Şimdi Ara

'Her taraf araç kaynıyor, park etmeye yer yok' geyigine son noktayı koyuyorum. [Matematik İçerir] (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
118
Cevap
9
Favori
22.288
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
223 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ülkemizdeki arabaların yarısı avrupada hurda diye geçer.Sıralamaya yaş sınırı katılırsa alt sıralara gerileriz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam bunu bizler biliyoz da ülkece matematiğimiz ve algi duzeyimiz ortada onemli olan herkesin anlamasi ama iste cok zor. Yalniz veriler 2015 e ait belki birkac sira yukselmis olabiliriz.tabi diger ulkeler de armut toplamiyor da yine de o siralardaki birkac ulkeyi sollamis olabiliriz

İsin bir de diger boyutu var. VERGİ VERGİ VERGİ.. Su an otomobilde otv falan olmasa normal seviyede olsa o zaman kisa surede ilk 10 a gireriz bunu da goz ardi etmemek lazim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu nasıl bir bakış açısı? Avrupa ile Turkiyeyi sıfır araç alımı ile kıyaslamak hangi kafa. Sıfır araç alımı ile ülkemizde insanların araç sahibi olup olmamasını, yaşı 10 olanlar hesaplar herhalde, maşallah size.
    Ülkemizde ikinci el pazarı, tüm avrupadaki 2. El araç toplami ile eşittir neredeyse. Bizde sıfır araç alınmaz ama herkes iyi kötü bir araca sahiptir. Hâlâ Şahin, doğan, toros, brodway gibi araçların alım satımı fazladır.
    Avrupada belli yaşın üzerindeki arabaları hurdaya ayırırlar. Genelde de alim güçleri fazla olduğu için birden fazla araç sahibi olurlar. İşe gitmek için bir araç , tatil gezinti işleri için başka bir araca sahiptirler

• 2012 senesinde 350 avroya Samsung tablet aldım Almanya'dan. 750 liraya denk geliyordu o zamanın kuru ile.

Burada aynı tablet 1500 liraydı.

2012 öncesinde de herşeyi fahiş fiyatla tüketen bir toplum olduğumuz için bu duruma ne şaşırıyorum ne üzülüyorum.

Almanya'dan yine aynı sene içerisinde 600 liraya denk gelecek şekilde 3DS XL el konsoluda aldım. Ülkemizde piyasası ya 1000 lira idi veya biraz üzerindeydi. Kaç avro olduğunu şuan hatırlamıyorum fakat birkaç ay önce Almanya'da exchange yaptığım fişi buldum evimde. Avro kuru 2 küsürlerdeymiş. Hey gidi hey.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2BDFFB04D

gezenleri gördüğümde %1 diyorsunuz.

trafikte 10 km kuyruklar olduğunda %1 diyorsunuz.

bimde a 101 de

bir ilçedeki tüm kasaplarda tavuk kanat yok dediğimde yine % 1 diyorsunuz.

ben sizi anlamakta zorluk çekiyorum.

benzinlikteki pompacıya soruyorum bu sene azdı insan bayramda dedğimide , yok abi kurbanda kalabalık olurdu normalde bu sene ramazandada kalabalık diyor.

türkiyedeki bütün açlık çekenler forumun bu bölümüne toplanmış zannedersem.

Alıntıları Göster
    Adam pompacının lafından yola çıkmış ve bir şeyler anlatmaya çalışmış. Gülsem, gülemiyorum; ağlasam, ağlayamıyorum.

• yanlıs dusunuyosun kardesım turkiye çevre dostu bi ülke oldugu için hep otobüs kullanıyoruz bak tramvay metrobüs yaptık yav

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Millet 9 gün tatili fırsat bilip memlekete bişeyler almaya gidiyor. Tatile gidenlerin çoğu yandaşın zengin ettiği kitle zaten. Bizim etrafımızda yok nedense tatile giden!

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • almanya da şuan kayıtlı araç sayısı 46 milyon

türkiye de şuan kayıtlı araç sayısı 22 milyon

Benim bulduğum verilere göre nisan 2019 da türkiye 54bin araç satıldığı. Bir önceki ay ise 58bin satıldığı yönünde. Tabii sen sadece otomobil ve hafif ticari olan araçlara bakıyor olabilirsin. benim verdiğim değerler yola çıkan her araç için.

Bahsettiğin Polonya da ise 46379 araç satılmış. Almanya ile kıyaslamaya gerek yok kendimizi.

Nisan ayı için en çok aracın satış yapıldığı 8. ülkeyiz.
    https://tradingeconomics.com/country-list/car-registrations?continent=europe

şurdan bakıverin.

Millette para var merak etmeyin. 0 araçların fiyatı arttı da 2. elin fiyatı hiç artmadı mı? Herkes parayı bulunca (kendi çapında) ilk işi araba almak oluyor ülkemizde.

Aynı şekilde dediğin gibi kentsel olarak da problem var, şehir düzeni sıfır.

Buna çözüm olarak hiçbir belediye başkanı bir şey yapamaz. (benim görüşüm) Depremi beklicez yani kısacası.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Duellist

Adam pompacının lafından yola çıkmış ve bir şeyler anlatmaya çalışmış. Gülsem, gülemiyorum; ağlasam, ağlayamıyorum.

Alıntıları Göster
    aşşağılamadan yapamıyorsun ama :)

patates le ülke bitti başlıkları çok açıldı burda.
  • tsfirtina kullanıcısına yanıt
    Peki bu satışların yarattığı cari açık ne olacak :)

• quote:

Orijinalden alıntı: ibocan06

Bu mesaj silindi.
    Cahillik falan hayirdir birlikte mi bot bagladik aslanim? Verilen istatistiklere karşi bir argümanın var mı yoksa amacın caz yapmak mı gozüm?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Six Feet Under. -- 14 Haziran 2019; 1:6:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-A2C4E36DE

Telefonu recep efendinin icat ettiğini sanan kitleye matematik felan işlemez.Boşa konuşursun, ben anlatmaya çalıştım baktım olmuyor vazgeçtim.
    Bunlara anlattığımı şempanzeye anlatsam insana evrilir evrenin sırrını çözerdi :D
    anlaşılan sende atasını uzaydan üstün varlıkların gönderdiği hücrelerden türeyerek insana evrildiğine sanan kitledensin ,
    millete bu tepeden bakma tavırlarına uyuz oluyorum görende elektron çarpıştırıyordu 10 dk mola verip dh ye iki yorum sallayım dedi zannedecek. Ne kadar nobel ödülü alabilecek çapta adam varsa hepsi dh de onlar gibi düşünmeyenlerse geri zekalı
    siz herşeye muhalefet adına bu kafayla giderseniz evrenin sırını da çözersiniz nirvanayada ulaşırsız
  • quote:

Orijinalden alıntı: ibocan06

Bu mesaj silindi.
    1000 kişiye düşen otomobil sayısı 5 sene 10 sene 15sene önce alınanlarda dahildir biz bunu yıllardır söylüyoruz ... Wikipedia linkini veriyorduk genelde o 2014 verilerini sunuyordu , güncel verilerle daha aşağıya inmişiz sadece bu düşüş 3-4 sene daha sürecek ilk 100e bile giremeyeceğiz hukuk,adalet, basın özgürlüğünde giremediğimiz gibi

• quote:

Orijinalden alıntı: tsfirtina

Hocam bunu bizler biliyoz da ülkece matematiğimiz ve algi duzeyimiz ortada onemli olan herkesin anlamasi ama iste cok zor. Yalniz veriler 2015 e ait belki birkac sira yukselmis olabiliriz.tabi diger ulkeler de armut toplamiyor da yine de o siralardaki birkac ulkeyi sollamis olabiliriz

İsin bir de diger boyutu var. VERGİ VERGİ VERGİ.. Su an otomobilde otv falan olmasa normal seviyede olsa o zaman kisa surede ilk 10 a gireriz bunu da goz ardi etmemek lazim.
    ÖTV kalksada satışta ilk 10a giremeyiz

Hükümetin doları bastırmaya gücü kalmadı yakın zamanda 6.5-7 lira olacaktır

Ondan sonra ÖTV kalkar mı bilmem ama araç kiralama şirketlerine ÖTV ve KDV indirimi getirilmeli taksi ücretleri ucuzlatılmalı
    Bu şekilde milletin otomobil alma ihtiyacı ortadan kaldırılmalı madem evler ucuz olsun diye otopark yapmadık rant sağlamak için yolları küçük yaptık rent a var ve taksi olayını geliştirmemiz gerekiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: deatless22

Bu nasıl bir bakış açısı? Avrupa ile Turkiyeyi sıfır araç alımı ile kıyaslamak hangi kafa. Sıfır araç alımı ile ülkemizde insanların araç sahibi olup olmamasını, yaşı 10 olanlar hesaplar herhalde, maşallah size.
    Ülkemizde ikinci el pazarı, tüm avrupadaki 2. El araç toplami ile eşittir neredeyse. Bizde sıfır araç alınmaz ama herkes iyi kötü bir araca sahiptir. Hâlâ Şahin, doğan, toros, brodway gibi araçların alım satımı fazladır.
    Avrupada belli yaşın üzerindeki arabaları hurdaya ayırırlar. Genelde de alim güçleri fazla olduğu için birden fazla araç sahibi olurlar. İşe gitmek için bir araç , tatil gezinti işleri için başka bir araca sahiptirler
    Zaten dediğin şahin Toros Broadway sayılmasa ilk 100 e bile giremeyiz 1000 kişiye 199 otomobil düşüyor ya bunlarda olmasa
    Bunlar zamanında sıfır olarak satılmışki şimdi 2.el olarak satılabiliyor Türkiye'de 2.el yurtdışından otomobil getirip satmak yasak diye biliyorum yasadışı yapanlarda yakalanıyor bir süre sonra zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 14 Haziran 2019; 5:34:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C1767EA2F

almanya da şuan kayıtlı araç sayısı 46 milyon

türkiye de şuan kayıtlı araç sayısı 22 milyon

Benim bulduğum verilere göre nisan 2019 da türkiye 54bin araç satıldığı. Bir önceki ay ise 58bin satıldığı yönünde. Tabii sen sadece otomobil ve hafif ticari olan araçlara bakıyor olabilirsin. benim verdiğim değerler yola çıkan her araç için.

Bahsettiğin Polonya da ise 46379 araç satılmış. Almanya ile kıyaslamaya gerek yok kendimizi.

Nisan ayı için en çok aracın satış yapıldığı 8. ülkeyiz.
    https://tradingeconomics.com/country-list/car-registrations?continent=europe

şurdan bakıverin.

Millette para var merak etmeyin. 0 araçların fiyatı arttı da 2. elin fiyatı hiç artmadı mı? Herkes parayı bulunca (kendi çapında) ilk işi araba almak oluyor ülkemizde.

Aynı şekilde dediğin gibi kentsel olarak da problem var, şehir düzeni sıfır.

Buna çözüm olarak hiçbir belediye başkanı bir şey yapamaz. (benim görüşüm) Depremi beklicez yani kısacası.
    Otomobil sayısı verilirken 1000 kişiye göre hesap yapılır

Türkiye Avrupa'nın en kalabalık ülkesi 8. Olması başarı değildir üstelik motorlu araç verisi diyorsun traktör kamyon minibüs zaten bizde çok, bu konuda 1.yizdir muhakkak

Ben Romanya yakında bizi geçer kişi başı satın alma gücünde diyordum, bak senin listende 3 katı motorlu araç satılmış nufusa oranlarsak herhalde 9 kat ediyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 14 Haziran 2019; 5:14:7 >
  • Be All My Sins Remembered kullanıcısına yanıt
    Bu gereksiz bilgiyi bizimle paylastigin icin tesekkurler

• Yaptiginiz hesaplarin hepsi , Istanbul da gecersizdir , trafikten nefes alcak yer kalmamis durumda , hele 1-2 damla yagmur yagdimi tarfik kilit .

Atasehir - Kagithane ortalama 23-25 kilimetre ,

Gece 01:00 de araba ile gidis suresi ortalama 25-30 dakika .

Saat 17:00 gibi gidildiginde 2-2.5 saat arasi .

"Her taraf araç kaynıyor, park etmeye yer yok" geyigine son noktayı koyuyorum. [Matematik İçerir]"Her taraf araç kaynıyor, park etmeye yer yok" geyigine son noktayı koyuyorum. [Matematik İçerir]"Her taraf araç kaynıyor, park etmeye yer yok" geyigine son noktayı koyuyorum. [Matematik İçerir]"Her taraf araç kaynıyor, park etmeye yer yok" geyigine son noktayı koyuyorum. [Matematik İçerir]"Her taraf araç kaynıyor, park etmeye yer yok" geyigine son noktayı koyuyorum. [Matematik İçerir]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trumpet -- 14 Haziran 2019; 9:35:26 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.