Şimdi Ara

Hepsi bir arada, bakım gerektirmeyen sıvı soğutma: Thermaltake Tide Water

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
3.985
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Su soğutma genellikle kullanımı zor, riskli ve pahalı bir soğutma çözümüdür. Bundan dolayı çok yaygınlaşamamışlar ve herkesin evine girecek kadar da ucuz olamamışlardır. Thermaltake herkesin evine girecek fiyatlar ile pazara giren ve bu ürünlere bile pazardakilerin üzerine birşeyler katabilecek teknik alt yapıda olan bir firma olduğunu defalarca ispatladı. Şimdi ise tamamen kapalı devre sistemi olan bir ekran kartı su soğutması ile oldukça popüler olacağa benziyor.

Sistem tamamı PCI slota sadece tutunmak için giren ama çift PCI yer kaplayan bir platform üzerinde bakır, ufak bir radyatör, hızı ayarlanabilir bir fan, 12 Volt pompa ve rezarvuardan oluşmakta. Tabii ki ekran kartına giden gelen boruları ve bakır bloğu unutmamak gerek. Sistem bloğun monte edilmesi ve enerjisinin bağlanması ile çalışmaya hazır hale geliyor. Böylece 10.000 saat boyunca bir bakım yapmadan sistemin rahatça çalışacağı ve görevini yapacağı garanti ediliyor.

Sıvılar hava soğutmaya göre çok daha hızlı şekilde ısıyı çekebilir ve uzaklaştırabilir. Doğru büyüklükte bir radyatör ve yeterli hava akımına sahipseler, kütle olarak da sistemde yeterli sıvı kütlesi var ise çok güzel bir soğutma sistemi elde etmek içten bile değil. Sistem her ne kadar size ufak ya da pompa yetersiz gözüksede uğraştıkları şey sadece ekran kartı olacağından ve resimdekinden kesinlikle gerçekte daha büyük olacaklarından dolayı soğutmada çok başarılı olacakları ve daha fazla kullanıcıyı sıvı soğutma ile tanıştıracakları kesin.

En büyük tehlike sistemde olabilecek herhangi bir hatanın (pompanın veya fanın bozulması) gibi durumlarda sistemin garantisine güvenmekten başka çarenizin olmayışı çünkü bu tür sistemlerin parçaları kolayca bulacağınız cinsten değil. Teknik özellikleri arasında 12 Volt ile çalışan pompasının 72 litre/saat, fanının ise 1700 ila 3000 devir/dakika arasında döndüğü söylenebilir. Bu arada aynen Arctic Cooling'in yaptığı gibi bu soğutma sistemi bazı ekran kartlarında hazır olacak gelecek. Buna ilk örnek PowerColor X800 GT EVO.

• Güzel bi sistem düşüncesi kullanışlı bişeye benziyo bakalım sonuçlar ne olacak
  • Bu cihaz belki şekil olarak oldukça iyi fakat yaptığı iş için kapladığı alan zarar, Günümüzde ne yazıkki anakartlarda fazla PCI slotu yok Dijital uydu kartı ve Ses kartı taktıkmı başka bir ürüne yer kalmıyor zaten birde kaldıki bu ürün 2 PCI slotu birden kaplıyor. Yani soğutma ile fonksiyonlar arasında seçim yapacaksınız, ya ses kartınızı ve TV kartınızı çıkartıp bunu takacaksınız yada hiç bu ürünü almayacaksınız

Bence gücünü PCI slotundan almasa belki kasada bir yer bulunabilirdi fakat bu şekilde ancak OC için sistem kuranların işini görür, kaldıki OC ile uğraşanlar zaten oldukça gelişmiş ve daha fonksiyonel soğutma sistemlerine sahipler.
  • bu ne gereksiz alet yaa
    ekran kartına soğutma takmanın amacı oc nin dışında sessizliktir
    ee bu aletin kendi fanı var zaten ne anladım be bu işten
    şu anda sessizlikte tek çözüm ttbig water ve de vga bloğu
    başka yolu yok
    ayrıca bu ekran kartını soğutuyo sadece tabii ki ucuz olur
  • silencer olayının sulusu abii buu :D

mantık aynıı(gibi) ne anladım ben bundan...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi celenlee -- 25 Eylül 2005, 23:20:12 >
  • Son kullanıcıyı bi şekilde kandırıp yine ürünü sattıracak bahaneler bulurlar ürün ülkemize gelsinde yine de alıcısı çıkacaktır eminim..Gitti güzelim pcı slotlar
  • bunun CD ROM yuvasına sığan ve CDROM kadar olanını yapsalar daha mantıklı olur , hem daha geniş bir alan direkt IDE güç kablosunu kullanırdı , hem CPU hem de VGA desteği sağlasa ,fiyat olarak da 70$ civarı olsa güzel olur du
  • quote:

Orjinalden alıntı: Azimkar

bunun CD ROM yuvasına sığan ve CDROM kadar olanını yapsalar daha mantıklı olur , hem daha geniş bir alan direkt IDE güç kablosunu kullanırdı , hem CPU hem de VGA desteği sağlasa ,fiyat olarak da 70$ civarı olsa güzel olur du

sende cok şey istemişsin be aga

bole bişey yapılablir fakat 200$ dan aşşa olmaz.

zaten ben şu su sogutma olayına bir turlu ısınamadım. saçma geliyor.
    tamamen sessiz çalışan birşeyler yapılması gerekiyor artık.
    su sogutmada fan oluyor ayrıca birde pompa sesi ekleniyor.
  • isteyenin bi yüzü kara vermeyen zenci valla bende beğendim bu fikri....

quote:

Orjinalden alıntı: TEKnaKILLAH

quote:

Orjinalden alıntı: Azimkar

bunun CD ROM yuvasına sığan ve CDROM kadar olanını yapsalar daha mantıklı olur , hem daha geniş bir alan direkt IDE güç kablosunu kullanırdı , hem CPU hem de VGA desteği sağlasa ,fiyat olarak da 70$ civarı olsa güzel olur du

sende cok şey istemişsin be aga

bole bişey yapılablir fakat 200$ dan aşşa olmaz.

zaten ben şu su sogutma olayına bir turlu ısınamadım. saçma geliyor.
    tamamen sessiz çalışan birşeyler yapılması gerekiyor artık.
    su sogutmada fan oluyor ayrıca birde pompa sesi ekleniyor.

• quote:

Orjinalden alıntı: Speed-Step

Bu cihaz belki şekil olarak oldukça iyi fakat yaptığı iş için kapladığı alan zarar, Günümüzde ne yazıkki anakartlarda fazla PCI slotu yok Dijital uydu kartı ve Ses kartı taktıkmı başka bir ürüne yer kalmıyor zaten birde kaldıki bu ürün 2 PCI slotu birden kaplıyor. Yani soğutma ile fonksiyonlar arasında seçim yapacaksınız, ya ses kartınızı ve TV kartınızı çıkartıp bunu takacaksınız yada hiç bu ürünü almayacaksınız

Bence gücünü PCI slotundan almasa belki kasada bir yer bulunabilirdi fakat bu şekilde ancak OC için sistem kuranların işini görür, kaldıki OC ile uğraşanlar zaten oldukça gelişmiş ve daha fonksiyonel soğutma sistemlerine sahipler.

+1

• peki buna normal su oluyomu
  • quote:

Orjinalden alıntı: blackrewolf

peki buna normal su oluyomu

nerdeyse 1 yıl olmuş başlık açılalı,
    nerden bulup getiriyorsunuz bunları??
  • ehehe eylül 2005 abi koptum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.