Şimdi Ara

High Resolution audio, flac 24/96 vs flac 16/44 CD kalitesi... sonuc???? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
1
Favori
5.550
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Elbette haklısın hocam bu işi profesyonel yapan biri ile evde hobi olarak uğraşan adamın yapacağı aynı kalitede olmaz. Ama meseleye şu açıdan da bakmak lazım, eski çaglarda insanlar eğlenirken müziklerini kendileri yapıyordu, ilkel toplumlarda hala böyle. Şimdi ise müziği hazır alıp sadece dinliyoruz, bir katkımız yok. Teknolojinin gelişmesi sadece dinleme yapan insanları tekrar müzik üretme işine katabilir, ticari amaçlarla değil sadece eğlence için... mesela ben remix vb. anlamam ama dinlediğim kaydı daha iyi anlamak için vokal kanalını kapatmak isteyebilirim, remix derken ille de dandik yorumlar değil kastım.

Youtube'daki videoya bakmıştım, daha önce paylaştınız hoşuma gitmişti. Bu arada imzadandaki 2030a'yı yeni gördüm, bendeki behringer 2030p idi hatırlarsan :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dustdevil

Örneğin Nine Inch Nails, hayranları remix yapabilsin diye çoklu kanal formatta (multitrack) kayıtları nette dağıtmış.. bunun gibi şeyler...

http://www.ninremixes.com/multitracks.php

birde hocam burdaki dosylara remix değilde mix olur iki farklı şeyler .

mixli ve remixli parçaya örnek link vereyim

http://www.youtube.com/watch?v=ocT2kFCchT0 mixli parça

http://www.youtube.com/watch?v=UhsxJgNWhA4 remix li parça dinlersen burda multitrack üstüne değil bitmiş kayıt üstüne işlenmiş iyi dinlersen çıkar ortaya zira enstrümanlar ortada

ve şarkının doğası bozulmuş bir şarkı temposu gereksiz bir şekilde basa yogunlaştırılmıştır parça komposizyonu bozulmuştur yani bir nevi şarkıyı uğraşıp çıkanların emeğini çiğnemek gibi birşey .

• yep şimdi hatırladım epeydir girmeyince nete evet o hoplar kendi gelen oldu biraz bir çift daha almayı düşünmekteyim ve sonra tecih yapıı onda karak kılacağım zira behringer tam referans değil ama çok da kötü değil.

ha pardon biraz sert konuştum galiba ama dinlediğin kayıtı zaten vokalle beraber anlamak önemli ki bu işlerde şarkıya girdiği yerde ne yanlışıl var ki görmek için. ama enstrümantal seviyorsundur ve o parcanın enstrümantelinide anca öyle elde edersin eyvallah.

ama bir yerde hakılık payı var insanlar müziğe katkısı yok haklısın zira mankenden bozma şarkıcıları eleyerek başlamak evde mix yaparak başlmaktan daha iyi olmaktadır..
  • quote:

Orijinalden alıntı: kdundar

Ben kendi tercihim olarak yaklaşık 3 yıldır sadece studiomaster albümler ile arşivimi oluşturuyorum dolayısı ile ekipmanlarımı da bu yönde seçiyorum. Benim gözlemlediğim kadarı ile aradaki farkı anlamak temel için 3 kriter var. Bu kriterler ne kadar iyi sağlanırsa aradaki farklar o kadar iyi duyulabiliyor.

1. İyi kayıt ve studiomaster için cd den upsample edilmemiş olması
    2. İyi transport ve dac
    3. Yüksek çözünürlüklü sistem

bu üç konu belli bir seviyede ise arada herkesin duyabileceği farkların olduğu aşikar oluyor.

Tamamen şahsi fikrimce bahsettiğiniz albümün kayıt kalitesi ve tarzı cihaz veya kayıt karşılaştırmaya çok uygun değil. Başka sebepler yanında bu detayda belki aradaki farkların daha az algılanmasına sebep olmuş olabilir.

192 konusunu tamamen bir kenara bırakıyorum orada başka sorunlar ve neticeler var ama teknik olarak 88.2 ve 96 günümüzde yaygın şekilde bulunan ve optimum örnekleme frekansına en yakın frekanslar. benimde birinci önceliğim bit derinliğinin artması bu konuda kesinlikle haklısınız ama örnekleme frekansı da bazı durumlarda önem kazanıyor.

Sevgili kdundar,

yazdıklarınız doğru şeyler sizin tecrübelerinizlede sabit zaten ama artık müzik keyfi yerine sistem çözünürlüğü yerini aldı...sevdiğimiz şarkıları artık test olsun diye dinliyoruz.

sinema seyretisi hariç müzik için bende sn. satbaba gibi kulaklıkmı alsam bazen diyorum,müziğin tadını unuttum sistemdeki sesin eksiklerini aramaktan!!!

• quote:

Orijinalden alıntı: Asefik

quote:

Orijinalden alıntı: kdundar

Ben kendi tercihim olarak yaklaşık 3 yıldır sadece studiomaster albümler ile arşivimi oluşturuyorum dolayısı ile ekipmanlarımı da bu yönde seçiyorum. Benim gözlemlediğim kadarı ile aradaki farkı anlamak temel için 3 kriter var. Bu kriterler ne kadar iyi sağlanırsa aradaki farklar o kadar iyi duyulabiliyor.

1. İyi kayıt ve studiomaster için cd den upsample edilmemiş olması
    2. İyi transport ve dac
    3. Yüksek çözünürlüklü sistem

bu üç konu belli bir seviyede ise arada herkesin duyabileceği farkların olduğu aşikar oluyor.

Tamamen şahsi fikrimce bahsettiğiniz albümün kayıt kalitesi ve tarzı cihaz veya kayıt karşılaştırmaya çok uygun değil. Başka sebepler yanında bu detayda belki aradaki farkların daha az algılanmasına sebep olmuş olabilir.

192 konusunu tamamen bir kenara bırakıyorum orada başka sorunlar ve neticeler var ama teknik olarak 88.2 ve 96 günümüzde yaygın şekilde bulunan ve optimum örnekleme frekansına en yakın frekanslar. benimde birinci önceliğim bit derinliğinin artması bu konuda kesinlikle haklısınız ama örnekleme frekansı da bazı durumlarda önem kazanıyor.

Sevgili kdundar,

yazdıklarınız doğru şeyler sizin tecrübelerinizlede sabit zaten ama artık müzik keyfi yerine sistem çözünürlüğü yerini aldı...sevdiğimiz şarkıları artık test olsun diye dinliyoruz.

sinema seyretisi hariç müzik için bende sn. satbaba gibi kulaklıkmı alsam bazen diyorum,müziğin tadını unuttum sistemdeki sesin eksiklerini aramaktan!!!

Sevgili asefik o zamn size muzigin tadini hatirlatacak bir sistem lazim

• Sevgili altanpsx,kafa aynı olduktan sonra (müzik yerine sistemi dinlemek,sistemdeki eksikleri aramak) dünyanın en iyi sistemini alsam yine değişmeyecek.

senin zamanında B&W 703 ilede mutlu oılduğunu hatırlıyorum,şimdiki sisteminlede mutlusun...mesele bu işte önemli olan eldeki ile mutlu olmak ve sistemi değil müziği dinlemek...
  • @Asefik

yazdıklarınızı okudum da sizi tek paklayacak canlı müzik oda için içinde elektronik her hangi birşey girmeden olanı. yoksa sonra benim gibi olaylara takılırsın bu amfiden bu gitarı tonu düzgün çıkmıyor bu distortion şu şekilde sesi bozuyor gibi olaylara girme şansı yüksek.

ama akustik oldum tek kusuru müzisyende buluyorsun. gibi gider yani bilirim o duyguyu.
  • Sonunda birisi el atmış. Şükrü Bey site için çok teşekkürler. Fiyatlar ise gerçekten çook pahali. Alttaki mesaj ise çok üzücü :)

Sorry!

Dear HIGHRESAUDIO Visitor,

Unfortunately you can not purchase the Song/Album due to licensing constraints. HIGHRESAUDIO does not have the rights to this Song/Album in your territory. We are doing our best to make the HIGHRESAUDIO library available worldwide.

We greatly appreciate your understanding.

Yours sincerely, HIGHRESAUDIO

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bwhiteshark -- 17 Haziran 2012; 21:53:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bwhiteshark

Sonunda birisi el atmış. Şükrü Bey site için çok teşekkürler. Fiyatlar ise gerçekten çook pahali. Alttaki mesaj ise çok üzücü :)

Sorry!

Dear HIGHRESAUDIO Visitor,

Unfortunately you can not purchase the Song/Album due to licensing constraints. HIGHRESAUDIO does not have the rights to this Song/Album in your territory. We are doing our best to make the HIGHRESAUDIO library available worldwide.

We greatly appreciate your understanding.

Yours sincerely, HIGHRESAUDIO

Bende simdi baktim cogu albumde ayni mesaji aldim, bazilarinda ise log in olursaniz alabilirsiniz diye mesaj cikti. Diana Krall ise alabildigime gore zone free gibi duruyor..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Sevgili altanpsx,kafa aynı olduktan sonra (müzik yerine sistemi dinlemek,sistemdeki eksikleri aramak) dünyanın en iyi sistemini alsam yine değişmeyecek.

senin zamanında B&W 703 ilede mutlu oılduğunu hatırlıyorum,şimdiki sisteminlede mutlusun...mesele bu işte önemli olan eldeki ile mutlu olmak ve sistemi değil müziği dinlemek...

Sevgili asefik mesele galiba e
    Deki ile mutlu olmaktan ziyade daha iyiye gitmek. Muzigi daha sevecegimiz sekilde dinlemek. Imkanda varsa neden daha iyksi olmasin. Ha eldekinden mutsuz olmak ayri bir konu. Kullandigim her sistem beni mutlu etti. Bir sonraki sistemse dahada cok mutlu etti. Belkide boyle yaklasmak daha dogru ne dersin ?
  • Mesela benim sistemin son hali oldukça iyi. Şuanda verdiği müzik ve sinema zevki çok ala. Demiyorum ki en iyisi ama kötüde değil.

Neden daha da iyileştirlmesin ki değil mi?

Sistemdeki çözünürlüğün elbette önemi büyük. Sesi doğala yakın vermesi için uğraşmak yanlış değerlendirilmemeli bence.

Kulaklık kullanmak nasıl bir tercih ise onda da mutlu olmak tamamen o sistemin de çözünürlüğü ile alakalı değil midir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: pctechnic01

@dustdevil
    tamam yanlız bu işin meraklıları derken asıl meraklı değil bilenler sesten anlayanlar siz ki ben remix olayına son derece karşıyım misal abi şarkı 2 4 akıyor pat işini bilmeyen bir dengesiz sokuyor ara 4 4 ritim yada 9 8 eee bom bo.. oldu kayıt. açıkcası şarkını ruhunu bozanlara karşıyım ha anlarım kendi bir beste yapar istediği eyvallah.

not bu işler sadece merakla öğrenilecek şeyler değil pahalı kayıt studyolarında sadece cihazlar iş görmüyor onun başında oturan adam da iş bitiyor. açıkca demem bu işe gercekten gönül verilmişse bir konservatuar eğtimi alınmalı eğer iş ses mühendisliğine gidecek yüksek lisans olarakta berkley akademisi gibi akademilerde eğitim alınmalı

zira tek merak yetmez . kusura bakma da bu konuda biraz hassasım . zira ülkemizde vst lerle yapılan kayıtları millete itelemekteler özellikle mankenden bozma şarkıcılar diyelim .

hobi olarak dinlemek başka birşey bu işin eğitimini alarak dinlemek başka birşey .ben sana buraya yaptığım bir kayıt koyayım bak bakalım hoşuna gidecek mi .

pctechnic01
    Allah rızası için bir sus. hani bir şeyi öğrenmek için merak yeterdi. mankenden bozma şarkıcı ya da başka şey oluyor insan demek. arkadaş sen değil miydin iki gün önce meraklı olmak, bu işin okula gitmeden öğrenmek mümkün diye. mimar olursun şu olursun bu olursun diye. bir yürü git diyesim geldi. kardeş bir insan tutarlı değilse hayatta sevmem.
    vay arkadaş vay. ve lütfen cevap yazma.
    neyse back to topik.

• quote:

Orijinalden alıntı: the_cantan

quote:

@dustdevil
    tamam yanlız bu işin meraklıları derken asıl meraklı değil bilenler sesten anlayanlar siz ki ben remix olayına son derece karşıyım misal abi şarkı 2 4 akıyor pat işini bilmeyen bir dengesiz sokuyor ara 4 4 ritim yada 9 8 eee bom bo.. oldu kayıt. açıkcası şarkını ruhunu bozanlara karşıyım ha anlarım kendi bir beste yapar istediği eyvallah.

not bu işler sadece merakla öğrenilecek şeyler değil pahalı kayıt studyolarında sadece cihazlar iş görmüyor onun başında oturan adam da iş bitiyor. açıkca demem bu işe gercekten gönül verilmişse bir konservatuar eğtimi alınmalı eğer iş ses mühendisliğine gidecek yüksek lisans olarakta berkley akademisi gibi akademilerde eğitim alınmalı

zira tek merak yetmez . kusura bakma da bu konuda biraz hassasım . zira ülkemizde vst lerle yapılan kayıtları millete itelemekteler özellikle mankenden bozma şarkıcılar diyelim .

hobi olarak dinlemek başka birşey bu işin eğitimini alarak dinlemek başka birşey .ben sana buraya yaptığım bir kayıt koyayım bak bakalım hoşuna gidecek mi .

pctechnic01
    Allah rızası için bir sus. hani bir şeyi öğrenmek için merak yeterdi. mankenden bozma şarkıcı ya da başka şey oluyor insan demek. arkadaş sen değil miydin iki gün önce meraklı olmak, bu işin okula gitmeden öğrenmek mümkün diye. mimar olursun şu olursun bu olursun diye. bir yürü git diyesim geldi. kardeş bir insan tutarlı değilse hayatta sevmem.
    neyse back to topik.

konu ilgimi çekti ve alıntı yaptım kusura bakmayı zira ikiside benim alanım . sanırım bunu iyi birşekilde anlatırım

@pctechnic01 arkadaş yukarda dediklerinde eksik bile söylemiş daha önceki yazısınıda okudum merak edip şu meşhur kuzulu kapı olayı

ikisi hakkında da bilgi sahipi olduğum için cevap yazma kararı gördüm. itü mezunu bir mim olarak

arkadaş ilk yazısında tamamen doğru mimarlık bilgisine okula gitmeden de vakıf oluna bilir arkadaşım bunda gücenecek yada yargılanacak bir taraf yok bende okulu 3,5 sene de bitiridim

yukarda anlattıklarıda tamamen dogru mix bilgisi ve mastering bilgileri çok farklı şeyler eğitim almak bile az kalabilir zira o yüzden benim gibi mimarlar 4 sene veya 5 sene okumakta ve bir konservatuar okuyan kişi 9 sene okumakta eeeh haliyle buda müziğin daha zor olduğunu ortaya koymakta . sadece pctechnic01 arkadaş uslup ve hitabet tarzı yanlış olmuş olabilir .

eksik bile yazmış derken yukardaki konu hakkında bende yıllardır bu iş içindeyim 1988 de üniyi bitirdiktekn sonra konservatuar gittim kulağım çok prof olmadığı için anca 3 sene okuya bildim. yukardaki yazıya ek olarak o eğitim dediği şey kitap okuyarak değil direk o cihazlar başında prof kişilerin neyi nasıl yaptığını izleyerek olur eğitim dediği şey budur eğer siz bunu kitap okuyarak yada okulda ders çalışma ile karıştırdıysanız o ayrı .sanırım burda ayrım yapmak lazım. müzik şe sayısal beceri yi karıştırmakda çok saçma örnek sen o kayıt mix istediğin kadar iyi kullan gelir 14 15 yasında konset vatuar öğrencisi şur da şu tonlama yanlış girilmiş der şap gibi adam ortada kalır . yani adam doğru söylemiş eğitim şart yerinde nasıl uygulandığını görerek.

örnek veriyim benim meslegimde bir beton hesabını kitaba bakarak nasıl yapıldıgını anlarsın ama müzikte kitaba bakarak anlayamazsın büyük ihtimallede o çocuk bunu düşünerek demiştir diye düşünüyorum.

• @hakhanyyy
    adamım ne demek istediğimi anlamışsınız gerci imzanıza bakınca anlamamak için beynin arkadan geliyor olması lazım .

@the_cantan

hocam vallahi adam a-z ye anlamış olayı sen hala mimarlıkta kalmışsın merak etmekteyim neden bozuldun ki kitaptan da öğrenirsin deyince yoksa zorlanarak falan mı bitirdin okulu.

ki müzikle de karşılaştırdın ya helal olsun bir defa ikisini eğitim olayı birbirinden çok farklı birader . yaw
  • quote:

Orijinalden alıntı: altanpsx

quote:

Sevgili altanpsx,kafa aynı olduktan sonra (müzik yerine sistemi dinlemek,sistemdeki eksikleri aramak) dünyanın en iyi sistemini alsam yine değişmeyecek.

Sevgili asefik mesele galiba e
    Deki ile mutlu olmaktan ziyade daha iyiye gitmek. Muzigi daha sevecegimiz sekilde dinlemek. Imkanda varsa neden daha iyksi olmasin. Ha eldekinden mutsuz olmak ayri bir konu. Kullandigim her sistem beni mutlu etti. Bir sonraki sistemse dahada cok mutlu etti. Belkide boyle yaklasmak daha dogru ne dersin ?

Kesinlikle evet derim...

• quote:

Orijinalden alıntı: by@li

Mesela benim sistemin son hali oldukça iyi. Şuanda verdiği müzik ve sinema zevki çok ala. Demiyorum ki en iyisi ama kötüde değil.

Neden daha da iyileştirlmesin ki değil mi?

Sistemdeki çözünürlüğün elbette önemi büyük. Sesi doğala yakın vermesi için uğraşmak yanlış değerlendirilmemeli bence.

Kulaklık kullanmak nasıl bir tercih ise onda da mutlu olmak tamamen o sistemin de çözünürlüğü ile alakalı değil midir?

Güle güle kullan Ali,

Nasreddin Hoca misali sende haklısın...
  • quote:

Orijinalden alıntı: the_cantan

quote:

@dustdevil

pctechnic01
    neyse back to topik.

Ağzına sağlık. Güzel cevap.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enerji78 -- 18 Haziran 2012; 12:13:53 >

• pctechnic01 ile hakhanyyy nickli yeni üyenin aynı kişi olduğu şüphesi bende uyandı...
  • wooow ne hareretli bir forum muş bu yaw bazı yazılar bazı insanların zihin kapasitesini zorluyor sanırım yaw .

@enerji78

adam yukarda doğru yazmış birader ağzına sağlık demişsinde nesini yanlış yaşmış çocuk zira çocuk diyorum

yaşının 30 geçmediği herhalinden belli hoş yazdıklarını anlamayanın da öyle sanırım
  • quote:

pctechnic01 ile hakhanyyy nickli yeni üyenin aynı kişi olduğu şüphesi bende uyandı...

Aynı fikirdeyim. Foruma ilk mesajı ama nasılsa kuzulu kapı olayına filan hakim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enerji78 -- 18 Haziran 2012; 12:24:02 >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.