Şimdi Ara

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) [Ana Konu] (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.807
Cevap
49
Favori
418.423
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • KGS, plakaya tanımlı olmadığı için kullanımı kolaydı. Mesela kartına 100 Lira yükle, hayır işlemek için git gişedeki kart okuyucunun başına dikil; gelen arabaları bakiyen bitene kadar kartı okutup geçir gişeden.Sorun yok.

Ama HGS için ruhsat istediklerine göre, demek ki her sticker veya kart bir plaka ile eşleştirilecek ve sistem sticker'ı veya kartı okuyamasa bile plaka kamera ile tespit edildiği için sonradan hesaptan düşülecek ve kaçak geçiş sayılmayacak... diye düşünüyorum.

Ben de Antalya'da yaşıyorum ve KGS kartım var. 3-4 yıl önce alıp bir 20TL yükletmiştim. Yılda bir İzimir'e gidersek Aydın otobanında kullanıyordum. Bir iki sefer de bayrama denk geldi ve ücretsiz geçtik. Bu yüzden 12-13 TL gibi bir bakiye veya biraz daha fazlası kartta duruyor. Bugün Konyaaltı PTT Müd.lüğüne gittim. Sıra bana gelince bankodaki bayana HGS kartı var mı diye sordum. Olmadığını söyledi, sticker varmış. Ben de sticker istemiyorum. Kart alsam, KGS bakiyemin HGS'ye aktarıp aktaramayacaklarını sordum. "Antalyada o sistem henüz yok" dediler? Biraz lafı uzattım ve şefleri Ankara'yı arayıp sordu. Ankara'dan gelen cevapta: herhangi bir otoyol gişesinin yanında bulunan PTT şubesinden aktarım yapılabileceği söylendi.

E peki ozaman dedim, ben şimdi kalkıp burdan 500km yol yapıp Aydın otobanından İzmir'e gideyim, çıkışta aktarma yapıp 500km geri mi geleyim dedim...

Haklısınız dediler, gidip müdürle görüştüler. Ben de girdim müdürün odasına, adam beni son derece haklı buldu ve tekrar aradı Ankara'yı. BEnim sorduğumu (İzmire mi gidecez bir aktarma için) o da Ankara'ya sordu.

Ankaradan bu sefer gelen cevap içler acısı: KGS kartlarında çok para birikmiş olduğu için Karayolları ağırdan alıyormuş iade işlemlerini. Ama kimsenin hakkı kimsede kalmaz ki. Bizim devlet parayı alırken anında alır ama verirken hep böyle kıvrandırır. Uzun lafın kısası, benim durumumda olan arkadaşlar varsa, KGS kartlarını atmasınlar. Eninde sonunda bulundukları ildeki bir PTT şubesinden veya bankadan bu aktarma yapılacak...

• quote:

Orijinalden alıntı: hot_shark

Bugün HGS'nin kart tipi olanından aldım. Kart kullanımı ve alımı ile ilgili belirsizlikler söz konusu olduğundan bu mesajı yazıyorum.

İlk olarak kartı alırken bir de aparatı olduğu söylendi PTT şubesinde ama ellerinde aparat olmadığı için kartı da satamayacaklarını söylediler. Sorumluluğun bende olacağı koşuluyla biraz ısrarla 15+30TL şeklinde kartı aldım. Kullanımı hakkında PTT'den bir bilgi alamadığım için Cyclops Bilgi Teknolojileri firmasını aradım ve merak ettiğim sorulara cevap aldım. Sağolsunlar çok güzel açıkladılar. Kısaca özetliyim:

-Nasıl kullanacağım sorusuna; elle ön camda tutarak kullanımda kartın indüklenmesinde problem olabileceğini, bu sebeple kartın aparatını da almadığım için çift taraflı bantla aynı etiket tipli HGS'de olduğu gibi aynanın 5-10 cm altına yapıştırmamı önerdiler. Ben yine de elle kullanmayı deneyeceğim, çalışacağını düşünüyorum.
    -Birden fazla araç ile kullanım için; kartın hesabına kaydettirmek kaydıyla tek kart ile 5 araca kadar kullanabileceğimi söylediler. Güzel bir özellik ama yine de kayıt zorunlu.
    -Hali hazırda KGS kartı olanların HGS kart ücreti vermemesi gibi bir durumun olmadığını, sadece KGS içindeki bakiyenin köprü ve otoyollardaki Karayolları-PTT şubelerinden aktarılabildiğini söylediler. Gişelerden almadığım için benim kartı aldığım PTT şubesinde aktarım yapılamıyordu.

Ayrıca kart tipi olan HGS için ticari araç veya firma aracı olması gibi bir durum söz konusu değil. Benim gibi bireysel müşterilere veriyorlar. Ruhsat sahibinin alması zorunluluğu da yanlış bir bilgi. Araç benim üzerime olmamasına rağmen sorunsuz bir şekilde aldım. Kartı çıkartırken ihtiyacınız olan sadece aracın ruhsatı, kimliğiniz ve 45TL. Bakiyenin ve geçişlerin de internet üzerinden kaydolmak kaydıyla takip edilebilmesi faydalı bir özellik.

KGS'nin bitiyor olması ve ileride OGS'nin de kapatılması planlandığı için HGS'yi tercih ettim. Yıl içinde ortalama 15-20 defa paralı yolları kullandığım için OGS kullanmıyorum.

Umarım faydalı olmuştur. Kazasız sürüşler dilerim.

Bu arada merak edenler vardır. Geçiş yaparken kartı tek parmağımla ön cama dayadım ayna hizasının az altına, sorunsuz geçtim. Yapıştırmaya gerek kalmadı sonuç olarak kart tipi olanı.

• iş bankası haricinde hangi bankalar veriyordu hgs kartını ?
  • Garanti internet sitesine koymuş.
    Tabi ruhsat seri nosunu bilmediğim için başvuramadım ama güzel bir uygulama olmuş.
    Çoğu banka yapacaktır bu uygulamayı bence.
  • Ben az önce garanti internet sitesinden aldım
    garanti bonus kartıma tanımladım
    ilk yükleme 30 tl çekti kk dan
    15 tl ye düşünce 15 tl lik yükleme yapacak şekilde ayarladım
  • quote:

Orijinalden alıntı: bravaman

Ben az önce garanti internet sitesinden aldım

kartı nerden aldınız peki ? yani önce bankaya gidip kart alıp sonra internetten mi tanımladınız ? yoka ptt den mi alınıyor gene ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ornapsen -- 20 Aralık 2012; 13:10:00 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ornapsen

quote:

kartı nerden aldınız peki ? yani önce bankaya gidip kart alıp sonra internetten mi tanımladınız ? yoka ptt den mi alınıyor gene ?

Garanti internet sitesinden işlem yaptım. Yapıştırma etiket adresime gönderilecek. Hiçbiryere gitmedim.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ornapsen

quote:

Garanti internet sitesinden işlem yaptım. Yapıştırma etiket adresime gönderilecek. Hiçbiryere gitmedim.

teşekkürler. sanırım kart tipi pek bulunmuyor. etiket olanlarından mı gönderecekler ?

• HGS kart tipi bankalarda bulunmuyor galiba sadece etiket var
  • Etiketi kart üzerine yapıştırıp farklı araçlar ile kullanabilir miyiz ? Deneyen var mı ?
  • Şimdi ben kart almak istiyorum bankadan ama yok..Önce sticker alsam sonra kart alsam stickerdaki bakiyeyi karta geçirirlermi vs vs birsürü saçmalık..Yavv allah b.. versin bu şereflerin abuk subuk işlere kafa yormak zorunda kalıyoruz yola çıkacam sinir oldum...Bir işi tam yapmazlar ki bu memlekette...
  • Tam oturmamış sistemi nasıl hayata geçirebiliyorlar ya vallahi şaşırmamak lazım iyice kanıksandı bu ülkenin sistem hataları..
    Dün ptt'ye gittim numara aldım sıram geldi 15dk. sonra gişede sistem kilitli denildi.. (şaşırdık mı? hayıırr) Peki dedim başka nereden alabilirim? İş bankası ve albarakatürk bugün satışa başladılar dedi.. İşbankası' na gittim sıra aldım müşteri temsilcisi yapıyor işlemleri dedi iş bankası kredi kartınız varsa işlem yapabilirim dedim nasıl olur (şaşırmadık değil mi ) dedim hesabım var yok dedi sadece kredi kartı olanlara verebiliyoruz.. Bu arada benden önceki şahısta HGS aladı dedi nasıl yapıştıracağım adam diyor ki sileceklerin üzerine yapışacak etiketin yüzü dışa bakacak.. (şaşırmadık yine) Mantıkta yürütmekten aciz bunun için brifing vermeye gerek yok kağıt bir etiket hava koşuna yada sileceğin tahribatına nasıl dayanabilir düşünemiyor kkonu ile ilgili görevliler -ki siz bunlara soru soracaksınız! Neyse ordan uğradın albaraka'ya HGS ne diye sordu direkt çıktım.. Derken bugün tekrar ptt'ye gittim ruhsat kimlik elimde ikisinide sormadı ruhsat seri numarası ve TC no 'yu yazdığım bir form ile çok şükür etiketi aldım hiç bir soru sormadan çıktı çünkü iyice sinir harbi yapmayayım dedim yüzünden okunuyor konuyla alakadar olmadığı.. Yani bu rezillik bize müstehakmıdır nedir?
    Şimdi tüm konuyu okudum bazı gişelerde HGS yokmuş (şaşırmadık), okumuyormuş, KGS den nasıl bakiye aktarılacak.. sorular sorular.. Bu nasıl düzen ya.. NAsıl ben artık sınırları zorladım..
    Devletten, milletten umudu keserek, biz bize yeteriz diyerek soruyorum;
    Benim kafamdaki soru ise HGS etiketinin ruhsata yapışacak kısmı.. Ruhsatta uygun bir alan yok etiket kaybolmasın diye yapıştırmak istiyorum sizler neresine yapıştırdınız..
    2. sorum camım eski tip bildiğiniz beyaz normal cam, reklektif yada sensör özellikleri, siyah noktacıklı alan yok, yukarıda camın başlangıç noktasından aşağı 10cm yani hemen hemen aynanın arkasına gelen bölüm uygunmudur? Teşekkür ederim..

• İş bankası sadece sticker veriyor sanırım.Garanti bankası ister sticker ister kart veriyor.Sticker ücretsiz, kart 20 tl.
  • Cevap 1. Ruhsata yapıştırman felan gerekmiyor. O sadece o nüshayı kaybetmemen için yazılmış. Üzerindeki numara para yüklemede kullanacağın numara .O numarayı bilmen yeterli. Esasında artık TCkimllikle bile yükleniyor. Yani ruhsata bişey yapıştırman gerekmez.

Cevap 2. Araç camının neresine yapıştırılacağı önemli bir konu. HEr araçta manyetik dalgaları geçiren yer farklı. Ne yapılabilir?
    1. Araç kataloğundan bakılabilir
    2. Servisine sorulabilir
    3. En güzeli artık plaka kayıtlı olduğu için deneme yapma şansınız var. Etiketi önce bir SELOBANTla aynanın arkasında size görünmeyecek şekilde test oalrak yapıştırın ve HGS gişesinden geçin . Büyük ihtimalle okuyacaktır. Çünkü araç eski model diye anlıyorum.Yani camı özellikli değildir muhtemelen. OKumasa bile paniğe gerek yok.Plakadan normal ücret alınır. Bu şekilde deneme yanılma yoluylada en uygun yeri kısa sürede bulabilirisiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: nuriQocca

* Ruhsatın kendisine değil kabına

* Ön cama dışarıdan değil, içeriden yapıştırılıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: petus20007@hotmail.com
    ...

hocam sanırım hgs altyapısını kuran şirketin çalışanısınız
    en doğru bilgi ve cevapları sizden alıyoruz çünkü
    vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz
  • quote:

Orijinalden alıntı: petus20007@hotmail.com

Batı hereke çıkış , doğu hereke çıkış ve dörtdivan giriş çıkış yerlerinde heniz HGS devreye alınmadı.(1 haftası var).
    Batı herekeden çıktığınıza göre esasında siz KGS den kaçış yaptınız yada OGS den kaçış yaptınız o nedenle Karayollarına dilekçe verin ben yanlışlıkla KGS den çıktım HGS numaram şudur diye .KGS kaçak geçiş silinşr HGS ücretiniz doğru olarak alınır.

Aynen dediğiniz gibi oldu herhalde ptt ye düzeltme formu verdim kgs sisteminden baktım ceza gözüküyor İKMAL MÜDÜRLÜĞÜ Tavşancıl/KOCAELİ 'ye mail attım acaba ilgilenirlermi yoksa elden dilekçe mi vermem lazım ?
  • Valla arkadaşlar ben de bir hgs zedeyim. 2 ay önce Pitt'ten hgs almıştım. O aldığım gün aklıma edeyim dedim. Bugüne kadar 20 geçiş yaptıysam inanın en az 12-13 kaçak geçtim. Devamlı PTT' ye gidip itiraz ediyorum. Bu arada Gişeden 20-30 km hızla geçiyorum. Daha ne yapayım? Durayımı??? Ve 4 gün önce artık dayanamayıp OGS başvurusunda bulundum. Ya etikette ya okuyucuda problem var. Benim tavsiyem ister garanti ister iş bankası olsun uzak durun!!!!

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • KGS'lerimizi verip içindeki bakiyeyi de alabilecek şekilde HGS ile değiştirebiliyor muyuz? Ya da sadece eski kartın parası ve içindeki bakiyeyi alabiliyor muyuz? Bizim kart Halkbank anlaşmalı, bunun için gideceğimiz yer PTT mi Halkbank mı olmalı? Belli bir zamanı var mı bu işlemi yapabilmenin?

Kusura bakmayın fazla soru sordum, şimdiden teşekkür ederim..

Sn.ABABA2307 teşekkür ederim bu konuları açıklamışsınız.

Nasıl yapmalı, şimdi bekleyelim mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcornek -- 21 Aralık 2012; 10:56:09 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BhuRkY

Valla arkadaşlar ben de bir hgs zedeyim. 2 ay önce Pitt'ten hgs almıştım. O aldığım gün aklıma edeyim dedim. Bugüne kadar 20 geçiş yaptıysam inanın en az 12-13 kaçak geçtim. Devamlı PTT' ye gidip itiraz ediyorum. Bu arada Gişeden 20-30 km hızla geçiyorum. Daha ne yapayım? Durayımı??? Ve 4 gün önce artık dayanamayıp OGS başvurusunda bulundum. Ya etikette ya okuyucuda problem var. Benim tavsiyem ister garanti ister iş bankası olsun uzak durun!!!!

en iyisini yapmışsınız. ben de hiç bulaşmasammı diyorum...
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.