Şimdi Ara

Hergün aynı kasları çalışyırıyorum sizce yanlışmı?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
14.900
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Boyum 174 kilo 72 yaş 20

Uni sınavları nedeniyle spor salonuna gidemiyorum(niyetim var gideceğim ama) o yüzden evde antreman yapıyorum.
    Kendime göre bir program ayaladım hafif hafif spor yapmışlığım var eskiden beridir ama kilom var biraz.Yani vücut geliştirmede çok yeni ve temelsiz sayılmam.

Bir kaç gündür diyete başladığım için protein tozu kullanıyorum.Kilo vermem gerekiyor o yüzden Sabahları 2 yumurta + yarım dilim ekmek.

Öğlenleri tavuk pilav veya hafif kızartma ne bulursam 1 dilim ekmekle az bir şekilde yiyorum.

Akşam ise yine 1 tabak çorba 1 tabak yemek ve 1 tatlı kaşığının yarısı kadar nutella.Bunlara 1 dilim ekmek eşlik ediyor.(nutella özel bir nedeni yok bağımlıydım sadece)

Şuan için çok ağır bir spor planım olmadığı için ve kilo vermem gerektiği için protein tozunu sadece 1 ölçek spordan sonra alıyorum.Diyetim biraz zayıflamaya yönelik olduğu için bu zamana kadar yaptığım biraz kasıda eritmek istemiyorum.Bu yüzden onların proteninini karşılamam gerekiyor.

Günlük 1600 kalori alıyorum ortalama.

Şuan için 10 kilo dumbellara çıktım programım ise şöyle.

Kollarım için

Öncelikle aynen şu hareketi 20 kere(her kol için 20) yapıyorum.

Devamında ise 15+12 dumbell curl yapıyorum.

Gögüs için düz zeminde
    60 dumbell press (20x3)
    50 dumbell flyes (15x2+20)
    60 şınav (20x3)

Sonra ise mekik çekiyorum.Boynumun altına gögüs bölgeme 7 kg ağırlık koyuyorum öyle çekiyorum mekiği.

Bu hareketler 10 kg lik 2 dumbella yapıyorum.Çarşamba ve pazar günleri hariç haftanın her günü yapıyorum bu programı aynı şekilde uyguluyorum.

İlk sorum şu olacak.

Ben bu hareketleri haftanın 5 günü yapıyorum.Sizce program verimlimi yoksa hergün aynı kasları çalıştırdığım için zararlımı.Eğer zararlı değilse ve verimliyse, setleri veya kiloları artırdığım zamanda bu programla devam etmem doğru olurmu?

Diğer sorum ise yerinde olsam programa şunuda eklerdim dediğiniz birşey varmı.

Başka bir soru olarak kollar için dumbell curluda yapmaya devam edeyimmi yoksa üsteki gösterdiğim hareketi 20+20+20 (3 set)şeklinde yapıp dumbell curl yapmayayımmı?

Son sorum ise spor salonuna gidecek vaktim olmassa evde çalışmaya devam ederim ancak kiloyumu yoksa set sayısınımı artırmam gerektiğini bilmiyorum.

10kg dumbeller beni şuan için gögüs hareketleri dışında biraz zorluyor.(Çok az)

Ancak 7 kgden 10 a geçtiğim süre fazlaydı, 10kg çok daha çabuk kolaylaştı?Bizim pederi bilek güreşinde yenemezdim üstelik benle dalga geçerdi.Şuan pek zorlamıyor beni tak diye vuruyorum.Kısaca şuandan itibaren setlerimi artırayım yoksa ağırlığımı.

Şuanki spor sonrası resimlerimi ertesi gün atacağım.

• Hergün Aynı Bölge Çalıştırılmaz. Kasın Gelişmesi İçin Dinlenmesi Gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FİT GYM -- 28 Şubat 2014; 23:04:13 >
  • Yokmu başka yardım edecek kimse.
  • Kendine program hazırlamalısın ve kasların dinlenmesni sağlamalsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: VI.Mitridat

Kendine program hazırlamalısın ve kasların dinlenmesni sağlamalsın

Haftada 2 gün dinleniyorlar zaten.

Fazlası gereklimi?Yoksa böyle çalışmaya devam edeyimmi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sancar69

quote:

Orijinalden alıntı: VI.Mitridat

Kendine program hazırlamalısın ve kasların dinlenmesni sağlamalsın

Haftada 2 gün dinleniyorlar zaten.

Fazlası gereklimi?Yoksa böyle çalışmaya devam edeyimmi?

Çalışacaksan bir büyük bir de küçük kas grubu çalıştır, aynı gün içerisinde hem göğüs hem bacak hem karın çalışılmaz.
  • Bir gün göğüs bir gün omuz gibi her gün bir bölge şeklinde yapsan daha iyi olur.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Halfmoon37

Bir gün göğüs bir gün omuz gibi her gün bir bölge şeklinde yapsan daha iyi olur.

Nasıl yanı tüm gün bicepsleri çalıştırayım?Kısaca 10 set falan yapayım.Ertesi gün gögüsü 10 set çalıştırayım?

Peki dumbell flyes ve dumbell press aynı gün yapabilirmiyim?Yani göğüs çalıştıran bütün hareketleri.
  • sancar69 S kullanıcısına yanıt
    Hayır 10 set çok fazla olur. Mesela her bölge için 6 hareket falan yap 4*10 olarak.

• quote:

Orijinalden alıntı: Halfmoon37

Hayır 10 set çok fazla olur. Mesela her bölge için 6 hareket falan yap 4*10 olarak.

Tama hocam her bölge için 5 6 hareketi 4 5 set şeklinde yapacağım.Peki dinlenme süreleri nedir.Hergün farklı kas çalıştıracağım için haftada 2 dinlenme günü yeterli olacaktır değilmi?
  • Ben şöyle çalışıyorum gerçi ben salonda ama olsun. 5 gün antreman(göğüs,omuz,sırt/kanat,kol,bacak) 2 gün dinlenme şeklinde.

• 10 set çalışabiliyorsan bu işte bir yanlışlık var demekki,4*12 en fazla çalışmanı öneririm ve ağırlığı arttırman ve yavaş yavaş hissederek çalışman lazım.

• Kas en iyi dinlenme vakti gelişir o yüzden farklı bölgeleri farklı günlerde çalışmanı tavsiye ederim bu senin sağlığın ve gelişimin açısından yararlı olacaktır.
  • hafif kızartmaya kadar okudum
  • quote:

Orijinalden alıntı: depresif_adam

hafif kızartmaya kadar okudum

Sorun değil sizin gibi tipler forumun her yerine virüs gibi işlemiş.

Hafif kızartma derken az miktarda demek.
  • 1600 Kalori. Her gün aynı kaslar aynı hareketler.

Kas yıkımı için daha güzel bi program olamazdı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zealotry

1600 Kalori. Her gün aynı kaslar aynı hareketler.

Tabi bilgili arkadaşım.

Amatör seviyede split program yapmak şart değildir.Hatta siplit program yapmamak ve hergün tüm kasları çalıştırmak daha iyidir.İleriki seviyelerde tabiki split program yapıcam.Gerçekten spor uzmanına sorarsan aynı şeyi söyler.

+ olarak kas proteine bakar diye biliyorum.O yüzden tavukla besleniyorum.Kalorinin kasa direk etkisi varmı bilmiyorum ama proteini üst düzeyde tutsam kaloriden kısabildiğim kadar kıssam kas kütlem azalırmı?

Bilgili arkadaşım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sancar69 -- 2 Mart 2014; 3:14:30 >
  • quote:

quote:

Tabi bilgili arkadaşım.

Amatör seviyede split program yapmak şart değildir.Hatta siplit program yapmamak ve hergün tüm kasları çalıştırmak daha iyidir.İleriki seviyelerde tabiki split program yapıcam.Gerçekten spor uzmanına sorarsan aynı şeyi söyler.

+ olarak kas proteine bakar diye biliyorum.O yüzden tavukla besleniyorum.Kalorinin kasa direk etkisi varmı bilmiyorum ama proteini üst düzeyde tutsam kaloriden kısabildiğim kadar kıssam kas kütlem azalırmı?

Bilgili arkadaşım.

Öncelikel spor uzmanı neymiş onu anlamadım. Neyse.. Hiç bir yerde arka arkaya aynı kası çalıştıran bir program bulamassın bunu belirtiyim. En yüksek frequency x3 bulabilirsin. O da birer gün arayla yapılan fullbody programları.

Kalorinin ne demek olduğunu bilmiyosun sanırım. Vücut günlük olarak belli bir miktar enerjiye ihtiyaç duyar. Yediğimiz besinlerden alırız bunu. Eğer kalori açığın varsa %1-%25 civarı. Vücut daha önceden yağ depoladığı yerlerdeki yağları yakmaya başlar. Ancak çok daha fazla kalori açıklarında bununla yeltenmez kasları yıkmaya (tüm kaslardan bahsediyorum kalp kası dahil) , onları enerji niyetine kullanmaya başlar. İstiyosan günde 400 g protein al kalori açığın fazlaysa kas yakarsın sistem böyle.

Başlangıç içinhttp://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=4195843 bu program en iyisidir.

• quote:

quote:

quote:

Tabi bilgili arkadaşım.

Bilgili arkadaşım.

Öncelikel spor uzmanı neymiş onu anlamadım. Neyse.. Hiç bir yerde arka arkaya aynı kası çalıştıran bir program bulamassın bunu belirtiyim. En yüksek frequency x3 bulabilirsin. O da birer gün arayla yapılan fullbody programları.

Kalorinin ne demek olduğunu bilmiyosun sanırım. Vücut günlük olarak belli bir miktar enerjiye ihtiyaç duyar. Yediğimiz besinlerden alırız bunu. Eğer kalori açığın varsa %1-%25 civarı. Vücut daha önceden yağ depoladığı yerlerdeki yağları yakmaya başlar. Ancak çok daha fazla kalori açıklarında bununla yeltenmez kasları yıkmaya (tüm kaslardan bahsediyorum kalp kası dahil) , onları enerji niyetine kullanmaya başlar. İstiyosan günde 400 g protein al kalori açığın fazlaysa kas yakarsın sistem böyle.

Başlangıç içinhttp://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=4195843 bu program en iyisidir.

Kalori konusunda farklı birşey yazmamıssın.

Değişik birşey yazmamıssın 2400 2500 kalori isteyen bir vücuda 1700 kalori verirsen kas erimesi olurmu olmazmı çünkü açık zaten %25-35 civarı oluyor.Ben bu açığı verdiğimde kas erimesi olmaz diyorsun kısaca? Eğer öyleyse aldım cevabımı.

Bu arada fullbody programı 5 gün yaptığımı 4 e düşürüp düşürmemem gerektiğini soruyorum soruda kısaca.Yani her zaman ertesi gün dinleneyimmi?Dinlensemde kardiyoma devam edeyimmi?

Birde mahalle de dandik küçük salonlardaki abilerden alınan programlar doğru değildir.Amatör seviyede kesinlikle split program yerine tüm vücudu çalıştıran fullbody programlar öneriliyor.(Forumlardansa, bilir kişi sormalısın veya uzmanların blogları bulup takip etmelesin onu anladım ben çünkü sadece spor forumları bile max seviyede hurafelerle dolu, birşey bilmeyen insanlarla dolu.)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.