Şimdi Ara

HI-FI'ciler Ne Dinliyorsunuz ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
206
Cevap
29
Favori
17.268
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ikarahal

Flac ta sıkıstırılmıs dosyadır ve dinleme esnasında isleme tabi tutulur. O yuzden en guzeli kalitesi yuksek bir audio cd ye yazmaktır. Bu sekilde cd ye acılarak kaydedilmis sinyal daha az islem gorecek daha iyi netice verecektir.

Zamanla yas ilerledikce hem muzik turleri acısından rafine oluyoruz hemde duyma sınırlarımızda daralmaya baslıyor. Ozellikle ust frekanslarda erkeklerin duyma kaybı hızlı bir sekilde ilerliyor. Kadınlar bu konuda cok daha sanslı. Bu duyma kaybı ile birlikte artık orta frekanslara olan odaklanma daha cok artmaya baslıyor. Orta frekanslardaki detay, yumusaklık onem kazanıyor. Daha sonraki donemde artık bu merak doygunluga ulasıyor ve duyma kayıplarının iyice ilerlemesi ile yavas yavas bırakılıyor.

Bende kevlar orta surucunun etkisi ile orta seslerin buyusune iyice kapılmıs durumdayım.

Norah Jones
    Diana Krall
    Dire Straits
    Eric Clapton
    Chris Rea
    Vivaldi, Beethoven , Chopin, Brahms, Bach, Tchaikovsky

Son zamanlarda playerda en cok dönenler

İkarahal merhaba.

bende son dönemde arşivimi genişletip ve vakit gedipinde de (geçiyorda olabilir şuan) bir set kurup müzik dinlemenin keyfini çıkarmak istiyorum.
    Benim merka ettiğim CD ye yazmak gerekir demişsiniz. Bunun için önereceğiniz bir program var mı bu iş için özellikle??

• Genelde nero kullanıyorum ama flac icin faklı bir software kullanıyorum evde simdi akıma gelmedi.
    Onemli olan audio cd-r almak ve mumkun oldugunca dusuk hızda yazmak.
    Tabi yazıcınında kaliteli olması onemli, piyasa isi ucuz yazıcılar cok.
  • Benim bu topikten anladığım kadarıyla artık müzik dinlenmiyor ses dinleniyor sadece. Umarım yanlış anlıyorumdur.
    Nilüferin eski albümlerini dinlemenizi tavsiye ederim hem müzikal olarak çok iyiler hemde kayıtları çok kaliteli. türkiyede 90 lı yıllarda çıkan albümlerin geneli az çok özenerek yapılmış kayıtlar. ama nilüfer bambaşka özellikle 70 li ve 80 li yılların albümlerinin kayıtları inanılmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ikarahal

Genelde nero kullanıyorum ama flac icin faklı bir software kullanıyorum evde simdi akıma gelmedi.
    Onemli olan audio cd-r almak ve mumkun oldugunca dusuk hızda yazmak.
    Tabi yazıcınında kaliteli olması onemli, piyasa isi ucuz yazıcılar cok.

belli bir önereceğiniz hirici yazıcı var mıdır?

laptop kullanıyorum ve HPnin kendi yazıcı mevcut çinde DVD yazıcı bildiğimiz standart..
  • quote:

Orijinalden alıntı: aragorn22

Benim bu topikten anladığım kadarıyla artık müzik dinlenmiyor ses dinleniyor sadece. Umarım yanlış anlıyorumdur.
    Nilüferin eski albümlerini dinlemenizi tavsiye ederim hem müzikal olarak çok iyiler hemde kayıtları çok kaliteli. türkiyede 90 lı yıllarda çıkan albümlerin geneli az çok özenerek yapılmış kayıtlar. ama nilüfer bambaşka özellikle 70 li ve 80 li yılların albümlerinin kayıtları inanılmaz.

Bu benimde dikkatimi çekti 90lı yılların albümlerinin kayıt kalitesi günümüz albümlerinden çoğundan iyi . Demekki ülkemizde kayıt işi teknoloji ile doğru orantılı olarak gelişmiyor. Bunun nedenini bilen varmı?
  • hala iyi müzik ve kayıtlar yapılıyor ama çok az.
  • Çin malı sardı tüm dünyayı. Çin malı olupta sinema ya da hi-fi sistemden düzgün bir ürün yok. Dolayısıyla albüm kayıtlarında 80-90 lı yılları çok ararız. mp3-mp4 sayesinde kalite beklentisi de sonlandı. :) O yıllardan bu yıllara güzelleşen telefon teknolojisi ve 1080p görüntü olayı. Hi-fi defteri kapanmaya yüz tuttu umarım moda yeniden tekerrür eder müzik özüne döner... Bu mutsuz arayış her evde var.
    Bir soru sormuştum eldeki arşivi indirdiğiniz link varmı diye cevap alamadım!
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustyblack

quote:

Orijinalden alıntı: aragorn22

Benim bu topikten anladığım kadarıyla artık müzik dinlenmiyor ses dinleniyor sadece. Umarım yanlış anlıyorumdur.

Bu benimde dikkatimi çekti 90lı yılların albümlerinin kayıt kalitesi günümüz albümlerinden çoğundan iyi . Demekki ülkemizde kayıt işi teknoloji ile doğru orantılı olarak gelişmiyor. Bunun nedenini bilen varmı?

Loudness wars diye bir nedenden... Kayıt stüdyoları bilerek sesin şiddetini artırıyorlar ki diğer müzikler ile daha iyi rekabet etsin. Bu şiddeti artırdıkları için de kaydın dinamik aralığı azalıyor, mesela bir parçada hem kısık hem yüksek sesler olacağına hepsi birden aynı seviyede olduğu için kafa ütülüyor. Sesi açsanız gürültü oluyor, kıssanız birşey duymuyorsunuz.

Müziğin stili de buna ayak uyduruyor, az sesli ruhu okşayıcı bölümler yerine güm güm tarzı öne çıkıyor...

Edit: Bunu ABD-Avrupa kökenli müzik için yazmıştım.. bizde de aynı durum olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dustdevil -- 17 Ağustos 2012; 19:17:00 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mute2323

http://www.youtube.com/watch?v=EN0fkNp4WLs&feature=share

gerçekten çok iyiydi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: S.Togay

Çin malı sardı tüm dünyayı. Çin malı olupta sinema ya da hi-fi sistemden düzgün bir ürün yok. Dolayısıyla albüm kayıtlarında 80-90 lı yılları çok ararız. mp3-mp4 sayesinde kalite beklentisi de sonlandı. :) O yıllardan bu yıllara güzelleşen telefon teknolojisi ve 1080p görüntü olayı. Hi-fi defteri kapanmaya yüz tuttu umarım moda yeniden tekerrür eder müzik özüne döner... Bu mutsuz arayış her evde var.
    Bir soru sormuştum eldeki arşivi indirdiğiniz link varmı diye cevap alamadım!

Forum üzerinden link paylaşılabileceğini sanmıyorum , ancak iyi bir google'lamayla faydalı sitelere ulaşılabiliyor , örneğin yukarıda ''ikarahal'' üstadın örnek olarak verdiği albümlerin isimlerini aratırsanız bulabilirsiniz.

• Soruma cevap gelmeyince aynen arattım yabancı bir site buldum. Kaliteli paylaşımlar vardı. Birkaç gündür sürekli indiriyorum.
    Aslında bilgisayar,elektronik mağazaları ve youtube den paylaşım yapabiliyorken, müzik paylaşım sitelerinin adlarını en azından paylaşılabiliyor olmalıydı...
    Kaldı ki indirdiğim albümler memleketteki müzik marketlerde parasıyla bile bulunmuyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S.Togay -- 26 Ağustos 2012; 0:52:51 >
  • Flac dosyalarını audio cd ye yazdırmak için Burrrn adında bi program kullanıyorum gerçekten bu iş için yapılmış kaliteli bi program lisans sorunu da yoktu sanırım. İndirdiginiz rar arşivinden çıkan dosyaların içinde .bin yada .cue uzantılı dosyalar var bunlardan birini programın üzerine sürükle bırak yaptığınızda sarkı isimleri , album ve sanatçı bilgileri vs hepsi otomatik olarak listeleniyor yakma hızı ayarını yapıp (bu ayarı düşük tutmanızda fayda var ) burrrn tuşuna basmanız yeterli. Hatta bazı araç teyplerinde sarkı ismi sadece track 1 yazarken bu programla yazılan cd lerde tam sarkı ismi , sanatçı ve albüm bilgisi çıkıyor.
  • Henüz hi-fi sistemelere geçiş yapamadım ama, Flört grubunun son 2 albümünü tavsiye ederim. Tamamı analog ekipmanlar kullanılarak mikslenmiş ve master edilmiştir. Ayrıca Michael'ın Thriller albümüde. Malumunuz kayıt, mix, master işinin başında Bruce Swedien vardı. Keza diğer albümlerinde çalıştı ama, sonuçta kilometre taşı bir albüm. Bruce Swedien bir röportajında şöyle diyor; Compressor bebekler içindir. Tabi geri kalan miks/mastering mühendisleri onun bu lafına alınmaz ve hatta saygı duyarlar. Çünkü bu işin piridir. Kompresör denilen cihaz/işlemcinin ne olduğunu araştırıp bulursunuz (miks işlerinde) Yani Bruce amcamız o tip toplara/kolaylılara hiç girmemiş ve mikslerinde doğal yolları tercih etmiş. Son 25 yıl içerisinde Billie Jean'i yüzlerce kez dinlemiş olmama rağmen, hala her seferinde yeni bir ses, tat bulabiliyorum. Off The Wall albümü ayrıca önerilir. Tabi bu albümlerin 2001 yılında Special Edition'ları çıktı, mastering uygulamaları biraz değişmiştir.

Dijital aslında güzellik ve kalite değil, kolaylık getirdi.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bruce_Swedien

İşte bunlarda o efsane albümün kayıt ve mikslerinde kullanılan ekipmanlar

HI-FI'ciler Ne Dinliyorsunuz ?

HI-FI'ciler Ne Dinliyorsunuz ?

Bir de ekstra bilgi; Bruce Billie Jean için bir kaç miks yapmış ve Michael ile Quincy'i çağırıp dinletmiş. Aklında 2 nolu miks varmış ve onu çok beğenmiş. Ancak MJ ve Quincy bir kaç miks daha istemiş ve böyle böyle 99 farklı miks yapmış Bruce. En sonunda Quincy ve MJ 2 nolu miksi bir daha dinleyebilir miyiz dediklerinde, Bruce amcamızın kalbi duracak gibi olmuş; çünkü albüme onun girmesini çok istiyomuş, ve o mikste karar kılınmış. 2. atışta böyle bir miks yapmak herkesin harcı değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cybernoid -- 27 Ağustos 2012; 1:00:45 >

• Sonbahar yağmurlarının başlamasıyla evde daha fazla zaman geçireceğimizi düşünürsek acilen kaliteli bişeyler bulmak gerek. Alışveriş merkezlerindeki müzik marketler ağırlıkla güncel albümleri stoklarında bulunduruyor. 90'lı yıllar ve daha öncesi albümlerinin bulunduğu yerler bilen varmı ? (İstanbul)-Kadıköy'de birkaç yer hatırlıyorum ancak isimleri tam olarak aklımda değil.
  • Aslında birazdan yazacaklarımla ilgili ayrı bir konu açacaktım, amaböyle bir konu varmış, devam edelim.

Arkadaşlar, özellikle yerli albumlerimizin kayıt kalitesi niye bu kadar kötü....
    Şarkı güzel, vokal güzel.. ama çorba gibi ses çıkıyor orjinal cd lerden ... nedir eksik olan .. tonmaister mi.. mastering mi... cd lerin kendisimi.. niye böyle .. ??
    Yabancılarda durum biraz daha iyi gibi... ama onlarda da çorba kayıtlar bulmak zor değil...

Özen mi gösterilmiyor ???
  • Yabancı albümlerin bazılarının arka kapağında DDD yazardı. Bu dijital kayıt anlamına gelir ve o albümlerde
    dolum temiz olurdu. Yerlide bu ayrıntıyı yazan tek albüm bile ben görmedim.
    Kayıtlarda kullanılan her cihaz ve kayıt ortamı çok önemli.
    Müzik kulağında kaliteyi aramadan üretimi yapılmış, basit hazır tüm paket sistemlerde ayrıntı
    ihtiyacı olmayınca kayıtta özene gerek duymuyorlar düşüncesindeyim.
    Hedef kitle %10 hi-fi meraklısı kitle değil, %90 albüm satışı yapılabilecek diğer unsurlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S.Togay -- 9 Eylül 2012; 8:58:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: S.Togay

Yabancı albümlerin bazılarının arka kapağında DDD yazardı. Bu dijital kayıt anlamına gelir ve o albümlerde
    dolum temiz olurdu. Yerlide bu ayrıntıyı yazan tek albüm bile ben görmedim.
    Kayıtlarda kullanılan her cihaz ve kayıt ortamı çok önemli.
    Müzik kulağında kaliteyi aramadan üretimi yapılmış, basit hazır tüm paket sistemlerde ayrıntı
    ihtiyacı olmayınca kayıtta özene gerek duymuyorlar düşüncesindeyim.
    Hedef kitle %10 hi-fi meraklısı kitle değil, %90 albüm satışı yapılabilecek diğer unsurlar.

Sn. togay,

Durum mutlaka böyle... halbuki biraz daha büyük büyük resime bakmayı deneseler bence daha satışbile yakalyabilirler...
    Neticede ben kötü veya özensiz bir kayıdın o %90 kesim için bile erken bir "sıkılma" getireceğini düşünüyorum ... dinlerkenböyle albumlersanki yorucu oluyor...

Peki neden böyle... bu album hazırlanıp piyasa sürülme aşamalarında ciddi bir maliyetmi getiriyor... getiriyorsa % kaç ? Herkez A sınıfı uzmanlarla mı çalışmalı, yoksa album için ekstra 2 hafta(ay) daha mı harcamak lazım ... bunu merak ediyorum ..

• Kaliteli üretime yatırım, para kazanmayla doğru orantılıdır.
    80 li 90 lı yıllardan sonra dikkat ettiyseniz yerli yabancı birçok
    sanatçı üretmek yerine best of albüm yapmaya yöneldi...
    Bunun sebebi müzik sanatının ipini çeken 2000 li yılların
    internet ve download olayıdır. Öncesinde parayı kasetçilerde kazanıyordu
    ben 2 hafta dolum için sıra beklediğim günleri unutmadım. Beklemek istemeyen
    icabında orjinal tercih ediyordu. Şimdiki teknoloji indirdiğini hd den direk dinleyecek kadar
    kolay ve basitleşti. Çukurovada d&r dan başka neredeyse cd satan yer bile kalmadı diyebilirim.
  • İstanbul da da durum çok farklı değil ki.. yegane D&r, media markt veya Saturnlerde oluyor düzgün albumler...
    ama onlarda da öyle değişik albumlaer olmuyor... Beyoglu, Taksimde vardır bir kaç tane.. onun dışında değişik , elit albumleri Piccatura dan bulabilirdim.. oda kapitalizm e yenik düştü...
  • sektörün ayakta durabilmesi için ben yüksek kalite mp3 indiriyorum ve
    aralarında dolumları iyi olanların orjinallerini ayrıca satın alıyorum destek adına.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.