Fakat bunlar duyguların temeli değil,artığıdır.3 boyutlu evren içinde,duyguları açıklayabilmek imkansızdır.Bilinç bedenden bağımsızdır.Emin olun,sizi bedeninizden çıkarıp alsak yine siz olursunuz.Ben bedenimden ibaretim diyorsanız ayrı tabi...

İnsan kendi duygularına anlam veremezken,bunları bide de matematik ile açıklamak,kör bir insanın tek başına Mona Lisa'yı yorumlaması kadar uzak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ANDREI -- 11 Haziran 2009; 17:43:52 >
  • Yeteri kadar veri varsa açıklanabilinir. Ancak insan psikolojisi üstünde sayıca çok fazla parametre var, biraz (!) güç..
  • İnsan bakış açısına sahiptir, bunu bilgi haline getirmeyi bırakın inceleme fırsatını bile yakalayamıyoruz. Bunu bir bilgi haline gitirmeyi başarabilen birileri çıkabilir, bunuda kendi bakış açısıyla gerçekleştirebilir
  • quote:

Orjinalden alıntı: SonOfPatriot

İnsan bakış açısına sahiptir, bunu bilgi haline getirmeyi bırakın inceleme fırsatını bile yakalayamıyoruz. Bunu bir bilgi haline gitirmeyi başarabilen birileri çıkabilir, bunuda kendi bakış açısıyla gerçekleştirebilir

Ki herhangi bir nesnelliğe sahip olamayacağından adına bilim denemez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ANDREI -- 11 Haziran 2009; 19:05:06 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ANDREİ

"Duygular basit geliyor",öyle mi?

Madde bazında herşeyi bilim açıklayabilir fakat en ufak bir duyguyu dahi açıklayamaz...

Hormonları etkisi denir,o denir bu denir...Fakat bunlar duyguların temeli değil,artığıdır.3 boyutlu evren içinde,duyguları açıklayabilmek imkansızdır.Bilinç bedenden bağımsızdır.Emin olun,sizi bedeninizden çıkarıp alsak yine siz olursunuz.Ben bedenimden ibaretim diyorsanız ayrı tabi...

İnsan kendi duygularına anlam veremezken,bunları bide de matematik ile açıklamak,kör bir insanın tek başına Mona Lisa'yı yorumlaması kadar uzak...

Adam Fawerin empati kitabını okuyanınız varmı bilmiyorum ama oradada bu konudan bahsediyor.Yani bilincin bedenden bağımsız olduğunu savunuyor ve hisleri dalgalar olarak açıklıyor.Konuya ilginiz varsa bu kitabı almalısınız

• Fuzzy Mantık üzerinde biraz bilgim olduğu için aslında tam anlamıyla imkansızdır diyemiyorum. Fuzzy mantık nedir? Klasik küme kavramına göre bir elemanın kümeye bağlılık değeri ya 0 yada 1 dir yani o eleman o kümeye ya dahildir ya da değildir.Fuzzy de ise bu üyelik değeri [0,1] arasında bir değerdir. Yani bir elemanın kümeye bağlılık değeri 0.7 olabilir (%70 o kümeye dahil yani) Fuzzy Mantık, Aristo dan beri süregelen klasik mantıktan bu farkla ayrılır. Halen üzerinde çalışmalar yapılmakta ve özellikle japonlar kameralar(eğer bir kamera koşar haldeyken hiç sarsılmadan düzgün çekim yapabiliryorsa bilinki o makinede fuzzy mantıktan yararlanılmıştır),çamaşır makineleri (çamaşırın kirlilik oranını belirleme ve ona göre deterjan su vs kullanımı) vs gibi ürünlerin çalışma prensibinde bu mantıktan faydalanıyor. Hislerimizde de belirgin bir durum söz konusu olmadıgı için fuzzy mantıktan yola çıkarak bazı aşamalar bu konuda katedilebilir. Ayrıca Fuzzy Mantığın temelini Azeri asıllı Türk Lütfi Zadeh atmıştır.

• quote:

Orjinalden alıntı: PaulCrewe

quote:

"Duygular basit geliyor",öyle mi?

Adam Fawerin empati kitabını okuyanınız varmı bilmiyorum ama oradada bu konudan bahsediyor.Yani bilincin bedenden bağımsız olduğunu savunuyor ve hisleri dalgalar olarak açıklıyor.Konuya ilginiz varsa bu kitabı almalısınız

Bana kalırsada bu şekilde.Tavsiyeniz için teşekkür ederim hocam,en kısa zamanda edinmeye çalışırım.

• Açıklanabilir elbette. Beyin, kuantum yasaları üzerine çalıştığı için her türlü beyinsel fonksiyon günün birinde dalga fonksiyonları ile açıklanabilir. Ancak kuantum yasalarının yapısından dolayı determinist biçimde tam kalbine inmek mümkün olmaz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kaotika

Açıklanabilir elbette. Beyin, kuantum yasaları üzerine çalıştığı için her türlü beyinsel fonksiyon günün birinde dalga fonksiyonları ile açıklanabilir. Ancak kuantum yasalarının yapısından dolayı determinist biçimde tam kalbine inmek mümkün olmaz.

Peki bu duyguların (Deyiminizle dalga fonksiyonlarının) sebepleri,neden onları yaşadığımız açıklanabilir mi?
  • kaotika Hocam;

Çıkmam gerek,cevap yazamazsam diye haberdar etmek istedim.Yorumlarınız benim için değerli,yarın okur devam ederim.

Kusura bakılmasın,

İyi geceler,
  • quote:

quote:

Açıklanabilir elbette. Beyin, kuantum yasaları üzerine çalıştığı için her türlü beyinsel fonksiyon günün birinde dalga fonksiyonları ile açıklanabilir. Ancak kuantum yasalarının yapısından dolayı determinist biçimde tam kalbine inmek mümkün olmaz.

Peki bu duyguların (Deyiminizle dalga fonksiyonlarının) sebepleri,neden onları yaşadığımız açıklanabilir mi?

sebebi duyu organlarından beynimize iletilen veriler
  • Bilimde "IMKANSIZ" yoktur. Herşey, gün gelir mümkün olabilir.

Hisler ve daha genel hatlarıyla beynin reaksyonları ve kişinin bunları dışa vurumu gün geldiğinde elbette matematikle açıklanabilecektir.

Polonyalı bir rahip ve aynı zamanda usta bir matematikçi olan Prof. Dr. Michael Heller; Tanrı'nın varlığını matematiksel olarak ispatlamıştı geçtiğimiz yıl.

Bu kadar soyut bir olgu bile hesaplanabiliyorsa çok daha somut veriler sağlayabileceğimiz; bugün fizyolojik - fiziki olarak tanımlamasını yaptığımız beynin reaksyonlarının matematiksel olarak açıklanması çok uzun sürmeyecektir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: NovariX

Bilimde "IMKANSIZ" yoktur. Herşey, gün gelir mümkün olabilir.

Hisler ve daha genel hatlarıyla beynin reaksyonları ve kişinin bunları dışa vurumu gün geldiğinde elbette matematikle açıklanabilecektir.

Polonyalı bir rahip ve aynı zamanda usta bir matematikçi olan Prof. Dr. Michael Heller; Tanrı'nın varlığını matematiksel olarak ispatlamıştı geçtiğimiz yıl.

Bu kadar soyut bir olgu bile hesaplanabiliyorsa çok daha somut veriler sağlayabileceğimiz; bugün fizyolojik - fiziki olarak tanımlamasını yaptığımız beynin reaksyonlarının matematiksel olarak açıklanması çok uzun sürmeyecektir.

Güzel yazmışsınız da aklıma takıldı, nasıl ispatlamış? Kaynak varsa okumak isterim.

• quote:

Orjinalden alıntı: metete

Güzel yazmışsınız da aklıma takıldı, nasıl ispatlamış? Kaynak varsa okumak isterim.

Tabii, buyrun..

http://www.tahribat.com/forumdisplayfolder.asp?folderid=59847

Kültür - Bilim'de de bayağ konuşmuştuk yanılmıyorsam.
  • quote:

Orjinalden alıntı: psionic

quote:

quote:

O kadar basit değil.

"Elini ateşe sokarsan yanar ve acır" cümlesinde neden acıdığı,ne yapıldığında acıdığı ve etkileşen maddeler son derece nesnel ve ortaktır.
    Fakat duygular ve hisler kişiden kişiye o kadar farklı yaşanabilir ki...Kimisi kan görünce bayılır,kimi diğerinin kafasını keser.Burada yaşanan fark neye göre değişmekte,her beyin onları neye göre sınıflandırmaktadır.Neden çok sevdiğimiz bir yakınımızı kaybedince umutsuzluğa düşülür?Umutsuzluk nedir;neden oluşur,maddi veya bilimsel açıklaması nasıl yapılır?

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: psionic

quote:

quote:

O kadar basit değil.

"Elini ateşe sokarsan yanar ve acır" cümlesinde neden acıdığı,ne yapıldığında acıdığı ve etkileşen maddeler son derece nesnel ve ortaktır.
    Fakat duygular ve hisler kişiden kişiye o kadar farklı yaşanabilir ki...Kimisi kan görünce bayılır,kimi diğerinin kafasını keser.Burada yaşanan fark neye göre değişmekte,her beyin onları neye göre sınıflandırmaktadır.Neden çok sevdiğimiz bir yakınımızı kaybedince umutsuzluğa düşülür?Umutsuzluk nedir;neden oluşur,maddi veya bilimsel açıklaması nasıl yapılır?

Benim düşüncem ilk örneğiniz psikolojik olarak açıklanabilir.Yani eğer bir kişinin önceden kanla ilgili kötü bir anısı varsa bu yüzden etkilenebiliyor olabilir,tabi beyinlede ilgili olabilir ama işin o kısmını iyi bilmiyorum
    .İkinci örneğinizin ise bağlılık hissi ile ilgili olabileceğini düşünüyorum.Bir kişiye çok bağlanırsanız ve ardından o kişiyi kaybederseniz psikolojik olarak çökersiniz.

Tabikide bunlar benim düşüncelerim belkide sebebleri çok farklıdır.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.