Şimdi Ara

Herkesin Engelli Raporuyla Araba Alması (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
11 Misafir (2 Mobil) - 9 Masaüstü2 Mobil
5 sn
257
Cevap
3
Favori
13.410
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
48 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sahin1001

Yeğeninizin engelli raporuyla kendinize mi araç aldınız? Yanlış anlamadım değil mi?

Yanlış anlaşılmış. Yeğenimin raporuyla babasının parasıyla bizzat ben ilgilenip kendilerine 5008 aldım. Benim şahsi aracım zaten var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • pikselslx P kullanıcısına yanıt
    Konudan bağımsız soruyorum.
    Suistimalin büyüğü varken küçüğüne ses çıkarmayalım mı diyorsunuz? Yanlış mı anladım?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • frknsysl F kullanıcısına yanıt
    Mesajda öyle demiyorsunuz da. Allah şifalar versin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pikselslx

gerçekten konuyu açan arkadaş ve sizin sorununuz ne? insanların ailelerindeki bireylerdeki engel durumlarından dolayı aldığı arabaların nesi size batıyor? kişi gücü yetiyorsa,işini görüyorsa ve böyle bir durum varsa gider 5008 de alır tiguan da alır başka bir şey de alır, doblo daha çok işini görecekse dobla almak istiyorsa veya gücü doblaya yetiyorsa gider doblo alır insanların tercihlerini mi sorgulayacaksınız burda?

bırakın bu suistimal edilme ayağını falan da, ülkede suistimal edilen çok daha ciddi durumlar varken insanların ailelerindeki engelli vatandaşları üzerinden vergisiz alınan arabaları burda sorgulamak nasıl bir zihniyet? sorgulanacaksa "onlara neden vergi muafı var" gibisinden değil de bu vergiler niye bu kadar fazla diye sorgulanmalı.

Ahh hocam aslında ciddiye alıp hiç birini cevap vermezdim de insanların bu kadar sığ düşünceli olması çok üzücü bir durum. Ne yazık ki insanların düşüncelerini değiştiremiyoruz. Kendilerinin etrafında böyle bir durum olmadığı için engelli insanların ailelerinin neler çektiğinden bi haber aldıkları arabaya saldıracak kadar düşmüş olmaları bu ülkenin gelecekte de bir yerlere gelemeyeceğini göstermesi beni üzüyor. Allah bizim çocuklarımızı yeğenlerimizi böyle insanların düşüncelerinden korusun. Plakalardaki engelli işareti bu zihniyet yüzünden kaldırıldı işte.

• quote:

Orijinalden alıntı: frknsysl

Muhakkak. Çok şükür durumum var ve yeğenim için en konforlu, annesinin de kullanabileceği sorunsuz otomatik şanzımanlı araç tercihimiz oldu. Daha iyileri sizlerin olsun. Sizlerin aksine ben insanların bindiği araçları ve o araçları nasıl aldıklarını sorgulayacak düzeye gelmedim. Her şeyden önce, sizin için de tek isteğim sağlıkla kalmanız. İnsan ailesi için en iyisini ister düşünür. Ama burda insanların ne yaşadıklarını, nasıl hayatlar geçtiğini bilmeden yorumlar yapmak çok acınası. Allah sizlere daha iyilerini nasip etsin. Şahsen 5 yıldır fluence biniyorum, şu anda daha iyisini alabilme durumum da var çok şükür. Ailenizin sağlığını düşünmeyip günde 1 2 defa bineceğim teneke yığınına değer verseydim belki sizler gibi düşünebilirdim. Bence anlayışlı olmak, temiz kalpli düşünmek bu kadar zor olmamalı. Herkesin başına gelebilir, Allah'ın taktiridir. Biz de yarın öbür gün engelli olabiliriz. İyi düşünelim, iyi olalım.

Alıntıları Göster

"annesinin de kullanabileceği sorunsuz otomatik şanzımanlı araç tercihimiz oldu."

Şu cümle zaten olayı açıklıyor... Maksat Engelli çocuğa uygun bir araç değil , evin ahalisi için konforlu havalı bi araç...

Gerçekten engelliler için üretilen araçlar var bu aşağıdaki gibi , tabi onları sizin aile seçerse, ailenin geri kalanı ne işimiz var doblo ile kargocumuyuz biz diyip hoşlarına gitmeyecekti...

https://engelsizhareket.fiat.com.tr/

Devletin yapacağı şey belli , yukarıdaki linkteli gibi bu araçları şart koşacak. Madem engelli için alınıyor bu araç , alın size engelli aracı diyecek...

• quote:

Orijinalden alıntı: BIXI MAN

"annesinin de kullanabileceği sorunsuz otomatik şanzımanlı araç tercihimiz oldu."

Şu cümle zaten olayı açıklıyor... Maksat Engelli çocuğa uygun bir araç değil , evin ahalisi için konforlu havalı bi araç...

Gerçekten engelliler için üretilen araçlar var bu aşağıdaki gibi , tabi onları sizin aile seçerse, ailenin geri kalanı ne işimiz var doblo ile kargocumuyuz biz diyip hoşlarına gitmeyecekti...

https://engelsizhareket.fiat.com.tr/

Devletin yapacağı şey belli , yukarıdaki linkteli gibi bu araçları şart koşacak. Madem engelli için alınıyor bu araç , alın size engelli aracı diyecek...

Alıntıları Göster

5008 den önce 520i araç vardı. 5008 le hava atmak anca sizin gibi insanların yapacağı şeyler. Gücümüz yetiyor, ailemimizin konforu ve rahatlığı için en iyisini tercih ettik. Siz isterseniz suistimal deyin, isterse başka bişey. Siz doblonuzla istediğiniz kadar hava atın. Bizden uzak dursun sizin gibi ve sizin gibi düşünen insanlar. Eğer bir gün böyle bir durum yaşarsanız da anlarsınız ne diyim. Allah yaşatmasın. İdrak etmek önemli, herkesten önce yeğenimin konforu önemli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi frknsysl -- 4 Nisan 2021; 20:45:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: pikselslx

gerçekten konuyu açan arkadaş ve sizin sorununuz ne? insanların ailelerindeki bireylerdeki engel durumlarından dolayı aldığı arabaların nesi size batıyor? kişi gücü yetiyorsa,işini görüyorsa ve böyle bir durum varsa gider 5008 de alır tiguan da alır başka bir şey de alır, doblo daha çok işini görecekse dobla almak istiyorsa veya gücü doblaya yetiyorsa gider doblo alır insanların tercihlerini mi sorgulayacaksınız burda?

bırakın bu suistimal edilme ayağını falan da, ülkede suistimal edilen çok daha ciddi durumlar varken insanların ailelerindeki engelli vatandaşları üzerinden vergisiz alınan arabaları burda sorgulamak nasıl bir zihniyet? sorgulanacaksa "onlara neden vergi muafı var" gibisinden değil de bu vergiler niye bu kadar fazla diye sorgulanmalı.

İdrak yolları enfeksiyonu .... !!!!

İdrak edememişin konuyu... Olay Engelli babam var diyip devletin iyi niyetini suistimal edip , engelli babası evde yatalak yatarken kendisi senin benim 500 Bİn TL ye alacağımız aracı 300 Bin TL ye almasıdır...

Şimdi boşuna duyar kasmaya çalışıp ucuz kahramanlık yapma... Burada kimse engelli kişilere bi şey demiyor, Aksiyon onlar için devletin verdiği özel bir durumu , kendilerine avantaj sağlayan tatlı su kurnazlarını eleştiriyor...

Ama bu konudan şu çıkıyor ki düşünülenden daha fazla tatlı su kurnazı var ortada ki , epey bi rahatsız olmuşlar bu konudan...

• Yanlış anlaşılma olmasın devletin cebinden para çıkmıyor sadece az vergi alıyor o kadar.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: meyveli kaktöş

Yanlış anlaşılma olmasın devletin cebinden para çıkmıyor sadece az vergi alıyor o kadar.

daha az da almıyor. o vergiyi diğer insanların üzerine yüklüyor

Duygu sömürüsüne gerek yok. Size bir soru sorulmuş, cevap vermek yerine kıvırmayı tercih ederek saklamaya çalıştığınız gerçek sıfatınızı ve kirli zihniyetinizi ifşa etmişsiniz. Demek gücünüz yetse 5008 yerine Lincoln Navigator alıp, bu defa da başka mazeretler ortaya sürecektiniz sevgi pıtırcığı sevgili dayıcık.

• quote:

Orijinalden alıntı: meyveli kaktöş

Yanlış anlaşılma olmasın devletin cebinden para çıkmıyor sadece az vergi alıyor o kadar.
    Maaşınızda bu ay 1000 tl kesinti yapılmasını mı tercih edersiniz yoksa tam maaş alıp bana geri gelmeyecek 1000 tl borç vermeyi mi?

Hacı abi...

Sen hiiiiç duyar kasma buradan yemeyiz senelerin DH üyesi olarak çok bildik gördük böyle durumları...

İsterse 520 değil X7 olsun isterse Dacia Sandero olsun eski araçları , sen bu aracı senin yeğenin engelini kullanarak devletin verdiği iyi niyeti suistimal ederek alıyorsan hiç bir şey değişmeyecek...

GÜcümüz yetiyor diyorsun ...Gücün yetiyorsa niye engelli yeğenininn ardına sığınıp muafiyetli araç alıyorsun... Amaç engelli yeğen felan değil , amaç ucuza lüks araç alalım keyfimize bakalım gerisi hikaye...

Zaten itiraf ediyorsun , Ailenin konforu ve rahatlığı için en iyisini tercih ettik diye...

Ailenin konforu ve rahatlığı değil , sen engelli yeğeninin konforu ve rahatlığını düşüneceksin.. Hadi gidip alsana özel üretim Engelliler için yapılmış Doblo ? Engelli yeğen özel hidrolik sistem ile rahat rahat inip binecek araca ne sen zorlanacaksın ne annesi ne babası , ne de engelli kardeşimiz....

Ama kabahat devlette aslında... Adam gibi kanun çıkaracak ki böyle engelli akrabasının ardına saklanıp kendi keyifleri için araç alanlara müsade etmeyecek..

• Bindirim olurken sesi çıkmayanlar indirim olunca niye zorlarına gidiyor

• İşte ülkemizdeki zihniyetin özeti. Size son kez cevap vereyim, çünkü ben sizin kadar kötü düşünemiyorum.

5008 benim aracım değil, yeğenimin ailesi tarafından uzun senelerce binilecek konforlu, sizin deyiminizle lüks, bagajı ve arka yaşam alanı mecburi büyük olan bir araç seçildi. O dönem bu araç vardı, bu alındı. Ben şahsen fluence kullanıyorum. "Gücün yetiyorsa niye engelli yeğenininn ardına sığınıp muafiyetli araç alıyorsun..." çünkü devlet bana bu hakkı sağlamış. 7 senedir o çocuğun ilaçlarına harcanan para ile 3 tane fluence alınırdı. Ya da tedavisi için, geçirdiği nöbetlerini engellemek için verilen paralarla. Bakın çabalarla demiyorum paralarla diyorum, anlamayacağınız için. Yarın 5008 i satsam, yeğenimin rahat edeceği bir araç tercih edilecek. İster X7, ister lincoln. Hangisiyle rahat edecekse. Engellinin 150 milyar verdiği arabaya 500 milyar vermek zoruma gidiyor desenize kısaca. Basit hocam, git atla bi yerden, şansa alırsın belki. Hepimizin anası babası kardeşi bacısı var, hepsi de birer engelli adayı. Sizin durumunuz olsa doblo yerine en iyisini en güzelini tercih edeceğinizi hepimiz biliyoruz. Ailem rahat etsin, he siz ailemin rahat etmesine bu kadar takıyorsanız kendi ailenize doblo alın, bu da beni ilgilendirmez.

Aslında olay çok basit, bir gün engelli vatandaşımızın ailelerine ziyarete gidin. 1 gün misafir olun, neler yaşadığına şahit olun, onun için önemli olan çocuğunun sağlığı mı, yoksa kapıda duran havalı aracımı bir öğrenin. Hiç zannetmiyorum ama belki diyorum, bakış açınız değişebilir. Tabi bu çok düşük bir ihtimalde. Devletin bir açığını bulup suistimal etmek için pusuya yatmış insanların, neler yaşadıkları hakkında en ufak fikir sahibi olmayan insanların seçimlerini sorgulaması gerçekten çok ironik.

Size ve ailenize sağlıklı günler dilerim uzun ömürler boyu. Anladığım kadarıyla arabalara değer veriyorsunuz, dilerim ki en güzelleri en iyileri sizin olsun. Bunu da ciddi anlamda söylüyorum, sömürü yapacak durumda değilim çok şükür. Devlet size de bir hak tanısa, şüphesiz sonuna kadar kullanırsınız. Herkes kullanır.

Bu da son mesajım bu tarz bir konuya. İyi düşünen düşünmeyen, içinde kötülük olan insanlara da iyi, sağlıklı günler dilerim.

• BIXI MAN kullanıcısına yanıt

Ben devlete neden vergi veriyorum demiyorum ben devlete neden fazla vergi veriyorum diyorum aldığınız aracın 2/3'ü vergi üreticiden çok kazanan bir haraç sistemi kurulmuş doğrusu bu haracın herkes için kaldırılması iken siz bu haracı ödemeye çok hevesli duruyorsunuz. Ayrıca ailede engelli bir birey varsa ve aileye bir araç alınacaksa buradaki alış kriteri değerlendirilir ve bir araç alınır. Aile suv araç istiyorsa ve bu araç bütün ihtiyaçları karşılıyorsa mantıklı bir tercihtir. Ne yapsın bu aile engelli kişi için bir doblo alıp bir de ailenin diğer kullanımı için ikinci bir araç olarak suv alıp milli serveti mi harcasın?

• Bu alanlar kendini garantiye alan kısım. Bunun 3 4 katı sirf dayisi teyzesi amcasi halası arabaya çöker diye almiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: BIXI MAN

İdrak yolları enfeksiyonu .... !!!!

İdrak edememişin konuyu... Olay Engelli babam var diyip devletin iyi niyetini suistimal edip , engelli babası evde yatalak yatarken kendisi senin benim 500 Bİn TL ye alacağımız aracı 300 Bin TL ye almasıdır...

Şimdi boşuna duyar kasmaya çalışıp ucuz kahramanlık yapma... Burada kimse engelli kişilere bi şey demiyor, Aksiyon onlar için devletin verdiği özel bir durumu , kendilerine avantaj sağlayan tatlı su kurnazlarını eleştiriyor...

Ama bu konudan şu çıkıyor ki düşünülenden daha fazla tatlı su kurnazı var ortada ki , epey bi rahatsız olmuşlar bu konudan...

Alıntıları Göster

bak dostum ilk olarak bir insanın engelli olması sadece fiziksel dezavantajlı olması demek değil. engelli olma durumu yatalak olma, hareket kısıtının olmasından ibaret değil. senin o attığın doblo örneğinin projesini firmalara sunan, böyle şeylerin yayılması için bolca çalışan bir dernekte tam 6 yıldır gönüllü olarak aktif rol alıyorum. ağır hareket etme kısıtı olan hastalarda bırak o dobloyu, transporterın-transitin arkasına yapılan asansör sistemi bile yeterli gelmiyor ve bunun bir çoğunu hasta birey kendi imkanları ile yaptırmak zorunda.

şimdi asıl konumuza dönelim, babası yatalak olan bir insanın daha nasıl bir bedel ödemesi gerekiyor, o adam araba alacaksa bal gibi de gider vergi muafiyetini kullanır, yeri gelir babasının ihtiyaçlarını da karşılar o araçla, yeri gelir çıkar dolaşır da bundan size ne? napacaksın dostum sen,allah korusun babanın engel durumu olsa "yok ben gidip raporsuz alayım" mı diyeceksin? her geçen gün burada açılan başlıklar daha da yoruyor yemin ederim, gerçekten yazık kafanıza.

• devlet butun yerli uretim araclarin otvsini %30 a cekmeli ve otv li bedelden kdv hesaplama sacmaligindan vazgecmeli.engelli kardeslerimize yapilan guzellige sozumuz yok daha iyisini yapsinlar ama suistimal edene de ben kendi hakkimi helal etmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 26_bbz_26 -- 4 Nisan 2021; 21:11:50 >
  • Kullanmaya imkanı olmayan bir akrabam olsa benimde araba alma düşüncem ve imkanım olsa bende ÖTV siz araba almak isterim. Bu ÖTV denen fahiş vergi olmasa kimse uğraşmaz bu durumlarla. Olaylara doğru taraftan bakmak lazım.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.