Şimdi Ara

Hepimiz ödeyeceğiz! Akkuyu'da 'Garanti' faturası 305 Milyara çıktı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
109
Cevap
1
Favori
7.593
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
102 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

En başta söyleyeyim. Nükleer enerjiye karşı değilim

Lakin

Kütahya Zafer havalimanıda bakarsan ülkemiz için güzel proje gibi görünüyor ama değil.

1.300.000 garanti vermişler 12 yıldır , yılda 1/4 bile inmemiş.

Külliyen zarar.

Bu santral ülkenin enerji ihtiyacını karşılasın, ucuz elektrik alsın diye yapılır. Sen dışarıdan 31 Kr'a aldığını, dolar euro üzerinden TL karşılığı 107 Kr a garanti edersen benim gözümde zerre değeri olmaz.

İlk başlarda maliyet filan böyle olur masallarını kanmayın.

Zafer Havalimanı 10 yıl, Osmangazi köprüsü 5 yıl oldu kâr filan yok.

Hizmet alıyor diye bu milet kazıklanmak ve aptal yerine konmak zorunda değil.

Bu ülkenin şu an gururu olan iha-siha maliyeti, devlete kaça patladığı, nasıl kredi, arazi imkanları sağlandığı hepsi bilinmeli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yani konuyla hiç alakası olmayan şeyler yazıyorsun. Konu burada nükleerin yapılması değil ortalama elektrik maliyetinden 3 kat daha pahalıya elektriği alacak olmamız. Çünkü santral bizim değil rusların, adamlar ürettikleri elektriği bize garanti ücretle satacak. Kapiş? Var mı buna söyleyebilecek birşeyin?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Haram olsun

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: samcu

hocam zaten buzullar eriyor suların sıcaklığı artıyor birde biz daha çok arttıracağız 4 te 3 ü denizlerle çevrili kara ülkesi olma yolunda hızla yürüyoruz. marmaranın durumu belli. bu işin içinde çok büyük bir kar olması lazım yoksa girmezler aklı fikri olan veya çıkarı olmayan birisi yenilenebilir enerjiye yönelir.

Alıntıları Göster

çok büyük kar var tabi...ruslar karlı çıkacak biz değil  

• bözöm hokkımız deell mi nökleer enerjooo. Çok ocuzaaa eloktrik kullanacassss... Diye diye milleti susturmaya çalışıyorlardı.

Şimdikinden kat kat pahalıya mal olacak, bu vatandaşın yararına ne yapıldı deyince de vatan haini diyorlardı. Pahalıyı geçtim garanti fatura bile yapmışlar. Pahalı diye tasarruf et sen kendi cebini, ev ekonomini düşün ama vergilerle tekrar o parayı alsınlar senden, neden ? Çünkü devletimiz her projeye garanti veriyor ne akla hizmetse. Zaten benzerini yapmışlardı geçen sene. Az elektrik kullandık diye, geçirmişlerdi faturalara zammı.

Helal mi şimdi bu para ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yazılımcı Online -- 21 Haziran 2021; 4:5:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Last Troll Bender

Yani konuyla hiç alakası olmayan şeyler yazıyorsun. Konu burada nükleerin yapılması değil ortalama elektrik maliyetinden 3 kat daha pahalıya elektriği alacak olmamız. Çünkü santral bizim değil rusların, adamlar ürettikleri elektriği bize garanti ücretle satacak. Kapiş? Var mı buna söyleyebilecek birşeyin?

önce yapsaydınız ucuz alsaydınız adamların cebinden yaptırsaydınız yani benim derdim değil sen linkleri okumuyorsan ne dediğimi anlamıyorsan sana alakasız gelir kapasite meselesi biraz da.ilk 15 sene rusların başka da bir şey demeyecem senin derdin başka yani alıntı tuşuna basabiliyorsun diye ben seni seviyeme alıp ikna edecem laf anlatacam diye uğraşmayacam.alakalı şeyler söyle de görelim 3 kat ucuz ama 20 milyar dolar bizim cebimizden çıkan mesela?senin daha buna kafan basmıyor ki ben ne desem boş kapiş mapiş senin sıkıntın başka troll benderliyorsun ya şekil tirübünlere oynamak.geçiniz ben icat ettim o şeyleri burada bana sökmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sinirli ve Süratli

AKP döneminde yapılan belkide tek hayırlı iştir. Boş yapmayın, 25 senelik krediyi çok ucuza bile almışız. Faaliyete geçtikten sonra 16. senesinde Türkiye nin enerji ithalatının neredeyse yüzde 10 nuna ket vuracak. Nükleer enerji karşıtları siyaset ile harmanlayıp burada boşuna çırpınmasınlar. Nükleer enerji elzemdir gereklidir. Deniz ısınacak diyeni bile var içlerinde allah akıl fikir versin.

Hocam neye dayanarak deniz ısınmaz diyorsunuz, bir eğitiminiz var mı yoksa genel kitle gibi sallıyor musunuz?

Bugün bütün dünya küresel ısınmadan dolayı denizlerde hatta okyanuslardaki ısınmanın sonuçlarını yaşıyor.

Fakat örneğin Marmara denizi gibi nispeten akışın kısıtlı olduğu yerlerdeki ısınma dünya ortalamasının 2-3 katına çıkıyor. Bunun sonuçlarından biri olarak da kirlilikle birlikte müsilaj falan uğraşıp duruyorsun işte.

Her ne kadar uzmanlık alanım olmasa da, kimyasal reaktörlerin ciddi bir soğumaya ihtiyacı var ve bunu direkt denizden yapıyor. Şimdi siz koca deniz ne olacak sıcak su verse nasılsa dengelenir diye düşünüyorsanız o iş öyle değil.

Kaldı ki ben bu yönetim anlayışında nükleer santrali acayip tehlikeli buluyorum. Bu reaktör Allah korusun sızdırır veya patlar, Allah takdiri der ve bırakılır. Geçmişte de böyle oldu, bakın ne oldu madende , depremde ölenlere? Öldüğüyle kaldı hepsi. İstanbul depremi geliyor diye bas bas bağrılıyor, çevre ve şehircilik bakanlığı ne önlem aldı acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

Hocam neye dayanarak deniz ısınmaz diyorsunuz, bir eğitiminiz var mı yoksa genel kitle gibi sallıyor musunuz?

Bugün bütün dünya küresel ısınmadan dolayı denizlerde hatta okyanuslardaki ısınmanın sonuçlarını yaşıyor.

Fakat örneğin Marmara denizi gibi nispeten akışın kısıtlı olduğu yerlerdeki ısınma dünya ortalamasının 2-3 katına çıkıyor. Bunun sonuçlarından biri olarak da kirlilikle birlikte müsilaj falan uğraşıp duruyorsun işte.

Her ne kadar uzmanlık alanım olmasa da, kimyasal reaktörlerin ciddi bir soğumaya ihtiyacı var ve bunu direkt denizden yapıyor. Şimdi siz koca deniz ne olacak sıcak su verse nasılsa dengelenir diye düşünüyorsanız o iş öyle değil.

Kaldı ki ben bu yönetim anlayışında nükleer santrali acayip tehlikeli buluyorum. Bu reaktör Allah korusun sızdırır veya patlar, Allah takdiri der ve bırakılır. Geçmişte de böyle oldu, bakın ne oldu madende , depremde ölenlere? Öldüğüyle kaldı hepsi. İstanbul depremi geliyor diye bas bas bağrılıyor, çevre ve şehircilik bakanlığı ne önlem aldı acaba?

Alıntıları Göster

Termodinamiğin 0. yasası, sistem kendi içinde etkileşimde bulunur, ısıyı tek yönlü olarak iletim halindedir, sıcaktan soğuğa.

Su çok iyi bir ısı iletkenidir, denizin sıcaklığını güneş bile zor yükseltiyor, k.çı kırık 2 reaktörmü yükseltebilecek?

Daha reaktörün fiziki bozunum ile elde edilen enerji ile çalıştığını bilmiyorsun, kimyasal reaktör diyorsun, senmi benim cahilliğimi sorguluyorsun? Azıcık termodinamik çalış.

Bu arada, eğer İstanbul da yaşıyorsan Mersin deki reaktör patlar çatlar diye dert etme, Bulgarların eski reaktörleri için daha fazla endişe duy, Mersin deki seni etkilemez ancak Bulgar daki etkiler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sinirli ve Süratli -- 21 Haziran 2021; 11:49:13 >

• Nükleer santrali sadece elektrik üretimi amaçlı sanarsanız tabii ki pahalı gelir.

Nükleer teknoloji transferi ve yetişen binlerce kalifiye vatandaşımız ülkemize nükleer alanında tonla patent bilgi kazandıracak.

O gün ihale yapıldığı günde pahalıydı bu. Neden?

Santrali kim yapıyor?

Rusya. Maliyeti ne 20 milyar dolar. Kullanılan birçok ürün ülkemizde yapılıyor. Böylece sanayimiz nükleer teknolojiye üretim yapabilen bir bilgi ve kapasiteye ulaşıyor.

Yap işlet sahipol sistemiyle santral daha sonra bize geçecek.

Peki tüm bunlar bu kör muhalifleri ilgilendiriyor mu? Hayır.

Fetö atıyor bunlara bir yalan hepsi kuyruğuna takılıp gidiyorlar. Araştırma sorgulama yok. Koyun sürüsü gibiler.

Allah ıslah etsin sizi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nevfel

Nükleer santrali sadece elektrik üretimi amaçlı sanarsanız tabii ki pahalı gelir.

Nükleer teknoloji transferi ve yetişen binlerce kalifiye vatandaşımız ülkemize nükleer alanında tonla patent bilgi kazandıracak.

O gün ihale yapıldığı günde pahalıydı bu. Neden?

Santrali kim yapıyor?

Rusya. Maliyeti ne 20 milyar dolar. Kullanılan birçok ürün ülkemizde yapılıyor. Böylece sanayimiz nükleer teknolojiye üretim yapabilen bir bilgi ve kapasiteye ulaşıyor.

Yap işlet sahipol sistemiyle santral daha sonra bize geçecek.

Peki tüm bunlar bu kör muhalifleri ilgilendiriyor mu? Hayır.

Fetö atıyor bunlara bir yalan hepsi kuyruğuna takılıp gidiyorlar. Araştırma sorgulama yok. Koyun sürüsü gibiler.

Allah ıslah etsin sizi.
    Nükleer santralde teknoloji transferi ne yazık ki olmayacak. Bunu santralin ve enerji bakanlığın sitesinde görebilirsin.

Ayrıca ortada yap işlet devret yok. Yap kullan kazık at var. Adamlara üs veriyorsun, işletmeciliği veriyorsun, teknoloji transferi yok, atıkların ne olacağı belli değil, her türlü riski sen kabul ediyorsun.

Görünen o ki sadece elektrik almak için hem kaç kat risk alıyorsun hem de çok fazla para ödüyorsun.

Doğrudan kabloyla elektrik al daha iyi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Hala anlamıyorsun. 20 milyar dolar yatıran kim Rusya. Yatırdığı paranın çoğu burada bizim sanayiciye iş öğretti para kazandırdı kazandıracak.

O kadar öğrenci rusyaya vs gidip geliyor eğitim alıyor. Adam sana herşeyi öğretecek değil gerisi de bize kalmış.

Rus sana bedava verir mi yılların birikimini. Öğrendiğimizi öğrenecez gerisi bizim gayretimize kalmış.

• Öderiz nolacak bu güne kadar bir kulak arkası kalmıştı onuda feda ettik ne gurur kaldı ne şeref kaldı onları da almazlar inşallah

• Nevfel kullanıcısına yanıt
    Yaşı yeterli olup da ehliyet sahibi olmayan yoktur.

Peki kaç kişi oturup araba üretebilir veya araba tamirini halledebilir.

Rusya sana ehliyeti veriyor, araba sürmeyi öğretiyor. Sana mühendisliği vermiyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Daha portakalda C vitamini olup,doğmak için sırasını bekleyen çocuklar şimdiden borç batağında 😂

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4020D9D24 -- 21 Haziran 2021; 15:27:47 >
  • Sana bir ay A1 türkçe dersi yazıyorum, git biraz Türkçe öğren.

• Yarın öbür gün bu yönetim değiştiğinde kim bilir ne garantileri verip gidecekler. Bu kadar ödeme garantisini ödemeyecek halk kim bilir ülkece nelerden taviz verecek bu alacaklı ülkelere? Çok yazık.

• Zobi1 Z kullanıcısına yanıt
    Hahaha nükleer maden yazmış. Ne bunlar say desen facebookta 60 yaş üstü kitlenin paylaştığı "2023'te lozan bitince bor madenlerini çıkaracağız" postlarını gösterir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

Nükleer santralde teknoloji transferi ne yazık ki olmayacak. Bunu santralin ve enerji bakanlığın sitesinde görebilirsin.

Ayrıca ortada yap işlet devret yok. Yap kullan kazık at var. Adamlara üs veriyorsun, işletmeciliği veriyorsun, teknoloji transferi yok, atıkların ne olacağı belli değil, her türlü riski sen kabul ediyorsun.

Görünen o ki sadece elektrik almak için hem kaç kat risk alıyorsun hem de çok fazla para ödüyorsun.

Doğrudan kabloyla elektrik al daha iyi.

Alıntıları Göster

Doğru diyorsun da fanatik akpliler bunlarla ilgilenmiyor ki. Üsteki de olayı sulandırmak için fetöyü katmış.

Sırf akpyi savunmak için bu şekilde davranıp başkalarına laf atanlar tek derdi bu. Bir partiye bu kadar bağlanmak niye anlamıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: captain_turkiye

Doğru diyorsun da fanatik akpliler bunlarla ilgilenmiyor ki. Üsteki de olayı sulandırmak için fetöyü katmış.

Sırf akpyi savunmak için bu şekilde davranıp başkalarına laf atanlar tek derdi bu. Bir partiye bu kadar bağlanmak niye anlamıyorum.

Alıntıları Göster

cukkaları için bağlanıyorlar tabi ki de, malumlar giderse bunlar sokakta ve aç kalırlar  

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.