Şimdi Ara

HDP'siz siyaset teknik olarak nasıl mümkün olacak?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
0
Favori
1.477
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Somut bir %13 insan bu partiyi destekliyor.


  Baya sen ben gibi insan bunlar şimdi.
  • Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, malum terör örgütü üyelerini çoğunlukla bölgedeki insanlardan çıkarıyor.
  • aynı bölgedeki insanların siyaseten oy verdiği parti de HDP.  Şimdi tabanları aynı olan iki örgütlenmenin nasıl oluyor da bağlantısını koparmasını bekliyorsunuz? Adamların tabanı aynı yani. Adam HDP'ye oy atıyor, 2 çocuğundan birisi askerde diğeri terör örgütünde. Bu adama "hdp olarak terör örgütü ile bağını kopar" demek nasıl mümkün olabilir, teknik olarak soruyorum gerçekten bakın, art niyetim yok.  2 ihtimal var, tutarlı olmak istiyorsan:


  ya %13'ün oyu da geçersizdir, ben bu bölgede demokrasiyi askıya alıyorum diyeceksin, çünkü bu adamlar yeni parti kurup yine oy verecek.


  ya da %13 geçerlidir, tabanları maalesef bu örgütün taban aldığı bölge halkı ile aynı tabana dayandığı için, ben siyasi parti olarak bunu muhatap alacağım diyeceksin.
  Bunun lamı cimi var mı arkadaşlar, akıl mantıktan yoksun slogan atmayı bir kenara bırakıp bir düşünün. Ya hep ya hiç. Bölgedeki insanlar hem HDP'yi destekliyor hem de malum terör örgütüne adam veriyor. Ya bölgeyi komple yok edeceksin ya da siyasetçiyi muhatap alacaksın. Başka şansımız var mı?
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-BEDFDEA03 -- 23 Ocak 2022; 21:44:54 > • HDP'ye bir taban yaratan 2008-2015 yıllarında yürütülen açılım sürecidir.Bu süreç olmasaydı muhtemelen HDP yine var olacaktı ancak meclise bağımsız adaylarla girebilecek bir gücü olacaktı.Bunların bu kadar palazlanmasında ve güçlenmesinde açılım sürecinin inkar edilemez büyük bir etkisi oldu.Bugünlerde yerli ve milliler o rezil günleri hatırlamak bile istemezler,yok sayarlar ancak o günlerde Türkiye şunları yaşadı;


  1)29 Ekim 2008 tarihinde Habur terör kampından teröristler açılım süreci çerçevesinde geldiler.Burada tarihi bir rezalet yaşandı zira bugünkü HDP'nin öncülü olan DTP bu gelen teröristleri miting havası içinde karşıladı.Teröristlerin ayaklarına Türk mahkemeleri götürüldü ve mahkemede pişmanlık yasasından faydalandırılarak tutuklanmadan tahliye edilebilmeleri için teröristlerden ''Pkk'ya katıldığımız için pişmanız bu nedenle teslim oluyoruz'' demeleri istendi ancak teröristler buna bile yanaşmayarak ''Biz pişman değiliz.Önder Aponun emriyle geldik'' dediler.O gün teröristlerin bu yönde ifade vermelerinde diretmelerinden ötürü uzun bir süre mahkeme sonuçlanmadı ama en nihayetinde bir şekilde pişmanlık yasasından faydalandırılarak salındılar.Salındıkları gibi DTP seçim araçlarıyla tüm G.Doğuda dolaştırılarak terör örgütü propagandası yapmalarına göz yumuldu.


  2)Açılım sürecinde 'Tarihimizle hesaplaşıyoruz'' veya ''Tarihimizle barışıyoruz'' gibi sloganlarla 1923-1938 yılları arasında yaşanılan bölücü/şeriatçı Kürt ayaklanmaları göklere çıkartıldı.İsyancılar mağdur ve mazlum olarak gösterilirken bu isyanları bastıran dönemin askeri kumandanları ve hükümet üyeleri 'faşist,ırkçı,kafatasçı' şeklinde damgalandı.Sürekli olarak G.Doğuda bölücü/şeriatçı bu ayaklanmaların haklı olduğu yönünde propagandalar yapıldı.İşin ironik tarafı bu tarihlerde ayaklanan Kürt aşiretlerinin ayaklanmalarının nedeni daha demokratik bir Türkiye için değildi.Getirebiliyorlarsa şeriat düzenini getirmek,feodal düzeni devam ettirebilmek ama bunları yapamıyorlarsa şeriat ve feodalizm temelli bağımsız bir Kürt devleti kurabilmekti.


  3)Yine bu süreçte andımız yasaklanmış,dağlardan ve meydanlardan Atatürk'ün ''Ne Mutlu Türküm Diyene' sözünü silinmiş,milli bayramların bile coşkuyla kutlanması engellenmişti.Öyle ki Cumhuriyetle beraber statlarda ve okullarda coşkuyla kutlanan milli bayramların kutlanmaları sadece devlet kurumlarında sınırlandırılmış halka yansıtılmamıştı.Bu da bölgede milli birliğe darbe vuran başlıca unsur olmuştur.Zira milli bayramların coşkuyla kutlanması engellenirken, andımızın okunması yasaklanırken bölgede yoğun bir Kürt milliyetçiliği propagandası yapılmaya başlanmış,sürekli olarak Pkk marşları sokaklarda illegal olarak çalınmaya başlanmış,nevruz gösterileri bahanesiyle dev pkk mitinglerinin yapılmasına müsade edilmişti.İnanmayanlar 2015 ve öncesindeki G.Doğudaki Nevruz kutlamaları görüntülerine bakabilir.Yani Türk milliyetçiliği ve Türklük bilinci bölgeden kazınırken Kürt milliyetçiliği ve Kürtlük bilincinin bölgeye yayılmasının önü açılmıştı.


  4)Yine bu süreçte Üniversite gençliği arasında pkk sempatizanlarının yayılması da görmezden gelinmiş ve pkk ideolojisinin üniversitelere kadar sızmasına adeta göz yumulmuştu.Açılım sürecinin sona erdiği 2015 ve öncesinde ki büyük üniversitelerdeki olaylara bakarsanız hepsinin pkk sempatizanları tarafından çıkartıldığını görebilirsiniz.Mesela işte Mart 2015 tarihine ait İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesinde yaşanılan sözde nevruz kutlamalarına ait görüntüler;

  PANTÜRKİZMyoutube
  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ndeki Havuzlu Bahçede çekilen görüntülerde oldukça kalabalık bir grup halay çekerek bölücü marşlar söylüyorlar. Burası aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Rektörlük binasının arka bölümüdür. Halay sırasında söylenen marşın sözleri: "Ellerinde Bixiler, Düşüyor Skorskyler Ellerinde Doçkalar Düşüyor tüm Kobralar" Partileri PeKeKe Vuruyor APOcular Orduları HPG Vuruyor APOcular Önderleri Öcalan Geliyor APOcular Vuruyor APOcular Siz dağda biz şehirde Vuruyor YPGH Ellerinde fişekler Düşüyor Ülkücüler Ellerinde sopalar Ağlıyor güvenlikler"
  https://www.youtube.com/watch?v=7keVjN2_8xs&ab_channel=PANT%C3%9CRK%C4%B0ZM

  Kısacası HDP bugün sahip olduğu oy oranına 2008-2015 yıllarında yaşanılan açılım süreciyle elde etmiştir.Eğer açılım süreci yaşanmasaydı ve meclise giren pkk ile ilişkili oldukları ayan beyan olan bağımsız vekiller 90'larda olduğu gibi meclisten şutlansalardı bugün HDP böyle Türk siyasetine yön vermeye çalışan bir parti olup çıkmazdı.


  Şimdi gelelim yapılacak olana...Açılım süreci sona ermiş olsa da Açılım sürecinin getirmiş olduğu bazı zararlı kararlar hala daha yürürlükte.Mesela;


  1)Hala daha andımız okunmamaktadır.Halbuki Andımızın okutulması şarttır.Andımız bölgedeki çocuklara Türklük ve bu ülkeye aidiyet bilinci kazandıracaktır.Şimdi kimse gelip ''Kürt çocuklarına zorla 'Türküm dedirtemezsiniz'' demesin.K.Irak Bölgesel Kürt yönetiminin geçerli olduğu yerlerde Türkmen çocuklar her sabah okullarında milli marş olarak 'Ey Raqib'' marşını okumaya zorlanırken kimse itiraz etmiyor.Dahası andımız okutturulmayan o çocuklara bölücü partinin gençlik kolları ve merkezlerinde pkk marşları okutturuluyor.Yani siz bölgedeki okullarda Türk milliyetçiliğini çıkartırken aslında Kürt milliyetçiliğine alan açmış oluyorsunuz.


  2)Milli bayramların coşkuyla kutlanması tekrar sağlanmalı.Özellikle statlarda tüm gençlerin katılımıyla milli bayramların gençler tarafından kutlanmasına geri dönülmesi şarttır.Milli bayramları statlarda kutlayamayan o çocuklar ve gençler Nevruz gösterileri bahanesiyle hangi marşlar eşliğinde halaylar çektiklerini yukarda paylaştığım video çok net gösteriyor.


  3)Türkçeden başka bir dilin tabelalarda ve nüfus kimliklerinde yer almasına izin verilmemesi gerekiyor.Ülkeye doldurulan milyonlarca Suriyeliyle beraber bu durum iyice kontrolden çıktı.Bazı mahalleler komple arapça tabela ve ilanlarla dolu.Türkiye'nin Batısından Doğusuna tek yazı ve konuşma dili Türkçe olmalıdır.Kişi ve yer isimleride Türkçe olmalıdır.  Son olarak bölücülük yapan bir partinin hiçbir meşruluğu yoktur.Direk kapatılması şarttır.Bölücülük yaparak meclise bağımsız olarak girenlerde direk meclisten atılmalıdır.Vakıfları,dernekleri,STK'ları vs tamamı kapatılmalı,yayınları ve kitapları toplatılmalıdır.


  Bölücülerin amacı bu ülke ile beraber yaşamak değildir.Amaçları bağımsızlık almaktır.Bunun ortası yoktur.Sözde Açılım süreciyle bölge insanı pkk'dan ve bölücü partilerden yüz çevirecekti.Sonuçta ne olduğunu gördük.Pkk ve bölücülük daha da güçlendi.Kimse kendini avutmasın.1923-1938 yıllarında yürütülen 'Türklük' politikalarına dönülmediği sürece bu sorun çözülmez.En basitinden en son büyük Kürt isyanı 1937-1938 yılları arasında yaşanılan Dersim İsyanıydı.O isyandan sonra 1938'den Pkk'nın ilk terör eylemini gerçekleştirdiği 1984 tarihine kadar G.Doğuda böyle bir sorun yoktu.Sorulması gereken soru 46 sene bölge huzur içindeyken hangi politikalarda tavizler verilerek bölgede Pkk gibi bir terör belasının çıktığıdır.

  2008-2015 yıllarında müsaade ettiğiniz için zaten HDP böyle güçlendi.


  Bırak boş konuşmayı bu ülkede terör 1999'de Aponun yakalanmasından sonra bitmişti.Buyur yıl yıl şehit sayıları;


  1999 yılında 13 Şehit (Aponun yakalandığı yıl)

  2000 yılında 2 şehit

  2001 yılında 2 şehit

  2002 yılında 3 şehit

  2003 yılında 3 şehit


  Ancak 2003'den sonra şehit sayılarında istikrarlı bir şekilde artışın yaşadığını görüyoruz;


  2004 yılında 5 Şehit

  2005 yılında 7 Şehit

  2006 yılında 8 Şehit

  2007 yılında 22 Şehit

  2008 yılında 135 Şehit

  2009 yılında 55 Şehit (Açılım Sürecinin başladığı yıl)

  2010 yılında 88 Şehit

  2011 yılında 96 Şehit

  2012 yılında 128 Şehit


  Kaynak:

  https://www.21yyte.org/tr/veri-tabanlari/terorle-mucadelede-verdigimiz-sehitler  Bugün terör azdıysa,terör güçlendiyse,kendisini bir Avrupa ülkesinde sanan,Ortadoğu coğrafyasında yaşadığı gerçeğini inkar eden,polyanna iyimserliğiyle hayatı yaşayan,tarihten ve realiteden bir haber,terör örgütü ve onun siyasi uzantılarına inanan tipler yüzündendir.


  Buyur daha paylaşayım istersen açılım süreci rezaletlerini;


  Kulis TVyoutube
  Habur Rezaleti! Bu görüntüleri unutma Türkiye
  https://www.youtube.com/watch?v=qcD-kfYoOg0&ab_channel=KulisTV
  Oğuzhan Çelebiyoutube
  ‎Oğuzhan kişisinden video
  https://www.youtube.com/watch?v=z3a9YDYBgfs&ab_channel=O%C4%9Fuzhan%C3%87elebi
  Üniversitelerde Terörist İstemiyoruzyoutube
  Üniversitelilerin çeşitli yayınlar, müzik grupları, kültür merkezleri, öğrenci toplulukları ve gençlik kampları aracılığıyla nasıl birer teröriste dönüştüğünü anlatan mükemmel bir video...
  https://www.youtube.com/watch?v=hWhEBwaxN6M&ab_channel=%C3%9CniversitelerdeTer%C3%B6rist%C4%B0stemiyoruz

  Tabelaları Kürtleştirdiniz,Kürtçeyi serbest bıraktınız,andımızı ve milli bayramları kutlamayı coşkuyla kutlanmasını engellediniz,HDP'nin mecliste olmasına müsaade ettiniz de ne oldu?Terör bitti mi?


  Gerçeklere dön bir bak...Aklamaya çalıştığın HDP bugün ''Ya bizimle olursunuz ya da floresan partisi iktidarda olmaya devam eder'' diyerek iğrenç şantaj yaparken,''Muhalefet bize uymazsa bir sonraki seçimlerde İstanbul'da ve Ankara'da kendi adayımızı çıkartırız'' diyerek tehditler savururken ''Ama HDP ile bir olunmazsa Floresan partisi yine seçimi kazanır'' demek saflıktan başka birşey değildir.


  HDP'nin amacı demokrasi falan değil.Bağımsızlık elde etmek.Tüm politikaları bu yönde...Ya onlar Türkiye Cumhuriyetini ve otoritesini tanıyacaklar ya da bu ülkede yok sayılacaklar.Bu kadar basit.

  Özerklik isteyen, eyalet sisteminin özlemini çeken, bir ulusu ulus yapan en önemli özellik olan dil birliğinin olmamasını savunan her parti Anayasa'ya aykırı bulunarak kapatılmalıdır.

  Batı emperyalizminin nihai hedefi Türkiye Cumhuriyeti'ni parçalamaktır.
  Bu hedefini gerçekleştirmek için de kullandığı argüman mikro ırkçılığı kaşımak ve kışkırtmaktır.
  Bu hedefini maskelemek için kullandığı kılıf ise "insan hakları" , "özgürlük" gibi konu başlıklarıdır.

  Atatürk bu ülkeyi kurarken biz de sayesinde ulus olduk.

  Atatürk: "Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir" sözü ile bunu belirtirken, anayasadaki vatandaşlık tanımı da yine bu şekildedir.

  Türk olmak ırka bağlı değildir. Türk olmak, vatandaş olmaya bağlanmıştır.
  Bugün Türk vatandaşları, kamu hizmetlerinde, memur olma konusunda, kanun önünde eşittir.
  Anayasamıza göre her Türk vatandaşı eşittir. Uygulama tartışılabilir beğenilmeyebilir ama Anayasa böyle demektedir.

  Birtakım seçmen kitlesinin bunları anlamamakta ısrar etmesi Türk olmanın ırka bağlı olmadığı gerçeğini değiştirmiyor.

  Açılım süreci argümanlarıyla hala daha konuşmakta ısrarcı mı olacaksınız?Ayrıntılı bir yığın yorum yaptım hala daha HDP'yi meşru partiymiş gibi göstermeye çalışıyorsunuz.Bırakın bu ayakları.Daha HDP'li bir vekilin dağdaki teröristlerle fotoğrafları çıktı gelmişsin ''PKK,AKP'nin imdaına yetişti'' palavrasını söylüyorsun.HDP ile PKK aynı çizgide ve adamlar bunu bile inkar etmiyor.Adamların inkar etmediği bir şeyi iddia etmeniz avuntudan başka birşey değil.


  7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra HDP bal gibi G.Doğuda yerel yönetim talep etti.Bunu adamlar 21 Nisan 2015 tarihinde yayınladıkları seçim bildirgesiyle duyurmuşlardı bile..


  www.cumhuriyet.com.tr
  İşte HDP'nin seçim bildirgesinin tam metni
  https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/iste-hdpnin-secim-bildirgesinin-tam-metni-259275


  Açılım sürecinin sona ermesinin hemen ardından da bölgede peş peşe özerk yönetim ilanları geldi.Buyur;


  dw.com
  Türkiye’yi sarsan beş ay: 7 Haziran-1 Kasım 2015 | DW | 28.08.2019
  https://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiyeyi-sarsan-be%C5%9F-ay-7-haziran-1-kas%C4%B1m-2015/a-50204527


  Temmuz 2015-Haziran 2016 tarihleri arasında PKK'nın açılım sürecinde güçlenmesinden ötürü G.Doğuda birçok şehirde çatışmalar çıktı.Bunlar tarihe Hendek Çatışmaları olarak geçti.Bu çatışmalarda çoğu mahalle yerle bir oldu.Terörle mücadele yıllarında görülmedik şekilde ilk kez şehirler harabe haline geldi.Buyur çatışmaların ne kadar şiddetli geçtiğini gösteren o ibretlik görüntüler;


  Muhabir Ajansyoutube
  TSK, teslim olan teröristlerin görüntülerini yayınladı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütü PKK’ya karşı operasyonlarını sürdürdüğü ve sokağa çıkma yasağının devam ettiği Mardin’in Nusaybin ilçesinde iki günde 25 terörist teslim oldu. TSK, teröristlerin teslim olurken ve teslim olduktan sonra çekilmiş video ve fotoğraflarını basınla paylaştı.
  https://www.youtube.com/watch?v=ah489nOpgTQ&t=7s&ab_channel=MuhabirAjans

  Şimdi 2008-2015 yılları arasında yapılan açılım sürecinde PKK zayıflamış mı yoksa güçlenmiş mi?


  Andımızı yasakladınız,Kürtçeyi serbest bıraktınız,kişi isim ve yerleşim adlarında özgürlük tanıdınız,milli bayramların statlarda kutlanmasını engellediniz,HDP'nin mecliste yer almasını sağladınız da NE OLDU?


  PKK'lılar silah mı bıraktı?

  Bölge halkı HDP'den ve PKK'dan mı uzaklaştı?


  Sonuç ne oldu arkadaşım?

  Bana sonuçtan bahset.


  Hiç lafı eğip bükmeden eğri oturup doğru konuşalım.HDP'nin ve PKK'nın istediği ÖZERKLİK'tir.O da şimdilik.K.Irak'ta bir özerk Kürt bölgesi kuruldu,K.Suriye'de de YPG tarafından bir Kürt özerkliği kurulması için uğraşılıyor şimdi G.Doğuda'da bir Kürt özerkliğinin kurulması peşindeler böylece yıllarca piyasada dolanan sözde bağımsız Kürdistan ülkesinin bütün parçalarında özerklik kurulmuş olacak.Bunun bir sonraki adımının bağımsızlık olduğunu görememek için insanın polyanna iyimserliğinde olması gerekir.Lafta Barzani'de Irak merkezi hükümetine bağlı kalacaktı ancak 2017'de bağımsızlık referandumuna gitmekten çekinmedi.


  dw.com
  Barzani: Bağımsızlık referandumu boşa gitmeyecek | DW | 17.10.2017
  https://www.dw.com/tr/barzani-ba%C4%9F%C4%B1ms%C4%B1zl%C4%B1k-referandumu-bo%C5%9Fa-gitmeyecek/a-41003587


  Yarın özerk olursa G.Doğuda da benzer bir bağımsızlık referandumunun yapılmayacağına dair ne gibi bir garantiniz var?


  Kusura bakmayın böyle içi boş anlamsız açılım süreci palavralarına milletin karnı tok.

 • Özerklik isteyen, eyalet sisteminin özlemini çeken, bir ulusu ulus yapan en önemli özellik olan dil birliğinin olmamasını savunan her parti Anayasa'ya aykırı bulunarak kapatılmalıdır.

  Batı emperyalizminin nihai hedefi Türkiye Cumhuriyeti'ni parçalamaktır.
  Bu hedefini gerçekleştirmek için de kullandığı argüman mikro ırkçılığı kaşımak ve kışkırtmaktır.
  Bu hedefini maskelemek için kullandığı kılıf ise "insan hakları" , "özgürlük" gibi konu başlıklarıdır.

  Atatürk bu ülkeyi kurarken biz de sayesinde ulus olduk.

  Atatürk: "Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir" sözü ile bunu belirtirken, anayasadaki vatandaşlık tanımı da yine bu şekildedir.

  Türk olmak ırka bağlı değildir. Türk olmak, vatandaş olmaya bağlanmıştır.
  Bugün Türk vatandaşları, kamu hizmetlerinde, memur olma konusunda, kanun önünde eşittir.
  Anayasamıza göre her Türk vatandaşı eşittir. Uygulama tartışılabilir beğenilmeyebilir ama Anayasa böyle demektedir.

  Birtakım seçmen kitlesinin bunları anlamamakta ısrar etmesi Türk olmanın ırka bağlı olmadığı gerçeğini değiştirmiyor.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 23 Ocak 2022; 22:44:13 >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Günümüz şartlarında mümkün değil. Fakat mümkün olmaması HDP'yi PKK ile olan ilişkisinden aklamıyor. Bu ikisini kabullenerek siyaset yapmak lazım.

 • Kapatmakla birşey değişmez. Her seçimde oyu artar. İleride ana muhalefet olur. Kapatırsın yenisi açılır 90'lardan beri sürekli kapatıldı sonuç %5 oyu varken 13 oldu. O partiye dağa falan çıkmayanda oy veriyor. Kürtler oy veriyor işte kendilerini temsil ettiğini düşündüğü için bu kadar basit.

 • lazer__ kullanıcısına yanıt

  partiyi kapatınca milyonlarca insanı kapatmış olmuyorsun temel sorun bu.


  Yeni parti kurarlar, onu da kapatırsın yine kurulur, kurdurtmazsan bağımsız giriyorlar meclise.  Ben teknik olarak soruyorum, topluluğu yok sayarak yok edemiyoruz, bu adamların mecliste temsilcilerinin olması bana göre engellenebilir bir durum değil, çünkü ithal bir parti değil yani tabanı var, o taban da ülkenin içinde yaşıyor.

 • kursunlar parti. ama eğer ki Anayasa'ya aykırı davranırlarsa kapatacaksın...kapana kapana Anayasa'ya aykırı eylem ve ifadelerde bulunmamayı öğrenirler.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 24 Ocak 2022; 0:4:2 >
 • HDP'ye bir taban yaratan 2008-2015 yıllarında yürütülen açılım sürecidir.Bu süreç olmasaydı muhtemelen HDP yine var olacaktı ancak meclise bağımsız adaylarla girebilecek bir gücü olacaktı.Bunların bu kadar palazlanmasında ve güçlenmesinde açılım sürecinin inkar edilemez büyük bir etkisi oldu.Bugünlerde yerli ve milliler o rezil günleri hatırlamak bile istemezler,yok sayarlar ancak o günlerde Türkiye şunları yaşadı;


  1)29 Ekim 2008 tarihinde Habur terör kampından teröristler açılım süreci çerçevesinde geldiler.Burada tarihi bir rezalet yaşandı zira bugünkü HDP'nin öncülü olan DTP bu gelen teröristleri miting havası içinde karşıladı.Teröristlerin ayaklarına Türk mahkemeleri götürüldü ve mahkemede pişmanlık yasasından faydalandırılarak tutuklanmadan tahliye edilebilmeleri için teröristlerden ''Pkk'ya katıldığımız için pişmanız bu nedenle teslim oluyoruz'' demeleri istendi ancak teröristler buna bile yanaşmayarak ''Biz pişman değiliz.Önder Aponun emriyle geldik'' dediler.O gün teröristlerin bu yönde ifade vermelerinde diretmelerinden ötürü uzun bir süre mahkeme sonuçlanmadı ama en nihayetinde bir şekilde pişmanlık yasasından faydalandırılarak salındılar.Salındıkları gibi DTP seçim araçlarıyla tüm G.Doğuda dolaştırılarak terör örgütü propagandası yapmalarına göz yumuldu.


  2)Açılım sürecinde 'Tarihimizle hesaplaşıyoruz'' veya ''Tarihimizle barışıyoruz'' gibi sloganlarla 1923-1938 yılları arasında yaşanılan bölücü/şeriatçı Kürt ayaklanmaları göklere çıkartıldı.İsyancılar mağdur ve mazlum olarak gösterilirken bu isyanları bastıran dönemin askeri kumandanları ve hükümet üyeleri 'faşist,ırkçı,kafatasçı' şeklinde damgalandı.Sürekli olarak G.Doğuda bölücü/şeriatçı bu ayaklanmaların haklı olduğu yönünde propagandalar yapıldı.İşin ironik tarafı bu tarihlerde ayaklanan Kürt aşiretlerinin ayaklanmalarının nedeni daha demokratik bir Türkiye için değildi.Getirebiliyorlarsa şeriat düzenini getirmek,feodal düzeni devam ettirebilmek ama bunları yapamıyorlarsa şeriat ve feodalizm temelli bağımsız bir Kürt devleti kurabilmekti.


  3)Yine bu süreçte andımız yasaklanmış,dağlardan ve meydanlardan Atatürk'ün ''Ne Mutlu Türküm Diyene' sözünü silinmiş,milli bayramların bile coşkuyla kutlanması engellenmişti.Öyle ki Cumhuriyetle beraber statlarda ve okullarda coşkuyla kutlanan milli bayramların kutlanmaları sadece devlet kurumlarında sınırlandırılmış halka yansıtılmamıştı.Bu da bölgede milli birliğe darbe vuran başlıca unsur olmuştur.Zira milli bayramların coşkuyla kutlanması engellenirken, andımızın okunması yasaklanırken bölgede yoğun bir Kürt milliyetçiliği propagandası yapılmaya başlanmış,sürekli olarak Pkk marşları sokaklarda illegal olarak çalınmaya başlanmış,nevruz gösterileri bahanesiyle dev pkk mitinglerinin yapılmasına müsade edilmişti.İnanmayanlar 2015 ve öncesindeki G.Doğudaki Nevruz kutlamaları görüntülerine bakabilir.Yani Türk milliyetçiliği ve Türklük bilinci bölgeden kazınırken Kürt milliyetçiliği ve Kürtlük bilincinin bölgeye yayılmasının önü açılmıştı.


  4)Yine bu süreçte Üniversite gençliği arasında pkk sempatizanlarının yayılması da görmezden gelinmiş ve pkk ideolojisinin üniversitelere kadar sızmasına adeta göz yumulmuştu.Açılım sürecinin sona erdiği 2015 ve öncesinde ki büyük üniversitelerdeki olaylara bakarsanız hepsinin pkk sempatizanları tarafından çıkartıldığını görebilirsiniz.Mesela işte Mart 2015 tarihine ait İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesinde yaşanılan sözde nevruz kutlamalarına ait görüntüler;

  PANTÜRKİZMyoutube
  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ndeki Havuzlu Bahçede çekilen görüntülerde oldukça kalabalık bir grup halay çekerek bölücü marşlar söylüyorlar. Burası aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Rektörlük binasının arka bölümüdür. Halay sırasında söylenen marşın sözleri: "Ellerinde Bixiler, Düşüyor Skorskyler Ellerinde Doçkalar Düşüyor tüm Kobralar" Partileri PeKeKe Vuruyor APOcular Orduları HPG Vuruyor APOcular Önderleri Öcalan Geliyor APOcular Vuruyor APOcular Siz dağda biz şehirde Vuruyor YPGH Ellerinde fişekler Düşüyor Ülkücüler Ellerinde sopalar Ağlıyor güvenlikler"
  https://www.youtube.com/watch?v=7keVjN2_8xs&ab_channel=PANT%C3%9CRK%C4%B0ZM

  Kısacası HDP bugün sahip olduğu oy oranına 2008-2015 yıllarında yaşanılan açılım süreciyle elde etmiştir.Eğer açılım süreci yaşanmasaydı ve meclise giren pkk ile ilişkili oldukları ayan beyan olan bağımsız vekiller 90'larda olduğu gibi meclisten şutlansalardı bugün HDP böyle Türk siyasetine yön vermeye çalışan bir parti olup çıkmazdı.


  Şimdi gelelim yapılacak olana...Açılım süreci sona ermiş olsa da Açılım sürecinin getirmiş olduğu bazı zararlı kararlar hala daha yürürlükte.Mesela;


  1)Hala daha andımız okunmamaktadır.Halbuki Andımızın okutulması şarttır.Andımız bölgedeki çocuklara Türklük ve bu ülkeye aidiyet bilinci kazandıracaktır.Şimdi kimse gelip ''Kürt çocuklarına zorla 'Türküm dedirtemezsiniz'' demesin.K.Irak Bölgesel Kürt yönetiminin geçerli olduğu yerlerde Türkmen çocuklar her sabah okullarında milli marş olarak 'Ey Raqib'' marşını okumaya zorlanırken kimse itiraz etmiyor.Dahası andımız okutturulmayan o çocuklara bölücü partinin gençlik kolları ve merkezlerinde pkk marşları okutturuluyor.Yani siz bölgedeki okullarda Türk milliyetçiliğini çıkartırken aslında Kürt milliyetçiliğine alan açmış oluyorsunuz.


  2)Milli bayramların coşkuyla kutlanması tekrar sağlanmalı.Özellikle statlarda tüm gençlerin katılımıyla milli bayramların gençler tarafından kutlanmasına geri dönülmesi şarttır.Milli bayramları statlarda kutlayamayan o çocuklar ve gençler Nevruz gösterileri bahanesiyle hangi marşlar eşliğinde halaylar çektiklerini yukarda paylaştığım video çok net gösteriyor.


  3)Türkçeden başka bir dilin tabelalarda ve nüfus kimliklerinde yer almasına izin verilmemesi gerekiyor.Ülkeye doldurulan milyonlarca Suriyeliyle beraber bu durum iyice kontrolden çıktı.Bazı mahalleler komple arapça tabela ve ilanlarla dolu.Türkiye'nin Batısından Doğusuna tek yazı ve konuşma dili Türkçe olmalıdır.Kişi ve yer isimleride Türkçe olmalıdır.  Son olarak bölücülük yapan bir partinin hiçbir meşruluğu yoktur.Direk kapatılması şarttır.Bölücülük yaparak meclise bağımsız olarak girenlerde direk meclisten atılmalıdır.Vakıfları,dernekleri,STK'ları vs tamamı kapatılmalı,yayınları ve kitapları toplatılmalıdır.


  Bölücülerin amacı bu ülke ile beraber yaşamak değildir.Amaçları bağımsızlık almaktır.Bunun ortası yoktur.Sözde Açılım süreciyle bölge insanı pkk'dan ve bölücü partilerden yüz çevirecekti.Sonuçta ne olduğunu gördük.Pkk ve bölücülük daha da güçlendi.Kimse kendini avutmasın.1923-1938 yıllarında yürütülen 'Türklük' politikalarına dönülmediği sürece bu sorun çözülmez.En basitinden en son büyük Kürt isyanı 1937-1938 yılları arasında yaşanılan Dersim İsyanıydı.O isyandan sonra 1938'den Pkk'nın ilk terör eylemini gerçekleştirdiği 1984 tarihine kadar G.Doğuda böyle bir sorun yoktu.Sorulması gereken soru 46 sene bölge huzur içindeyken hangi politikalarda tavizler verilerek bölgede Pkk gibi bir terör belasının çıktığıdır.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Long Nightt -- 24 Ocak 2022; 0:40:39 >
 • Long Nightt kullanıcısına yanıt

  saçmalıyorsun, tam anlamıyla saçmalıyorsun.


  tabela ile falan ülke bölünmez, saçmalıyorsun.  çok yanlış düşünüyorsun çok. bu adamların pkk'ya daha fazla katılımını sağlarsın başka bir şey sağlamazsın. böyle bitmez bak tam olarak söylüyorum sana, bu dediğin yıllarca denendi bitse biterdi. bitmez diyorum.
  umarım bir avrupalı gibi düşünebilirsin bir gün.  ayrıca hdp kapatılacak muhtemelen, göreceksiniz. bölgenin tüm vekillerini de akp alacak.  muhalefet de böyle bön bön bakacak. çok basit düşünüyorsunuz. bundan dolayı akp her seçimi kazanıyor. adam isterse hdp ile birlik oluyor, isterse mhp ile.


  muhalefet ise bir yere çakılı kalıyor bir türlü siyasi manevra alamıyor. bir partinin mecliste olması bölünmek demek değildir. halkın görüşlerinin mecliste temsil edilmesi demektir. demokrasinin temeline dinamit döşüyorsunuz. adam sanki meclisten ülkeyi mi bölecek? paranoya bunlar.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-BEDFDEA03 -- 24 Ocak 2022; 0:50:24 >
 • Aynen kardeş senin gibi "tabela ile falan ülke bölünmez saçmalıyorsun" diyenler yüzünden her yer Arap tabelasıyla doldu. HDP son mu? Değil. Yakında Suriye İşçi Partisi kurulur bunlar da alttan sıkıştırırlar sonra Büyük Kürdistan kurulur. Her şey önemli her şeye dikkat edilmeli. Okullarda Türkçe dili dışında eğitim verilmemeli (İngilizce vs. den bahsetmiyorum.) Demokrasiymiş hahaha yemişim demokrasisini. Teröristler meclise dolmuş "Meclisten ülkeyi mi bölecek" diyorsun. Hayırdır kime yanlıyorsun sen?

 • 2008-2015 yıllarında müsaade ettiğiniz için zaten HDP böyle güçlendi.


  Bırak boş konuşmayı bu ülkede terör 1999'de Aponun yakalanmasından sonra bitmişti.Buyur yıl yıl şehit sayıları;


  1999 yılında 13 Şehit (Aponun yakalandığı yıl)

  2000 yılında 2 şehit

  2001 yılında 2 şehit

  2002 yılında 3 şehit

  2003 yılında 3 şehit


  Ancak 2003'den sonra şehit sayılarında istikrarlı bir şekilde artışın yaşadığını görüyoruz;


  2004 yılında 5 Şehit

  2005 yılında 7 Şehit

  2006 yılında 8 Şehit

  2007 yılında 22 Şehit

  2008 yılında 135 Şehit

  2009 yılında 55 Şehit (Açılım Sürecinin başladığı yıl)

  2010 yılında 88 Şehit

  2011 yılında 96 Şehit

  2012 yılında 128 Şehit


  Kaynak:

  https://www.21yyte.org/tr/veri-tabanlari/terorle-mucadelede-verdigimiz-sehitler  Bugün terör azdıysa,terör güçlendiyse,kendisini bir Avrupa ülkesinde sanan,Ortadoğu coğrafyasında yaşadığı gerçeğini inkar eden,polyanna iyimserliğiyle hayatı yaşayan,tarihten ve realiteden bir haber,terör örgütü ve onun siyasi uzantılarına inanan tipler yüzündendir.


  Buyur daha paylaşayım istersen açılım süreci rezaletlerini;


  Kulis TVyoutube
  Habur Rezaleti! Bu görüntüleri unutma Türkiye
  https://www.youtube.com/watch?v=qcD-kfYoOg0&ab_channel=KulisTV
  Oğuzhan Çelebiyoutube
  ‎Oğuzhan kişisinden video
  https://www.youtube.com/watch?v=z3a9YDYBgfs&ab_channel=O%C4%9Fuzhan%C3%87elebi
  Üniversitelerde Terörist İstemiyoruzyoutube
  Üniversitelilerin çeşitli yayınlar, müzik grupları, kültür merkezleri, öğrenci toplulukları ve gençlik kampları aracılığıyla nasıl birer teröriste dönüştüğünü anlatan mükemmel bir video...
  https://www.youtube.com/watch?v=hWhEBwaxN6M&ab_channel=%C3%9CniversitelerdeTer%C3%B6rist%C4%B0stemiyoruz

  Tabelaları Kürtleştirdiniz,Kürtçeyi serbest bıraktınız,andımızı ve milli bayramları kutlamayı coşkuyla kutlanmasını engellediniz,HDP'nin mecliste olmasına müsaade ettiniz de ne oldu?Terör bitti mi?


  Gerçeklere dön bir bak...Aklamaya çalıştığın HDP bugün ''Ya bizimle olursunuz ya da floresan partisi iktidarda olmaya devam eder'' diyerek iğrenç şantaj yaparken,''Muhalefet bize uymazsa bir sonraki seçimlerde İstanbul'da ve Ankara'da kendi adayımızı çıkartırız'' diyerek tehditler savururken ''Ama HDP ile bir olunmazsa Floresan partisi yine seçimi kazanır'' demek saflıktan başka birşey değildir.


  HDP'nin amacı demokrasi falan değil.Bağımsızlık elde etmek.Tüm politikaları bu yönde...Ya onlar Türkiye Cumhuriyetini ve otoritesini tanıyacaklar ya da bu ülkede yok sayılacaklar.Bu kadar basit.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Long Nightt -- 24 Ocak 2022; 1:11:24 >
 • "Demokrasinin temeline dinamit"

  Bak bak, laflara bak!

  Kaç kere fırsat verildi bunlara, ne değişti?

  Hikaye anlatmayın burda boşuna, herkes neyin ne olduğunu biliyor!


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Bunun çözümü kontrollü bir hdp yaratmaktır. HDP kapanmasın ama içindekiler çakma HDP li olsun. Yoksa hdp kapandı mı kahraman oluyorlar. Misal Biden ile Trump arasında ne fark var? Hiçbir fark yok ikisi de aynı. Kontrollü ikisi de.

 • Türkiyede hdp varolduğu sürece asla demokrasi yeşeremeyecek... Her zaman suistimal edip, iyi niyetle verilen hakları ülkeyi içten kemirmek için kullanacaklarından, demokratikleşme adımları asla hedefine ulaşamayacak bu lkede...


  Ayrıca silahın gölgesinde siyaset yapan bir partiye izin vermek demek tavuk kümesi e tilki bırakmakla esdegerdir.


  Bu ulkede hiçbir partinin silahlı paramiliter unsurları yoktur ve demokrasi geregince olamazda fakat hdp doğrudan pkknın siyasi kanadı olarak demokrasinin içinde olduğundan demokrasiyi zehirleyen bir hareket hüviyet taşıyor ve bu silahlı unsurlar ile olan bağı Meşruiyetini yok ediyor.

  . Demokrasilerde meşruiyet herşey in önündedir. İstiyorsan yüzde 99.9 oy al fakat meşru değilsen hiçbirsey ifade etmez.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 24 Ocak 2022; 1:13:43 >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Vanished Man V kullanıcısına yanıt

  Kürtlerin partisi diye birşey olamaz ama . Her etnik grup parti mi kuracak? Bu zaten siyasal partiler kanununa da anayasaya da aykırı... %13 alması kapatıldığı için kapatılmadığı için nedeniyledir tabii dediğin Kürt nüfusta belki 2 kat artmıştır


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Eskiden parti kapatılınca 5-10 kişiye 5 yıl siyasi yasak konuluyordu daha sonra yine parti kurup hepsi bu partinin bu propaganadasını yapıyordu... Yeni kurulan parti Kürt propagandası yapamadığında ne olacak kim bilecek. Eski partiden olanların tümüne siyasi yasak geldiğinde aday olacak insanda zor bulunacaktır


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • İster kurar ister kurmaz yapacak birşey yok. Belki nüfusu 20-25 milyonluk bir topluluk bu. Benim yaşım bdp, hadep devrine yetiyor. Birçok ili komple alırdı. O partiler kapandı da ne oldu? Parti olarak seçime girmeseler bile yine seçilirler. Bağımsızdan koyar adaylığını yine girer meclise. İstediğin kadar kapat daha çok oy alır. 2015 sonrası hdp mitingleri gösterilmiyor ama diyarbakır mitingi yaparlardı o kalabalığı para verse akp toplayamaz.

 • Vanished Man V kullanıcısına yanıt

  anlamazlar hocam anlamazlar.


  maalesef bu ülkenin geleceği geçmişi ile aynı. hiçbir şey değişmez burada.  2 arap geldi her yere arapça tabela koydun bir sürü çevirmen geldi kurumlara. kürtler yıllardır yerli halk burada, kürtçe tabela koysan ülke bölünmez. bölünmek öyle kolay bir iş değil.


  bu paranoya türkiyeyi yiyip bitirecek.  o kadar sık bölünmek diyorsunuz ki olmayacak şeyi olur hale getiriyorsunuz, türkiye bölünmez öyle kolay mı bu ülkenin sınırları belli kendinize biraz güvenin.  sen oradaki milyonlarca kürt vatandaşını siyaseten ikna edemediğin sürece hdp'nin oyu artar.  sen burada milliyetçilik yaptıkça oradaki kürt de bileniyor sana farkında bile değilsin. daha fazla destekliyorlar. ben çok iyi biliyorum bunu.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-BEDFDEA03 -- 24 Ocak 2022; 2:55:3 >
 • Masal anlatıp duruyorsun.Ortaya koyduğun bir fikir bile yok.Açılım sürecinde duyduğun söylemleri gelip burada yeniymiş gibi pazarlamaya çalışıyorsun.Senin bu dediklerini 2008-2015 yılları arasında yapılmadı mı?Neden açılım süreci yapılmamış gibi konuşmaya devam ediyorsun?Açılım süreci yapıldığında PKK silah mı bıraktı?Bölge halkı terör örgütünden ve uzantılarından yüz mü çevirdi?PKK'ya katılımlar azaldı mı?PKK'lılar dağlardan mı indi?


  HDP 7 Haziran 2015 seçimlerinde meclise ilk defa bir parti olarak girdiğinin hemen ertesinde G.Doğuda yerel yönetim talep etmedi mi?Selahattin Demirtaş seçimlere giderken 'Başkan aponun heykelini dikeceğiz'' demedi mi?


  Hala daha HDP'yi sıradan bir siyasi parti ona oy verenleri de sıradan seçmenler gibi lanse edip duruyorsun.Sanki HDP'nin derdi demokrasiymiş gibi hava estiriyorsun.Diline dolamışsın Avrupa da Avrupa dolanıp duruyorsun.Örnek gösterdiğin Avrupa sırf umursamadığın ve sayılarını küçümsediğin Suriyeliler AB'ye geçmesin diye 2016'da Türkiye ile anlaşma yapıp Türkiye para ödüyor para sen daha neyi örnek veriyorsun?Koskoca Avrupa senin deyiminle iki arab'a bakamayacak durumda mı?Neden 5 milyon Suriyelinin ve yüz binlerce Afganın/Pakistanlının Türkiye'de kalması için uğraşıyorlar?Alsınlar bunları ve göstersinler Dünya'ya medeniyet nasıl oluyormuş.


  Ama yok işlerine gelmiyor değil mi?...O örnek gösterdiğin Avrupa'ya adım attıklarında örneğin sözde demokrasinin beşiği olan Yunanistanda bir güzel dayak yiyip don külot Türkiye'ye gerisin geriye postalanıyorlar.


  Sen hala daha 'Avrupalılar gibi düşün'' diye dolaş dur.Görüyoruz Avrupalıları iğne kendilerine batınca insan haklarını,demokrasiyi,yaşama hakkını nasılda unutuyorlar.Belarus-Polonya sınırında yaşanılanları da unutmadık.


  Ama gelmişsin ''İki arap geldi arapça tabela astı ne var bunda aynı haklar Kürtlerede verilsin'' diye zırvalıyorsun.


  Peki senin 'Ne var bunda?'' diye küçümsediğin bu olaya HDP nasıl yaklaşıyor?Aynı hakları K.Suriye'de ki Araplara vermeye yanaşıyorlar mı?Yahu Türkiye'ye gelen Suriyelilerin tamamı Kuzey Suriye'den yani bugün YPG'nin elinde olduğu bölgeden Türkiye'ye İŞİD nedeniyle kaçtılar.Şimdi bölgede İŞİD yok ancak YPG bu arapların geri dönmesine izin vermiyor.Çünkü onlara göre bu Suriyeliler Hafız Esad döneminde K.Suriyeyi araplaştırmak için buraya sonradan yerleştirilmiş insanlar.Eğer bunlar İŞİD gittiği için geri dönerlerse K.Suriye'de ki Kürt nüfusunun asimile olacağını söylüyorlar.Bu nedenle bunların geri dönmelerine karşılar.


  Ee hani bunlar demokratikti?Halkların kardeşliğinden yanaydı?


  Buyur CHP içinde HDP ağzıyla konuşan Sezgi Tanrıkulunun yabancı bir kanala yaptığı açıklamalar iyi dinle (20:23-21:07 dakika arası) ;


  redfishyoutube
  Days before Turkey's invasion of north Syria, redfish was in Turkey to uncover plans to move refugees out of the country and into northern Syria in a bid to alter the demographics of the Kurdish-controlled region. Is Erdogan using refugees as pawns in a geopolitical game? We take a look at the impact of politics on those most vulnerable and investigate claims that the Turkish government is forcibly deporting Syrian refugees. Find us at: Facebook: https://www.facebook.com/Redfishstream/ Twitter: https://twitter.com/redfishstream Instagram: https://www.instagram.com/ Web: https://redfish.media
  https://www.youtube.com/watch?v=L8V_8nq-9Ck&t=1248s&ab_channel=redfish

  Dahası biz Türkçe dışında hiçbir dile izin verilmemeli diyoruz..Yani Araplar bu hakka sahip olsun Kürtler sahip olmasın demiyorum.Hiçbirinin böyle bir hakkı olamaz.


  Terör örgütüyle bağı olan bu ülkeyi bölme üzerine politikalar ve planlar yapan bir partinin mecliste var olmasını geçtim böyle düşünen insanların siyasete atılmaları bile engellenmeli ve siyasi yasak koymalı.İstedikleri kadar aday çıkarsınlar.Jet hızıyla siyasi yasağı koyarsın olur biter.


  Dahası CHP,AKP,MHP,Saadet ve İYİ Partinin içinde Kürtler var.Kürtlerde bu partilere oy veriyor.Sanki tüm Kürtlerin temsilcisi HDP imiş gibi hava estirmeyi bırakın.


  HDP ve benzeri partileri kapatırsan HDP'nin oyu moyu artmaz.Ya Türkiye Cumhuriyetinde üniter bir devlet olarak yaşamayı kabul edecekler ya da siyasete girmeyecekler.


  Bunun ortası mortası yok.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Long Nightt -- 24 Ocak 2022; 4:55:4 >
 • Bir arkadaş güzel bir parodi yapmış.İzlemenizi tavsiye ederim;  Üniversitelerde Terörist İstemiyoruzyoutube
  Terör yandaşlarının ve terör örgütü mensuplarının özgürlük, eşitlik, barış, insan hakları gibi kavramları nasıl kullandıkları ve bu yolla nasıl propaganda yapıp taraftar topladıklarını anlatan parodi video... Not: Youtube üzerinde Türkiye'ye Barış Getirme Taktikleri adıyla bölüm bölüm yayınlanan videolar birleştirilerek, içlerinde yer alan ve taraflı davranıldığına inandığımız siyasi yorumlar çıkarılarak hazırlanmıştır. #ÜniversitelerdeTeröristİstemiyoruz
  https://www.youtube.com/watch?v=y9imG97HGyc&ab_channel=%C3%9CniversitelerdeTer%C3%B6rist%C4%B0stemiyoruz
 • Long Nightt kullanıcısına yanıt

  Bu yazdıkların PKK'ya daha çok yarar. Bu denklemin böyle olduğunu Sedat Peker bile itiraf etti.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.