Şimdi Ara

Hearts of Iron IV (2016) [ANA KONU] (22. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
572
Cevap
23
Favori
41.970
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • tam şuan 500 saate ulaştığım oyundur :D
  • Beyler HoI4 için yazdığım kurgulu AAR'lardan birini daha Google Play'e koydum. Meraklısı arkadaşları linke davet ediyorum.
    Not: Ücretsizdir, 243 sayfa, ortalama 50 dk okuma süresi.

https://play.google.com/store/books/details/CUNTA?id=TnhyDwAAQBAJ

Ayrıca daha evvelden 1,3,3 versiyonu ile de Kaybedilmiş Zaferler adında bir AAR'ı daha Google Play'de bulabilirsiniz.

https://play.google.com/store/books/details/Mustafa_Can_G%C3%BCvercin_Kaybedilmi%C5%9F_Zaferler?id=AHFlDwAAQBAJ

Bunun dışında 1700 saatlik hoi4 tecrübem ile her türlü sorunuzu yanıtlayabilirim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Oyun hala kasiyor mu? 7300HQ 1050 var. Onceden masaustunde oynuyordum ilk ciktigi donemler inanilmaz kasiyodu 2 3 yil ilerleyince

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • KarambaKarambita* kullanıcısına yanıt
    hala kasıyor, sevsem de oynamıyorum o yüzden. Kanser olmaya gerek yok...
  • HOI IV çekilişimiz var şu an da sitemizde. 4 Kasım'a kadar katılımlar devam ediyor. Hepinizi bekliyorum arkadaşlar.

http://stratejimasasi.com/forum/showthread.php?tid=493
  • napolyon94 kullanıcısına yanıt
    Hocam oyunda Almanya her şeyi yapıyorum. Koskocaman bir ordu yaptım bir sürü tank. Ama gene de şu Sovyetleri alt edemiyorum. Adamlar benimkinden büyük ordusu var zaten. Nedir bunun olayı anlamıyorum artık. Çok geç desek 1942'de başlıyorum da. Ne zaman başlayacağım ki zaten? Onlara karşı baş edecek ordu yapmak çok zor.

Kaç defa baştan başladım inat ettim.

• napolyon94 kullanıcısına yanıt
    Hocam oyunda Almanya her şeyi yapıyorum. Koskocaman bir ordu yaptım bir sürü tank. Ama gene de şu Sovyetleri alt edemiyorum. Adamlar benimkinden büyük ordusu var zaten. Nedir bunun olayı anlamıyorum artık. Çok geç desek 1942'de başlıyorum da. Ne zaman başlayacağım ki zaten? Onlara karşı baş edecek ordu yapmak çok zor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Return to Monke

Oyuna 36'da başlayıp, sadece polonya için değil sovyetler işgali için de ordu üretmeye çalışın. sovyetler'e 39'da polonya işgalinden hemen sonra başlayın

Bir diğer seçenek te yine oyuna 1936'da başlayıp 39'a kadar Çek cumhuriyetini ve romanya'yı alın. Polonya'ya saldırmayıp Sovyetler'e Romanya üzerinden yani daha dar bir cephe üzerinden saldırın. sonra bir köprü başı bırakıp iki kanatta kuvvetli ordular bırakacak şekilde merkezden geri çekilin. Sovyetlerin birlikleri açtığınız gedikten içeri girdikçe etrafını kuşatıp içerdeki birliklerini yokedin. Bunu yaparken planladığınız yerdeki birliklerin yakın lokasyonlarında havalimanı olmasına ve yoğun CAS'a sahip olmanız önemlidir. Rusların havalimanı uzak olmalı. Bu sayede fighter desteğine bile ihtiyaç duymadan önce CAS'larla ordularının organizasyonunu dağıtırsınız, devamında kara birlikleri ile kolayca imha edersiniz. Sakın Japonya'dan fayda beklemeyin. Hatta bence italya'yı ittifaka'da almayın. her cephede başınıza sorun açıyorlar.

Lakin şöyle de bir durum var ki, ne yaparsanız yapın Sovyetlerin çok büyük toprağı var. Önerim sanayi ve yer altı zenginliğine sahip noktaları ele geçirdikten sonra sovyetler'den barış teklifi gelmesini bekleyip el sıkışmak. ve tüm kuvvetleri 1942'den önce batı cephesine kaydırmak. Batı cephesinde fransa işgalinden sonra ispanya ve portekiz mutlaka alınmalı. Cebelitarık kritik. Cebelitarık'ı almadan portekiz'deki hava üslerine navy bomber ve TAC hatta CAS'ları yerleştirip atlantiğe doğru sürekli sefer yapmak lazım. Aynı taktiği malta'yı işgal ederseniz malta üzerinden işgal edemezseniz de ispanya üzerinden batı akdeniz kıyılarında da uygulamak iyi sonuç verecektir. ingilizlerin donanmasını amerika savaşa girmeden önce bitirebilirseniz ingiltere'yi işgal edebilirsiniz. ingiltere devre dışı kalınca gerisi zaten kolay. Şimdi gelelim cebelitarık'a. Eğer Cebelitarık'ı alırsanız ingiliz donanması akdeniz'e geçemez. bu durum da sizin ingiliz donanmasını cebelitarık çevresinde imha etmenizin önüne geçer. cebeliratık'ı nasıl olsa bir süre sonra alırsınız. önce ingiliz donanmasını bu kanal etrafında yıpratın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tgenc -- 14 Kasım 2018; 18:23:30 >

• tgenc T kullanıcısına yanıt
    Great Purgedan dolayı mı diyorsunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: tgenc

Oyuna 36'da başlayıp, sadece polonya için değil sovyetler işgali için de ordu üretmeye çalışın. sovyetler'e 39'da polonya işgalinden hemen sonra başlayın

Bir diğer seçenek te yine oyuna 1936'da başlayıp 39'a kadar Çek cumhuriyetini ve romanya'yı alın. Polonya'ya saldırmayıp Sovyetler'e Romanya üzerinden yani daha dar bir cephe üzerinden saldırın. sonra bir köprü başı bırakıp iki kanatta kuvvetli ordular bırakacak şekilde merkezden geri çekilin. Sovyetlerin birlikleri açtığınız gedikten içeri girdikçe etrafını kuşatıp içerdeki birliklerini yokedin. Bunu yaparken planladığınız yerdeki birliklerin yakın lokasyonlarında havalimanı olmasına ve yoğun CAS'a sahip olmanız önemlidir. Rusların havalimanı uzak olmalı. Bu sayede fighter desteğine bile ihtiyaç duymadan önce CAS'larla ordularının organizasyonunu dağıtırsınız, devamında kara birlikleri ile kolayca imha edersiniz. Sakın Japonya'dan fayda beklemeyin. Hatta bence italya'yı ittifaka'da almayın. her cephede başınıza sorun açıyorlar.

Lakin şöyle de bir durum var ki, ne yaparsanız yapın Sovyetlerin çok büyük toprağı var. Önerim sanayi ve yer altı zenginliğine sahip noktaları ele geçirdikten sonra sovyetler'den barış teklifi gelmesini bekleyip el sıkışmak. ve tüm kuvvetleri 1942'den önce batı cephesine kaydırmak. Batı cephesinde fransa işgalinden sonra ispanya ve portekiz mutlaka alınmalı. Cebelitarık kritik. Cebelitarık'ı almadan portekiz'deki hava üslerine navy bomber ve TAC hatta CAS'ları yerleştirip atlantiğe doğru sürekli sefer yapmak lazım. Aynı taktiği malta'yı işgal ederseniz malta üzerinden işgal edemezseniz de ispanya üzerinden batı akdeniz kıyılarında da uygulamak iyi sonuç verecektir. ingilizlerin donanmasını amerika savaşa girmeden önce bitirebilirseniz ingiltere'yi işgal edebilirsiniz. ingiltere devre dışı kalınca gerisi zaten kolay. Şimdi gelelim cebelitarık'a. Eğer Cebelitarık'ı alırsanız ingiliz donanması akdeniz'e geçemez. bu durum da sizin ingiliz donanmasını cebelitarık çevresinde imha etmenizin önüne geçer. cebeliratık'ı nasıl olsa bir süre sonra alırsınız. önce ingiliz donanmasını bu kanal etrafında yıpratın

Alıntıları Göster
    Peki hocam benim yaptığım büyük orduya rağmen neden olmuyor?

Ha bir de Sovyetlere nasıl savaş açacağım? National Focus üzerinden mi yoksa diğer yoldan mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Return to Monke -- 14 Kasım 2018; 18:25:44 >

• quote:

Great Purgedan dolayı mı diyorsunuz?
    mesajımı güncelledim.
    great purge değil de, sovyetlerin savaş üretimi tam kapasiteye ulaşmadan engellemek için. zira özellikle 43-44 arası sanayi kısmında üretim teknolojileri artıyor. adamlarda insan ve yeraltı kaynağı sonsuz olduğu için üretimleri geometrik artıyor. buna imkan tanımadan daha 39-41 arasında sovyetleri aradan çıkarmak lazım
  • quote:

Peki hocam benim yaptığım büyük orduya rağmen neden olmuyor?

Ha bir de Sovyetlere nasıl savaş açacağım? National Focus üzerinden mi yoksa diğer yoldan mi?

Alıntıları Göster
    olur :) dediğim kurt kapanı taktiğini kullanın. rusya'yı bire bir orduları çarpıştırarak yenmek neredeyse imkansız. bunun yerine içeri çek, daha içeri girerken CAS'larla yıprat. sonra kapanı kapat ve ikmalsiz kalan orduları kara birlikleri ile imha et.
  • tgenc T kullanıcısına yanıt
    Tamam hocam teşekkür ederim deneyeceğim.

• Çok etken var dostum. Belki yeterli hava gücün yok belki erzak limitini aştığın için ceza yiyorsun belki tümen dizilimlerin kötü. Hepsine bakmak lazım. Sadece tank top piyade basmakla olmaz.

• Ben böyle saçma salak bir oyun sistemi görmedim saç baş yoldurur resmen.

Almanya ile oyuna EN KOLAY'da başladım. Başlamadan önce abartmıyorum 4-5 saatimi sırf rehber videolara vermişimdir 50 saat deneme yanılma bir sefer modunu yaktım. Hala elde var sıfır oyun o kadar absürt salakça ilerliyor ki izlediğim hiçbir rehberde oynayanların başına gelmeyen şeyler geliyor bi marslıların berline inmediği kaldı! Gözüme çarpan saçmalıkları sıralıyorum.

1) Direk politikada bulunan Fate of çekoslavakya başlı başına garip bişe 750k man power yapmışım adamlara demand ediyorum anında bana savaş ilan edip yanlarına ingilizleri alıyolar. Bune periz ne lahana turşusu kaç tane rehber izlediysem adamlar bu heriflerle uğraşmadan EN ZORDA oynayarak patır patır aldılar topraklarını aynısını ben en kolayda yapıyorum Allah kesiliyolar.

2)Belçika sorunu, fransa malum kalelerin olduğu bölgeden giremeceğiniz için tepeden girmeye çalışıyorum daha belçikaya savaş açmamla beraber fransızı ingilizi ve onların bütün sömürgeleri savunma yapmaya anında belçikaya ışınlanıyor savaş resmen kitleniyor orda kimse ilerleyemiyor bir adım bile. İzlediğim yayınlarda adamlar tereyağı gibi akarken nedense bende orda tıkanıyor. Onuda geçtim load save yaparak bu sefer fransaya kadar girdim paris'i aldım ülke düştü bir baktım heryer italyanın olmuş adamlar bişe yapmadan bütün topraklara kondular. Resmen abuk sabuk bir oyun.

3)İngilizlere hiç girmiyorum zaten 300 saat oynayan adamlar bile hala ingiltereye çıkarmayı beceremediklerini söylüyor. Adamların sınırsız gemi gücü var, ingiliz kanalını geçtim diğer taraftan bile çıkarma yapılmıyor. Naval bomber filan hikaye bişe yaramıyor.

Sırf piyada bas geç ilerlemiyorum, lojistiğinden erzağa hava gücüne kadar dikkat ederek oynadığım bi oyunda her tur değişik random saçmalıklar ürüyor.

Özet olarak bu oyunu en mantıklı oynamanın yolu konsolu aktif edip TP ederek askerleri uçurmak, Hitler bile ww2 de bu oyundaki kadar kasmamıştır heralde Artık baştan başlamaktan sıkıntı geldi o kadar uydurukça kasmaya çalışmışlar ki sırf zor gözüksün sövmekten lügatım genişledi yapımcıya keza zor filan değil oyun tamamen random saçmalıklar silsilesi halinde ilerliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Bane -- 27 Kasım 2018; 2:36:8 >

• -Bane kullanıcısına yanıt
    Kardeş yanlış anlama ama oyuna bok atmadan önce iyice bir öğren derim. Dediğin hiç bir sorunla karşılaşmadım bu güne kadar. Be age of değil baya detay bir oyun. Öyle belçikaya savaş açayım sonra hop paris yalan. Sorunlarının pek çok sebebi olabilir. Çek eventinin nedeni odakları tarihsel seçmemiş olman olabilir. Yada farklı bir şey yapmışsındır. Ben her seferinde sorunsuz ilerliyorum. İngiltereyede çıkmak çok kolay bence daha da zorlaştırılmalı. Hele Ruslar tam geri zekalı.

• semavi7 kullanıcısına yanıt
    Hocam oynama saatim az olabilir ama emin olun sallamıyorum oyunu veya indirimlerde filanda yeni almış biri değilim. Bok atacak olsam zaten oyunu almam ama sinir ediyor böyle oldumu, ww2 tarzını sevdiğimden oynuyorum. Tarihsel ilerleyiş seçili oyunda bu tür detayları atlamadım zaten. İşin garibi bu savede birebir aynı yaptığım ne varsa baştan sıfırdan sefer açıp orda yapıyorum bu sefer o bahsettiğim fate of çekoslavakya da sorun çıkmıyo. Demek istediğik bu madem benim stratejim yanlıştı az önceki savede neden tutmadı şimdi tutuyor. Sanki oyunda siz ne kadar kasarsanız kasın Random işliyor sonuçlar. Her load save yaptığımda farklı şeyler oluyor. Oynayan bir arkadaşta inanmıyordu coop çagardım kendi gördü garip bi oyun yani çözemedim gitti. Bahsettiğim şey zor bi olay değil yani milletin patır patır anlaşma yoluyla ilhak ettiği ülke, sınırına asker bile yığdım reddetme şansı olmasın diye adam deli gibi kafa tutuyor hala. Hiç bir rehberde görmedim böyle bişey. Fransa'ya izlediğim bütün rehberlerde belçika üzerinden giriyolar nasıl yalan anlamadım. Alt kısım fort dolu +10 defans var. Tarihsel ilerliyorduk.

İngiltere ile nasıl başa çıkıyorsunuz? Önceden denizlerde sadece hava üstünlügü kursaniz bile yeterli oluyormuş onu değiştirmişler şimdi deniz gücü oluşturmanızı istiyor. Oyun başından beri full kapasite üretsem bile ing ve fransanın kuvvetlerinin yarısı etmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Bane -- 27 Kasım 2018; 11:47:22 >

Çek eventinin detaylarını şu foruma yazıp ustalardan öğrenebilirsinhttps://forum.strategyturk.com/index.php

Diğer Fransa meselesi şöyle sadece Belçika yetmiyor. Aslında usta olan majinoyu bile yarıyorda neyse. Hollandayda savaş açıyorsun. Kuzeyden baskılayıp güneyde bekliyorsun. Malların hepsi kuzeye akıyor. Sonra Belçikanın güneyinde lüksenburgun hemen ilerisinde bir geçiş yeri var ordan bir yardırıyorsun tankları işlem tamam bir ay olmadan Paris. İtalyayıda Parisi almaya yakın çağır. Onlar dağlarda daha fazla düşman öldürmüşse puanları artmıştır daha fazla toprak almışlardır. Hava üstünlüğünün sende olması kuralını biliyorsundur her halde deli gibi uçağın olmalı. Piyade tümenlerini 40 cw tanklarıda duruma göre 20 30 cw yaparsan deşer geçersin. Kanalda da hava üstünlüğünü ele geçirip salıyorsun deniz uçaklarını denizaltılarla çıkarmayı destekleyince tamamdır bir kez çıktın mı gerisi gelir. Ama bu taktik yeni yama ile değişebilir gelince görücez deniz işi baştan aşağı değişiyor. Rusya işi alengirli duruma göre.

• quote:

Orijinalden alıntı: semavi7

Çek eventinin detaylarını şu foruma yazıp ustalardan öğrenebilirsinhttps://forum.strategyturk.com/index.php

Diğer Fransa meselesi şöyle sadece Belçika yetmiyor. Aslında usta olan majinoyu bile yarıyorda neyse. Hollandayda savaş açıyorsun. Kuzeyden baskılayıp güneyde bekliyorsun. Malların hepsi kuzeye akıyor. Sonra Belçikanın güneyinde lüksenburgun hemen ilerisinde bir geçiş yeri var ordan bir yardırıyorsun tankları işlem tamam bir ay olmadan Paris. İtalyayıda Parisi almaya yakın çağır. Onlar dağlarda daha fazla düşman öldürmüşse puanları artmıştır daha fazla toprak almışlardır. Hava üstünlüğünün sende olması kuralını biliyorsundur her halde deli gibi uçağın olmalı. Piyade tümenlerini 40 cw tanklarıda duruma göre 20 30 cw yaparsan deşer geçersin. Kanalda da hava üstünlüğünü ele geçirip salıyorsun deniz uçaklarını denizaltılarla çıkarmayı destekleyince tamamdır bir kez çıktın mı gerisi gelir. Ama bu taktik yeni yama ile değişebilir gelince görücez deniz işi baştan aşağı değişiyor. Rusya işi alengirli duruma göre.
    Teşekkürler buraya göz atmamıştım daha önce yazayım.

Olayı şimdi anladım gibi demek italya o yüzden rahat yardırıyordu. Adamlar full benle kapışmak için yukarı çıktığında o altta rahat kalıyordu birde ben direk savaşa çağarıyordum onu. Lüksenburg tarafız durumda olduğundan direk ona dalıp ordan parise giriyoruz yani değil mi? Belçikada ki askerlerde yukarda ki hattı tutacaklar. Hava kontrolu sorun olmuyor çok fazla uçak üretiyorum fighter ve naval bomber ağırlıklı hepsi hava üstünlüğü bende oluyo genelde savaşlarda. CW dediğiniz birim sayısı değil mi? 24 birimi geçen komutan olmuyor bazı komutanlar var 70 birime kadar destekliyor ama onlara denk gelemedim. Daha önce bir arkadaşa sormuştum denizaltı çok dandik çıkarma dediği için kullanmıyordum demek yanılıyormuş. Henüz Rusya'ya bulaşmadım ama birkaç ay önce oynadığımda rusyayı sorunsuz yarıp geçmiştim tigerlar ile. Birşey daha ben piyadeleri teknoloji arttırdıkça editleyip anti tank,field medic,lojistik,recoon filan ekliyorum yararı oluyordur heralde. Steamınız var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Bane -- 27 Kasım 2018; 13:9:32 >

Hocam sen çok yolun başındasın verdiğim forumdaki rehberleri iyi oku. CW bir tümenin muharebe genişliğidir. Bu tümen içine koyduğun birimler ile ilgili. İlk önce tümen dizaynını öğrenmen gerek. Generaller normalde 24 tümen alır fakat garnizon görevi verirsen 72 olur. Ben bayadır oynamıyorum yeni yama çıkana kadarda oynamıcam baya değişiklik olacak çünkü.

• 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.