Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Her doğan bireyin cari açığı arttırıyor olması

45
Cevap
1
Favori
643
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Her doğan bireyin cari açığı arttırıyor olması
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      1111 Mesaj
      02 Mayıs 2018 16:43:17 Konu Sahibi
      Merhaba,

Bir konuşmada dinledim ve gerçekten oldukça mantıklı geldi. Sizin fikrinizi de alalım bu konuda.

Yeni dünyaya gelen her insan doğal olarak belli bir çizilmiş sınırları olan bir ülkede hayata gözleri açıyor. Ve doğal olarak o ülkenin bütün ithalatı ve ihracatı doğal olarak o çocuğu da etkiliyor. Örneğin Türkiye gibi ithalatı ihracatına oranla müthiş derecede fazla olan bir ülkede ister istemez doğduğu andan itibaren ithal ürünleri tüketerek, ülkenin cari açığını iyice kötüye gitmesine sebep oluyor.
      Bu batmakta olan bir gemiye başka birilerinin daha binmesi gibi bir şey sanırım. Kısaca çok daha kötü bir hale götürüyor ta ki o kişi ihracat yapana kadar. Bu durumda artık o kişi o gemi için hem daha yararlı hale geliyor hem de içeridekileri dışa attığı için batmasını geciktiriyor hatta kim bilir fazla yükten dolayı batan gemiyi normal ilerleyecek bir gemi haline bile getirebilir.

Bunun bir tık öte düşüncesi ise kendimizin ülkeye maliyetini düşündükten hemen sonra önce kendi bireysel cari açığımızı kapadığımızda toplumsal cari açığın da kapanabilme durumu. Elbette siyasi bir takım etkenler engel veya destek olabilir bu ayrı konu ancak bireysel olarak bu bizim bu ülke için yapmamız gereken bir zorunluluk haline gelmiyor mu?

|
      |

• Yarbay
      2063 Mesaj
      02 Mayıs 2018 16:54:14
      Aslında çözüm basit hocam

Ben rizedeyim köyde küçük tarlamız var domates salatalık başka bir yerinde mısır başka bir yerinde üzüm biber lahana marul soğan yetiştiriyor akrabalarimiz kendimiz üretiyoruz kendi topragimizda herkeze bu eğitim verilmesi şart

Ve isterseniz insan hakları deyin ozgurluk deyin ama işlenmiş ürünlerin cogusu yasaklanmalıdır

Motorlu özel tasitlar yasaklanmalı toplu taşıma artmalıdır

Bisiklet gibi araçlara önem verilmeli

Böyle bir düzen olduğu zaman herkez rahat eder para pul maddiyat önemini yitirir fazlasıyla

80 milyon insan bu ülke için fazla değil

Ülkenin kaynaklarında doğru şekilde doğru yere harcanmış olur

Bunu devlet zorunlu hale getirmez ise senin benim gibi adamlar dışında kimse önemsemez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SkeironnWH -- 2 Mayıs 2018; 16:55:28 >
      02 Mayıs 2018 17:00:50 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: SkeironnWH

Ben rizedeyim köyde küçük tarlamız var domates salatalık başka bir yerinde mısır başka bir yerinde üzüm biber lahana marul soğan yetiştiriyor akrabalarimiz kendimiz üretiyoruz kendi topragimizda herkeze bu eğitim verilmesi şart

Ve isterseniz insan hakları deyin ozgurluk deyin ama işlenmiş ürünlerin cogusu yasaklanmalıdır

Böyle bir düzen olduğu zaman herkez rahat eder para pul maddiyat önemini yitirir fazlasıyla

Bunu devlet zorunlu hale getirmez ise senin benim gibi adamlar dışında kimse önemsemez

Kendi ürünümüzü yetiştirip kendimiz yiyelimden öte bir şey benim dediğim. Nitekim internete girdiğimiz şu cihazlar bile hepsi ithal. Arabalar ithal en iyi bisikletler ithal, ithal olmayan hiçbir şey kalmadı neredeyse.

İşlenmiş ürünler konusunda katılıyorum. Ancak gıda lobisi ve hükümetler para söz konusu olunca asla insana yararlı bir şey yapmayı düşünmüyorlar.

• Yarbay
      3043 Mesaj
      02 Mayıs 2018 17:03:56

emeklılere ıkramıyede var onuda katınca dahada artacak
      |
      |
      Nyanko Sensei kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      02 Mayıs 2018 17:06:01 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: 9600_G_T

emeklılere ıkramıyede var onuda katınca dahada artacak
      Bizim ödediğimiz vergilerin emeklilere ikramiye olarak gitmesi bir anlam ifade etmiyor. Paranın içeride dönme mevzusu değil dediğim. Atıyorum sizin aile içinde paranın babandan annene geçmesi genel olarak aile ekonominizde hiçbir anlam ifade etmiyor.
      02 Mayıs 2018 17:20:08
      quote:

Ektiğiniz tohumlar yurtdışından gelmiyor sanki. Karadenizde üretilen mısırın yerlisiyle şirketlerin ürettiği tohumlar çok farklı. Ticari olarak üretim yapanlar sizin tohumları kullanamaz. Verim ve şekil çok önemli.
      Domateste yerli tohum diye birşey yok zaten.

• Binbaşı
      1111 Mesaj
      02 Mayıs 2018 17:30:26 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: Vanished Man

Ektiğiniz tohumlar yurtdışından gelmiyor sanki. Karadenizde üretilen mısırın yerlisiyle şirketlerin ürettiği tohumlar çok farklı. Ticari olarak üretim yapanlar sizin tohumları kullanamaz. Verim ve şekil çok önemli.
      Domateste yerli tohum diye birşey yok zaten.

Alıntıları Göster
      Katılıyorum ayrıca fındığı topluyorsun kabuklarını çıkarırken makineye atıyorsun, eee kullandığın makinenin üstünde koskocaman MADE IN X ülkesi yazıyor? Bu şekilde olacak iş değil bu. Eğer düşük teknolojiye yatırım yaparsak muhakkak bir yerde gene onlara muhtaç kalacağız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nyanko Sensei -- 2 Mayıs 2018; 17:30:56 >

• Yarbay
      2063 Mesaj
      02 Mayıs 2018 17:31:07

Evet hocam ithal bu elimizdekiler ama yerlide olabilir zor degil

Ben 6 yıldır aynı telefonu kullanıyorum kıyafetler 5 6 yıllık ayakkabim 5 yillik yeleklerimizi kazaklarimizi atkı sapkilarimizi felan da annem ablam örüyor

Dünya belli ülkelerin tekelinde bu tekel kırılmadığı sürece her zaman ekonomik krizler cari açıklar olacaktır ülkelerde

bir ülke karşılıksız kağıt basıyor sonra başka bir ülkeye gidiyor bak bu elimdeki kağıtla senin 1 yıllık besin kaynağını alabilirim diyip alıyor böyle saçma şey olabilirmi
      |
      |
      02 Mayıs 2018 17:35:06 Konu Sahibi
      quote:

Evet hocam ithal bu elimizdekiler ama yerlide olabilir zor degil

Ben 6 yıldır aynı telefonu kullanıyorum kıyafetler 5 6 yıllık ayakkabim 5 yillik yeleklerimizi kazaklarimizi atkı sapkilarimizi felan da annem ablam örüyor

Dünya belli ülkelerin tekelinde bu tekel kırılmadığı sürece her zaman ekonomik krizler cari açıklar olacaktır ülkelerde

bir ülke karşılıksız kağıt basıyor sonra başka bir ülkeye gidiyor bak bu elimdeki kağıtla senin 1 yıllık besin kaynağını alabilirim diyip alıyor böyle saçma şey olabilirmi

Mesele kendimizi iyi olandan mahrum bırakma olayı değil ki. Sen neden iyi bir ürün varken sırf yerli diye kötü olanını kullanasın. Sen o dışarıdan aldığın ürünle ne yapıyorsun asıl mesele bu. Örneğin bir macbook alıp iOS yazılım geliştirip onlara pazarlayıp satabiliyorsan işte burada amacımıza ulaşmış oluyoruz. Onları öcü gibi görüp kendimizi iç dünyamıza kapatırsak gelişim sağlayamayız.

• Yarbay
      2063 Mesaj
      02 Mayıs 2018 17:35:57

Napalim ekmeyelimmi elimdeki toprakları ne yapacam ozaman bu işin ticaretini yapmıyoruz zaten kendimiz yiyoruz verimli veya verimsiz bir şekilde üretim var bu kadar yapabiliyoruz elimizden gelen bu
      |
      |
      Vanished Man kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      02 Mayıs 2018 17:39:01
      Ulke kendi kendine yetiyor

50 milyar dolarlık cari açık doğalgaz ve petrol yüzünden

3-5 tane Nükleer santral kursak cari açık bayağı azalir

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
      02 Mayıs 2018 17:39:10
      Ah ah... Şu bizim hayırsever işadamı Rıza Sarraf ta yok ki gelsin cari açığı tek başına kapatsın. Hep ABD yüzünden.
      |
      |
      02 Mayıs 2018 17:39:25
      quote:

Orijinalden alıntı: Nyanko Sensei

Katılıyorum ayrıca fındığı topluyorsun kabuklarını çıkarırken makineye atıyorsun, eee kullandığın makinenin üstünde koskocaman MADE IN X ülkesi yazıyor? Bu şekilde olacak iş değil bu. Eğer düşük teknolojiye yatırım yaparsak muhakkak bir yerde gene onlara muhtaç kalacağız.

Alıntıları Göster
      Makineyi boşver tohum önemli. Tohum üretebilen kaç şirket kaç ülke var ki? Tohum aslında müthiş pahalı birşeydir. Bir konteyner dolusu makinayı ne olursa olsun araba, tarım makinesi... bununla aynı konteyneri dolduran tohumu karşılaştır tohum çok daha pahalı bir maldır.
      Çiftçinin derdi şekli güzel, çok ürün veren tohum olduğundan yerli tohumlar bitti. Yıllardır ekilmediğinden bulmakta çok zor. Bu yüzden her sene milyonlarca liralık tohum alıp dışarıya para kazandırıyorlar. Bizde pazarlarda şekli güzel tatsız tuzsuz şeyler alıyoruz.
      Üretim falan diyorsunuz ama ülkede köylü kesimi çoktan tüketici oldu.

• Yarbay
      2063 Mesaj
      02 Mayıs 2018 17:40:29

Fazlasına ihtiyacım olmadığı için daha iyisi diye bir kriterim yok tüketim çılgınlığına bulaşmak gibi bir niyetimde yok

Yani benim için 5000 TL lik telefon ile 600 700 TL lik arasında bir fark bulunmamakta

Benim maddi durumum iyi ama kendime bir şey alırken gereksiz masraftan kaçınıyorum

Mesele en iyisini istemek değil en iyisine hiç bir zaman sahip olamazsın
      |
      |
      02 Mayıs 2018 17:43:27

Hocam bizim üretim amacımız hobi en azından akrabalarim toprak ise yarasın diye yapıyor bunu

Evet köylü diye bir şey kalmadı haklisiniz o konuda 160 kişilik ailemden 20 si köyde yaşıyor artık bütün akrabalar dahilinde söyledim 160 kardeş degiliz
      |
      |
      Vanished Man kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      02 Mayıs 2018 17:43:58 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: Vanished Man

Makineyi boşver tohum önemli. Tohum üretebilen kaç şirket kaç ülke var ki? Tohum aslında müthiş pahalı birşeydir. Bir konteyner dolusu makinayı ne olursa olsun araba, tarım makinesi... bununla aynı konteyneri dolduran tohumu karşılaştır tohum çok daha pahalı bir maldır.
      Çiftçinin derdi şekli güzel, çok ürün veren tohum olduğundan yerli tohumlar bitti. Yıllardır ekilmediğinden bulmakta çok zor. Bu yüzden her sene milyonlarca liralık tohum alıp dışarıya para kazandırıyorlar. Bizde pazarlarda şekli güzel tatsız tuzsuz şeyler alıyoruz.
      Üretim falan diyorsunuz ama ülkede köylü kesimi çoktan tüketici oldu.

Alıntıları Göster
      Tohum olayını biliyorum çok ciddi ve üzerinde mutlaka durulması gereken bir konu. Ancak monsanto gibi lobiler çiftçinin elini kolunu bağladı.
      |
      |

• Yüzbaşı
      369 Mesaj
      02 Mayıs 2018 17:44:38
      quote:

Napalim ekmeyelimmi elimdeki toprakları ne yapacam ozaman bu işin ticaretini yapmıyoruz zaten kendimiz yiyoruz verimli veya verimsiz bir şekilde üretim var bu kadar yapabiliyoruz elimizden gelen bu

Sizin yaptığınız kendi tüketiminizi karşılamak diğer üreticiler gibi zararınız yok ama ülkeye kar sağlamıyor üretiminiz. Ticari amaçla üretim yapanlar sizin gibi yapamaz. Yabancı tohumlara muhtaçlar. Yoksa istedikleri gibi gelir elde edemezler. İlacından, gübresine, sera malzemesine kadar herşey dışarıdan geliyor.
      |
      |
      02 Mayıs 2018 17:45:13 Konu Sahibi
      quote:

Fazlasına ihtiyacım olmadığı için daha iyisi diye bir kriterim yok tüketim çılgınlığına bulaşmak gibi bir niyetimde yok

Yani benim için 5000 TL lik telefon ile 600 700 TL lik arasında bir fark bulunmamakta

Benim maddi durumum iyi ama kendime bir şey alırken gereksiz masraftan kaçınıyorum

Mesele en iyisini istemek değil en iyisine hiç bir zaman sahip olamazsın
      Elinde fırsatın varsa şartlarını yükseltirsin. Ben kendi yağımda kavrulayım dersen gene ithal ürünleri ne kadar kıssan da kullanacaksın ve cari açığa olumsuz şekilde yansayacak hayat tarzın.
      02 Mayıs 2018 17:56:40

Yahu ben şartlarımı yukseltsem ne olur fakir insanlar herzaman olucaktir cari açık her zaman olucaktir senin ülkende olmaz ama başka ülkede olur bu bir döngüdür bu döngü böyle kırılmaz bu oyunu kuralına göre oynamaktır ve hiç bir şeyi değiştirmemiş olursun
      |
      |
      [11 Haziran 2019 19:44:22 tarihine dek bölüme mesaj atamaz]
      02 Mayıs 2018 18:00:29
      Ya kusura bakma da , ne yani insanlar cogalmasin mi, aileler kurmasin mi? Iyi o zaman cari açık için, haydi hep beraber kisirlastirmaya.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Reklamlar
sohbet
haberler
Blogio
Ankara Web Tasarım
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
0,140
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.