Şimdi Ara

### HI-FI SİSTEMLERDE KULLANILAN KABLOLAR VE SESE OLAN ETKİLERİ, KULLANICI YORUMLARI ### (29. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
972
Cevap
29
Favori
83.643
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • abi yanlış anlamayın da o yukarda verdiğiniz yazıların neredeyse hepsi kablo üreticisinin yazdığı makale vs.ne demesini bekliyorsunuz adamların sizi kazıklıyoruz ama bi sorun niye kazıklıyoruz?bu mu?
    gene yanlış anlama olmasın daha önce de belirttim ben kablonun sese belli ölçüde etki ettiğini düşünenlerdenim.mesela metresi 100 dolarlık kablo sese etki eder aradaki farkı da rahatlıkla anlayabilirsin eğer metresi 10 dolarlık kablo kullanıyorsan ama metresi 1000 dolarlık 5000 dolarlık kablo artık işin cıvığının çıkması demek.aradaki farkı "o parayı verecek kadar farkediyor değer bence" diyen varsa helali hoş olsun ne diyeyim daha?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 7 Kasım 2017; 13:35:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

Söyleyecek şey bulamıyorum ben artık hocam. Üretici firmaların sözcüsü gibiler. Ya da bu işten para kazanıyorlar. Ne diyeceklerdi bunlar çöp almayın mı? Düzgün çalışan digital veri aktarımında iletim her zaman %100 doğrudur. Hata olursa da bu veri tekrar gider. Bununla ilgili bir sürü teknik yazı bulabilirisiniz. Bunun neyini anlamıyorsunuz?

90 larda kaset kopyalayan varsa bilir. Kopya kaset orjinali ile aynı olmazdı hiçbir zaman. Kopyanın kopyasını yaptıkça gitgide daha da bozulurdu ses. Ama cd yi bin kere de kopyalasan aynı. Bu arkadaşlar eminim kullanılan cd nin markası veya kalitesinin de sese etki ettiğini iddia edecektir.

Sn. Hobar,

Usb veriyolu üzerinde data stream ederken hatalı verinin tekrar gönderildiğine dair buraya tek bir yazı koyabilirseniz çok memnun olurum.

• Sanırım ethernet portu ile karıştırılmış o kısım Korhan abi.
  • Adamlar derslerine çalışmışlar ve nerelerde nasıl farklılıklar olacağını açıklamışlar. Adamın işi bu teknolojiyi mantık ve bilim çerçevesinde açıklamak ve daha sonra da ürettiği ürünleri satmak. 100 km/h sınırını aşan ilk araba prototip olarak üretildiğinde bunun dünyanın sonu olabileceği ve insanoğlunun da bu hıza dayanamayacağını yazmışlardı. Denemeden, binmeden, deneyimlemeden. İşkembeden sallayarak yani..Daha sonra deneyip gördüler ki 100km ile giderken dünyanın sonunun geldiği veya kimsenin öldüğü yok..Aynen şu anda senin mantığın da bu şekilde. Denemeden, dinlemeden genelleme yaparak tüme varım yapmak. Kaç tane dijital kablo denedin? Lütfen sıralar mısın?
  • Delerıum kullanıcısına yanıt
    Ortada arge falan yok hocam. Bildiğin kablonun süslüsü onlar

Digital veri aktarımı konusunda bilginiz zayıf. Elektrik voltaj sinyali bir araç sadece. Elektrik varsa 1 yoksa 0 demek. Bu sinyaller iletilirken hata olmuyor mu? Oluyor ama hata olduğunda düzeltme yöntemleri var onlarla düzeltiliyor. Elektrik şart değil ışık veya radyo sinyali, görsel temas aklına gelebilecek bir sürü şeyle digital veri aktarılabilir.

Duvardaki tıklama sesi gibi. O tık tık ın var mı yok mu olması mesele. Sadece o tık tık sesinin var mı yok mu olduğuna bakar. O tık sesinin ne kadar net, gür vs olduğuyla ilgilenmez. Tık tıkı duydu mu bitti. Ortamda gürültü olursa bazen o tık tıkı iyi duyamazsın. O zaman tekrar karşı sinyal gider. Tekrar tıklatır. Bu size veri iletiminin yavaşlaması olarak döner verinin kalitesinin düşmesi olarak değil. Aynı Wi fi da binanızda fazla modem olduğu veya araya engel girdiği zaman sinyalin zayıflaması gibi. Gürültü iyice artarsa veri iletişimi tamamen durur. Çünkü sinyal çok zayıftır ve tık sesi diğerlerinden iyice ayırt edilmez hale gelmiştir. 1-2 metre civarında bir usb kablosunda da öyle çok fazla gürültü olmaz zaten. Çok uzun ağ kabloları ve kablosuz ağ sinyallerde vardır daha çok.

Bu yüzden ister inanın ister inanmayın ama Amazon basic usb kablo ile 4000$ lık Nordost valhalla, 1000$ lık audioquest ethernet kablosu ve 5$ lık cat 7, veya ucuz ve pahalı hdmi kablolar arasında iletilen veri açısından hiçbir fark yok.

Nas veya başka bir ağ ortamından bir dosya çalmaya başlayın. Çalarken ethernet kablosunu çekin bakalım hemen mi duruyor yoksa bir süre daha çalmaya devam ediyor mu? Bir süre daha çalar çünkü verinin bir kısmı doğrulanmış olarak tampon belleğe alınmıştır çoktan.

• Ooo konuyu elektrikden 1 ve sıfıra geçirmişsiniz hiç alakası bile yok digital veri aktarımıyla o konunun. Sadece örnek teşkil etsin diye sadece kablo fark yaratmaz olayına' oraya değindim ama bariz yanlış anlaşılmış amaç oraya gidecekse doğru sinüs akımı vb. konulara girerim hiç girmeyelim ve bilgisizce seyredeyim bundan sora başlığı ben.

Teşekkür ederim bu arada. USB yerine ethernet portu demişsiniz evet hata kontrolü yapar. Siz 'stream' olayına bir açıklık getirin USB konusuna.
  • Hobar kullanıcısına yanıt
    Ethernette tambon belleğe alır ama hdmi da yada speaker kablosunı çektiği gibi gider ses. Usb de aynı olay.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kablodaki argeyi de anlamış değilim içine koyduğu bakırı gümüşü kalayı veya belki altının oranını oynayıp duruyor çıkan sonuca göre seri yapıyor premium bilmemne diye,ne ar-gesi?
    hoparlor veya amplifier cd çalar bluray player yapsa eyvallahta.
    kusura bakmayın arkadaşlar ama bazen çok komik geliyor yazılanlar yapılan işi küçümsemiyorum da sanki nasada roketin bağlantı soketini üretiyor adam.arge yapmasa o soket yüzünden roket düşecek.altı üstü bakır kablo ya işte.
  • kdundar kullanıcısına yanıt
    Ethernet kablosunun işe yaramadığı kesinleşti o zaman Peki ben işe yaramaz ethernet kablosu satan firmanın işe yaramaz usb kablosu satmadığını nereden bileyim? Ethernet kablolarını da aynı gerekçe ile(jitter) satıyorlar çünkü.

Sesi asio vb birşey ile doğrudan dac a aktardığınızı var sayıyorum.

Gitar amfi modelleme yazılımlarını araştırırsanız görürsünüz. Sesin girişi, işlenmesi ve çıkışında belli bir gecikme vardır. Sisteme göre değişmekle birlikte ortalama 10ms civarında gecikme ile temiz ses elde edebilirsiniz. Bu sesin gitarın teline vurduktan 10ms sonra hoparlörden çıkacağını gösterir. Bu süreyi azaltabilirsiniz. Buffer ın boyutunu azaltıp bu gecikmeleri daha aşağı çekebilirsiniz ama bir noktadan ses bozulmaya ve çatırdamaya başlar. Çünkü hataları düzeltmeye yetecek kadar vakti yok. Yani hata düzeltmesi olmadığı zaman ses öyle bir çatırdamaya başlar ki. Berbat duruma gelir. Tepki ise hiçbir zaman tamamen analog sistem gibi anında olmaz. Mutlaka gecikme olur. Ama bu değer çok düşük olduğundan önemsenmez.

Müzik dosyalarını oynatma sırasında ise bu düşük gecikme değerlerine ihtiyaç yok. Gecikme daha yüksek olsa bile sorun olmaz. Kullandığınız monitörlerde falan da hep input lag vardır.

Yani görüldüğü gibi usb den ses aktarırken de hata denetimi yapılabiliyor. Stream işi sanıldığı gibi kaynaktan doğrudan alıcıya akan birşey değil. Arada mutlaka bir tampon bölge her zaman vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 7 Kasım 2017; 15:10:57 >

• Peki radyo dalgalarını en iyi yansıtan katman nedir?

Yüksek basınç, alçak basınç bunlar iletişim ve iletişimi etkileyecek etkenler değil midir? İletişimi verimli sağlayamamak ile de düşmez mi? Her ortamda iyi performans verecek farklı materyallerin denendiği bir ar-ge olamaz mı? Kullanım alanları malum farklı cihazlar gibi aynı ev stüdyo dış alan iç alan vb. ısıya/soğuğa vb.

Konu bu değil ama birşeyler yapılıp geliştirilirken birşeyleri baz alıyor üreticiler
  • Adam Usb ile Etherneti birbirine karıştırmış hala birler sıfırlar diyor bunu bile bilmeyen adama siz arkadaşlar hala bir şeyler anlatmaya çalışıyorsunuz.Öbür arkadaş da sadece kablo değil fiyatı biraz yüksek her şeye karşı zaten,Oppo muz var diye az laf yemedik önceden

• aydinsakaryali A kullanıcısına yanıt
    Hepiniz daha bir iki gün önce 1000$ lık ethernet kablosunun işe yaradığını iddia ediyordunuz. İşe yaramaz ethernet kablosu satan işe yaramaz başka kablo satması son derece mümkün. Ve evet farklı protokol kullanılsa da usb ve ethernet iletişimi aynı temele dayanır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 7 Kasım 2017; 15:13:48 >
  • https://youtu.be/d-nL-9miTww

• quote:

Ethernet kablosunun işe yaramadığı kesinleşti o zaman Peki ben işe yaramaz ethernet kablosu satan firmanın işe yaramaz usb kablosu satmadığını nereden bileyim? Ethernet kablolarını da aynı gerekçe ile(jitter) satıyorlar çünkü.

Sesi asio vb birşey ile doğrudan dac a aktardığınızı var sayıyorum.

Gitar amfi modelleme yazılımlarını araştırırsanız görürsünüz. Sesin girişi, işlenmesi ve çıkışında belli bir gecikme vardır. Sisteme göre değişmekle birlikte ortalama 10ms civarında gecikme ile temiz ses elde edebilirsiniz. Bu sesin gitarın teline vurduktan 10ms sonra hoparlörden çıkacağını gösterir. Bu süreyi azaltabilirsiniz. Buffer ın boyutunu azaltıp bu gecikmeleri daha aşağı çekebilirsiniz ama bir noktadan ses bozulmaya ve çatırdamaya başlar. Çünkü hataları düzeltmeye yetecek kadar vakti yok. Yani hata düzeltmesi olmadığı zaman ses öyle bir çatırdamaya başlar ki. Berbat duruma gelir. Tepki ise hiçbir zaman tamamen analog sistem gibi anında olmaz. Mutlaka gecikme olur. Ama bu değer çok düşük olduğundan önemsenmez.

Müzik dosyalarını oynatma sırasında ise bu düşük gecikme değerlerine ihtiyaç yok. Gecikme daha yüksek olsa bile sorun olmaz. Kullandığınız monitörlerde falan da hep input lag vardır.

Yani görüldüğü gibi usb den ses aktarırken de hata denetimi yapılabiliyor. Stream işi sanıldığı gibi kaynaktan doğrudan alıcıya akan birşey değil. Arada mutlaka bir tampon bölge her zaman vardır.

Sn. Hobar,

Bu foruma herhalde tüm dijital iletim sistemlerini bir tutmayın hepsinin iletim teknolojisi, hata denetimi, giderimi vs farklı diye ilk yazanlardanım, dolayısı ile siz genellediğiniz için gayet net bir soru sordum, yorumunuzu merak etmedim, teknik olarak söylediğiniz şeyi ispatlayacak bir döküman burada paylaşır mısınız?

burada konu latency değil ki zaten yazdığınız gibi değil asio latencynin tam tersinde yer alır real-time işleme kabiliyeti kazandırır, latency olması data bütünlüğü ile ilgili bir konu olmadığı gibi, fifo bufferlar konuştuğumuz konu ile ilgili hiç değil, usb de ses/görüntü stream ederken hatalı verinin tekrar gönderildiğine dair kanıya nereden vardınız diye soruyorum. işiniz kolaylaşsın diye de bu transfer modunun adını yazıyorum, Isochronous belki böylece daha rahat kaynak bulursunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kdundar -- 7 Kasım 2017; 16:10:25 >

Vakit bulduğumda araştıracağım

usb den çalarken hata denetimi olduğunu düşünmemin sebebi asio sürücüsü orda da var. 10-15ms gibi çok küçük bir gecikme ile veriyi doğrulayıp çalmak varken hata denetimi yapılmadan çalınmasını tamamen mantıksız bulmam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 7 Kasım 2017; 16:29:56 >
  • quote:

Vakit bulduğumda araştıracağım

Bu forumun genelde sorunu bu maalesef, araştırmadan önce yorumda bulunmak. Burada paylaşım yapan hobidaşların daha duyarlı olması gerektiğini düşünüyorum zira takip edenler çok yanlış bilgiler ediniyorlar.
    Eve gitmeden önce birkaç şey daha yazacağım.

Bu başlığa yazdığım eski mesajlarda olacağını sanmıyordum ama denesem belki fikrim değişir modundaydım. Ama araştırdıkça şunları görüm. Ama biraz daha fazla araştırma yapınca artık fark olma ihtimali sıfıra yakın görüyorum.

Bu düşünceye gelmemin sebebi:

-İspat edilmiş bir şey yok. Test sonucu. Ses kaydı vs.(Hatta tam tersi test sonuçları var)
    -İşe yaradığını söyleyenlerin tezlerinin tamamının yorumlara dayanması ve firma söylemi olması.
    -Usb farklı transfer yöntemleri var. Tam emin değilim ama ethernet kablosunda hata düzeltme kesinlikle var ve bunu biliyorum. Ve 5$ lık kablodan farkı olmayan 1000$ lık ethernet kablosu satan firma aynı şeyi usb için de pekala yapar. Analog kablonun etkisini görüp "Kablo önemli hacı" diyen bir adama pahalı bir digital kablo satmak çok zor olmasa gerek.
    -İnsanların işe yaradığını sandığı ama yaramayan çeşitli sektörlerde çok fazla donanım, parça, ilaç vb şeyler dolu piyasa. Kablo da bunlardan olabilir.
    -Burda suçu hoparlöre atabiliriz belki ama kendi kullandığım giriş seviyesi sistemde bırakın kabloyu dac ın bile etkisini görmemem.
    -Çeşitli usb aktarım protokolleri var. Ama neden dac a veri doğrulanmadan gitsin? Doğrulanarak gidip gitmediğini içeren bir yazıya daha sonra bakacağım. Ancak veriyi düzgün alıp çalmak varken neden olduğu gibi çalsın?

Şimdi kabloyu boşverelim. Avatarınızda Dynaudio logosu var. Xeo modellerini merak ediyorum. Dinlediniz mi?

• quote:

Eve gitmeden önce birkaç şey daha yazacağım.

Bu başlığa yazdığım eski mesajlarda olacağını sanmıyordum ama denesem belki fikrim değişir modundaydım. Ama araştırdıkça şunları görüm. Ama biraz daha fazla araştırma yapınca artık fark olma ihtimali sıfıra yakın görüyorum.

Bu düşünceye gelmemin sebebi:

-İspat edilmiş bir şey yok. Test sonucu. Ses kaydı vs.(Hatta tam tersi test sonuçları var)
    -İşe yaradığını söyleyenlerin tezlerinin tamamının yorumlara dayanması ve firma söylemi olması.
    -Usb farklı transfer yöntemleri var. Tam emin değilim ama ethernet kablosunda hata düzeltme kesinlikle var ve bunu biliyorum. Ve 5$ lık kablodan farkı olmayan 1000$ lık ethernet kablosu satan firma aynı şeyi usb için de pekala yapar. Analog kablonun etkisini görüp "Kablo önemli hacı" diyen bir adama pahalı bir digital kablo satmak çok zor olmasa gerek.
    -İnsanların işe yaradığını sandığı ama yaramayan çeşitli sektörlerde çok fazla donanım, parça, ilaç vb şeyler dolu piyasa. Kablo da bunlardan olabilir.
    -Burda suçu hoparlöre atabiliriz belki ama kendi kullandığım giriş seviyesi sistemde bırakın kabloyu dac ın bile etkisini görmemem.
    -Çeşitli usb aktarım protokolleri var. Ama neden dac a veri doğrulanmadan gitsin? Doğrulanarak gidip gitmediğini içeren bir yazıya daha sonra bakacağım. Ancak veriyi düzgün alıp çalmak varken neden olduğu gibi çalsın?

Şimdi kabloyu boşverelim. Avatarınızda Dynaudio logosu var. Xeo modellerini merak ediyorum. Dinlediniz mi?

Sn. Hobar,

bakın itirazım tam da buraya zaten. sizin kişisel fikriniz sizi bağlar, bence dersiniz olur biter ancak aşağıdaki gibi bir iddia ortaya attığınız zaman bunu önceden ciddi şekilde araştırıp netleştirmiş olmanız lazım diye düşünüyorum yoksa bu şekilde bir yazı yazıp kanıtı olarak bana mantıksız geliyor demeniz maalesef okuyanları yanlış yönlendirmekten öteye gitmiyor.

"Düzgün çalışan digital veri aktarımında iletim her zaman %100 doğrudur. Hata olursa da bu veri tekrar gider. Bununla ilgili bir sürü teknik yazı bulabilirisiniz. Bunun neyini anlamıyorsunuz?"

size gerçekten iyi niyetle tavsiyem hangi terim ne anlama geliyor ve ne işe yarıyor araştırmanız, açıklamalarınızdan terimler birbirine karışmış gibi anlıyorum.

Dynaudio xeo 6 dinledim sadece ilk jenerasyon hiç tahmin etmediğim kadar iyiydi.

• O tabirle bahseden kişiden objektif bir yorum bekler misiniz? Ben farkı olduğuna inansam bile argo tabirle konuşan açıklama yapan birinin sözüne itibar edemezdim açıkcası.

Firmaların kar marjı en yüksek materyali bu işte kablolar zaten ama araştırıp dersine çalışan insanlara değil sadece iki review okuyan azda imkanı olan kişilere.. fiyat kriterleriyle sınırlandırmayın yine de siz. Başlangıcı sistemi anlamak varsa eksiklikleri tesbit etmek olmalı ve daha sonrasında modern kablo yatırımlarını yapmalı eğerki kablo ile çözülebileceğine inandığı bir şey varsa sisteminde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Delerıum -- 8 Kasım 2017; 0:40:7 >
  • Bu başlıktaki tartışma artık somut değerlendirmeden çıktı , inat ve karşı tarafı ikna etme çabasına döndü. Bir ara audio kablolar için şiddetli tartışmalar vardı .şimdi diğital veri taşıyıcı içinde aynı kısır döngü başladı. Özünde kablo teknolojisi öyle uzay teknolojisi falan değil .taşıyıcı malzemesi genelde bakır olan ve basit ve yıllardır değişmeyen şekillendirme metotları ile üretilen bir hammaddenin değişik ısıl işlem yöntemleri ve izalasyon amacı ile kaplanan plastik kauçuk malzemeler ile oluşturulan bir ürün. Geçenlerde çok pahalı ve Bir görüşe göre NASA bir başka arkadaşımıza göre NA-SA kuruluşu ile çalıştığını belirten bir firmanın web sitesini incelerken ileri teknoloji diye koydukları resimdeki üretim makinalarının resmini görünce .son derece minyatür ve endüstriyel anlamda labaratuvar için kullanılacak prototip makinalar olduğunu gördüm.Firma ürünlerini ABD de imal ettiğini ve hand made imalat gerçekleştirdiğini özellikle belirterek diğerlerinden farkını belirtiyor. Bu tip firmalar butik üretim diyebileceğimiz bir üretim gerçekleştiriyor. Bunun sonucu olarak ta pahalı fiatlara satabiliyorlar. Olay tıpki tekstil sektörüne benziyor ve kimi Versace den alıyor kimide Salı pazarından .kim nasıl kendini iyi hissediyorsa o ürünü kullansın.Ama ürün teknik özellikleri ile sertifikalandırılır bu açıdan Mühendisler kalite sertifikasına bakar.Benim tavsiyem satın aldıkları ürünün sertifikasına bakılması. Gerisi kim ne istiyorsa alsın kullansın ve mutlu mesut yaşasın.Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hunhun34 -- 7 Kasım 2017; 20:9:39 >

• 
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.