Şimdi Ara

Hıdırellez

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
1
Cevap
0
Favori
97
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Er
  3 Mesaj
  5 Mayıs’ı, 6 Mayıs’a bağlayan gece ve ertesi günü : HIDIRELLEZ

  Mazisi Mezopotamya’ya hatta Orta Asya Türklerine ait bir kültür ve inanış olduğu rivayet edilen Hıdırellez, Rumi takvime göre 8 Kasım’da başlayan ve 121 çeken Kasım günlerinin 5 Mayıs’ta bitimi ile 6 Mayıs’ta başlayan yaz günlerine başlangıç olur.
  Bu gün, bereketin, bolluğun, dermanın ve şifanın sembolü olan ab-ı hayat (hayat suyu) içerek ölümsüzlüğe kavuşan Hızır’ın karada ve denizden geldiği var sayılan İlyas’la buluştuğuna ve bu buluşma ile de şans, uğur ve kısmetlerinin açılacağına inanılır.
  Örnek vericek olursak,7 adet karınca yuvasının toprağından birer parça toprak alıp, bir küçük kutunun içinde muhafaza edebilirsiniz.
  Hızır’ın gülü çok sevdiği varsayıldığından, gül ağacının dalına bir kâğıda yazılmış dilekler kırmızı bir bez içerisine konularak asılır.
  Ayrıca da gül ağacının altına dilenen dileklerin şekilleri de yapılır.Bir fincanın içerisine; birer tutam pirinç, tuz, şeker ve un konularak yine gül ağacının dibine bırakılır.
  Sonraki günlerde de o fincan mutfakta erişilmeyecek bir yerde bir dahaki Hıdırellez’e kadar saklanıldığında, evin bereketinin ve bolluğun hiç bitmeyeceğine inanılır.
  Ayrıca da kırmızı bir kese içerisine konulan paralar, sonra cüzdanınızın bir kenarında saklandığında paranızın hiç eksilmeyeceğine inanılır.
  Tabiki net bir bilgi olmamakla birlikte oldukça yaygın bir inanıştır.Hıdırellez günü istenilen bütün duaların okunarak kabul olması beklenir.

  Kaynak :http://www.soruyorumogreniyorum.com/hidirellez.html  |
  |
  _____________________________
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Mobilya Takımları
Bey Azura
Canlı Tv izle
canlı radyo dinle
bankalar.org
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,109
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.