Şimdi Ara

HERKES OKUSUN TÜRKİYEDE PETROL VAR!!!! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
31.484
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • güney kore gibi örnek bir devlet olmaya ne kadar kaldı.????
    dış borçlarımızı kaç yılda öderiz.????
    anahtar kelime üretim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: serkes1

güney kore gibi örnek bir devlet olmaya ne kadar kaldı.????
    dış borçlarımızı kaç yılda öderiz.????
    anahtar kelime üretim.

dün yazdılarımız silinmiş

anahtar kelime eğitim olması lazım. üretim için yetişmiş işgücü gerekir bu da öyle 3-5 yılda olabilcek birşey değil. çoook zaman gerekli.
  • eğitim konusunda haklısın ama unutmaki yüzlerce üniversite mezunu işsiz
    ve bunların her biri iyi bir eğitim sürecinden geçmiş durumda insanlar.
    bence birazdaha yatırımlar türkiyede üretim anlamında desteklense sorun kalmayacak
    bizim şirkette bile maden mühendisi var ve makina mühendisi niyetrine çalışıyor.
    asıl görevi o petrolü incelemek olan arkadaş ve diğer yatırımcılar bir araya gelse
    devlet desteği ile akıla lamz sonuçlar ortaya çıkar.
    benzin fiyatları düşer, yeni plastik türevi imalat fab. açılır. petrokimya endüsrisi atılımda bulunur.
    petrola bağlı o kadar yan ürün varki....
    bence bor madenide dahil bu işe eğilmek lazım..
    ilerde....hidrojen dönüşümlü veya diğer alternatif yakıtlarla çalışan araçlar güncelleştikce, geliştikce.
    petrol üretsen ne işe yararki amaç şu dönemde kullanmak...
    kırıkkale silah fab. işine dönmeyelimde...

• sorun zaten bu işte gerekli işgücü yetiştirilmesi yerine lisans eğitimine ağırlık verilmesi. Türkiye de nitelikli işgücü kıtlığı varken binlerce mühendis, iktisatçı.. üretim sorunun çözemez. ara teknik elmanlara ihtiyaç var. yakın bir tanıdığım atölyesinde çalıştıracak işinden anlayan usta bulamazken bir sürü makina mühendisi buluyor. hemde iyi bir ustanın yarı ücretine.
  • haklısın kardeş ama üretim sorunu çözmez demeyelimde ona
    şöyle diyelim.
    o işi yapacak kalifiye eleman yetiştirmek lazım diyelim...
    zaten üretimin esasındada bu var eğitim ve o işten anlayan teknik donanımlı kadro + ekipman
    ayrıca iyi bir mühendis kadar iyibir ustada çok önemlidir.
    bu dediğinde haklısın çünkü sürekli içinde bulunduğum bir durm bu
    biz bu eğitimleri ilgili firmalardan ve eğitim kuruluşlarının desteğiyle sağlıyoruz.
    ama eğitimde olsa biryerde tıkanıyor... istihdam..
  • bu sorunun firmaların verdiği eğitimle çözülmesi pek kolay değil. onun için çok uzun zaman geçmesi gerekir dedim yukarda.
    G.Kore 25 yıl önce bizimle aynı seviyedeydi onu da unutmayalım. Şimdi bizde otomobil fabrikası kuracak teknolojiye sahipler.
    Her üretim de fayda getirmez. siz üretimde çok miktarda ithal girdi kullanırsanız(şu anda Türkiye de durum bu) daha az katma değer yaratmış olursunuz. oysa yerli girdi kullanırsanız daha fazla katma değer yaratmış olursunuz. sonuçta dış borçları kapatmanın yolu çok üretimden değil üretimdeki katma değeri artırmaktan geçer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi weber -- 22 Şubat 2006 14:20:05 >
  • ikisi birbirleriyle eş çalışan şeyler.
    üretimin olmadığı bir yerde üretimin katma değerinden zaten bahsedilemez.
    bunda bir sıkıntı yok benim bahsettiğim mevzu. üretim ve istihdam ilişkisiydi.
  • olsa bile bizde çıkaracak teknoloji yok ordanda dışarıya bağımlıyız
  • quote:

Orjinalden alıntı: muribbi

olsa bile bizde çıkaracak teknoloji yok ordanda dışarıya bağımlıyız

kesinlikle sana katılıyorum
  • yaklaşık olarak her firma yardımcı sanayilere ve firmalara bağlıdır.
    kimi firmalar %90 ını kendi üretir. kimisi ise %40 kendi üretir.
    bu değişir.
    ilk zamanlar % olarak dafazla oranda dışarıya bağımlı olanlar gelişerek dışarı bağımlılığını birazdaha azaltabilirler.
    bence burda önemli olan devletinde yatırımcıya desteği ile yeni iş sahalar açılmasını sağlamak
    uzman kadro, arz talep ile gelişecek bir kavramdır.
    toyota türkiyede ilk imalatını yaparkaen nerdeyse yarı yarıya japon mühendis ve teknik eleman kullanıyordu
    şimdilerde ise eğitimini sağladığı türk teknik elemanlarıyla kapasiteyi büyütüyorlar.
    bence türkiyede teknoloji yok demeyelim
    bir toyota fabrikası bir renault fabrikası buram buram teknoloji kokuyor
    tabi haklısınız türklerin teknolojisi değil.

devletin yatırımcıya desteği çok önemli derim.
    sanayide brokrasi engeli hep olmuştur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: venieri

YOk arkadaşlar ben böyle insanlara kızmadan edemiyorum işte;

Türkiyede bir madeni çıkartmak için ruhsat almak gerekir bunun içinde ruhsat verecek heyeti orada maden olduğuna inandırman (Bilimsel verilerle). Bunu engellemediğin zaman insanlar Maden işletecem diye devlet arazisini kapatıp tekstil fabrikası yada çiftlik kuruyor.

Arkadaşım madem burada bir sürü petrol var. Neden Amerika petrol için Irak'a saldırıyor. Irakta yaptığı masraf sizce ne kadar. Eğer Türkiyede petrol olsa ABD şirketleri gelip Türkiyeden çıkarır üstelik savaşıp milyonlarca dolarlık füzelerden binlerce atamasına gerek kalmaz.

Uydu verilerine göre petrol denizi varmış hangi uydu verilerine göre? Arkadaş bile buna ulaşmışta Amerikalılar yada Türkiye'de uydu görüntüleriyle maden arayan mühendislermi ulaşmamış? Yada ulaşmışta petrolü KÜRTleremi vermeye çalışıyor?

Cudi eteklerinde petrol varmış? Petrol olduğunu nerden bilyor? Elinde analizmi var? Arkadaş bir asfaltit diyor, kömür diyor, uranyum diyor, petrol diyor? Vay be ne topraklarmış. Analizleri Almanyada yaptırmış. Almanlarda salak dimi? Analizi yapacak böyle bir şeyi keşfetmiş ve adama sonuçlarını veriyor. Üstelik burada Uranyumda varmış vay be?

İngilizler 20 yıl dünya para harcayıp petrol arayıp sonra kuyuyu tıkıyor. O zaman bu adamlar niye 20 yıl para harcayıp petrol aradılar zevk içinmi? ( Acaba o fışkıran petrolmüydü? Arkadaş köylülerin lafıyla hareket ediyor.)

Aileden madenciymiş. Madencilik babadan oğula mı geçiyor? Nasıl bir yetenek bu şöyle bir baktınmı madenimi anlıyorsun?

Bu arada arkadaş herşeyi birbirine sokmuş. Arkadaş kömürmü çıkartıyor asfaltitmi, uranyummu petrolmü? En büyük şirketler bile tek maden çıkartmada uzmanlaşır. Metal madeniyse metaldir. Petrolse petroldür. Arkadaş babadan öğrenmişya ne bulsa çıkartır. Sanki bakkal dükkanı işletiyor.

Bu arada arkadaş petrolü neyle çıkartacakmış sermayesimi varmış? Bir kuyu vurmanın bedelinden haberi varmıymış yoksa bu petrolleri devletten kredi alıpmı çıkartacakmış?

Park holding güneydoğuda çıkarttığı asfaltitten kurduğu santralle enerji üretmeyi planlıyor. Arkadaş ne üretecekmiş yoksa işlemeden yabancılaramı satacakmış, yabancılarda işleyip bize gerimi satacakmış.

Türkler ABD'ye yalvarıyormuş bize petrol bul diye, Aileden madenci bile bulmuş petrolü onca Türk mühendismi bulamıyor.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin gelişmesinin arkasında hep madencilik vardır. (İngiltere, Almanya, ABD) Gelişmekte olan ükelerde Madencilik ile gelişmektedir. (Avustralya, Kanada) Ama bunların hiçbirinde MAdencilik öyle Aile mesleği değildir. Çobanlıkmı bu be? Madencilik şirket işidir öyle babadan oğula geçmez.

Türkiyenin en büyük yarası Madenciliğin Aile işi olmasıdır. Bu yüzden biz madenleri 20 dolara gavura satarız onlarda işleyip bize 800 dolara geri satar.

Tabi bunun en büyük nedeni halkımızın madenleri ve madenciliği bilmemesidir. Hiçbirşey yoktan varedilemez. Herşeyin bir hammaddesi vardır. Elektronik cihazların bile hammaddesi madenlerdir. Tabiattaki herşey ya yünden ya ahşaptan yada taştan yapılmıştır. Tüm metaller madendir. Çimento; kalker ve kilden yapılır. Beton çimento ve mıcırdan. Elektronik devreler bakır gibi iletkenlerden yapılır. Seramik madenlerden yapılır.(kaolen faldspat vb.) Cam silis kumundan yapılır. Kullandığımız bir çok şey işlenmiş madenlerden yapılır.

Maalesef bizim ülkemizde bu aileden madenciler madenleri çıkartır işlemeden yurtdışına satar sonra gavurlarda bu madenler işleyip bize dünya paraya geri satar.

Şimdi sorarım devlet bu aileden madencileri madencilikten uzak tutarak iyimi yapıyor kötümü?

dostum işte sorun da orada devlet RUHSAT vermiyor. diyor ki oarada petrol yok. ama kürdistan aynı dağın ırak kıosmında kalan eteklerinden o petrolu çıkarıyor. devlet 1954 yılında ABd ile yaptığı anlaşmadana dolayı bu durumu örtbas etmeye çalışıyor. ABD Türkiyeye saldıracağına ıraka saldırdı türkiyenin kaynaklarını daha az efor harcayarak kullanmış oldu. anlaşması da var siz buradan petrol çıkaramazsınız diye zaten.......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Daywalkerr -- 22 Şubat 2006 18:41:47 >

• ayrıca uranyum olduğu zaten biliniyor ve de çıkartılıyor sadece türkiyede reaktörler olmadığı için işlenemiyor. yani birim fiyatını 50 dolardan satıyorsak aynı malı tekrar işlenmiş biçimde 5000 dolara alıyoruz

ayrıca türkiyenin kuzey güney doğu komşularından petrol var da türkiyede mi yok. yani bu bölge bir U mu çizmiş . türkiye de bu U nun kolları arasında duruyor ve hiç petrol yok mu. bu mu mantık...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Daywalkerr -- 22 Şubat 2006 18:29:35 >
  • Türkiyede petrol de var bor da diğer herşey de....
    bir tek demokrasi yok (!)...

bakalım o zaman gelecek.....
  • quote:

Orjinalden alıntı: aligfb_07

quote:

Orjinalden alıntı: muribbi

olsa bile bizde çıkaracak teknoloji yok ordanda dışarıya bağımlıyız

kesinlikle sana katılıyorum

ARKADAŞ NE TEKNOLOJİSİNDEN BAHSEDİYORSUNUZ
    TUBİTAKA BİR BAKIN ADAMLAR NELER YAPIYOR
    BİZDEKİ BİR AVUÇ VATAN SEVER BİLİM ADAMLARI HER TEKNOLOJİYİ SINIRLI İMKANLARLA BULUR
    TEKNOLOJİ ZOR DEĞİL NERDEYSE ALINIR ÖĞRENİLİR
    SONUÇTA JAPONYA KORE VE DİĞERLERİ HEP BÖYLE YAPTI
    PAKİSTANA BİR BAKIN GELECEĞİN TEKNOLOJİSİNDE ADAMLAR ÇOK BÜYÜK BİR PAY ALACAKLAR

• Irakta İran'da petrol olması Türkiye'de petrol olduğu anlamaına gelmez her şeyden önce Anadolunun jeolojisi buralardan çok farklıdır. Karsta 2 000 000 000 ton perlit varda İrandamı yok? yada Türkiyede dünyanın bor madeni varda komşularımızdamı yok. Bu petrol yorumları bilime ait değildir. Anadolu yarımadası arada kalmış apayrı bir tektonik levhada bulunan ve yaşı jeololjik olarak çok genç olan bir yerdir. Bunun içindirki kömürlerimimiz genelde kalitesizdir. Ben birisi bilimsel olarak ispatlamadığı sürece ( Sondaj verileri, jeofizik çalışmalar vb.) petrol olduğuna inanmam. Petrol köylü Mehmet ağanın bulacağı kadar basit bir şey olsaydı, çoktan bulurduk. Unutmayınki dünya rezervinin % 60'ına sahip olduğumuz Bor madenini bulanda bu devlettir(MTA). Bugün yabancıların işletmeye çalıştığı altın madenlerini MTA yıllar önce bulmuştur ama kimsenin ilgisini çekmemiştir. Petrol varda olabilir yokda; inanmam için bana önce delil gösterin eğer varsa bunu profesyonel firmalara işlettirin köylü Mehmet Ağaya değil. Daha önce yazdıklarmı okursanız tam olarak ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Bu arada bilgisi olmayan arkadaşlar lütfen bu konuyla ilgili yorum yapmasın.

Devlet maden olan biryere ruhsat vermeyi asla engellemez çünkü buna karar veren aslında devlet değildir. Sadece sahaya gelen 3 yada 4 tane mühendistir. Eğer elinizde bilimsel veriler yoksa onları ikna edemezsiniz. Ben bugüne kadar dünya kadar kömür, mermer, altın, gümüş ruhsatı aldım. Önemli ollan gelen heyeti bilimsel verilerle ikna etmektir. Öyle köy kahvesinde duyduğun hikayelerle değil. Bu arada şunu belirtmek isterimki; petrol aramanın maliyeti belki 100 milyon doları bulur. Buralarda petrol arayan arkadaşında bu kadar parası olmayacağına göre eminimki burda petrol olduğune heyeti ikna edememiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi venieri -- 25 Şubat 2006; 0:05:41 >

• Bu arada bor tesisi kursak ABD izin verse diyen arkadaşlar var;

Bizim Bor tesisi kurmamıza izin vermeyen ABD değil devlettir. ABD şirketleri Türkiyede gelip bor tesisi kurmaya kalkışmıştır ve bu devlet onada izin vermemiştir. Bu işin arkasında ABD olsaydı herhalde ABD şirketlerini engellemezdi. Devlet sadece Aile madenciliği(daha önceki yazılarımda anlattığım) denilen kavramdan Bor madenini koruyabilmek için Bor madenini tekeli altına almıştır ve bu konuda ABD şirketlerine bile tolerans göstermemiştir.
  • Bu memlekette delikanlı diye gecinenler neden bu altınları cıkartmıyor
  • herşeye rağmen bunu gündeme taşıdığınız için teşekkürler
    quote:

Orjinalden alıntı: Daywalkerr

zaten biliyordum da maillerde şu kürtlerin cudi dağından petrol çıkaracklarını okuduğumda şunu herkese söyleyim dedim dayanamadım ve buraya aktardım
  • fazla karamsarlığa kapılmamak gerek, hatalar çok olmuş olabilir ama kimse türkiyenin gücünü küçümsemesin. türkiyedeki madenler kimbilir kaç türkiyeyi yeniden kurabilecek kapasitede, petrolünde çok olduğuna inanıyorum, onun için maymun gözünü açtı, devlet bu zenginliğin farkında dış ülkelere yedirmez. ha belki şimdilik onu işleyecek maddi gücü azdır veya üzerinde bir kota vardır ama bu hep böyle sürmeyecek süremez, genç türk devleti şimdi emekleme devresini yeni geçti ayağa kalkıyor yakın bir zamanda şaha kalkacaktır biz görürüz veya görmeyiz ama bu olacak.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.