Şimdi Ara

Helvacılar irmik helvasının kıvamını nasıl ayarlıyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
795
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ben yemek konusunda yetenekliyimdir, elim yatkındır, bir çok yemeği profesyonel manada yapmayı başardım ama irmik helvasının kıvamını videodaki gibi yapmayı be-ce-re-mi-yo-rum...

Kaç kere deneme yaptığımı unuttum. Kaç tane aşçı arkadaşıma danıştım. Her denediğimde farklı bir taktik deniyorum ama olmuyor.

Adamların helvası hamur gibi, çamur gibi. İrmik bulgur gibi tane tane dağılmıyor. Çevirirken kopmuyor, kırılmıyor, kaşığa bulaşmıyor, yapışmıyor, içindeki yağı kusmuyor. Kalıba basınca yüzeyi çatlamıyor. Yerken de kaşığa nutella gibi dondurma gibi geliyor. Bunlar bunu nasıl yapıyorlar?

Var mı bi fikri olan?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HanKaĞaN -- 19 Nisan 2021; 21:28:9 >

• Hocam tereyağı ile ilgisi olabilir mi acaba?

Bol yağ gerekiyor diye düşünüyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • exotic. kullanıcısına yanıt

Onu da denedim hocam. Bol yağ gerekiyor doğru, ama bahsettiğim kıvamla tam olarak alakası yok.

• HanKaĞaN kullanıcısına yanıt
    Hocam sütle yaptınız mı peki? Bol bol süt katsanız?

• exotic. kullanıcısına yanıt

Denedim hocam. Dayanıksız bir kıvam oluştu. Muhakkak bir hileleri var...

• Bol yağ değil çok bol yağ gerekiyor olabilir. Bir kere bu mekandan helva söylemiştim, resmen yağ içinde yüzüyordu, yok böyle bir şey.

• irmik markasi cok farkediyo kalitesi. disarda en ucuz irmikle yapiyolarsa hamur oluyodur ki bende oyle severim. bide buyuk kazanda yapiyolar daha iyi demleniyo belki buyukte

• tayfunak T kullanıcısına yanıt

Hocam fabrikasyon olanlarda başka bir şey var. Ben geçenlerde instagramda bir bayinin görüntüsüne denk geldim;

Fabrikadan pişirilmiş ve soğutulmuş olarak bayiye gönderilen hazır ve 5 kilo kadar irmik helvasını, adam naylon torbadan sattığı tezgahtaki tenceresine boşaltırken baktım, soğuk olmasına rağmen satılırken ki sıcak hali gibi yumuşak, nemli ve oyun hamuru kıvamındaydı. Normalde böyle bir şey olması mümkün mü? Soğuduğunda bulgur bulgur dağılması ve kuruması lazım değil mi?..

Videoyu kaydetmiştim. Buraya da ekleyeceğim; ilk mesaja...

• bence olay şekerde.. çok fazla şeker koyarsan böyle kıvamlanır senin helvan da.

• Onu da denedim hocam... :(

ya annanem de senin bu dediğin meseleden çok şikayetçi. Helvacılar irmik helvasının kıvamını nasıl ayarlıyor?  hep "tarif aynı tarif ama eskiden yaptığım helvalar kıvamlı, sakız gibi olurdu şimdikiler bulgur bulgur dağılıyor. herhalde irmikler kalitesizleşti." der.

ben sorun şeker de gibi düşünmüştüm demek değilmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E19076E5A -- 31 Mayıs 2021; 15:51:41 >
  • Valla anneanneniz benim derdimi tabir etmiş. Çok haklı. Ellerinden öperim. :)

• Hocam bulursanız bize de söyleyin lütfen:(

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sonuclandirsak su olayi bayramda yapacagim canimiz cekti

• olayı çözdüm beyler ama biraz kaçak yollardan;

ben o kıvamı dr. oetker'in irmik helvasıyla yakaladım. tencereye tarifte yazan miktar kadar becel yağ koydum erittim, sonra paketi olduğu gibi boşaltıp bunu güzel bir karıştırdım. sonrasında pakette belirtilen miktar kadar su ekledim (süt koymadım ben) ve kaynayana kadar karıştırdım sonrasında altını kısıp suyunu çekmesini bekledim. suyunu çektikten sonra kapağını kapatıp 15dk dinlendirin diyor ben bunu yapmayıp direk yayvan bir tabağa döktüm helvayı ve bulgur gibi pul pul dağılmayan kıvamlı bir helva yaptım.

tavsiye ediyorum valla herkese.. Helvacılar irmik helvasının kıvamını nasıl ayarlıyor? 

• Denemeye değer hocam. Ama neden becel yağ? Paketteki tarifte illa o markayı mı istiyor?

yok pakette tabii ki marka belirtmiyor. ama güzel bir helvaya ulaşınca ne kullandıysam hepsini ve tek tek işlem adımlarını yazayim dedim. Helvacılar irmik helvasının kıvamını nasıl ayarlıyor? 

Helvacılar irmik helvasının kıvamını nasıl ayarlıyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E19076E5A -- 5 Ağustos 2021; 9:12:1 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.