Şimdi Ara

Her soruya cevap verilir, soru sorulmaz / Soru-Cevap, Beyin Fırtınası Topiği (31. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
697
Cevap
10
Favori
31.419
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 31.taner

quote:

Suyun içinde neden bulanık görürüz? Düz cam gözlük takmanın etkisi nedir? Teşekkürl

İnsan gözü hava ortamında çalışacak yapıdadır. Suyun içindeyken suyun ışığı kırma kat sayısının havanınkinden farklı olması sebebi ile görüntüler gözde düzgün odaklanmaz ve bulanık görürüz. Ancak suyun altında gözlük taktığımız zaman sudan gelen ışık gözlük camını geçtikten sonra hava ortamına geçer ve gözümüze havadan geçip gelir bu durumda gözümüzün yapısına uygun kırılma kat sayısı ile göze ulaşır ve görüntünün bulanıklığı giderilmiş olur.

Timsahlarda normal göz kapağı dışında saydam bir göz kapağı daha bulunuyor. Suya daldıklarında saydam kapak kapanıyor. İnsanlar için de bu türde bir lens var mı, olabilir mi?

• quote:

Timsahlarda normal göz kapağı dışında saydam bir göz kapağı daha bulunuyor. Suya daldıklarında saydam kapak kapanıyor. İnsanlar için de bu türde bir lens var mı, olabilir mi?

O dediğiniz kapak yanlış bilmiyorsam timsahın avlanma sırasında gözünü darbelerden koruma amaçlı bir yapı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 31.taner

quote:

O dediğiniz kapak yanlış bilmiyorsam timsahın avlanma sırasında gözünü darbelerden koruma amaçlı bir yapı.

Ben suda daha iyi görebilmeleri için diye biliyorum. Sizin dediğiniz de olabilir.
  • Ana rahmindeki bebeğin kanı hangi yöntem ve teknikle değişir?
  • İnsan vücudunu sıcak tutan nedir?

Örneğin bir insan öldüğü vakit hemen soğumaya başlıyor, kaskatı kesiliyor. Yaşayan bir insan ile ölmüş bir insan arasındaki bu farkın temeli nasıl oluşuyor?

Bu ısı şayet vücutta dolaşan kan aracılığı ile dağıtılıyorsa, kan bu sıcaklığı nereden alıyor? Kan hücreleri içerisinde mi gerçekleşiyor bu işlem? Bir çocuk gibi hayal kurduğumuzda, adeta insanın içinde bir hayat alevi varmışçasına ısınıyor insan. Düşününce çok enteresan bir şey aslında. Detaylı bilimsel izahını okumak isterim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: El-Cezeri

İnsan vücudunu sıcak tutan nedir?

Örneğin bir insan öldüğü vakit hemen soğumaya başlıyor, kaskatı kesiliyor. Yaşayan bir insan ile ölmüş bir insan arasındaki bu farkın temeli nasıl oluşuyor?

Bu ısı şayet vücutta dolaşan kan aracılığı ile dağıtılıyorsa, kan bu sıcaklığı nereden alıyor? Kan hücreleri içerisinde mi gerçekleşiyor bu işlem? Bir çocuk gibi hayal kurduğumuzda, adeta insanın içinde bir hayat alevi varmışçasına ısınıyor insan. Düşününce çok enteresan bir şey aslında. Detaylı bilimsel izahını okumak isterim.

Metabolik faaliyetler sonucu açığa çıkan enerji vücuda ısı olarak yansıyor.
    Vücudun kendisini dış etkenlerden bağımsız olarak koruduğu belirli bir ortalama sıcaklığı vardır.Bu işlem, beyinde ısı kontrol merkezi olarak adlandırılan bir bölüm tarafından kontrol edilir.Bu merkez kan ısısını düzenleyen kontrol merkezi, kandaki ısı düştüğünde onu tekrar yükselten kontrol merkezi ve ısı çok yükseldiğinde kanı soğutan kontrol merkezi olmak üzere üçe ayrılır. Titreme, kandaki ısı düştüğünde vücudun otomatik olarak verdiği tepkidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

detaya inmeyeceğim düz olarak cevap vereceğim çalışan bir sistem ısınır. Kanın pompalanması gibi. detaya inecek arkadaş aranıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ELdarioN19

quote:

Metabolik faaliyetler sonucu açığa çıkan enerji vücuda ısı olarak yansıyor.
    Vücudun kendisini dış etkenlerden bağımsız olarak koruduğu belirli bir ortalama sıcaklığı vardır.Bu işlem, beyinde ısı kontrol merkezi olarak adlandırılan bir bölüm tarafından kontrol edilir.Bu merkez kan ısısını düzenleyen kontrol merkezi, kandaki ısı düştüğünde onu tekrar yükselten kontrol merkezi ve ısı çok yükseldiğinde kanı soğutan kontrol merkezi olmak üzere üçe ayrılır. Titreme, kandaki ısı düştüğünde vücudun otomatik olarak verdiği tepkidir.

aynı şekilde vücut ısındığında kan daha hızlı pompalanır ve daha fazla soğuma sağlanır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ben sağlam bir soru olduğunu düşünüyorum
    şimdi şekerli bir çay için çok şekerli olmasına gerek yok sadece belirgin olsun sonra bir çay daha için ikisinden de ayn tat alırsınız demi ve şekeri aynı olduğu sürece
    sonra çukolata yiyin ve çay için ben çayın tadını alamıyorum.
    bu soruya çukolatayla şekerli çay aynı şel değil ki diye cevap verenler çıkabilir onun için şekerli oolan herhangi bir şeyle çayı deneyin
  • Body yaparken hangi hareketler boy uzamasını durdurur hangi hareketler uzamamıza ve dik durmamıza yardım eder?
  • Metal dedektörü altın gibi değerli madenleri tespit edebilir mi ev içerisinde?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yetkinbaba123

Body yaparken hangi hareketler boy uzamasını durdurur hangi hareketler uzamamıza ve dik durmamıza yardım eder?

gelişme çağında iseniz , yanlış yapılmayan her hareket boy uzamasına yardımcı olur çünkü büyüme hormonunu salgılatır. Sporun her cinsi etkilidir.
    Boy uzamasını durdurmak derken belki şöyle bir düşünce olabilir: vücut kas kütlesi artırmak için kendini zorluyor aldığı besinlerin hemen hepsini kas kütlesi artırmakta kullandığı için potansiyelinin bir kısmı belki boy uzamasından kayba yol açabiliyordur. Düşüncem; iyi beslenip(ki body nin asıl önemli olan kısmı burasıdır) dengeli ve istikrarlı çalışan bir genç sporcunun herhangi bir boy uzamama sorunu yaşayacağını düşünmüyorum.

Birde ekleyeceğim birşey hocadan yardım almadan tek bölge yada birkaç bölge ile bir kısmı çalıştırmanın inanılmaz zararı dokunuyor. Herkes bilen birinden yardım almalı. Zamanında ben spora gittiğimde başımızda hoca çok fazla ilgilenmedi ve göğüs bölgesi sırtın arka tarafına nazaran daha fazla çalıştığımız için öndeki fazla kütleyi dengeleyebilmek için omurga azıcık geri doğru yattı vücut duruşu değişti, herhangi bir sıkıntı yok fakat uzun süreli büyük farklar var ise gövde etrafındaki kütleler arasında kamburluğa yol açabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: C2H5OH

quote:

Orijinalden alıntı: yetkinbaba123

Body yaparken hangi hareketler boy uzamasını durdurur hangi hareketler uzamamıza ve dik durmamıza yardım eder?

gelişme çağında iseniz , yanlış yapılmayan her hareket boy uzamasına yardımcı olur çünkü büyüme hormonunu salgılatır. Sporun her cinsi etkilidir.
    Boy uzamasını durdurmak derken belki şöyle bir düşünce olabilir: vücut kas kütlesi artırmak için kendini zorluyor aldığı besinlerin hemen hepsini kas kütlesi artırmakta kullandığı için potansiyelinin bir kısmı belki boy uzamasından kayba yol açabiliyordur. Düşüncem; iyi beslenip(ki body nin asıl önemli olan kısmı burasıdır) dengeli ve istikrarlı çalışan bir genç sporcunun herhangi bir boy uzamama sorunu yaşayacağını düşünmüyorum.

Birde ekleyeceğim birşey hocadan yardım almadan tek bölge yada birkaç bölge ile bir kısmı çalıştırmanın inanılmaz zararı dokunuyor. Herkes bilen birinden yardım almalı. Zamanında ben spora gittiğimde başımızda hoca çok fazla ilgilenmedi ve göğüs bölgesi sırtın arka tarafına nazaran daha fazla çalıştığımız için öndeki fazla kütleyi dengeleyebilmek için omurga azıcık geri doğru yattı vücut duruşu değişti, herhangi bir sıkıntı yok fakat uzun süreli büyük farklar var ise gövde etrafındaki kütleler arasında kamburluğa yol açabilir.

İzniniz olursa eğer bilgiliyseniz bişeyler daha sormak istiyorum leg press - enseye press vb baskı yapan hareketlerin omurgayı ve kemikleri sıkıştırdığı için boy uzamasını durduğunu duydum enseye prees ve leg preesi oturarak yapıyorum ikisinide makinede bir bilginiz varmı bu konuda ?

Edit:Yazım hatası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BuralarHepDutluk -- 20 Haziran 2012; 12:12:02 >

• Bildiğim kadarıyla metal metali tespit ediyo altın dedektörü altını bu makinelerin karışıkları falan var sanırım ama bilmiyorum tabi
  • @yetkinbaba123

evet onu duydum , bazıları kütküt sesler duyduğunu söylemişti, bazı yerlerde hocalar yaptırmıyor sanırım. Bu konuda çok fazla bilgim yok ama bod****da flexor'un yazdığı şu mesajı direk olarak kopyalıyorum :
    quote:

evet bu hareket kesinlikle yapılmamalı cunku master ve diğer arkadaslarında dediği gibi adele dizaynına degilde tendon ve bursa dizaynına bakacak olursak hareket direk sakatlığa davetiye cıkarıyor sakatlığıda omuzun kıt kıt diye ses cıkarması
    omuz skapula dediğimiz kemiğin üzerinde oluşmuştur ustkemik calvicla ile alt kemik humerusu dolduran bursa ve acrolmon dediğimiz kemiğin sonu vardır zaten bu agrıyıda genelde o oluşturur kolu dairesel cevirdiğinde omuz agrı yaparken ses te yapar bence neck press yapılmamalı

Tabi bir hocaya sormak en iyisi , ben kesin cevap verebilecek bilgi düzeyine sahip değilim

• Dünya haritalarında neden Amerika hep solda, Rusya-Asya hep sağda?
    Oysa dünya yuvarlak. Gayet tabi Abd'yi sağa Asyayı sola koyabilirlerdi.
    Bu standart nasıl oluşmuş acaba?

Her soruya cevap verilir, soru sorulmaz / Soru-Cevap, Beyin Fırtınası Topiği

Not: Rusya ile Abd toprakları arasındaki mesafenin aslında 4 km olduğunu biliyor muydunuz..!

• Yok yok doğru hatırlıyorum ya, başlangıç meridyeninden dolayı olması lazım işte

2 kez editleynce kafalar karışmasın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nasozby -- 3 Temmuz 2012; 20:56:12 >
  • haarp denen iğrenç ötesi makineyi karşı nasıl önlem alınabilir? bu tür bir makinanın yapımı kolay mıdır? eğer kolaysa bu makinayı biyolojik silah olarak neden herkes kullanmıyor?
  • quote:

Dünya haritalarında neden Amerika hep solda, Rusya-Asya hep sağda?
    Oysa dünya yuvarlak. Gayet tabi Abd'yi sağa Asyayı sola koyabilirlerdi.
    Bu standart nasıl oluşmuş acaba?

Her soruya cevap verilir, soru sorulmaz / Soru-Cevap, Beyin Fırtınası Topiği

Not: Rusya ile Abd toprakları arasındaki mesafenin aslında 4 km olduğunu biliyor muydunuz..!

Bering Boğazı tarafından görüntülenseydi dünya haritası, kıtaların arasında büyük okyanus boşlukları olacaktı. Mevcut durumda kıtalar daha yakın duruyor birbirine.

• Google'da aratınca dönen dünya haritası buldum oradan daha rahat görebilirsiniz.

http://uur06.tr.gg/d.oe.nen-d.ue.nya-haritas%26%23305%3B.htm
  • 
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.