Şimdi Ara

Heel to toe tekniği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
1
Favori
10.707
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aranızda yapan var mı ? Sanırım vites küçültürken debriyaja basıp frene basarken tam küçültürken hafif gaz veriyolar. Ne işe yaradığını da tam anlamadım bilen yapan var mı ?

http://www.youtube.com/watch?v=vYmvRZsHqb8&feature=related

Tam 18. saniyeden sonrası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi guilty and the beast -- 24 Ekim 2011; 9:42:05 >

• bunu staj yaptığım fabriikada test sürüşü yapan abilerimiz yapıyordu. neden diye sorduğumda aracı ve motoru strese sokmak için ve virajlarda daha kolay toparlaması iiçin diye bir cevap almıştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozn.Onl -- 24 Ekim 2011; 9:47:31 >
  • işte bu yaa kaç gündür adı neydi diye düşünüyorum arada uygulamaya başladım ama tam yapamıyorum bu haraketin tam amacı arabayı motor freniye daha erken durdurmak mı?
  • Amaç turboyu öldürmemek daha ziyade.
  • Adamın kıllı bacakları midemi kaldırdı sabah sabah,benimki de kıllı ama bunun ki çok itici duruyordu. Tayt mayt giyse izlenebilirliği olurdu...
  • Pilotlar turbolu araçlardaki lag(turbonun geç devreye girmesi)olayını minimuma indirmek için bu tekniği kullanırlar.Amaç fren esnasında da hafif gaz vererek turboyu sürekli canlı tutmak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Deviri düşürmemek istiyor heralde.
  • Atmosferik araçlarda da uygulanan bir teknik. Doğrudan turbo lag ile alakalı olacağını sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Full#Throttle -- 24 Ekim 2011; 11:04:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: burakkagan

quote:

Orijinalden alıntı: offday

Amaç turboyu öldürmemek daha ziyade.

Ne alaka ne turbosu?

Turbo lagdan kurtulmak için devri sürekli turbonun devrede olduğu aralıklarda tutmaya yaradığından dolayı.

Viraja girerken overdrive esnasında torku ideal devir bandında tutup viraj çıkışında daha iyi hızlanmaya yarar.

Bir de frenaj yaparken vites küçültmek için ara gaz verme olayında kullanılır.
  • quote:

quote:

Ne alaka ne turbosu?

Yukarıda cevap vermiş arkadaşlar o alaka.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Ne alaka ne turbosu?

Yukarıda cevap vermiş arkadaşlar o alaka.

Turboyu öldürmek nedir yahu lj arkadaş güzelcene açıklamış madem biliyorsun onun gibi yazsana.

Tabi güzel kardeşim emredersin yazarım bidahakine.

• kullandığım dizel araçta vites düşürdüğümde sarsıntılı motor freni yapıyor, bir yerden döneceksem vites düşürür ve aynı anda fren ve hafif gaz yaparım sarsıntı olmadan yavaşlarım.
  • Bu teknik vites küçültürken dekompresyona binen motorun meydana getirdiği kasılma sonucu oluşan ağırlık dağılımı değişimini önleyerek aracın dengesini bozmamak için frenaj esnasında sağ ayağın topuğuyla gazada bir parça basarak o anki motor devrini hız ile eşitleme amacı ve esasına dayanır.

Turbolarda yapılan ile ilgisi yoktur.
  • Güç kaybını engellemek, deviri yüksek tutmak için.
    Debriyaj basılıyken gaza basmanın başka ne anlamı olabilir ki?
  • Viraja girmeden once vites kucultulmesi gereken durumlarda aracın agırlık dengesini bozmamak ve tork birikiminden dolayı tekerlek kilitlenmesini engellemek amacıyla vites kucultmek icin debriyaja sol ayak ile basılması esnasında sağ ayagın topuguyla frene hafifçe dokunurken aynı ayağın ucuyla da gaza basarak vites değiştirmeye verilen isim. Bu hareketi cok suratli bi sekilde yapabilirseniz motor devri ile tekerlek donuşunu eşitleyebilecek ve dolayısıyla araba tork un sebep oldugu yuk değişimini ve patinajı yaşamayacak ve viraja maksimum hızlarda girmek mumkun olacaktır.
  • Turboyu daha yüksek basınç üretebilecek bir devirde tutmak için yapıyorlar

Virajlardan daha hızlı çıkmak için yapıyorlar

Deviri yüksek tutup frenleme esnasında daha fazla motor komprosöründen yararlanmak için yapıyorlar.

Aşağıdaki linkte atmosferiği turbolusu için bir yarış mevcut.

http://www.youtube.com/watch?v=VkpC3dsTUgw
  • quote:

Orijinalden alıntı: froster2006

Bu teknik vites küçültürken dekompresyona binen motorun meydana getirdiği kasılma sonucu oluşan ağırlık dağılımı değişimini önleyerek aracın dengesini bozmamak için frenaj esnasında sağ ayağın topuğuyla gazada bir parça basarak o anki motor devrini hız ile eşitleme amacı ve esasına dayanır.

Turbolarda yapılan ile ilgisi yoktur.

Tam olarak budur. Yığılmayı engeller.
  • Bu ne la 1.6 motor araçla ben bunu uygulamaya kalkışsam elimde benzin bidonu ile dolaşmam gerekir adamın ayağı gazdan kalkmıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: wermidon

Bu ne la 1.6 motor araçla ben bunu uygulamaya kalkışsam elimde benzin bidonu ile dolaşmam gerekir adamın ayağı gazdan kalkmıyor

tabi buda farklı bir bakış açısı
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.