Şimdi Ara

### HI-FI SİSTEMLERDE KULLANILAN KABLOLAR VE SESE OLAN ETKİLERİ, KULLANICI YORUMLARI ### (24. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
972
Cevap
29
Favori
83.668
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Jitter - Timing Delay bunları bir araştırın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Son derece güzel geçen buluşmanın ardından işte videolar. Her videonun sonunda bu videoda değişen tek kablo söylendi.
    İlk ve 2. Video bu buluşmadaki standart sesti. Referans şarkısıysa: Höstsonaten - Love Scene

https://www.dropbox.com/sh/iiz9f07kxr31mf0/AAC1KboRo6c5HYQPR92BicIUa?dl=0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mair -- 1 Ekim 2017; 19:35:57 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mair kullanıcısına yanıt
    Yanlış anlamadıysam sonu 13 43 09 olan orjinal hali, 13 48 00 de de sadece usb kablo değişti.

Değişen kablo başta biraz boğuk çalıyor ama 1:00 dan sonra açılıyor. Muhtemelen şarkının o bölümüyle alakalı. Her seferinde baştan başlatılsa daha sağlıklı yorum yapılabilirdi. Özellikle ilk şarkı alakasız bir yerden başlıyor ve kısa. Ama son bölümü için konuşursam bir fark duyduğumu söyleyemem.

Eğer bir fark varsa iki kablodan çıkan sesin bilgisayarda analizi yapılarak ortaya çıkarılabilir.

Son iki video ise bariz kötü.

Bu arada böyle bir video buldum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 2 Ekim 2017; 3:24:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mair

Son derece güzel geçen buluşmanın ardından işte videolar. Her videonun sonunda bu videoda değişen tek kablo söylendi.
    İlk ve 2. Video bu buluşmadaki standart sesti. Referans şarkısıysa: Höstsonaten - Love Scene

https://www.dropbox.com/sh/iiz9f07kxr31mf0/AAC1KboRo6c5HYQPR92BicIUa?dl=0

Mahir hocam çok teşekkürler herşey için. Çok güzel bir dinleti ziyafetiydi. Değişik kabloları dinledik, seste yaptıkları farklara şahit olduk. Güzel bir Pazar geçirdik :)
    Ayrıca bir de güzel hoparlör kablosu deneme fırsatım olduğu için Yasin Çalışkan'a teşekkür etmek isterim. Heyecanla denemelerimi yapacağım. İlk izlenimler gayet olumlu.
    Tekrardan görüşmek üzere...

• Hobar kullanıcısına yanıt
    luceadest L kullanıcısına yanıt
    Evet ilk videolarda biraz amatördük ve videoyu uzatma pahasına yorumlara da yer verebildik.

Ve bence de çok keyifliydi. Yeni ekipmanları ve tekrarını şimdiden bekliyorum. Tekrar olduğunda içerdeki küçük odaya da gideceğiz 😁

• Beyler durun bi bekleyin, az sonra 1 ciler 0 cılar gelecek :D
  • mavera71 M kullanıcısına yanıt
    Mutlaka canıııım

Buarada bilgin olsun ki 2. Videodan sonra aynı şarkı yakın yerlerde kesildi sürekli.

En baştaki durum o şarkının yapısı. Sonra sertleşiyor.

Orjinal hali

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mair -- 2 Ekim 2017; 15:06:06 >
    Ortada 1 ve 0 dan başka bir şey yok zaten. Buna fazladan anlam yükleyen sizsiniz. Ben hala 10 liralık usb kablo ile 1000 liralık arasında fark olmadığını düşünüyorum. Bunun teknik sebebini de ben ve başkaları açıkladı daha önce. Ama karşılığında elle tutulur birşey gelmedi. Dediğim gibi iki ayrı kablonun verdiği ses düzgünce kaydedilip bilgisayarda analiz edilirse fark varsa ortaya çıkacaktır. Ben denedim oldu gibi kişisel yorumla olacak iş değil.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

Ortada 1 ve 0 dan başka bir şey yok zaten. Buna fazladan anlam yükleyen sizsiniz. Ben hala 10 liralık usb kablo ile 1000 liralık arasında fark olmadığını düşünüyorum. Bunun teknik sebebini de ben ve başkaları açıkladı daha önce. Ama karşılığında elle tutulur birşey gelmedi. Dediğim gibi iki ayrı kablonun verdiği ses düzgünce kaydedilip bilgisayarda analiz edilirse fark varsa ortaya çıkacaktır. Ben denedim oldu gibi kişisel yorumla olacak iş değil.

Sn. Hobar,

size basit bir soru sorayım, usb veriyolu üzerinden hdd ye veri transferi ile, harici bir ses kartı/daca stream ederken aynı iletim protokolü mü kullanılır?
    ek olarak bu iletim protokollerinde hata denetim var mıdır? varsa önlem var mıdır? (yeniden veri gönderimi, veya mevcut veri dizinin içinde hata onarımı/tahmini)

• kdundar kullanıcısına yanıt
    Üstad uğraşma vazgeç direk :)
    Ben de bi ara link yolluyordum, incelemeler paylaşıyordum falan ama ı ıh :)
    Sorun şu, hiç kimse "lan acaba ben yanılıyor olabilir miyim?" demiyor.
    %100 emin fikrinden :)
    Güzel diyorsun haklısın da gönül razı olmuyor bu muhabbetleri görünce

• kdundar kullanıcısına yanıt
    Biraz uzun oldu ama öncelikle data her yerde datadır. Siz görüntü ve ses iletmiyorsunuz ilettiğiniz şey 0 ve 1 ler. Bu datayı aktarmak için farklı protokoller var. Ama usb audio için hata denetimi içermeyen bir protokol kullanmanın hiçbir anlamı ve gereği yok. Usb dac lar asenkron çalışır. Sadece performansın yüksek olmasının gerektiği, en ufak gecikmenin performansı etkilediği ram gibi bileşenlerde hata denetimi olmayabilir. (sunucularda hataya tahammül olmadığı için ecc belleklerde hata denetimi var.) Onun dışında hata denetimi olan bir protokolde kablo bozuk olmadığı sürece veri aktarımını olumsuz etkilemek imkansız. En altta linkini verdiğim yazıda bunu daha detaylı görebilirsiniz.

Diyelim ki usb dac kablosunda hata denetimi yok. Denetimden falan geçmeden anında çalıyor olsun. Kaliteli kablo veriyi daha düzgün iletiyor ve ses bundan etkileniyor olsun. Böyle bir şey olduğunda sesin sıcaklığında, kalitesinde falan değişiklik olmaz. Giden paketin bütünlüğü bozulur ve bozuk sesler duymaya başlarsınız. Usb dac kablosundan kaliteli ses beklemek yazıcıya bağladığım kaliteli kablodan daha keskin çıktı beklemekten farksız. İşe yararsa yarar, işe yaramazsa hiç işe yaramaz. Bunun ortası yok.

Başka bir örnek vereceğim. Son derece pahalı bir ethernet kabloları var. Bunlar yerseniz network player tarzı ağa bağlı cihazlarda performansı artırıyormuş. Bu kablonun performansı artırdığına inanmak eve gelen internet hattının spotify veya tidal dan dinlediğiniz müziği etkilediğine inanmakla aynı şey. İyi ethernet kablosu bazı noktalarda fayda sağlar. Mesela kalitesiz bir cat 5 kablo mesafe arttığında gigabit hızı taşıyamayabilir. Ama 100mit görür. 100mbit de olsa aktardığınız sesin kalitesi bundan etkilenmez. Bluetooth ve wi-fi da özellikle mesafe arttığında hata oranı çok yüksek olsa da sesi etkilemez. Eğer kötü bir bağlantıda bitrate i çok yüksek bir dosya çalıyorsanız aktarım hızı yetmez ve müzik kesintiye uğrar kalitede değişim olmaz. Aynı şekilde pahalı HDMI kabloları daha iyi çözünürlük, daha iyi resim , daha iyi renkler veya başka herhangi bir şey sağlamaz. İnternette özellikle hdmi kablo ile ilgili işe yaramadıklarına dair çok fazla yazı var. Tüm bunlara rağmen üreticiler bu kabloları satmaya devam ediyor. Hal böyle olunca usb ve optik gibi diğer kabloları da ister istemez sorguluyorsunuz.

Bu arada öyle çok fazla cihaz denemedim. Şu an hoparlörüm bile yok hatta. Audioengine kesmedi ve sattım. Şu an arayıştayım. Dynaudio lar hoşuma gidiyor olsa da çok pahalı ve ikinci elleri yok malesef. Ama az sayıda ürün denemiş olmama rağmen bu kablo işi tamamen mantıksız geliyor. Eğer digital kablo konusunda yanılıyor isem kendimi düzelmeye de hazırım. Lan bunun olmaması gerekiyordu tamamen mantıksız bir durum, fark olmaması lazım ama oluyor ve gerçekten fark var bunu duyabiliyorum derim. Ama şu ana bana bunu söyletecek yorumlar dışında bir şeyle karşılaşmadığım halde bulduğum ciddi makaleler ve digital veri aktarmanın mantığı tam tersini söylüyor.

Dynaudio demişken bu cihazın xeo adındaki aktif modellerinde hoparlörlerin ses aktarımı kablosuz olarak gerçekleşiyor. Ortada kablo falan yok. Tüm incelemelerde son derece başarılı bulunup, oldukça yüksek notlar alıyor.

Birkaç şeyde analog kablo hakkında söyleyeceğim. Analog kablo sesi etkiler bu mümkün. Ama hangi kablonun kullandığınız sistemde en iyi sonucu vereceğini bilmek imkansız. Pahalı olanlar genelde daha iyi olsa da Çok daha ucuz kaliteli bir kablo pahalıdan daha iyi ses verebildiği veya ona çok yaklaştığı durumlar olabilir. En pahalısını alıyorum en iyi sesi verecek diye birşey onda da yok. Kaldı ki kör test de en iyi audiophile lar bile yanılabiliyor bu konuda.

Bazı kullanıcılar kablonun oldukça etkili olduğuna ikna olmuş durumdalar. Evet bazı durumlarda etkilediği doğru. Ama kablo üreticileri bunun tüm kablolarda geçerli olduğu mitini yayıp küçük bir pazar olsa da 20$ maliyeti olan kabloyu 1000$ a satarak yüksek karlar elde ediyor.
    https://www.cnet.com/news/when-are-expensive-cables-worth-it/
    https://www.alpha-audio.nl/2011/06/de-usb-kabelmythe/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 2 Ekim 2017; 23:54:37 >

• Ali sen de geçmişte inanmayanlardandın doğru mu hatırlıyorum?

• quote:

Orijinalden alıntı: Mair

Ali sen de geçmişte inanmayanlardandın doğru mu hatırlıyorum?

Evet öyleydim, eski yazdıklarım da burada duruyor. Gerçeği gözümle görmek, kulağımla duymak için sayın Mahir Bey'in davetine kulak verdim. Kendisine misafirperverliği ve tecrübe ettiklerim için teşekkür ederim. Umarım en kısa zamanda tekrarlarız.

Sevgili Yasin Bey'e de kablo konusunda kazandırdığı bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.

Orada 3-4 saat geçirdim belki ama kendi uğraşlarım sonucu kazandığım tecrübenin, edindiğim bilginin 2 katını bu kadar sürede bana kazandırdı.

Fark olmayacağını düşünen arkadaşlar, önyargılı olmayıp, deneyin bence. Evet, ben de sizin gibi düşünüyordum, bana da mantıksız geliyordu. Sadece deneyin, bir şey kaybetmezsiniz.

• Mair kullanıcısına yanıt
    İnanıp inanmama değil aslında mesele. Ses konusu fazlasyıla göreceli bir konu ve ortada nesnel bir test olmayınca bunlar oluyor. Farkı duysam belki ben de karanlık tarafa geçip inanmayanları ikna etmeye çalışıp başarılı olamayacağım. Neyse ki şu an için İstanbul veya Ankara'ya gelme durumum yok.
  • Kablo işi her daim ucu açık konudur sisteme göre ve sistemin ihtiyacına göre belirlenir. Hemfikir olduğum bir konu var o da analog kablolar ile ilgili en pahalı en iyi değil; sistemle en uyumlu çalan diyelim bunu pahalıda da bulmanız mümkün pahaca daha uygun bir kabloda da. Bizzat sistemin ses karakterine uygun bir kablo varsa elinizde; zıt ve görece üst bir kabloyu bağlayın pahalı da olsa memnun kalmamanız gayet doğal.. Söz konusu digital kablolarda heleki ses sinyali taşıyorsa 1 ve 0 olayını aşıp biraz daha analitik düşünmek gerek çünkü eş zamanlı veri aktarımı giren/çıkan verinin frekans saatinin rolüne bakmak gerek kablo digitalde de önemli rol oynar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Delerıum -- 3 Ekim 2017; 14:40:42 >
  • Bu konuda bana kaynak olarak en fazla karşıma çıkan makalelerden biri bu.
    http://guneytuncer.blogspot.com.tr/2014/05/usb-kablo-maceras.html

Bu da makaledeki ilk resim. Ama digitalde öyle bir 0, öyle bir 1 yok. Olsa bile değerlendirirken ya 0, ya 1 olarak alınır. Makale ilk dk dan çuvallıyor.

Biraz daha sabredip okusaydın yukarda denen jitterdan bahsediyor. Ayrıca şunu da okurdun:

"Bir önceki bloğumda "Bir metrelik usb kabloya 250 TL verilir mi" başlığında Starlight ile yaşadığım mutluluğu paylaşmıştım. Daha gövdeli bir sunum, kontrollü baslar ve özelikle tizlerdeki parlamanın ciddi şekilde azalması Starlight'ın güzel artıları olmuştu"

• eyes-on-you kullanıcısına yanıt
    İşte bu kadar ya :)
    Tüm kalbimle teşekkür ediyorum üstad yaklaşımınıza.
  • 
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.