Şimdi Ara

Hipokrat Yeminini kim yazdı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
330
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar soru başlıkta. Tartışılan ve kesin bi cevabı olmayan bir konu bilgilerinizi bekliyorum.Hipokrat yeminini kim yazdı ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• son zamanlarda bir öğrenicisi tarafından yazıldığı söyleniyormuş,

kaynak :http://www.tarihkenti.com/genel/geneltarih/hipokrat-kimdir.html

daha öncede okumuştum bununla ilgili bir haber ancak zannetmiyorum.
  • mesajlar geç gidiyor gitmedi diye tekrar yolladım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi veoniuta81 -- 22 Mart 2020; 1:9:18 >
  • Bireysel olarak kim bilmiyorum ancak düşünsel olarak anladığım kadarı ile organ naklini ilk düşünen ya da organ naklinin mümkün olduğunu gören Bi kişi tarafından yazılmış olmalı.

İnsan vucuduna uyumlu başka Bi canlının yaşam vaadi verebileceğini görüp (eski dönemlerde bu sadece hissiyat olmalı) tıp ilmini yaşamı uzatma adına anlamlı bulan Bi anlayış bu yemini yazmış olmalı.

Yani çok ileriyi gören Bi kişilik.

.........

Ben bu kişiliğin ironik bir espri anlayışı olduğunu da düşünüyorum.

..........

• quote:

Orijinalden alıntı: HADO77

Bireysel olarak kim bilmiyorum ancak düşünsel olarak anladığım kadarı ile organ naklini ilk düşünen ya da organ naklinin mümkün olduğunu gören Bi kişi tarafından yazılmış olmalı.

İnsan vucuduna uyumlu başka Bi canlının yaşam vaadi verebileceğini görüp (eski dönemlerde bu sadece hissiyat olmalı) tıp ilmini yaşamı uzatma adına anlamlı bulan Bi anlayış bu yemini yazmış olmalı.

Yani çok ileriyi gören Bi kişilik.

.........

Ben bu kişiliğin ironik bir espri anlayışı olduğunu da düşünüyorum.

..........
    hocam zaten 20 asır boyunca tıbbı kendisi götürmüş olan birisi. Bence bütün tıpla uğraşanları tek bir çatıda toplamak istiyordu.
  • @veoniuta

Cevabınızı göremedim. Mobilden giriyorum belki ondandır.

• hipokrat yazdırmış kim yazacak başka
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hiperaktif Teknoloji

hipokrat yazdırmış kim yazacak başka
    Bunu demeye gelmiştim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: veoniuta81

son zamanlarda bir öğrenicisi tarafından yazıldığı söyleniyormuş,

kaynak :http://www.tarihkenti.com/genel/geneltarih/hipokrat-kimdir.html

daha öncede okumuştum bununla ilgili bir haber ancak zannetmiyorum.
    Hippokrat külliyatını da muhtemelen öğrencileri ve geleneğin takipçileri yazdı. Bir gelenek veya okul kurmuş antik şahıslardan kalma çoğu metnin hocanın üst düzey derslerini alabilmiş veya hocasını yerinde takip edebilmiş öğrencilerinin notlarından meydana geldiği düşünülür. Aristoteles'in fizikten (doğal nesnelerin hareket ilkeleri çalışmasından) sonra genel olarak ontolojik meseleleri ele aldığı, fizik çalışmasını takip ettiği ve fizikten sonra geldiği için Metafizik (Fizik sonrası ya da Fiziğin ötesi) olarak adlandırılmış ünlü metin koleksiyonu gibi mesela.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nat Alianovna

Hippokrat külliyatını da muhtemelen öğrencileri ve geleneğin takipçileri yazdı. Bir gelenek veya okul kurmuş antik şahıslardan kalma çoğu metnin hocanın üst düzey derslerini alabilmiş veya hocasını yerinde takip edebilmiş öğrencilerinin notlarından meydana geldiği düşünülür. Aristoteles'in fizikten (doğal nesnelerin hareket ilkeleri çalışmasından) sonra genel olarak ontolojik meseleleri ele aldığı, fizik çalışmasını takip ettiği ve fizikten sonra geldiği için Metafizik (Fizik sonrası ya da Fiziğin ötesi) olarak adlandırılmış ünlü metin koleksiyonu gibi mesela.

Alıntıları Göster
    İnternette bu yemini kim yazdığına dair herhangi bir kanıt göremedim. Yukarıdaki kaynakta sadece düşünüldüğü ifade edilmiş. Dedikleriniz farklı bir bakış açısı olmuş ben böyle düşünmemiştim hiç

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.