Şimdi Ara

Herkesin lüks bilgisayarlara sahip olması (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
0
Favori
1.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kira oduyorsa cok cok zor, asgari maasli her ay 200 lira bile kenara ayiramayabiliyor.

Kiz arkadasimin iyice cop olmus bir laptopi var, bir ayagi cukurda, pili calismiyor, monitorde devamli artan dikey yesil cizgiler var, ekran karti calismiyor ve ram sticklerinden birini sistemin gormedigini fark ettim daha gecen hafta. Yardim edeyim sana masaustu toplayalim dedim, fakat dediginizden daha ucuz bir bilgisayar icin bile para biriktirmesi cok uzun surecek.

Diyeceksiniz e daha az harcasin. Halbuki o asgari degil 3400 aliyor, disaridan hic yemek soylemiyor, isyerine evden yaptigi yemegi goturup sodexo kartiyla meyve sebze alisverisi yapiyor ev icin, makyajla ve yeni kiyafetlerle arasi yok, tek luksu (!) 2 kedisi var, onlarin mama ve kum masraflari var, onun disinda tum giderleri kira ve faturalar.

Durum boyleyken tek basina zar zor yasamini surduren asgari maaslilarin 8-9 bin liralik sistem alabilecegini soylemissiniz, matematigini gosterebilir misiniz, ne kadar biriktirecek mesela aylik?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Harbi dert edilcek bişey değil 3-4 bine işini görcek bi sistem toplarsın benim sisteme bak imzadan ben memnunum işimi görüyor Herkesin lüks bilgisayarlara sahip olması 

• Benim PC m yok Herkesin lüks bilgisayarlara sahip olması

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erkanctn98 -- 23 Temmuz 2020; 4:55:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 4F3

aldımda bir işe yaramadı. böyle iyiyim kafam rahat

Alıntıları Göster

Benim aile evden atarım diyor seninkiler yardımcı oluyormuş iyi yanından düşün. Ben 28 yaşına gelsem belki annem bakabilir anne yüreği babam izin vermez. Freelance çalışmanı öneriyorum. İngilizce yada yazılım öğren. Çeviri yap para kazan.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yirikalische

Kira oduyorsa cok cok zor, asgari maasli her ay 200 lira bile kenara ayiramayabiliyor.

Kiz arkadasimin iyice cop olmus bir laptopi var, bir ayagi cukurda, pili calismiyor, monitorde devamli artan dikey yesil cizgiler var, ekran karti calismiyor ve ram sticklerinden birini sistemin gormedigini fark ettim daha gecen hafta. Yardim edeyim sana masaustu toplayalim dedim, fakat dediginizden daha ucuz bir bilgisayar icin bile para biriktirmesi cok uzun surecek.

Diyeceksiniz e daha az harcasin. Halbuki o asgari degil 3400 aliyor, disaridan hic yemek soylemiyor, isyerine evden yaptigi yemegi goturup sodexo kartiyla meyve sebze alisverisi yapiyor ev icin, makyajla ve yeni kiyafetlerle arasi yok, tek luksu (!) 2 kedisi var, onlarin mama ve kum masraflari var, onun disinda tum giderleri kira ve faturalar.

Durum boyleyken tek basina zar zor yasamini surduren asgari maaslilarin 8-9 bin liralik sistem alabilecegini soylemissiniz, matematigini gosterebilir misiniz, ne kadar biriktirecek mesela aylik?

Yanlış anlamayın benim haddime değil ama böyle olsa daha iyi olmaz mı?

-Büyük şehirde yaşıyorsa küçük şehirde yaşamaya başlamak.

-O 2 kedi maalesef çok masraflı. Kumu var, oyuncakları var... Yani nasıl desem hem kediye hem yengeye yazık oluyoe gibi geldi bana. Kedi ağzının tadını biliyor. Markalı kaliteli mama verdin mi etrafında dans ediyor. Yenge bence yani anladınız sizce napmalı?

Ben de 3500 civarı maaş alacam bu şekilde yaparsam hesaplarıma göre 500-1000 lira hatta dişimi sıkıp tasarruf yaparsam 1500 artıyor.

• Belli ki senden para bekleyen yok. Git bir kaç ay çalış. Eline geçeni de yeni sistem toplamaya göm. Burada ağlayana kadar kendin için bir şeyler yap.

• Ben de uzun yıllar bilgisayarsiz kaldim. Eylülde sirketlerin cikma bilgisayarlarından i5 6500 işlemcili bir kasa ve ikinci el 1050ti aldim. Gayet sorunsuz oyun oynuyorum. 0 toplarken 4000 tl tutuyordu. Bu sistemi 2000e aldim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • hayal ediyorsunuz da, ettiginiz gibi olmuyor iste..

1000 serisi ciktigi ayda 2 adet 1080ti almistim, 240 hz monitor, i7 8700k ve high - end ekipmanlara sahibim suanda.

hatta nedendir bilmiyorum ama bir anlik hevesle logitech g920 + shifter aldim. 1 klavyeye 1.2k para odedim. hatta mouse bile 1.5k civari.

suan yazarken bi farkettim de harbiden de gerizekaliyim herhaldeHerkesin lüks bilgisayarlara sahip olması  son 5 yil icerisinde 35k civari para bayilmisimdir bu bilgisayara ve pismanim.

herseyi 1 hafta icerisinde aldim. yani parca parca degil ve inanirmisiniz bilmiyorum ama bilgisayari calistirdiktan 10 saat sonra tum hevesim gitti. oynayacak oyun bulamadim. masaustumde rdr2, bf 1 - 5, eft , pubg kisacasi tum populer oyunlar yuklu ve en son 1 ay once oynadimHerkesin lüks bilgisayarlara sahip olması 

siz siz olun bilgisayara cok fazla yatirim yapmayin. hayal ettiginiz gibi olmuyor. bence paranizi biriktirin, nasil bir yasam tarzi istiyorsaniz onun icin harcayin.

tabii bagimlilik yaratiyor bu durum. mesela kulakligim bozuldu birkac gun once ve simdi 3k para bayilip yenisini alicam, almayinca bir parcam eksilmis gibi hissediyorumHerkesin lüks bilgisayarlara sahip olması 

• Ben istisnayım

• Bioshock oynadın mı? Oynamadıysan dua edersin 1-2'yi patates bile açar.

• Yirikalische kullanıcısına yanıt

dostum tabiki herkesin hayatı farklı dinamiklere sahip söylediğim şey yüzde yüz herkes için geçerli olmayabilir ama bende aynı şartlarda yaşıyorum ve böyle şeyler alabiliyorum. tabiki her yıl telefon vs değiştiremiyoruz orası ayrı ama öyle bir derdimde yok gerekli tasarruf ve planlamayla alınamıyacak şey yok. tabiki evdir arabadır bunlar hayal oldu ama şuan hala pc telefon vs ulaşılabilir seviyede.

birde 8-9klık sistem örnek tabi oyun oynicaksan şuan 1650ti ekran kartı bile her oyunu açıyor daha makul seviyelerede sistem toplanabilir ama biz gidip 2060 kovalıyoruz :D

• modifiye suç değil yaşam tarzıdır diyebilirmiyiz hocam :D

bilgisayarlarda artık performans kadar görsel ve donanımda arıyor insan. bende mesela yayıncı veya youtuber değilim ama hyperx quadcast mikrofon aldım ve masaya koyduktan sonra ben bunu niye aldım ki dedim :D

• Yok abi en kral bilgisayar 5k'dan başlıyor onların altı CS ve Minecraft kaldırır sadece.

Oyuncu bilgisayarı dizeceksen (herşey dahil monitör,klavye vb.) 8-9 hatta 10k gözden çıkartmak gerek. Bir Tofaş parası.

Bendede HP Omen 875-0008 mevcut yetmiyor. En kısa zamanda değişeceğim.

İnternetin 100mbps gibi bir hıza sahipse insan her oyuna parayı bayılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AAD4AAA61 -- 23 Temmuz 2020; 9:5:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bikereismiguzel

modifiye suç değil yaşam tarzıdır diyebilirmiyiz hocam :D

bilgisayarlarda artık performans kadar görsel ve donanımda arıyor insan. bende mesela yayıncı veya youtuber değilim ama hyperx quadcast mikrofon aldım ve masaya koyduktan sonra ben bunu niye aldım ki dedim :D

ne yasam tarzi ulen, kasanin yan tarafi tamamen cam, ekran kartlarindaki isiklari, sogutucudaki isiklari yani kasanin icindeki tum isiklari kapattim.

gozlerimi agritiyor, uyuyamiyorumHerkesin lüks bilgisayarlara sahip olması 

• orta sınıf bir bilgisayarım var ama onun on katı da borcum var.

borcun yoksa dua et.

ama nereye kadar evde boş boş oturmaktan memnun olacaksın bi düşün. çık simit sat iş yok diyorsan. şahsen düşünüyorum, çocuklarım küçük ama büyüyünce evde keyfim yerinde niye çalışayım ki derlerse küçük kardeşim gibi, evden kovmayı düşünüyorum git kendi kendini geçindir deyip.

15 yaşından sonra kimse çocuğuna bakmak zorunda değil. o yaşa kadar büyüttüyse helal olsun denir.

• Para sahibi olmak istiyorsan çık gez yeni insanlar tanı. Yoksa hiçbir işi bulamazsın.

1 hafta ya da 1 ay değil belki 1 yıl. Ben 8 yıldır boş gezdim ama şimdi faydasını gördüm. Gerekirse dil öğren ama ingilizce değil. Başka dil olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mesutzgvn -- 23 Temmuz 2020; 8:42:37 >
  • Abi derde bak. Kafayı yiyecem

• Herkesın luks bılgısayarı yok. Youtube koyanlara bakma.. Genele vursan, sadece Turkıye degıl, yurt dısında da herkesın luks bılgısayarı yok. Tabı Avrupanın bır cok ulkesı - Uzak dogu bazı ulkeler - Amerıka - Kanada gıbı ulkelerde yasayanlar bızlerden cok sanslı. Cunku onlar verdıklerı paranın karsılıgında ıstedıklerı sıstemı alıyorlar. Bızlerse aynı pcyı alabılmek ıcın 6 - 7 katı daha yuksek ucretler oduyoruz. Sadece Pc mı? Araba - tablet - telefon kısaca elektronık ne kadar esya varsa.. Bunları bıraz seslı haykırsan hemen nankor - haın yaftası yapıstırıyorlar.. Tabı bızden daha beter ulkelerde var. Adamlar gunluk 1 doların altına calısıyor.. Dunya boyle bır yer.. Sen kendı durumuna uzulursun. Baskası senın durumunda olabılmek ıcın dua eder.. O yuzden canını sıkma. Zaten normalden cok uzagız su anda. Ccorona - deprem - ekonomık krız - savas.. O yuzden elındekıyle bır muddet ıdare et.. Hayattan bır sekılde keyıf almaya bak. Durumu ıyı olan her ınsan da mutlu degıl. Bunu unutma..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ploff -- 23 Temmuz 2020; 10:16:14 >
  • meola147of kullanıcısına yanıt
    Ne yazik ki o kadar basit degil. Mezun olduktan sonra Mugla'ya gitmisti, 1 sene de kaldi, kirasi İstanbul'dakinin 3 te 1 iydi, ama ben ve tum arkadaslarimiz İstanbul'daydik ve burada kariyer yapma olanaklari daha yuksekti, orada yukselebilecegi bir is yoktu. Ayrica biraz daha fazla parasi kalsa da cok da degildi, cunku oralarda da maaslar daha dusuk oluyor.

• Yahu yanlış anlamıyorum değil mi? Konu sahibi 28 yaşında hayatı boyunca hiçbir işte çalışmamış arkadaş milletin kullandığı bilgisayarlara sahip olmak istiyor. Neden? Daha fazla boş zaman için.
    Bu özgüveni size veren nedir? Kazanmadan harcama hakkını kendinizde nasıl buluyorsunuz? Sosyal medyada izlediğiniz üç beş fenomenin hayatını kendinize hak görmeniz ve bunun için hiç çaba sarfetmemeniz çok acayip gerçekten.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.