Şimdi Ara

Her peteğe termostatik vana takılmalı mı? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
322
Cevap
15
Favori
255.139
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Zebza

Önce gövde kısmını normal vana montajı gibi yapıyorsunuz, ardından kafa kısmını çevirerek gövdeye montajını yapıyorsunuz.

Videolu benzer montaj:
    http://www.youtube.com/watch?v=PGJpfvrEdu8

Harika bir paylasim oldu gerekli malzemelrride temin edelim ardindan yrn bu ise giriselim allahin izniyle..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: thunderfb

arkadaşlar herkese merhaba..

şimdi şöyle bır durum var bu termostatik vanaların tam olarka nasıl bı sıstemle calıstırılmalı konusunda hıc bır fıkrım yok

şimdi 1 tane kucuk oda 1 tane yatak odası ve aksamları otrudugumuz salon var

1 tanede ara holde olacak sekılde 4 tane petek var... şimdi ben salonda sıcaklıgın her zaman en fazla olmasını istiyorum.. bunla ilgili nasıl bir yöntem izlemeliyim?

teşekkürler şimdide

Hol hariç diğer peteklere termostatik vana takın.

İstediğiniz odaya istediğiniz sıcaklığı ayarlabilirsiniz Örneğin yatak odası 18°C, küçük oda 20°C ve salon 24°C şeklinde ayar yapabilirsiniz. Hedeflenen oda ısısına gelince termostatik vana o odanın peteğini kapatacağı için oda ısısı hedefleninin üzerine çıkmayacak.

Zebza kardesim mrb.benm dogalgazi ilk bu sene kullaniyorum ve butun peteklere t.vana taktirdim ama konfor ve verimi yakalayamadim.anlamis degilim hala siz yazmisiniz vanayi 3 teyken 20 derece olcak odanin isisi ama hic alakasi yok 20 derece olmuyor ev nerde sorun yasiyorum anlamadim hala.kombim yogusmali eca dun aksam 60 dereceye getirdim oda sicakligi neden yukselmedi vana 5 te hemde.diger odanin petegi 2 ye getiriyorum 5 teki olan petekle ayni sicaklikta 2de olan petek.tasarruf icin 2 ye aliyorum ama sicaklik dusmuyo diger petek kadr sicak ayni.yardimcu olursaniz sevinirim

• quote:

Orijinalden alıntı: blackkite

Zebza kardesim mrb.benm dogalgazi ilk bu sene kullaniyorum ve butun peteklere t.vana taktirdim ama konfor ve verimi yakalayamadim.anlamis degilim hala siz yazmisiniz vanayi 3 teyken 20 derece olcak odanin isisi ama hic alakasi yok 20 derece olmuyor ev nerde sorun yasiyorum anlamadim hala.kombim yogusmali eca dun aksam 60 dereceye getirdim oda sicakligi neden yukselmedi vana 5 te hemde.diger odanin petegi 2 ye getiriyorum 5 teki olan petekle ayni sicaklikta 2de olan petek.tasarruf icin 2 ye aliyorum ama sicaklik dusmuyo diger petek kadr sicak ayni.yardimcu olursaniz sevinirim

Muhtemelen çok fazla ısı kayıplarınız var, sizden bazı bilgiler istemiştim ama siz onları vermediniz, bu şekilde yardımcı olmamız çok zor. Bize evinizin konumu, yalıtım durumu, yönü, bulunduğunuz katı, kombi kazan sıcaklığı, odaların m²sini, petek boylarını v.s. vermeniz gerekiyor ki sağlıklı değerlendirme yapabilelim.

• quote:

quote:

Muhtemelen çok fazla ısı kayıplarınız var, sizden bazı bilgiler istemiştim ama siz onları vermediniz, bu şekilde yardımcı olmamız çok zor. Bize evinizin konumu, yalıtım durumu, yönü, bulunduğunuz katı, kombi kazan sıcaklığı, odaların m²sini, petek boylarını v.s. vermeniz gerekiyor ki sağlıklı değerlendirme yapabilelim.

Ayrıca yaşadığınız ili, şu an dış hava sıcaklarını....

• quote:

quote:

quote:

Ayrıca yaşadığınız ili, şu an dış hava sıcaklarını....

ısteklerınızı gormedım pardon.110 metrekare,evımız 2 kat ve catı var ben 2.kattayım sadece 2.kat cevresınde var yalıtım,kuzeyde kalıyo,kombının derecesını gece yatarken 35 e dusuruyorum kalktıgımızda 50 ye bazende 60 a cıkarıyorum.oturdugumuz oda 16m2=1.60 petek,mutfak 16m2=1.60 petek,yatakodası 18m2=1.80,evın ortasında buyuk salon var 25m2=1m petek var.mısafır odasındada var ama onu acmıyoruz kullanmadıgımız ıcın.bursada yasıyorum suan 2 derece hava kombı eca confeo premıx yousmalı balkonda suan acık vazıyette salı gunu kapatcam pımapenle acık oldugu ıcın mı farkedıo anlamaıdm.butun peteklerde eca ter.vana var.formlarda okudugm kadarıyla vana sayısı kactaysa o sıcaklıgı yakalayıp kapanıyo dıye yazıyo ama vanalaR sureklı 5 te duruyo ıcersı cok sıcak olmuyo malesef.sabahtan berı 40 daydı saat 5 te 50 yaptım.sureklı 24 saat 50 de dursa kombı yakıtı gunluk cok olurmu acaba.o zaman belkı ısınır ama tasarruf olsun dıye gece yatarken dusuruyorum kombıyı ve ıse gıderkende dusuruyorum kombının derecesını.tesk ederım yardımın ıcın

• quote:

Orijinalden alıntı: soylu_ahmet

Ben termostatik vana kullanıyorum ve öncesinde sonrasında gaz tüketimini hesapladım yaklasık %34 tasarruf sağlıyor buda zaten kendi parasını çıkarıyor üstüne kar etmenizi sağlıyor. Ankarada yaşıyorum kış ayında havaların çok sıcak olduğu zaman diliminde termostatik vanasız olarak 1 saat gaz tüketimine baktım 0,79 m3 olarak gözlemledim. Daha sonra vanaları taktım ve aynı sıcaklıkta tekrar 1 saatlik ölçüm yaptım (dış hava sıcaklığı hava soğuk idi) 0,52 m3 kullanım gözlemledim. Evin iç sıcaklığı vanalıdayken ve vanasızken birbirine yakındı bunu termometre ile ölçtüm. Bu vanaların mantığı kullanmadığım odaların sıcaklıklarını düşük tutarak evimin heryerini yakmış oluyorum ve o odalar soğumuyor ev içinde ısı kaybına neden olmuyor. Kullandığım odaları ise konfor sıcaklığına (22- 23 derece) ayarlıyorum ve bu şekilde kullanıyorum. Mantık olarak siz odanın sıcaklığını istediğiniz değere set ettiğinizde sıcaklık o değere ulaştığında vana peteğe su akışını kesiyor ve hat içerisinde sülkile olan su ısı kaybetmiyor kombi bunu algılıyor ve duruyor. bir odayı sıcak yaparken diğerini düşük sıcaklıkta tutabiliyorsunuz bu size tasarruf sağlıyor. Kimileri termostatik vana kullanmadan vanayı biraz kısarım debisini azaltırım aynı tasarrufu sağlarım diyor yok öyle birşey değişen birşey yok bunuda denedim. Debiyi kısmak sıcaklığı ayarlamak değildir. Ben bunları reklam amaçlı yazmıyorum gerçekten faydasını gördüm ve kullanıyorum. Marka olarak ECA ve Danfoss ikisinide denedim Danfoss un algılama hassasiyeti daha yüksek Danfoss RA 2000 gaz sensörlü olanını öneririm.

oda sıcaklıgını 22 23 derecede nasıl yapıyosun bendede eca ter.vana var ama o sekılde olmuyo.kombıyı kac derecede tutuyosun sureklı sabıtmı acaba

• kombi kac derecede calısırılmalı bugunlerde
    izmirde oturuyorum
    bosch classic kombi
  • quote:

ısteklerınızı gormedım pardon.110 metrekare,evımız 2 kat ve catı var ben 2.kattayım sadece 2.kat cevresınde var yalıtım,kuzeyde kalıyo,kombının derecesını gece yatarken 35 e dusuruyorum kalktıgımızda 50 ye bazende 60 a cıkarıyorum.oturdugumuz oda 16m2=1.60 petek,mutfak 16m2=1.60 petek,yatakodası 18m2=1.80,evın ortasında buyuk salon var 25m2=1m petek var.mısafır odasındada var ama onu acmıyoruz kullanmadıgımız ıcın.bursada yasıyorum suan 2 derece hava kombı eca confeo premıx yousmalı balkonda suan acık vazıyette salı gunu kapatcam pımapenle acık oldugu ıcın mı farkedıo anlamaıdm.butun peteklerde eca ter.vana var.formlarda okudugm kadarıyla vana sayısı kactaysa o sıcaklıgı yakalayıp kapanıyo dıye yazıyo ama vanalaR sureklı 5 te duruyo ıcersı cok sıcak olmuyo malesef.sabahtan berı 40 daydı saat 5 te 50 yaptım.sureklı 24 saat 50 de dursa kombı yakıtı gunluk cok olurmu acaba.o zaman belkı ısınır ama tasarruf olsun dıye gece yatarken dusuruyorum kombıyı ve ıse gıderkende dusuruyorum kombının derecesını.tesk ederım yardımın ıcın

Salondaki 1 metrelik petek kesinlikle yetersiz onun yerine 3 metrelik petek takmanız gerekiyor. Misafir odasındaki peteği açın ve termostatik vana varsa 2de tutun. Sadece sizin katta yalıtım olması büyük handikap, binaya kolsuz palto giydirmişiniz tabiri caizse, mümkünse tüm peteklerin arkasına izopan yerleştirin.

• blackkite B kullanıcısına yanıt
    40 derece çok düşük bende bursadayim.45- 50 arasi kullanın

• quote:

Orijinalden alıntı: ekostu@mynet.com

40 derece çok düşük bende bursadayim.45- 50 arasi kullanın

Evde olmadigim zaman 40 ta duruyo evdeyken 50 yapiyorum.salondaki yetetsiz aslinda ama kapilar kapali duruyo odanin sicakligi yukselmesi gerekmiyo ve birde en azindan tamamen izolasyonun olmamasindan iyidir sadece 2.katta olmasi.tabiki tamamen olmasi daha iyidr.

Alt kat komşunuzun durumu nasıl?Bütün odaları ısıtıyormu?Sobalımı?
    2. katta oturuyorsanız çatı izalasyonunuz varmı? Yoksa izalasyon şart!
    Kombi balkonda demişsiniz , kombi altı borular açıktamı?Açıkta ise izaloasyon şart!Yoksa atmosferi ısıtmış olursunuz!
    Salon evin ortasında olmasına rağmen 1 metre çok çok az, salonun soğuk olması salonun bağlı olduğu komşu odaları etkiler :)
    Termostatik vanalar sürekli 5 duruyor ise zaten istenilen oda sıcaklığını yakalayamadığından kapanmaz.Isı kaybınız çok.Ayrıca tüm peteklere termostatik vana takılmaz!
    Böyle devam ederseniz ısınamazsınız!
  • anonim112 A kullanıcısına yanıt
    Termostatik vana kullanan olarak gözlemlerim:
    Bizim ev 3 hatta bir zemindeki yarım m lik petekle 4 kat denilebilir. Toplam 9 petek var: salonda 2x1,5 metre, 2 katta 3x1 metre, 4 adet yarım metre petek var. Toplamda 5 adet termostatik vana lı petek vardı. Bu kış iki tane daha taktırdım. 7 adet de var. Daha önce bu vanaların önemini bilmiyordum. ve sonda 5 de duruyorlardı. 25.000 lik bir stokerli kazanla dışarısı gece 3 gündüz 8 iken günde 25 kg Sibirya kömür yakıyorduk. Simdi bu termostatik vanaları kullanınca (bazıları 3 te bazıları 2 de duruyor. Ev sabit 20-21 derece oldu ve sarfiyat neredeyse yarıya düştü. Kazan sıcaklığı da 45 derecede.Bu stokerli kazanların çalışma sistemini ancak bir yılda öğrenebildik.
    cevabım geç oldu kusura bakmayın. kombi devamlı 50 derecede yanıyor aldığınız ürünün modeline göre üzerindeki rakamların oda sıcaklık değerleri var benimkinde mesela 3 = 20 derece 4 = 24 derece diyor. 3 ile 4 arasında 3 tane çizgi var. ben 3 ten sonraki 2. çizgide tutuyorum bir sorun olmuyor. oda termostatı ile oda sıcaklığını ölçüyorum 1 derece + - farkla sıcaklığı yakalıyor.
  • atn42 A kullanıcısına yanıt
    Sayın Atn42,

Kombinizden ziyade oda sıcaklığı önemli bu durumda. Kombinizin sıcaklığını 50C gibi ayarlayarak oda termostatından oda sıcaklığını 20-22C arası ayarlayınız. Tasarruf adına oda termostatı kullanımı önemlidir.

Saygılarımla
  • tayfunckrk T kullanıcısına yanıt
    Alt yapı değişikliğine gitmeden önce elektrik dağıtım şebekelerinin çoklu tarifelerini incelemenizi öneririm. Elektrikli kombiyi sadece gece kullandığınızı belirtmişsiniz. Gece ve gündüz elektriğin farklı çarpanları olan bu sistemde sadece gece elektrik kullanırsanız %50 daha ucuz olur.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kaybetmenin.tiryakisi

takılması konusunda karar alındı. gerek olmadıgını savundum ancak itiraz gördü.

Pompanın sağlıklı bir şekilde suyu devirdaim etmesi için en az 2 petekte TRV olmaması gerekiyor, bunlar genelde havlupan ve koridordaki petek olur. Bence havlupan yerine mutfağa takmaları için ikna edin.

Bugün havlupan hariç tüm peteklere trv takıldı herhangi bir sakıncasi var mı

• odevinimo O kullanıcısına yanıt
    Muhtemelen olmaz, sorun olursa bir tane vanayı kademe 5 yaparsınız.
  • quote:

Muhtemelen olmaz, sorun olursa bir tane vanayı kademe 5 yaparsınız.

peki kombiyi kaç dereceye ayarlamak gerekir
    onun belirli bir sicakligi yok evinizi isitan en dusuk sicaklikta tutabilirsiniz. 40-45 civari.

eger ev isinmazsa 50-55 yapilabilir.

Yoğuşmalı kombilerde evi ısıtabildiğiniz en düşük kazan sıcaklığında çalışmalı kombi, 35°C'den başlayarak maksimum 55°C kadar ayarlanması gerekiyor.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.