Şimdi Ara

Herşey aşırı pahalılandığı halde pastımanın fazla pahalılanmaması

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.667
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu bir ilüzyon olabilirmi?birtek banamı öyle geliyor..zaten pahalıydı diye,kar marjlarını mı düşürdüler,ancak başka şeylerdeki artışa bakınca pastırmanın enaz 600 tl olması gerekir şuanda..4-5 yıl önce de 120-140liraydı kilosu,şu anda da öyle,biliyorum 180 liraya da var,ama ozamanda vardı..dana eti pahalılandı,4-5yıl önce halk marketlerinde 8-9 lira olan hazır köfteler şuanda 18-19 lira.aslında bakarsan oda fazla pahalılanmamış.birde eskiden pahalı diye fazla almazdım pastırmayı,sucuk alır çıkardım,şimdi pastırmaya yükleniyorum..
    Fırtına öncesi sessizlik olabilirmi bu?pastırma yazı fırtınası..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• o konuda bende şaşkınım hayatımda en fazla et yedigim sene bu sene oldu bu 2020 garip bi yıl oldu valla

edit: ulen inşallah at-eşek eti yememişiktir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bursaspor. -- 16 Ekim 2020; 21:59:26 >
  • beklediğim pas bu değil acemler timsahı..ramazan gelsin belanızı bulursunuz demeni beklerdim mesela..işin şakası kahvaltıda peynir yerine yemeye başladım daha ucuz diye..at&eşek etinden olmaz bence..

• Arz-Talep?

• Fiyat artarsa talep azalacak.Bunlar Karlarından vazgeçmişler ya da kalite düşmüştür.

• Muhtemelen alan azdır o yüzden olabılır. Ben yıllardır yemıyorum hiç aklıma bıle gelmıyor pastırma alıp yemek. Şimdi konuyu gorunce canım cektı ama yarın unuturum yıne. Her yerde satılmadıgı ıcın gorup canım cekmıyor.

• Deodorant fiyatları çok arttığı için pastırma fiyatları artmıyor olabilir

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Şahsen pastırmayı sevmiyorum. Tadı güzel değil bence. Herkesin yediği bir şey olmadığı için olabilir.

• Bazı şeylerde fiyat uçarak gitmiyor ben de anlamıyorum. 2010da 1 tl olan kinder pingui şu an 1.85

2012 2013te hatirladigim kadarıyla migros 1 litre sütler 0.99 tl'ye satılıyordu. Şu an 3.75 tl.

Bu olay bana garip geliyor. Demek ki 2010da kinder pinguiden deli gibi kar yapıyolarmış diyebilir miyiz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kalite düşürmüşlerdir. Kalitenin düşmediği ürün-hizmet neredeyse hiç yok.

• Pastırmayı çok severim ama her zaman yenilmiyor ya kokudan dolayı o yüzden okula giderken falan yemiyordum hafta sonları vs. tercihim oluyor ama bu aralar uzaktan eğitim olduğu için pek fark etmiyor.

• Pahalı imajı hep vardı ondan daha da pahalandı diye bakan yok

• etler ithal çünkü

• Alan az. Seviyorum ama dururken olsa da bi pastırma yesem demiyorum. Arada ufak paketler olarak alıyorum. Daha da pahalı olsa bu sefer satışlar daha da azalır. Normal yani arz talep dengesini göz önünde bulundurunca.

Bi de diğer şeyler o kadar pahalandı ki et bana çok çok pahalı gelmiyor artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömerayhan -- 17 Ekim 2020; 17:49:23 >
  • Kardeşim helal olsun yarın gel trol olarak başla

• Son 4-5 aydır çiftçiler özellikle hem tarım hem süt besiciliği yapanların, çiğ süt fiyatlarından şikayetçi olduğu, maliyetlerini karşılayamayacak seviyeye geldiklerini ve çiftliklerini kapatmayı düşündüklerini söylemişti muhabbet arasında arkadaşım.

Bende merak edip ne olup ne bitiyor diye biraz bakayım demiştim ve youtube'da Sencer Solakoğlu isimli bir çiftçi abimizin kanalına denk geldim. Videolarını izlerseniz işini profesyonel şekilde yapan ve çeşitli eğitim videoları ile meslektaşlarına video çeken biri olduğunu görürsünüz. Ayrıca izlediğim kadarıyla bu abimizin verdiği eğitimi devlet çiftçisine vermiyordur diye tahmin ediyorum. Son videolarında çiftçilerin zor durumda olduğunu, döviz artışlarının maliyetleri çok yükselttiğini buna rağmen çiğ süt fiyatlarının yeterli seviyede olmadığını ve en azından şu an için çiğ süt fiyatının 3TL olması yönünde destek beklediklerini belirtiyor.

Eğer bu çiftlikler kapatılırsa kısa sürede kesime çok fazla inek gideceği için belki kısa süreli fiyatlarda düşüş olabileceğini ama uzun vadede Türkiye'de tarım ve hayvancılığın çok büyük tehlikede olduğunu ve dışa bağımlılığın (Düzgün bir politikayla Türkiye'nin kendi kendine yetebileceğini belirterek) inanılmaz derecede artacağını belirtiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UltravioleTT -- 17 Ekim 2020; 19:59:1 >
  • Arkadaşların dediği gibi arz-talep dengesi. Pastırma lüks tüketim gurubu ve alım gücü düştüğünden talep azalınca mecburen fiyatları kolayca yükseltme şansları yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: UltravioleTT

Son 4-5 aydır çiftçiler özellikle hem tarım hem süt besiciliği yapanların, çiğ süt fiyatlarından şikayetçi olduğu, maliyetlerini karşılayamayacak seviyeye geldiklerini ve çiftliklerini kapatmayı düşündüklerini söylemişti muhabbet arasında arkadaşım.

Bende merak edip ne olup ne bitiyor diye biraz bakayım demiştim ve youtube'da Sencer Solakoğlu isimli bir çiftçi abimizin kanalına denk geldim. Videolarını izlerseniz işini profesyonel şekilde yapan ve çeşitli eğitim videoları ile meslektaşlarına video çeken biri olduğunu görürsünüz. Ayrıca izlediğim kadarıyla bu abimizin verdiği eğitimi devlet çiftçisine vermiyordur diye tahmin ediyorum. Son videolarında çiftçilerin zor durumda olduğunu, döviz artışlarının maliyetleri çok yükselttiğini buna rağmen çiğ süt fiyatlarının yeterli seviyede olmadığını ve en azından şu an için çiğ süt fiyatının 3TL olması yönünde destek beklediklerini belirtiyor.

Eğer bu çiftlikler kapatılırsa kısa sürede kesime çok fazla inek gideceği için belki kısa süreli fiyatlarda düşüş olabileceğini ama uzun vadede Türkiye'de tarım ve hayvancılığın çok büyük tehlikede olduğunu ve dışa bağımlılığın (Düzgün bir politikayla Türkiye'nin kendi kendine yetebileceğini belirterek) inanılmaz derecede artacağını belirtiyor.

Senin bahsettiğin durumun görseli

Herşey aşırı pahalılandığı halde pastımanın fazla pahalılanmaması
  • Kalite düşüyordur, başka açıklaması yok. Artık pastırma vs. gibi ürünlere pek güvenemiyorum.

• Bu kunuyu araştırdınız mı ? Yoksa kafadan mı sallıyorsunuz ?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.