Şimdi Ara

Her soruya cevap verilir, soru sorulmaz / Soru-Cevap, Beyin Fırtınası Topiği (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
697
Cevap
10
Favori
31.420
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ozmotik basınç iki ortam arasındaki potansiyel farkından kaynaklanır. Şimdi bu ne demek diyeceksiniz şöyle anlatmaya çalışayım. Diyelimz bir yaz günü buzdolabının kapısını açtınız ne olur? Buzdolabından soğuk bir hava dalgası yüzünüze çarpar. İşte bunun sebebi ozmotik basınçtır. Çünkü buzdolabının içindeki hava daha soğuk ve daha yoğundur. Siz kapıyı açtığınızda fizik yasaları gereği yoğun olandan az yoğun olana doğru bir akım oluşur.

Bunu ağaç örneğine uyarlarsak. Ağacın köklerindeki su miktarı topraktaki su miktarından azdır bu durumda su kök hücrelerine girerek dışarıdaki su miktarı ile içerideki su miktarını eşitlemeye çalışacaktır. Ancak kök hücreleri aldıkları suyu sürekli ağacın üst kısımlarına aktardığı için topraktaki ve kökteki su miktarı eşitlenmez ve bitki sürekli su alabilir.

Uzun ağaçların en uçlarına kadar suyun iletilebilmesini sağlayan olgu adezyon ve kohezyon kuvvetleridir. Adezyon kuvveti su moleküllerinin diğer moleküllerle (bu durumda ağacın hücre duvarlarını oluşturan moleküller) arasındaki çekim kuvvetidir. Bu çekim kuvveti suyu sürekli yukarı doğru çekerek suyun yukarı ulaşmasına yardımcı olur. Bu esnada ise kohezyon kuvveti yani su moleküllerinin kendi aralarındaki çekim kuvveti bitkinin damarları ile doğrudan temas etmeyen ancak damarlara temas eden moleküller ile temas halinde olan su moleküllerininde yukarı taşınmasını sağlar. Bu sayede ağaçlar onlarca metre yükseğe kadar su taşıyabilirler.

• By Secops senin soruna bildiğim kadarı ile bir yanıt vereyim.

Ram'leri kalıcı olarak veri depolamada kullanma fikri uzun zamandır var diye biliyorum. Ancak ram'lerin bu konudaki sorunu verileri depolamak için güce ihtiyaç duymaları. Yani elektrikler kesildiğinde ram'in içindeki veriler gidiyor. Senin dediğin şöyle bir sistemle yapılabilir. Elektrikler kesildiğinde ram'lerin üzerindeki bilgilerin (bildiğim kadarı ile sen excelde çalışırken o an ki çalışmaların ram'lerde kayıtlı oluyor) harddiske kopyalanmasına yetecek kadar bir güç kaynağı sistemi ve elektrik kesintisini algıladığında bu kopyalama işlemini başlatacak bir program ile düşündüğün şey yapılabilir. Ancak çok düşük fiyatlara bu işlemi senin yapmana yetecek kadar vakit sağlayabilen kesintisiz güç kaynakları varken böyle bir teknolojiye para harcanacağını sanmıyorum.

Bir şey eklemek istiyorum.

Arap şeyhleri abd güdümünde değiller aksine çoğu abd başkanı arap şeyhlerinin güdümünde tiplerdir. Araştıracak olursanız bush'un arap şeyhleri ile fazla samimi olduğunu ve bu durumdan ülkesinde ki bir çok kişinin rahatsız olduğunu hatta bush ailesinin araplarla ortak şirketleri olduğunu öğrenebilirsiniz. (Arap şeyhleri bir kenara aynı şirkette eskiden usama bin ladinin ailesinin bile hisseleri olduğu biliniyor)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vasago -- 2 Mayıs 2008; 22:38:27 >

• @vasago

Teşekkür ederim anladım

Not: Eklemeyi yanlış yere yaptınız sanırım.
  • Bir soruda benden.

Tavuk ciğeri kırmızı et midir yoksa beyaz et mi?
  • ben ses ve görüntü kaydının teknik olarak nasıl gerçekleştirildiğini merak ediyorum?

yani mesela ses havadaki moleküllerin titreşmesiyle oluşuyor ve insan kulağı bunu algılayıp işliyor.peki bu ses titreşimleri nasıl taklit edilip makinalara aktarılıyor?
    aynı şey görüntü içinde geçerli...
  • İnsanlar neden korktuklarında ya da heyecanlandıklarına titremeye başlarlar? Buz gibi olurlar?
  • Vasago, Ozmotik basınç açıklaması için teşekkür ederim. Öğrenmiş olduk.
  • Hamam böcekleri radyasyondan neden etkilenmiyor ?
  • İnsanlar" kamu malına zarar " vermekten neden yargılanır ?

Kamu dediğin zaten halkın kendisi değil mi ? Yargılanan da kendi malına zarar verdiği için mi yargılanıyor o halde ?
  • Hamamböceklerinin radyasyondan etkilenmemesinin sebebi DNA'larının yapısı. Tam olarak hangileri hatırlamıyorum ancak DNA'yı oluşturan 2 farklı aminoasit çifti bulunuyor. Bu aminoasit çiftlerinden bir tanesi daha kuvvetli bağlara sahip hamamböceklerinin DNA'larında bu kuvvetli çiftin yüzdesi oldukça yüksek olduğu için radyasyon hamamdöceklerinin DNA'sını bozamıyor. Aslında "bozabilir ancak bozmak için gereken enerji diğer canlılarınkinden çok daha yüksek" demek daha doğru olur.

Kamu malına zarar verme konusuna şöyle bir cevap vereyim. Diyelim 4 arkadaş hergün işe ortak bir araba ile gidiyorsunuz ve arabanın masraflarını paylaşıyorsunuz. Birgün sen canın sıkkın olduğu için sabah arabanın lastiğini patlatıyorsun. Bu durumda her ne kadar lastiğin alımında faydan olmuş olsada arkadaşların o lastiği sana değiştirtip sonrada tamir masrafını senden istemezler mi? Kamu malı içinde aynı mantık geçerli.

• @ Sayın Vasago teşekkür ederim;

Kamu malı konusunda onu sormakta ki amacım aslında başkaydı , zaten benim olan mal mantığından ziyade , ismi içersinde" kamu" geçen sözcükler ; kamu malı , kamu alanı vs vs gibi aslında kamu alanı yada kamu malı değil buradaki kamu sözcüğü yerine başka bir tanım kullanılmalı diye düşünüyorum .
  • Ailesine düşkün, ekonomik durum iyi, mutlu bir insan neden intihar eder? İntihara etken ne olabilir?
  • Bunu nedenleri homeostasiyle açıklanabilir yani iç denge
    en büyük etken sempatik sinirlerdir korku anında salgılanan fazla miktarda nöradrenalin çizgili kasların uyarılma eşiğini düşürür ve ani hareket etmemizi kolaylaştırır eğer korku düzeyi artarsa salgılanan nöradrenalin miktarında artış olacağı için kasların uyarılma eşiği çok fazla miktarda düşer ve duramdan uyarılmaya başlar yani fizyolojik tetani durumu aslında tetani sürekli kasılma durumudur titremede ise ani kasılmalar ve gevşemeler söz konusu bu düzensiz kas hareketlerinin bir diğer nedeni beyinciğin korktuğumuz zaman kas hareketlerini<düzenlemede aksaklıklar yaşamasıdır .

Üşümenin nedeni ise korku anında parasempatik sinirlerde uyarılır bu uyarı sonucunda damar hacminde küçülme meydana gelir(uyarılmanın 10 larca sonucundan sadece biri) azalan damar hcaminin içindeki sıvı hızla geri emilir çünkü bulunduğu yerin hacmi azalmıştır kan miktarımız azaldığı için üşüme fazla su emildiği içinde ani idrar gelmesi gözlenir.Beyincik korku anında kas hareketlerini düzenleyemediği içinde idara kaçırma gözlenir.

Lise 3 sistemler bilgilerimle anca bu kadarını açıklayabiliyorum

quote:

Orjinalden alıntı: Arukard

İnsanlar neden korktuklarında ya da heyecanlandıklarına titremeye başlarlar? Buz gibi olurlar?

• quote:

Orjinalden alıntı: Arukard

İnsanlar neden korktuklarında ya da heyecanlandıklarına titremeye başlarlar? Buz gibi olurlar?

Bu sorunun cevabını bende merak ediyorum.Heyecanlandıktan sonra neden titremeye başlıyorum?
    özellike ayaklarım titriyor..Bunu bir şekilde durdurabilirmiyiz ? En önemlisi heyacanımızı
    yenebilirmiyiz ?
  • Yaziyi buraya kopyalayacaktim ama Türkce karakterler tuhaf cikiyor.
    http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0ntihar
    quote:

Orjinalden alıntı: Kahraman076

Ailesine düşkün, ekonomik durum iyi, mutlu bir insan neden intihar eder? İntihara etken ne olabilir?
  • quote:

Orjinalden alıntı: marcopolo

Yaziyi buraya kopyalayacaktim ama Türkce karakterler tuhaf cikiyor.
    http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0ntihar
    quote:

Ailesine düşkün, ekonomik durum iyi, mutlu bir insan neden intihar eder? İntihara etken ne olabilir?

Teşekkür ederim yazıyı okudum. hala anlamış değilim sabah evinden mutlu çıkan bir insanın neden İntihar ettiğini.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi desert eagle 39 -- 6 Mayıs 2008; 2:25:24 >

• quote:

Orjinalden alıntı: uyanikguven

Halk arasında karabasan diye tabir edilir...
    Nette söylediğim şekidle aratırsan,bulabilirsin.Benimde öyle oldu bir ara çok kötü bişey.Bağırıyorum ama yanımdakine bile sesimi duyuramıyorum bile.
    quote:

quote:

Evet boşluğa basma irkilme hepimizin yaşadıgı şeyler

Ayrıca Uykuya dalma esnasında, kesinle uyumadığıma eminim, bazen beynimde bir uğultu ile beraber nefesimin kesilmeye başladığını hissederim, kurtulmak için çırpınırım ama hareket edemem, bağırıyorum sesimi kimse duymaz, ya da sesim çıkmaz, zaman geçtikçe uğultu ve üzerimdeki baskı artar ama bir şekilde kıpırdamaya çalışarak kurtulurum�.

Bir keresinde o kadar uzadı� ki bedenimden ayrıldığımı odanın üstüne doğru yükseldiğini gördüm yükseldikçe dışarıdan gelen çığlıklar inanılmaz boyutlarda idi.

önceki seneler çok sık oluyordu beynimde hasarmı var acaba diye korkuyordum

Arkadaşlar aranızda bunları yaşayanız varmı? varsa nasıl kurtuluyorsunuz en kısa sürede?

Ben bu belayla yaklaşık birbuçuk sene uğraştım.Son 2 senedir rahatım
    Başıma geldiği için de internetten araştırmıştım.Tabi kulaktan dolma bilgiler hepimizde var.Karabsan diye tarif ediliyor.Çoğu kaynakta ise uyku bozukluğu olarak geçiyor.Kaynağını hatırlayamadığım bir bilgi ise REM sirasinda beynin uyanip vucudun uyumaya devam etmesi..

• quote:

Teşekkür ederim yazıyı okudum. hala anlamış değilim sabah evinden mutlu çıkan bir insanın neden İntihar ettiğini.

Eger gercekten intiharsa Sebebi psikolojik depresyondur. Kaynagini ise ancak kendi bilebilir.
  • İki konuda da sordum ya ciddiye alan olmadı ya da bilmiyorum!
    Sormak ayıp değil bir daha soracağım; tv ekranı ya da pc monitöründeki görüntüler somut mu, soyut mudur?
  • quote:

Orjinalden alıntı: metalok

İki konuda da sordum ya ciddiye alan olmadı ya da bilmiyorum!
    Sormak ayıp değil bir daha soracağım; tv ekranı ya da pc monitöründeki görüntüler somut mu, soyut mudur?

Ekrandaki nesnenin kendisi somut ancak görüntü için soyut diyebiliriz sanırım ,

Bir araba hayal ettiğimizi düşünecek olursak , araba somut ancak hayale aksedişi soyuttur. ekranda da aynı mantık geçerli olabilir.
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.