Şimdi Ara

HERKEZ yazılmaz HERKES yazılır (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
0
Favori
4.450
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: akreplertimi

Millet yazanlardan gördükçe "herkez" yazmaya devam ediyor...

herkez değil herkes!!
    deyil=yanlış değil=doğru
    yalnış değil yanlış

kelimelerin doğru şekilleri budur

bunlar genellikle halk tarafından bazen gözden kaçarak yapılan hatalar ama Türkiye'nin en büyük gazetelerinden biri olduğu iddia edilen bir gazetenin ısrarla manşet haberlerinde hem de büyük puntolarla sarımsak yerine sarmısak yazmasına inanamıyorum. Birkaç defa denk geldim.
  • MAkina değil makine
  • quote:

Orjinalden alıntı: Guitarist

abi benimanlamadığım mepiüç diyenler bari empitiri desinlerde tamamen ingilizce olsun yani bende öyle diyorum ama HERKEZ mepeüç desin bende diyecem şöz

abi değil ağabey hastane değil hastahane postane postahane

hocam birde benim anlamadığım ayrı yazılır

herşey mi her şey mi

boşverin bunları bundan sonra neyi düzelteceksiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UcanHollandali -- 22 Mayıs 2007; 14:06:48 >

• Tekirdağına gitmişler değil Tekirdağa gitmişler

Kadıköyüne gittik değil Kadıköye gittik...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Peynir Alti Suyu Tozu -- 22 Mayıs 2007; 14:06:35 >
  • yannız, yanlız değil= yalnız
    yannış değil=yanlış
  • quote:

Orjinalden alıntı: Pasaklı

Tekirdağına gitmişler değil Tekirdağa gitmişler

Birde özel adlar sert sessiz ile bitse bile yumuşatma kullanılarak yazılmaz ama yumuşatılarak okunur ÖRNEK: Zeynep'i (DOĞRU) Zeynebi (yanlış) ama okunuşta Zeynebi diye okunur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disast3r -- 22 Mayıs 2007; 14:08:36 >
  • bencede herkezin dikkat etmesi gereken bir konu bu. o kadar anlatma mıza rahmen ginede yapıyorlar bu hatayı. benim küçük yiğenlerim var onlar bile düzgün yazıyor. bağzen yalnış söylüyor lar ama yanlızca konuşma esansın da. yazarken dogru yane.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ornapsen

bencede herkezin dikkat etmesi gereken bir konu bu. o kadar anlatma mıza rahmen ginede yapıyorlar bu hatayı. benim küçük yiğenlerim var onlar bile düzgün yazıyor. bağzen yalnış söylüyor lar ama yanlızca konuşma esansın da. yazarken dogru yane.

peki senin yazdıkların doğrumu??
  • quote:

Orjinalden alıntı: disast3r

quote:

Orjinalden alıntı: ornapsen

bencede herkezin dikkat etmesi gereken bir konu bu. o kadar anlatma mıza rahmen ginede yapıyorlar bu hatayı. benim küçük yiğenlerim var onlar bile düzgün yazıyor. bağzen yalnış söylüyor lar ama yanlızca konuşma esansın da. yazarken dogru yane.

peki senin yazdıkların doğrumu??

mu soru eki ayrı yazılır..

• @disast3r , yazdıklarım doğru değil tabi. en çok yapılan, veya sık sık gördüğüm yazım yanlışlarını vurguladık işte.

ayriyetten başka hatalar da var. onları es geçmişsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ornapsen -- 22 Mayıs 2007; 16:40:00 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: vozer

quote:

Orjinalden alıntı: akreplertimi

Millet yazanlardan gördükçe "herkez" yazmaya devam ediyor...

herkez değil herkes!!
    deyil=yanlış değil=doğru
    yalnış değil yanlış

kelimelerin doğru şekilleri budur

bunlar genellikle halk tarafından bazen gözden kaçarak yapılan hatalar ama Türkiye'nin en büyük gazetelerinden biri olduğu iddia edilen bir gazetenin ısrarla manşet haberlerinde hem de büyük puntolarla sarımsak yerine sarmısak yazmasına inanamıyorum. Birkaç defa denk geldim.

Evet, medya fazla üstüne düşmüyor imlanın. Ben de bir örnek vereyim o zaman, her hafta aldığım derginin son sayısının kapağında "kontür çetelerine dikkat'' yazılması!! ya insan bari dış kapağına ne yazdığına dikkat eder. En azından almayacak biri bile kapağını okuyacak. Sonuçta bunu okuyan insanlar dilekçelerine,forumdaki mesajlarına,smslerine koca derginin yanlış yazmış olamayacağı "kontürü" yazacak bu şekilde halka genişleyecek ve belki de herkes bir gün kontür yazacak.(umarım herkes kontür yazmaya başlayınca birileri konter yazmaz)

Medya biraz daha dikkatli olmalı

• quote:

Orjinalden alıntı: anarchy_1980

açmştm tekrar açıyrm

İlk başta kendin öğren, sonra bize öğret.
  • birde öğeler değil ögeler

maşas değil masaj
  • iddaa değil iddia

yamur değil yağmur

şarz değil şarj

çok güzel bir site;

http://3nokta.wordpress.com/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bitter -- 22 Mayıs 2007; 17:16:20 >
  • ivit katılıorum
  • ansiklopedi gibi konu olmuş ellerinize sağlık
  • Bu örnek verdiklerin Türk Dil Kurumu tarafından agızda oyle alısıldıgı için resmi olarak öyle kullanılan şeylerdir ( hastane vs.. )
    quote:

Orjinalden alıntı: muhacir

quote:

Orjinalden alıntı: Guitarist

abi benimanlamadığım mepiüç diyenler bari empitiri desinlerde tamamen ingilizce olsun yani bende öyle diyorum ama HERKEZ mepeüç desin bende diyecem şöz

abi değil ağabey hastane değil hastahane postane postahane

hocam birde benim anlamadığım ayrı yazılır

herşey mi her şey mi

boşverin bunları bundan sonra neyi düzelteceksiniz

• Poşetin üzerine bir dershane reklam bastırmış. MEF DERSANESİ
    Buyurun, güler misin ağlar mısın.
  • Hastane - Postane - Pastane bunlar doğru. Dershane doğru.

Kısaltmaları okurken neden yarısını Türkçe yarısını İngilizce okurlar ben de bunu anlayamam. Örneğin Tempra SX-AK'yı ben hep se iks a ka şeklinde okurum. (Aslında ka değil ke olmalı ama o şekilde kabul görmüş öyle gidiyor) Yok eğer es iks diye başlıyorsan sonraki a ve k harflerini de ingilizce okuman gerek.

Aynı durum mp3 için de geçerli. Kendimi bildim bileli me pe üç diye okurum. Halbuki öyle aman aman bir Türkçe takıntım ya da kabiliyetim yok ama ortaokul zamanlarımdan beri saçma gelmiştir bana bir kısaltmadaki harflerin yarısını Türkçe yarısı İngilizce okumak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vozer -- 22 Mayıs 2007; 18:13:08 >
  • yaff
    kaqak
    yafma
    saane
    kıslar

gibi forumda örneği çok.... Aslında yanlış bir davranış yapılmaması gerekli...
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.