Şimdi Ara

Hipotez-Kanun-Teori İlişkisi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
1
Favori
46.507
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://www.youtube.com/watch?v=PgOBbZZYxiE Elestirel Dusuncenin Onemi
  • quote:

Orijinalden alıntı: ßy Spécops.

Sene 2007 foruma ilk girisim.Sene 2008 KB'ye ilk girisim,potansiyel evrim karsiti.Bilim bilmez,tanim bilmez, dogmaciyim.Sene 2013 forumda hala evrim tartisiliyor,ama ben bu sefer karsi taraftayim =) Evrimin kabul edilebilmesi icin ilk olarak dusuncelerin de evrilebilecegini kabul etmek lazim.

düşüncelerimizin değişmesinden alttan alta korkuyoruz. inşa ettiğimiz kimliğin yıkılması fikri ürpertici geliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Timurlénk

quote:

Sene 2007 foruma ilk girisim.Sene 2008 KB'ye ilk girisim,potansiyel evrim karsiti.Bilim bilmez,tanim bilmez, dogmaciyim.Sene 2013 forumda hala evrim tartisiliyor,ama ben bu sefer karsi taraftayim =) Evrimin kabul edilebilmesi icin ilk olarak dusuncelerin de evrilebilecegini kabul etmek lazim.

düşüncelerimizin değişmesinden alttan alta korkuyoruz. inşa ettiğimiz kimliğin yıkılması fikri ürpertici geliyor.

Evet ama sonra anliyoruz ki bu korku gereksiz bir korkuymus.Doğru sanıp sımsıkı sarıldığımız o kimliğimiz aslında biz değilmişiz,bize dayatılanmış.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Timurlénk

quote:

Evet ama sonra anliyoruz ki bu korku gereksiz bir korkuymus.Doğru sanıp sımsıkı sarıldığımız o kimliğimiz aslında biz değilmişiz,bize dayatılanmış.

Hocam bu sözleri duymak güzel. helede eskilerden duymak güzel. Siteni ziyaret ettim oldukça güzel resimdeki Senmisin. Şaşırdım

• quote:

Orijinalden alıntı: ar_tryk

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Pastafaryanist

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Pastafaryanist

Bu kadar karmaşık canlılar nasıl oluştu diye merak edenlere basitçe anlatayım neresi bu kadar kompleks ve imkânsız bana söylesin.

1)Ortada basit bir canlı vardır.
    2)Çoğalırken [size=3]DNA'lar kopyalanırken hata yapılır.3)Bu hata canlıya avantaj sağlar.
    4)Avantaj sağladığı için bu canlı çoğalma şansı bulur.

Birikimli seçilim ve milyarlarca yılı kullanarak inanılmaz karmaşık canlılar ortaya çıkar.

DNA'lar kopyalanırken hata yapılır diyorsunuz. Bu hata bilinçli mi, tesadüfen mi oluyor? Cevap vereceğinizi sanmıyorum ama sorayım yine de

Tesadüfen oluyor. Zaten evrimin tesadüf noktası da burası.

Pitx1 evrimde tesadüf yok diyrdu. O galiba biyologdu. O mu doğru söylüyor yoksa diğerleriniz mi? Diğer evrimcilerde tesadüfü savunuyordular. Biyoloğa mı inanalım, size mi?

Bu ayetin içinde evrim kanunundan başka bir şey var mı?

Nisa Suresi
    1. Ey insanlar! SİZİ bir tek canlıdan yaratan, ondan eşini vücuda getiren ve O İKİSİNDEN birçok erkekler ve dişiler üreten Rabbinize karşı gelmekten sakının...

Rocke Feller'in itilafları
    "Aslında insanlar tarih kitaplarını okusalar, bütün gerçeği görecekler ama insanoğlu için duyduğuna İNANMAK yeterlidir, okumak çok zor gelir." demiş!

Batuhan Oğuz Attila

• quote:

Orijinalden alıntı: speedy_

quote:

Orijinalden alıntı: stabwound

quote:

Orijinalden alıntı: speedy_

quote:

Orijinalden alıntı: Huddleston

0 Kelvinin altına inilebiliyor, lakin en soğuk sıcaklık 0 kelvin.

Şimdi biraz araştırdım da almanyada 0 kelvinin altına 1 kelvinin milyarda biri kadar inildiğini yazıyor. Üstelik atomlar bu konumda birdenbire yüksek enerji seviyesine geçmişler

bu termodinamiye aykırı değil mi peki?

termodinamiğin detayında böyle birşeye izin verir mi bilmiyorum ancak eğer böyle birşey fiilien varsa teoriyi gözden geçirmekte fayda var. teoriler kendi içlerinde çok tutarlı görünüp aslında durumun gerçek yapısı farkedildiğinde toriye eklemeler yapmak veya başka bir teori bulmak gerekebilir.
    bununla ilgili richard feynmanın çok güzel bir örneği vardır;
    diyelim ki evrenin kuralları satranç oyunun kuralları olsun . biz bu oyunu çözmek için gözlemler ve deneyler yaparız. ve görürüz ki bir taş siyah taşda ise hep siyah taşta hareket eder . sonra daha güzel bir teori çıkar gelir ve aslında bu taşın diyagonel hareket ettiğini açıklar bu önceki teoriyi yalanlamaz ancak çok daha kolay ve zarif bir teoridir. herşey çok güzel giderken bir anda başka bir taş bir yere geldiğinde değişip başka bir taşa dönüşür . herşey allak bullak olur bütün teori çöker. sonra bu taşın yolun sonuna geldiğinde başka bir taşa dönüşebildiği ile ilgili daha genel ve yeni bir teori bulunur... şeklinde söylemiştir.

Teori tanımını etkileyebilecek yazılar.

http://forum.donanimhaber.com/m_83200657/tm.htm

• Bu site kavram yanılgılarını ortadan kaldırabilir diye düşünüyorum, bir bakın bence.

http://www.notjustatheory.com/
  • Teori ve teorem arasında bir nüans farkı varmıdır acaba ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hipotez teoriye, teori de kanuna dönüşemez değil m?
  • Hipotez teoriye dönüşür. Bu aşamalar halindedir. Bir hipotez ortaya attığı bilimsel önerileri sınandıkça ve doğruluğu kanıtlanırsa teoriye dönüşür.

Ama bir teori kanuna direkt dönüşemez. Teori bilimsel bir açıklamayı, farklı kanunlar ve bilgilerle açıklar. Daha kapsamlıdır. Kanun daha farklı birşey. Kanun üst düzey bir aşama değil kısacası.
  • Pitx1 kullanıcısına yanıt
    Demek istediğim bir hipotez kanıtlanırsa teoriye dönüşemez olduguydu.
    Bir de "olgu" vardi sanirsam hipotezin kanıtlanmış biçimiydi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ar_tryk A kullanıcısına yanıt
    Doğal seçilim kavramı nedir biliyorsunuzdur herhalde. Sizce doğal seçilim tamamen tesadüfi bir mekanizma mıdır ? Ayrıca tesadüfü tamamen reddetmek bence saçmadır,ancak canlıların Dünya'da var olduğundan beridir süregelen evrimini de sadece tesadüfe bağlamak gerçekten çok komik geliyor bana.
    Bir de söylemlerinizde "evrimciler" gibi, evrim kuramı nedir bilen insanları ötekileştiren ibareler kullanmışsınız. Sizce bu ne kadar doğru bir tavır ? Dünya'da bir kaç ülke hariç evrim kuramı lisede gösterilmeye başlanıyor. İnsanlar hayatı bu yolla anlamlandırıyor. Gayet de sağlam temelleri,kanıtları olan bir kuram. İşte bu ülkede yaşamanın zararlarından biri daha, çok cahil kalıyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: imaginerr

Doğal seçilim kavramı nedir biliyorsunuzdur herhalde. Sizce doğal seçilim tamamen tesadüfi bir mekanizma mıdır ? Ayrıca tesadüfü tamamen reddetmek bence saçmadır,ancak canlıların Dünya'da var olduğundan beridir süregelen evrimini de sadece tesadüfe bağlamak gerçekten çok komik geliyor bana.
    Bir de söylemlerinizde "evrimciler" gibi, evrim kuramı nedir bilen insanları ötekileştiren ibareler kullanmışsınız. Sizce bu ne kadar doğru bir tavır ? Dünya'da bir kaç ülke hariç evrim kuramı lisede gösterilmeye başlanıyor. İnsanlar hayatı bu yolla anlamlandırıyor. Gayet de sağlam temelleri,kanıtları olan bir kuram. İşte bu ülkede yaşamanın zararlarından biri daha, çok cahil kalıyoruz.

Ben evrimci derken kabul edenler anlamında yazdım. Tesadüf konusunda ise evrim konusunda forumda yazanların kendi aralarında bunu tartışmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda evrimle ilgili yazmak manasız. Teori konusuna kilit vurdurmayalım.

• Doğal seçilime bir örnek vermek gerekirse, vücudumuzda antikor üreten gen bölgeleri, genomik bazlarda çeşitli eklemeler, kesmeler ve dizilemeyi rast gele yaparak antikor çeşitliliğini sağlıyor. Bu genetik düzenlemeyle yaklasın 10 üzeri 11 şeklinde antikor üretiyor. Ayrıca ekleme ve kesme işleminide katarsak bu sayıyı 2 ile çarpmamız gerekiyor. kısacası rastgele olan bir düzenleme, buna göre çeşitlenmeyi sağlayan bireyler patojenelre karşı daha üstün savunma sistemi sağlıyor.
  • Pitx1 kullanıcısına yanıt
    Hocam ödevim vardı çok teşekkür ederim.
  • Yerçekimi kanunun hipotezine gidelim. Yukarıya atılan cisim yere düşer. Demek ki her cisim dünya üzerinde yere düşerse bu teori kanun olur. İstisnaları vardır. Uçaklar roketler yere düşmez. Suya atılan cisimde yuzeye değil derinlerine hapsolur.

Kanun varsa istisnaları da olabilir. Bu nedenle tek doğruyu dünya şartlarında oluşturmak mumkun olmayabilir. Kanunun diyalektik unsuru kanunu sorgulayabilir ancak hipotezin sınırını aşamaz kanaatindeyim. Yani yerçekimini tartışırken ilahi bir kudret bu tartışmanın konusu olamaz. Uzay aracı duşmuyor uçaklar havada gidebiliyor senizin yuzeyi yok gibi hususlar kanunun kendi ihtilafıdır.

Bu konulardaki açmazları melekler nasıl uçabilir ya da rab denilenin yuzeyi nasıldır gibi kavramları katmamalıyız. Bilimselin dışına çıkamayız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 24 Ocak 2016; 17:29:57 >
  • Olgu, olay ve spesifik detay bağlamları da eklenirse güzel olur. İnsanlar çoğu zaman spesifik olayların spesifik detaylarını bilip bilmemeyi konu ederek olguya karşı çıkmaya çalışıyor, sapla samanı karıştırıyorlar.

• Eklenecek ..

• quote:

Orijinalden alıntı: HADO77

Yerçekimi kanunun hipotezine gidelim. Yukarıya atılan cisim yere düşer. Demek ki her cisim dünya üzerinde yere düşerse bu teori kanun olur. İstisnaları vardır. Uçaklar roketler yere düşmez. Suya atılan cisimde yuzeye değil derinlerine hapsolur.

Kanun varsa istisnaları da olabilir. Bu nedenle tek doğruyu dünya şartlarında oluşturmak mumkun olmayabilir. Kanunun diyalektik unsuru kanunu sorgulayabilir ancak hipotezin sınırını aşamaz kanaatindeyim. Yani yerçekimini tartışırken ilahi bir kudret bu tartışmanın konusu olamaz. Uzay aracı duşmuyor uçaklar havada gidebiliyor senizin yuzeyi yok gibi hususlar kanunun kendi ihtilafıdır.

Bu konulardaki açmazları melekler nasıl uçabilir ya da rab denilenin yuzeyi nasıldır gibi kavramları katmamalıyız. Bilimselin dışına çıkamayız.

Yerçekimi kanunu nasıl hipotez oluyor ki Hipotez-Kanun-Teori İlişkisi 

• Hipotez nedir sorusuna kısaca "bilimsel varsayım" cevabını verebiliriz. Hipotez, bilimsel olarak ortaya atılan sorunların çözüme kavuşturulması için öne sürülen tahminlerdir. Ama bu tahminler de yine bilimsel verilere dayanarak ortaya atılır ve bunların sınanabilmesi gerekir. Hipotezler üzerinde araştırmaya devam edilir ve eğer yapılan testlerde, deneylerde vb. sürekli aynı sonuç alınıyorsa ona artık hipotez yerine kuram yani teori denir.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.