Şimdi Ara

Her gece YENİDEN 4269TL - Philips EP4346/70 Tam otomatik espresso capp. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
4
Favori
13.732
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

350 lira 1.5 yil once ikinci el caffissimo latte aldim. Cok memnunum :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 5400 modelini aldım bir ay kadar önce (aynı gibi duruyor ama ne farklılığı var bu cihazla aynısı mı yada kodu mu değişti bilemiyorum).Kahve gurusu birisi olmamakla birlikte değişik kahve deneyimle konusunda memnunum.Ancak sıcaklık konusuna katılıyorum.Ben çok aşırı sıcak kahve içmeyi seven birisi olmayarak bu durumu da bilmeden aldım ama ben boğazımı yaksın içerken diyorsanız bu ürün size göre değil.Öte yandan tam otomatik olması büyük kolaylık.Kahve lezzetleri de gayet güzel.

• Sıcaklığı ölçme şansınız var mı? 5400’ü kaça - nereden aldınız? Biraz daha gelişmiş bir model ancak piyasada yok. Olsa almak isterdim. Ivır zıvır janjan farkı var sadece. Makine aynı.

(En sıcağa ayarlı ise)

espresso 90-95 derece civarı yapılır bu makinelerde o açıdan sorun yok. Süt ise 60-75 derece arasında köpürür. Bardak soğuk ve kalın (seramik gibi) ise içecek ılık olur. Ağız yakacak içecek 65’ten sonrasıdır. 60 derecenin altında ilk yudum alınırsa “soğuk bu” diye memnuniyetsizlik yaratır. Süt köpürürken 85 derece ve üzerini görürse tadı ve kıvamı bozulur içeceği beğenmezsiniz.

çok dar bir bant aslında. Starbucks da bu bantta hareket ediyor. Aşırı sıcak dediğimiz içecekler 75 derece üstü. Kağıt bardağa dökünce hemen soğumuyor. Bu makinelerde de yüksek ayarda, önden sıcak su çekip, sıcak fincana dökerseniz 75 dereceyi geçer. Makine birkaç kez çalıştıktan sonra Starbuckstaki gibi ısınır. Kalorifer kazanı bile olsa içecek ve özellikle süt bu yazdığım dereceleri geçmez. Olay detaylarda saklı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yigit+ -- 31 Ekim 2020; 3:15:3 >

• quote:

Orijinalden alıntı: yigit+

Sıcaklığı ölçme şansınız var mı? 5400’ü kaça - nereden aldınız? Biraz daha gelişmiş bir model ancak piyasada yok. Olsa almak isterdim. Ivır zıvır janjan farkı var sadece. Makine aynı.

(En sıcağa ayarlı ise)

espresso 90-95 derece civarı yapılır bu makinelerde o açıdan sorun yok. Süt ise 60-75 derece arasında köpürür. Bardak soğuk ve kalın (seramik gibi) ise içecek ılık olur. Ağız yakacak içecek 65’ten sonrasıdır. 60 derecenin altında ilk yudum alınırsa “soğuk bu” diye memnuniyetsizlik yaratır. Süt köpürürken 85 derece ve üzerini görürse tadı ve kıvamı bozulur içeceği beğenmezsiniz.

çok dar bir bant aslında. Starbucks da bu bantta hareket ediyor. Aşırı sıcak dediğimiz içecekler 75 derece üstü. Kağıt bardağa dökünce hemen soğumuyor. Bu makinelerde de yüksek ayarda, önden sıcak su çekip, sıcak fincana dökerseniz 75 dereceyi geçer. Makine birkaç kez çalıştıktan sonra Starbuckstaki gibi ısınır. Kalorifer kazanı bile olsa içecek ve özellikle süt bu yazdığım dereceleri geçmez. Olay detaylarda saklı.

Philips üzerinden satın aldım ben.Orada var sanırım satışı.

Sıcaklık konusunda işin açıkçası dediklerinizi uygulamadım.Yani sıcak sudan geçirilmiş bir bardakla yada karton bir bardakla deneyimlemedim.Yarın ilk kahvemde bunu deneyeceğim.Muhtemelen bu şekilde olunca sıcaklık konusunda tatmin edecektir.Güncelleme yaparım mesajımla ilgili olarak deneyimden sonra.

• Konuyu okuyunca canım espresso çekti, tozlanmış delonghi kahve makinemi çıkardım, modeli ec155, 2010 yılında 125 liraya almışım, şimdi amazonda çok satanlarda ve fiyatı 100 dolar. Bir de elimde cafissimo var, ancak tabletleri pahalı olduğu için sadece süt köpürtücü olarak kullanıyordum, bu makineyi alsam yapılan kahve daha mı lezzetli oluyor, yoksa otomatik olduğu için temizlemesi vs pratiklik mi sağlıyor?

• Bir haftadır ep5447 kullanıyorum. Philips.com.tr'den aldım, sitede biraz gezince %15 indirim kuponu çıkıyor, onunla aldım. Her gece YENİDEN 4269TL - Philips EP4346/70 Tam otomatik espresso capp.

Cappuccino sütünü bu şekilde verdi. 69 dereceye çıktı en yüksek.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Emre The Sorcerer E kullanıcısına yanıt

Ölçüm için teşekkürler olması gereken olarak yazmıştım tam bu sıcaklığı, demek ki işini yapıyor. Dün kargolamışlardı ama UPS bugün dağıtım yapmıyormuş buraya, pazartesiye kaldı.

5999*0.85=5100 liraya mı aldınız? Stokta yok yazıyor, bence yeni parti geldiğinde zam gelir. Ağustos’ta çıkmış 5000 serisi, kur %15 arttı herhalde.

• yigit+ Y kullanıcısına yanıt
    Evet 5099 tl'ye aldım. Bir aydır takip ediyorum, 4699 - 5749 ve en son 5999 oldu, artık daha da artmasın diye aldım. Başka bir yerde de satılmıyor bu ürün.

Flat white ve travel mug en çok kullandıklarım olacağı için bunu tercih etmek zorunda kaldım.

Hocam travel mug ne işe yarıyor? Mug’ı koymak için zeminde göz mü var?

Hayır bir kerede 360 ml kahve yapabiliyor, ben her sabah işe termosla kahve götürdüğüm için anca 2 kere travel mug ölçüsünde yaparsam yetiyor.

360 ml'i nasıl yapıyor acaba tarif eder misiniz? 2 shot espresso + 2 shot espresso gibi mi yoksa filtre kahve demleme benzeri bir metotla mı?

makinesinde böyle fonksiyon olmayanlar 2 double shot espresso üzerine sıcak su ekleyebilir. americano'ları da birleştirebilirsiniz

• Sen 4600TL milyar milyon buna verecen Türk Kahvesi bekle beni.

Ben de çok bilemiyorum, biraz uzun sürüyor. Ama sıcak su eklemiyor. Kahve kısmından geliyor. Sanırım espresso gibi yapıyor ama daha yavaş akıtarak daha uzun sürede daha çok kahve yapıyor.

Kısa kısa basınçsız pompa yaparak filtre kahve benzeri içecek yapıyordur o zaman hocam tamamdır

güle güle kullanın

• Güzel makine. Bunu mu alsam diye git gel yaşarken yarı otomatik delonghi ecp31 + tchibo öğütücü aldım.

Mediamarkt de de sık sık indirime giriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: yigit+

360 ml'i nasıl yapıyor acaba tarif eder misiniz? 2 shot espresso + 2 shot espresso gibi mi yoksa filtre kahve demleme benzeri bir metotla mı?

makinesinde böyle fonksiyon olmayanlar 2 double shot espresso üzerine sıcak su ekleyebilir. americano'ları da birleştirebilirsiniz

Bir videoda görmüştüm, bardak boyuna gore manuel olarak programı kaydedebiliyordunuz. Kullanıcı kilavuzunu bir inceleyin isterseniz

• yine bir otomatik makine, yine plastik aksam, yine termoblock sistem...

üzülüyorum.

kazansız espresso olmaz. otomatik kahve makineleri otomatik arabalar gibi değiller. düzgün espresso yaparken çok dikkat etmeniz gereken şey var çekirdekten çekirdeğe değişen, tamper basıncı konulan gram incelik kalınlık akış süresi... tüm bunların üstüne sürekli aynı basınç ve sıcaklıkta su gerekiyor, thermoblock ısıtma sistemi çok ucuz olduğundan bu aletlerde kullanılıyor, kazanlı olması en önemli şey.

madem bu paralara çıkıyorsunuz gaggia classic + öğütücü alın arkadaşlar. bir iki yıl sonra dua edersiniz. yıllardır evde kahvesini kavuran öğüten mükemmel espressoya ulaşmaya çalışan dünde 3-4 shot içen birisi olarak diyorum bunları.

bu alet sadece pratik, ev kullanıcılarını pek çabuk kandırıyor delogniler ve bunun gibiler.

kendi kullandığım ürünler ise; rancilio silvia ve rancilio rocky.

2.elde gaggianın üretimi olan beko ve arçeliğin bkk2170 ürünlerine bakabilirsiniz ayrıca.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dOmi -- 31 Ekim 2020; 23:4:31 >

• dOmi D kullanıcısına yanıt

O kadar üzülecek bir durum göremiyorum. Her gün her saniye kahve zevkinin doruklarında gezmek gibi bir hobim (var gerçi ama) yok zira ne işten&bebekten vakit var ne evde tezgah var. düğmeye basıp ortalama bir kahve içmek için makine alıyoruz. Ayrıca malzeme iyiyse alınan son üründe bu kadar büyük bir fark yok. Öyle youtube gurmelerinin ilk yudumu alıp gözlerini devirmeleri falan boş işler. Ben bu makineleri almadan çok önceleri defalarca sant’eustachio il caffe’ye de gittim, portekizde adını hatırlamadığım küçük kafelere de gittim, ülkemizdeki kolpacı 3.dalgaları da gezdim. Bu işin bir standardı var ve otomatik makinelerin kalitesi “uzman bir barista olmayan” ev kullanıcılarından farklı değil. Hangi makineyi alırsak alalım bu iş bireyde biter. İlgisi olan, hobi gözüyle yaklaşan biri bazen sırf uğraştığı için yaptığı kahveyi kötü bile olsa beğenir.

numerik bir örnek vereyim açıklayıcı olsun:

bir cappuccino için %50 espresso %50 sütten puan geliyorsa:

-çok iyi (cins+tazelik+öğütme) kahve çekirdeği 40 puan

-yapım metodu 10 puan

-çok iyi süt 20 puan

-doğru köpürmüş kıvam 20 puan

-doğru kahve&süt miktar oranı 10 puan getirir

tam otomatik bir makinede riske edilen puan:

yapım metodu + doğru süt köpüğü =30 puan

1- espresso yaparken metot olarak naparsan yap 5 puan cepte. thermoblock ile boiler arasında %10 maksimum fark var. Gerisi barista becerisi, Uzmanlık.

2- süt köpüğünde naparsan yap yine 15 puan cepte. Gerisi yine uzmanlık. Kazan gücü etken evet ama yapan kişi uzmansa yani hakkını tam verebiliyorsa maksimum 3-5 puan katar.

bonus: değirmene ciddi para verirseniz 2-3 puan da öğütmeden oynayabilir ama farkı anlamak çok zor.

yani makineyle alakası olmayan şeyler 70 puan. Otomatik makinede de 15 cepte. Mükemmel bir malzeme ve doğru hacim oranıyla otomatik makineden Aldığın içecek 100 üzerinden 85 olabilir. Malzeme bile vasat olacaksa zaten iyi makineyi neyleyelim.

Kalan 15 puan için mi meydan muharebesi vermeliyiz?

Neymar’a rugby oynatmak gibi bir şey varsa yani çok yetenekli biriyseniz ve damağınız çok hassas ise evet bu makineleri almayın arkadaşlar. kazanlı la cimbali alın.

ekleme: bir de bahsettiğiniz makinelerde olmayan pre-infusion gibi küçük teknolojik güzellikler pek çok ev kullanıcısına manuel yapabileceğinden daha aromatik kahve içiriyor. Sabah kalkıp ayılmak için kahve yapacak milyonlar var, hobi sahibi olmak bireysel bir şeydir. Burada plastik demleme ünitesini de, boiler olmamasını da yazdık yukarıyı okursanız cehaletten değil bilinçli davranıldığını görebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yigit+ -- 1 Kasım 2020; 0:17:7 >

Teşekkürler :)

Peki kahve markası öneriniz var mı?

Hocam kahve ülkemizde en büyük dert. Türk kahvesi hala 50 lira/kg fiyatla satılıyor yani sektörde standardı bu belirliyor herhalde*. 2017’ye kadar çekirdek kahve alıyordum sonra makine olmayınca bıraktım. O zamanlar internette taze kavrulmuş iyi kahve bulunuyordu. Yeni firmaları denemedim henüz. Bir süredir bco264 için alıp öğüttürüyorum o zaman zaten kahveden bir şey anlaşılmıyor, standart acımsı bir içecek oluyor işte. Ama en son aldığım, dikkatimi çeken tchibo’nun raritat adıyla getirdiği yöresel kahveler oldu. Bence lezzetliler. Costa rica ve colombia ikisi de iyiydi.

davidoff no57 gibi bir şey vardı eskiden, öğütücülü makinede filtre kahvede iyi aroma veriyordu.

taze kavrulmuş diye çok kötü çekirdek satıyor çoğu yer şu an. Birkaç arkadaşta denedim beğenmedim. Normalde kavrulduktan sonra 15 günde tüketmek lazım varsa özel bir tadını almak için. Starbucks’ta skt’sine 1 ay kalan kahveler satıyorlar. Dolar uçtuktan sonra kahve işi açmaza girdi. Uyanıklar çoğaldı, iş tamamen hava atmaya döndü. Taze diye atlamamak lazım. Ülkede kahve bilinci yok. Herkes geçirme derdinde. O yüzden yöresel çekirdekler alıyorum, tchibo şimdilik kurtarıyor. Bir de organik kahvesini sipariş ettim deneyince paylaşırım gelmedi henüz.

*türk kahvesinin çekirdek kalitesine yakın kötü kahveleri taze kavrulmuş diye herkese satıyorlar sanırım. Çok çok kötü gerçekten. 50 yerine 150’ye satıyorum bereket versin diyorlar diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yigit+ -- 1 Kasım 2020; 0:46:8 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.