Şimdi Ara

### HI-FI SİSTEMLERDE KULLANILAN KABLOLAR VE SESE OLAN ETKİLERİ, KULLANICI YORUMLARI ### (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
971
Cevap
29
Favori
83.684
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Çok önemli noktalarda eksiğiniz var. Örnek olarak usb kabloyu alalım. Standart usb kablolar arasında hiç fark alamadım. 600 liralık usb kablo kullandım ciddi fark duydum ve birçok kişi duyduk hep beraber. Sonra 1500 liralık bi usb kablo denedim öbürünü çöpe attıracak kadar fark duydum ve satın aldım. Eger ki fark duymuyorsaniz sisteminiz bu farkları yansitamiyordur ve evet almanız mantıklı değildir. Önce sistemi yükseltmeniz gerekir. Ama bu noktada sizi tenzih ederek hep şunu söylerim, kablolara bi dünya para verenlere hayret etmek yerine kişiler ben neden fark duyamıyorum diye düşünmüyorlar. Çünkü açık konuşayım bu şekilde yazan hayret ederken karşı taraftaki güya enayiler o yazanlara gülüp geçiyor ve tecrübe paylaşımı yapacağına muhatap bile almıyor.

Bence bu farkları bahseden kişilere hayret etmek yerine ilgi gösterip tecrübelerini paylaşmak sizlere birçok avantaj sağlar bu hobide.

Bu interconnect kabloda da böyledir power kabloda da böyledir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Mecanica kullanıcısına yanıt
    Aynen katılıyorum. Bu konuda şüphe duyan kişiler buradan bir ricada bulunsa gidip kendi kulaklarıyla duymak istediklerini düzgün bir dille belirtseler kimse kırmaz kapılarını açar bence. KAybedecek neyiniz olur ki. Yeni bir insan tanırsınız , farklı kablo ile ses kalitesinin artıp artmadığını görüp bir fikir sahibi olursunuz. Sonra da burada deneyimlerinizi paylaşırsınız. Fena mı?
  • Dikkat ediyorum da, genelde kabloların sese etkilerine inanmayan arkadaşlar hiç kabloları aynı anda test edip dinleme yapmamışlar..
    Bazı durumlarda etkisi olmayabilir belki de, ya da kulağı farkı anlamayacak gelişime ulaşmamış olabilir, neye odaklanacağını bilmiyordur falan, bunlar olağan şeyler, ama kullanarak deneyerek fark olduğunu söyleyen kişiler karşısında hiç test etmeden fark yoktura getirmek bana cahilce geliyor. En azından bir test yapın dinleyin, hala fark yoksa onu anlarım (sistem etkisi, kulak etkisi)..
    O zaman zaten fazla para vermeye ne gerek var, şanslısınız demektir :)

Bende önceleri çok fark olmayacağını düşünenlerdendim, ama inat etmedim gittim dinledim, standart sorunsuz bir kulağınız var ise bence farklar çok açık şekilde ortaya çıkıyor...

Önce gidip bir dinleyin, naçizane tek tavsiyem bu olabilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi luceadest -- 18 Ağustos 2017; 8:30:44 >
  • Sistemde herşey bir bütünün bir parçasıdır

Bütünün parçalarından birinde bir eksik bir

uyumsuzluk var ise sistemin genelinde bir

hoşnutsuzluk duyulur kabloda sistemin

bir parçası olduğuna göre sistemin bütünlüğünü

sağlamak adına sisteme uygun kablo tercih edilmelidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: joven

Sistemde herşey bir bütünün bir parçasıdır

Bütünün parçalarından birinde bir eksik bir

uyumsuzluk var ise sistemin genelinde bir

hoşnutsuzluk duyulur kabloda sistemin

bir parçası olduğuna göre sistemin bütünlüğünü

sağlamak adına sisteme uygun kablo tercih edilmelidir.

ayen hocam

sisteme uygun kablo, bir cok arakdas sanıyorki alt orta düzey sistemlerde bu kablolamalar fark yaratacak

sisteme göre kablolama burda kilit nokta.
    1bin 2bin lik hoparlöre 500tl lik kablolama gerekmez, alın standart hoparlör için üretilmiş bilindik bir bakır kablo, inakustik klotz ve audioquest ilk serilerden kullanın

veya standart bir amfi için bilindik bir markanın rca alın kullanın, gibi rca kabloya bin tl vermeyin, sisteminize göre kullanırsanız fark duyabilirsiniz ( ki farkın olmayacağını söyleyenler de var ancak olmasa bu sektör oluşmazdı muhtemelen )

• quote:

Orijinalden alıntı: Mecanica

Çok önemli noktalarda eksiğiniz var. Örnek olarak usb kabloyu alalım. Standart usb kablolar arasında hiç fark alamadım. 600 liralık usb kablo kullandım ciddi fark duydum ve birçok kişi duyduk hep beraber. Sonra 1500 liralık bi usb kablo denedim öbürünü çöpe attıracak kadar fark duydum ve satın aldım. Eger ki fark duymuyorsaniz sisteminiz bu farkları yansitamiyordur ve evet almanız mantıklı değildir. Önce sistemi yükseltmeniz gerekir. Ama bu noktada sizi tenzih ederek hep şunu söylerim, kablolara bi dünya para verenlere hayret etmek yerine kişiler ben neden fark duyamıyorum diye düşünmüyorlar. Çünkü açık konuşayım bu şekilde yazan hayret ederken karşı taraftaki güya enayiler o yazanlara gülüp geçiyor ve tecrübe paylaşımı yapacağına muhatap bile almıyor.

Bence bu farkları bahseden kişilere hayret etmek yerine ilgi gösterip tecrübelerini paylaşmak sizlere birçok avantaj sağlar bu hobide.

Yanlış anlamayın, amacım kimseyi küçümsemek değil. Ancak merak ettiğimden soruyorum. En az 2-3 farklı kişi olarak kör dinleme testi yaptınız mı? O zaman fark çıktı mı ortaya?

Analog sesi taşıyan kabloları anlıyorum çünkü içerisinden sürekli bir akım var ancak 1 ile 0 ları taşıyan 5 cmlik bir usb kablonun sese nasıl etkisi olabileceğini aklım hayalim almıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: eyes-on-you

quote:

Orijinalden alıntı: Mecanica

Yanlış anlamayın, amacım kimseyi küçümsemek değil. Ancak merak ettiğimden soruyorum. En az 2-3 farklı kişi olarak kör dinleme testi yaptınız mı? O zaman fark çıktı mı ortaya?

Analog sesi taşıyan kabloları anlıyorum çünkü içerisinden sürekli bir akım var ancak 1 ile 0 ları taşıyan 5 cmlik bir usb kablonun sese nasıl etkisi olabileceğini aklım hayalim almıyor.

Ne iki uç kişisi her hafta en az 5 6 kişi toplanıyor 100 kişiden fazla bir grubuz bu isler atla deve isler degil bir kez sizde gelin ayni seyi görürsunuz mevzu rakam lar da degil aralarında kı farklar bazen çok uygun fiyatlı ürünler daha pahalı ürünlerden çok daha başarılı sonuçlar da veriyor

• Gelmek isterim cidden merak ediyorum. Sizi de beklerim benim sistemi dinlemeye. Nerede oturuyorsunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: eyes-on-you

Gelmek isterim cidden merak ediyorum. Sizi de beklerim benim sistemi dinlemeye. Nerede oturuyorsunuz?

İstanbul da ve Ankara'da iki ayrı grub var

• Ben İstanbul'dayım. Görüşmelerinizi, konuşmalarınıza ortak olabileceğim bir whatsapp grubunuz var mıdır?
  • Böyle imkanlar olabiliyorsa, İstanbul grubuna katılmak isterim.
  • Arkadaşlar Audioquest G2 kablo nasıldır? Kullananınız var mı?

• Bana özelden isim ve telefon nolarınızı söyleyin sizi ekleteyim.

Yerim Beşiktaşta. Nispetiye metrosuna çok yakın.

Hiçbirşey olmazsa bile bana buyrun, elimden geldiğinde farkı göstereyim. Tanışmış da oluruz :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Analog ses iletiminde (hoparlör kablosu, interconnect kablo gibi) kullanılan kablonun uzunluğu, kalınlığı, içindeki tel miktarı, iç tellerin çapı, bazı frekansların kablonun sadece yüzey kısmından geçtikleri için kablonun koruma hariç iletken kaplaması,kullanılan metaller ve dizaynı sesi etkiler.
    Bu ses konusunda hiç iyibir kulağa sahip olmayan benim için bile test edilip farkı hissedilmiş bir durum. Ama 1000$ lık bir kablo ile 10.000$ lık kablonun farkını anlayabileceğimi yada bunun için bir test ortamı bulacağımı zannetmiyorum. Alabileceğiniz en iyi kablo bile büyük fark yaratacaktır.

Digital ses iletiminde ise çok uzun yada çok kötü bir kablo kullanılmadıktan sonra kablo sesi etkilemez. Gelen sinyaller 1-0 şeklinde geleceği için decode edecek sistem gelen 1-0 yani digital bilginin çok kaliteli yada kalitesiz geldiğine bakmaz, belli bir eşiğin altını 0 üstünü 1 olarak alır. Digital kablo görevini yapıyorsa yani gelen tüm 1-0 bilgileri iletilebiliyorsa ses de değişiklik olmaz.

Yani decode edecek sistem "çok kaliteli bir 1 bilgisi geldi, ben daha güzel ses üreteyim" diyemez. :)

• Dijital kablolarda akan sıfırlar takılmadan sorunsuzca iletiliyor, ancak uçları çengelli olduğu için bazı birler kötü kablonun içinde takılıyor. Bu durumda birler eksik geldiği için alacaklı cihaz da iyi çalmak istemiyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu Whatsapp gruplarına çöreklenmiş üç-beş tane tipitip var cahil cahil konuşup sinir bozmakta üstlerine tanımam 3-4 ay zor dayanmıştım ben.. Haa bir de bu gruplarda şöyle bir ortam söz konusu sen beni pışpışla ben de seni pışpışlıyım birbirlerini pohpohlayıp duran belli bir fiyat seviyesinin altında muhabbetin dönmediği kablo bile konuşulsa tarifenin 1000usd'den açıldığı kavga gürültünün eksik olmadığı samimiyetsiz ortam.

Forumları bin kere tercih ederim 👍🏻

• quote:

Orijinalden alıntı: atalayalper

Bu Whatsapp gruplarına çöreklenmiş üç-beş tane tipitip var cahil cahil konuşup sinir bozmakta üstlerine tanımam 3-4 ay zor dayanmıştım ben.. Haa bir de bu gruplarda şöyle bir ortam söz konusu sen beni pışpışla ben de seni pışpışlıyım birbirlerini pohpohlayıp duran belli bir fiyat seviyesinin altında muhabbetin dönmediği kablo bile konuşulsa tarifenin 1000usd'den açıldığı kavga gürültünün eksik olmadığı samimiyetsiz ortam.

Forumları bin kere tercih ederim 👍🏻

Alper bizim grup 10 kişi

Kablolar da 100 lira 1000 lira arası

Masum bir grubuz

• Amfiler 300 lira ile 10000 arası

Hoparlor ler de 1000 le 10000 arası

Avr ler de 1500 len 5000 arası

Mutlu mesut 10 kişiyiz

• Affınıza sığınarak soruyorum “O pışpışlıyanlar“ tabi Sizin tabirinizle soruyorum amaçları ne?

• bende iyi bir gruptaymışım demekki
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.