Şimdi Ara

Her soruya cevap verilir, soru sorulmaz / Soru-Cevap, Beyin Fırtınası Topiği (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
697
Cevap
10
Favori
31.420
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: mercan2021

bi soruda benden..fayton hızlı giderken tekerlekleri neden terse gidiyomuş gibi gözükür.aynı şey araba tekerliği içinde geçerli..

Ben bu konuyu şöyle düşünüyorum.Gözümüz ün belli bir yeteneği var ve ondan daha hızlı görüntü alamıyor.Belli aralıklarla görüntü alıyor.Animasyonlardaki frame rate sayısı gibi.

Araba jantındaki bir çizgi, araba çok hızlı giderken gözümüz sadece belli yerlerdeyken o çizgiyi yakalıyor.
    Örneğin ilk aldığımız görüntü de çizgi tam yukarda olsun.Biz diğer görüntüyü alıncaya kadar bu çizgi 0,9 tur dönerse bir önceki görüntüden biraz daha gerideymiş gibi görünür.
    Umarım anlatabilmişimdir.

• Aşağıdıkilerden hangisi doğrudur ?

a- )Aşağıdakilerin hepsi doğrudur
      b- )Tüm şıklar yanlıştır.
      c- )h şıkkı doğrudur.
      d-)b şıkkı doğrudur.
      e-)Aşağıdakilerin hepsi doğrudur.
      f-)Yukaradakilerin hepsi doğrudur.
      g-) h şıkkı yanlıştır.
      h-)Yukarıdakilerin hepsi yanlıştır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fetih

Aşağıdıkilerden hangisi doğrudur ?

c- )h şıkkı doğrudur.
      d-)b şıkkı doğrudur.
      g-) h şıkkı yanlıştır.

g) h şıkkı yanlıştır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: neverlate

quote:

c- )h şıkkı doğrudur.
      d-)b şıkkı doğrudur.
      g-) h şıkkı yanlıştır.

g) h şıkkı yanlıştır.

Peki, açıklarmısın?
  • h şıkkı doğrudur
  • quote:

Orjinalden alıntı: HydroAcidX

quote:

Orjinalden alıntı: neverlate

quote:

c- )h şıkkı doğrudur.
      d-)b şıkkı doğrudur.
      g-) h şıkkı yanlıştır.

g) h şıkkı yanlıştır.

Peki, açıklarmısın?

h şıkkı yalıştır -> yukarıdakilerden en az bir tanesi doğrudur -> g şıkkı doğrudur

• quote:

Orjinalden alıntı: 81Selanik

quote:

Orjinalden alıntı: mercan2021

bi soruda benden..fayton hızlı giderken tekerlekleri neden terse gidiyomuş gibi gözükür.aynı şey araba tekerliği içinde geçerli..

Ben bu konuyu şöyle düşünüyorum.Gözümüz ün belli bir yeteneği var ve ondan daha hızlı görüntü alamıyor.Belli aralıklarla görüntü alıyor.Animasyonlardaki frame rate sayısı gibi.

Araba jantındaki bir çizgi, araba çok hızlı giderken gözümüz sadece belli yerlerdeyken o çizgiyi yakalıyor.
    Örneğin ilk aldığımız görüntü de çizgi tam yukarda olsun.Biz diğer görüntüyü alıncaya kadar bu çizgi 0,9 tur dönerse bir önceki görüntüden biraz daha gerideymiş gibi görünür.
    Umarım anlatabilmişimdir.

Bir düzeltme:
    Kameranın merceğinden giren ışık süreklidir. Onu kare kare bölen filmdir. Gözümüz de tıpkı kameranın objektifi gibi sürekli olarak beyne veri aktarır. Framerate gibi bir şey sözkonusu değildir. Ancak beyin bu sürekli akan görüntüyü işlerken saniyede 24-25 kare görüntü algılayabilir. Bir yerlerden tanıdık geliyor değil mi? İşte bu yüzden sinema filmleri 24 kare hızında çekiliyor. Çünkü 24 karelik hız, insan beyninin algı sınırıyla birebir örtüşüyor.

Araba jantlarıyla ilgili bir hile. Eğer jantımız şeklini ayırt edemeyecek kadar hızlı dönüyorsa gözünüzü kırpın.

• quote:

Orjinalden alıntı: Güneydoğu

Abes bir soru; İşerken neden irkiliriz?

Bir arkadaş sordu ama biyoloji hocası cevap verememişti.

Tuvalet ihtiyacımızı giderirken bir miktar ısı kaybı yaşıyoruz. Çünkü çıkardığımız atıkların sıcaklığı vücut ısımıza eşit oluyor. Bu boşalan ısı kaynağının yerine hemen yenisi gelmediği için irkiliyoruz. Aynı şekilde kan kaybeden bir yaralı da üşür.
  • Hislerimize ne kadar güvenebiliriz?
  • Saate baktığım zaman bunlarla karşılaşıyorum : )
    23:23(buna 2 defa rastladım),22:22,00:00 (buna 2 defa rastladım),13:13
    Rastlantısal olaylara inanırmısınız ? Eğer tüm bunlar tesadüf değilse yukarıda yazdıklarımın anlamı ne olabilir?
  • Ne kadar sıklıkla oluyor bu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: metalok

Ne kadar sıklıkla oluyor bu?

3 gündür karşılaşıyorum.Günde 1 veya 2 defa :) Bu arada az kalsın 23:23 olucaktı tekrar :)
    23:22 idi : ) öyle her dakikada saate bakan biri değilim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ßy Spécops. -- 30 Haziran 2009; 0:31:40 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ßy Spécops.

Saate baktığım zaman bunlarla karşılaşıyorum : )
    23:23(buna 2 defa rastladım),22:22,00:00 (buna 2 defa rastladım),13:13
    Rastlantısal olaylara inanırmısınız ? Eğer tüm bunlar tesadüf değilse yukarıda yazdıklarımın anlamı ne olabilir?

Bi fenerbahçe'li olarak ben de bir çok kere 19.07 ile karşılaştım baktığım anda.. 19.05'e de rastlamışımdır belki ama ilgimi çekmediği için aklıma kazınmadı. Bilmem anlatabildim mi..
  • Bu durum bir ara bana da olmuştu. alpaslanbek'in dediği gibidir. 11.11, 11.08'e göre daha dikkat çekici...
  • quote:

Bu durum bir ara bana da olmuştu. alpaslanbek'in dediği gibidir. 11.11, 11.08'e göre daha dikkat çekici...

Beynimdeki herhangibir sinir hücresi o anda saatte bakmam için uyarı veriyor olamazmı : )
  • quote:

Orjinalden alıntı: mustafa_ogr

quote:

Birinin acı çekmesi milyonların çekmesine tercih edilebilir.
    Tabi bunu kafa örneği için demiyorum.
    Kimbilir Kanser ve aıds çalışmaları için neler yapılıyor ??

Evet eğer bir kişi gönüllü olarak topluma faydalı olabilecek bir deneye denek olmayı kabul ediyorsa buna ancak fedakarlık denilir. Fakat kişi veya bir hayvan istemeden denek yapılıyorsa bu yanlıştır bence.

bencede
  • quote:

Orjinalden alıntı: ßy Spécops.

quote:

Bu durum bir ara bana da olmuştu. alpaslanbek'in dediği gibidir. 11.11, 11.08'e göre daha dikkat çekici...

Beynimdeki herhangibir sinir hücresi o anda saatte bakmam için uyarı veriyor olamazmı : )

Dediğiniz gibi biyolojik saat dediğimiz kavramdan da kaynaklanıyor olabilir. Uyandığınızda aşağı yukarı saatin kaç olduğunu bildiğiniz olmuştur.. İki olaslıktan birisi :)
  • İşte o an yine 00:00
  • Biyolojik saat o kadar da hassas olamaz:)
  • quote:

Biyolojik saat o kadar da hassas olamaz:)

Doğaüstü şeylere inanasınız var sanırım :)
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.