Şimdi Ara

POŞET 30 KURUŞ OLDU... HEM POŞETE PARA VERECEĞİM HEM DE FİRMALARIN REKLAMINI YAPACAĞIM... (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
245
Cevap
3
Favori
30.755
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
440 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: DreamRiver

ÖTV Marmara depremi sonrası ülke ekonomisine katkı vermesi için 5 yıllığına geçici olarak getirilmiş; ancak bu, devletin oldukça işine geldiği için kaldırılmamış bir vergi türüdür. Avrupa birliğiyle alakası yok.

Alıntıları Göster
    Dediğiniz gibiymiş. Avrupa birliği ile alakası yokmuş.
  • BİM, A101 değil de Lacoste yazsa taşırdınız ama di mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bal974 -- 4 Ocak 2019; 14:09:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kenbalx

Araştır biraz internette bakalım öylemiymiş...
    Araştır öylemiymiş dediğiniz, DreamRiver adlı üyenin dediği gibiymiş.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 1999 yılında Marmara Depremi dolayısıyla getirilen Özel İşlem ve Özel İletişim Vergileri'nin kalıcı hale getirileceğini açıkladı.
    Kemal Unakıtan, bu vergilerin deprem dolayısıyla getirilmediğini, eğer böyle olsaydı, depremzedeye verilmesi gerektiğini söyleyerek, ‘‘Milleti aldatmanın alemi yok. Bu vergilerde yeniden yapılandırmaya gideceğiz’’ dedi. Maliye Bakanı bu açıklamayı, vergi tahsilatının bankalardan yapılabilmesine yönelik projenin, Ankara'daki pilot uygulaması için düzenlediği basın toplantısında yaptı.

Unakıtan, Hürriyet muhabirinin, ‘‘Deprem için konulan bu vergilerin beş yıldır birer yıl uzatılması, toplumda bir inandırıcılık sorununa yol açmıyor mu? Bunları kalıcı hale getirmeyi düşünüyor musunuz?’’ sorusuna, ‘‘Evet biz de aynısını düşünüyoruz’’ yanıtını verdi.
    Bu vergilerin, o zaman da bütçenin ihtiyacı için getirildiğini belirten Unakıtan, ‘‘Gerekli düzenlemeleri yaparak milletin karşısına da, (evet bunlar budur) diye net çıkmak istiyoruz. Kimse kimseyi kandırmasın’’ diye konuştu.

Kaynak: 17.10.2003 tarihli Hürriyet Gazetesihttp://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/deprem-vergisi-yapisti-kaldi-177711

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coolman06 -- 4 Ocak 2019; 12:28:20 >

• coolman06 C kullanıcısına yanıt
    Özel İşlem ve Özel İletişim Vergileri ÖTV mi oluyor... Okuyalım araştıralım...

* ÖİV, 4481 sayılı Kanun ile 31.12.2000 tarihine kadar uygulanmak üzere sisteme girdi.
    * 31 Aralık 2000’de sonlanması gereken bu vergi kalemi, önce 4605 sayılı Kanun ile 31.12.2002 tarihine, ardından 4783 sayılı Kanun ile 31.12.2003 tarihine kadar uygulanmak üzere uzatıldı.
    * Deprem dolayısıyla getirilen ÖİV sona erdirilmedi, 25.12.2003 tarih, 5035 sayılı Kanun ile Vergi Kanunu’nun 39. maddesine eklendi. ÖİV böylece süreklilik arz eden bir vergi oldu.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir. Avrupa Birliği'nde bu verginin uygulanmasındaki amaç, gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlamaktır. Bu nedende ÖTV, lüks (mücevher, kürk vb.), sağlığa zararlı (alkol, sigara vb.), çevreye zararlı (benzin vb.) mallara uygulanır.https://www.a24.com.tr/otv-ozel-tuketim-vergisi-nedir-ne-zaman-cikti-otv-kaldirilacak-mi-haberi-40126252h.html?h=52

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kenbalx -- 4 Ocak 2019; 12:55:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-714AB4560

gariban kasiyerin suçu ne ? market zincirinin sahibi o mu ? poşet parası onun mu cebine giriyor ? orada çileden çıkacak tek kişi 3 kuruş maaş ile ev geçindirmeye çalışan kasiyer ve inanın bu asıl patronun hiç umrunda değil. çok yanlış bir düşünce sizin ki. illa tepki gösterecekseniz hükümete ve koca koca şirketlere gösterin tepkiyi. hıncınızı gariban kasiyerden almayın , bizim ülkede kimin kime gücü yeterse onu ezmeye çalışıyor hemen. size özel demiyorum bunu genel olarak söylüyorum

Alıntıları Göster
    Peki kasiyere ne oluyor. TV lerde çıkıp, boy boy en çok biz memnunuz diye konuşuyorlar. Haber bültenlerinde gördüm.

• quote:

Orijinalden alıntı: Knowless

Vaaaay helal olsun kardeşim büyük hareket tebrikler harikasın çok zekice düşünülmüş ince mesaj veren muazzam bir davranış başarılarının devamını diliyorum
    işine bak
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mayhoş

Bu mesaj silindi.
    Boyle ezik karakterli insanlara bitiyorum. Gucu yettiğine borusu oten artistlik yapan sonra o kişilerin ustleri gelince elini ayagini opup onunu ilikleyen tipler. Çok gördük disarida boyun egerek yurumeyi biliyor anca.

Bravo sana bravo iki kurus paranla adam kesildin ulkeyi kurtardin. Ne is hayatini ne de disarida isleyisi bilmedigin acik ve net. Kasiyerin sucu ne? Sen bunu yapinca o tepkin hic bir yere iletilmeyecek, kasiyer cozum uretemedigi zamanda suclu olacak bu kadar basit. Ulkenin büyük çoğunluğu boyle insanlarla dolu.

Markette de calistim yeri geldi ve bu tip hareketler sergileyen bir cok insanla tartistim kavga ettim. Disarida kafalarini one egerek yuruyor bu insanlar. Yazik ya.
  • Genelde malum parti taraftarı eğitimsiz kesimin kudurduğunu gördükçe keyifleniyorum, süper oldu bu yasa
  • Ben bu memlekette yaşayan insanların yarısının beyni olmadığına bu başlıkta iyice emin oldum..

Ulan poşeti para ile satan firmalar mı ?

Kanun zoru ile bu sisteme geçildi, size kazığı sokan bu kanunu çıkartanlar..

Bizim insanımıza küçük kazık sokmayacan aga, kol gibi sokacaksın o zaman sesleri çıkmıyor :)))

Neden reklamını yapıyormuşta, bak iyi oku.. paşa paşa vereceksin parasını reklamınıda yapacaksın anladın mı !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cernobill -- 4 Ocak 2019; 13:9:5 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kenbalx

Özel İşlem ve Özel İletişim Vergileri ÖTV mi oluyor... Okuyalım araştıralım...

* ÖİV, 4481 sayılı Kanun ile 31.12.2000 tarihine kadar uygulanmak üzere sisteme girdi.
    * 31 Aralık 2000’de sonlanması gereken bu vergi kalemi, önce 4605 sayılı Kanun ile 31.12.2002 tarihine, ardından 4783 sayılı Kanun ile 31.12.2003 tarihine kadar uygulanmak üzere uzatıldı.
    * Deprem dolayısıyla getirilen ÖİV sona erdirilmedi, 25.12.2003 tarih, 5035 sayılı Kanun ile Vergi Kanunu’nun 39. maddesine eklendi. ÖİV böylece süreklilik arz eden bir vergi oldu.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir. Avrupa Birliği'nde bu verginin uygulanmasındaki amaç, gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlamaktır. Bu nedende ÖTV, lüks (mücevher, kürk vb.), sağlığa zararlı (alkol, sigara vb.), çevreye zararlı (benzin vb.) mallara uygulanır.https://www.a24.com.tr/otv-ozel-tuketim-vergisi-nedir-ne-zaman-cikti-otv-kaldirilacak-mi-haberi-40126252h.html?h=52
    Haklısınız özel tüketim vergisini, özel iletişim vergisi ile karıştırdım.

Birileri getirir birileride işine geldiği için devam ettirir. ÖTV, ÖiV hepsi aynı şekilde davam ettiriliyor, kaldırmak yada oranlarını düzenlemek hükümetlerin yetkisinde.

Gerçi çokta kasmamak lazım bu konuda, AKN kalksın diye o kadar uğraştı millet, gelinen nokta ortada AKN çok iyi kalktı, çelik gibi oldu, artık indirmekte mümkün değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coolman06 -- 4 Ocak 2019; 13:13:2 >

• coolman06 C kullanıcısına yanıt
    Arabası olan ötv kalksın istemez heralde. 2015te 100binTL ye sıfır araba almıştım 45binTL si ÖTV idi sanırım. ÖTV kalksa 2.el piyasası ölür millet sıfır araba alır 3-5 üstüne daha koyup...

Boğaziçi köprüsü yapılırken borcu bitince ücretsiz olacak demeleri gibi. Bizim siyasiler işini biliyor. Bak Fransa ufacık bi petrol zamında ne oldu..
  • quote:

Orijinalden alıntı: BlacK SeA StorM 61

Arkadaş anlamıştır sanırım.
    Anlamazlar bence
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mayhoş

Bu mesaj silindi.
    Kasiyerin yerinde olsam suratına yumruğu geçirmiştim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi All Nightmare -- 4 Ocak 2019; 14:41:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yirthan

Bunu ciddi şekilde ele almalıyız.
    Bedava reklam yapacağım bir de üstüne para vereceğim.
    Aynen kardeşim koskoca market zincirinin poşetlerini elinde taşırken reklamını yapmış olacaksın. Kimsenin haberi yok zaten o marketlerden.

• POŞET 30 KURUŞ OLDU... HEM POŞETE PARA VERECEĞİM HEM DE FİRMALARIN REKLAMINI YAPACAĞIM...
  • quote:

Orijinalden alıntı: RaymonD7

POŞET 30 KURUŞ OLDU... HEM POŞETE PARA VERECEĞİM HEM DE FİRMALARIN REKLAMINI YAPACAĞIM...
    Bu tarz şeyler yapan marketler kendi ayağına sıkmış olur. Bunların hiç mi kafası basmıyor da böyle yazı asmışlar
  • Bizden varya bi b.k olmaz. Ne çok abartıldı bu poşet olayı ya? Alma kardeşim git bakkaldan alışveriş yap o zaman. Ya da git kendine bez poşet al ona koy. Zorla adam eline poşet mi sıkıştırıyor? Uygulamanın iyiliğimi kötülüğünü bilmem ben ona diyecek sözüm yok. Ama uygulamanın amacı poşet kullanımını azaltmak. Yok poşet iade eden, yok montuna dolduran, yok bunun markası var ama ben buna neden para vereyim diyen. Bu nedir ya? Metro ve İkea yıllardır para ile satıyor poşeti kimse neden tepki göstermedi burada çıkıp?? İşiniz gücünüz muhalefet. Uygulamayı savunmuyorum burada yanlış anlaşılmasın, dediğim gibi güzel bir uygulama ya da kötü bir uygulama ben bilmem. Sadece eleştirmek için eleştirmeyin artık her yapılanı. Alma bilader poşet alma. Zorla veriyorlar sanki poşet eline senin al bizim reklamımızı yap diye.
  • Başlığı kasiyerler basmış.

Bu yasanın çok faydası olduğu kesin. Her uğradığımdan en az 100 TL ile çıktığım marketten 10 TL alışveriş yaparak çıktım.
    90 TL cebimde kaldı.
    Poşet sıkıntısı olmasa eskisi gibi elim kolum dolar çıkardım.

Ayarsız muhalif ve kasiyerler lafım size değil direkt marketçilere.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.