Şimdi Ara

HDMI ve Optik Bağlantı kullanarak; WD TV, TV, Ses Sistemi, Uydu Receiveri bağlamak?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
1
Favori
11.092
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aynı soruyu Bluray/HD-DVD/DVD/Divx Oynatıcı bölümünde de sordum ama bir bakıma seslendirme ile de baya bir alakalı.
    Elimde bulunan aygıtlar şunlar;

HD Player ; WD TV
    Sinema Sistemi ; Sony Dav Dz680
    TV ; 42PQ6000 Lg Plazma
    Receiver ; HDMI çıkışa sahip bir receiver

Bu aygıtların giriş/çıkış görünüşleri ekteki dosyada mevcut.

HDMI ve Optik Bağlantı kullanarak; WD TV, TV, Ses Sistemi, Uydu Receiveri bağlamak?

Bu şekilde yapılan bir bağlantıda TV'nin diğer aygıtlardan gelen sesleri ses sistemine aktarması gerekli. Mesela Wd TV'de izlenen bir filmin dts kodlu sesleri tv'ye hdmi ile tv'den de ses sistemine optik ile ulaşması gerekir. Ancak burada tv'nin dts'i aktarabilip aktaramayacağı önemli. Ses sistemi dts çözüyor bu arada.

Velhasıl kelam resimdeki bağlantı şemasına göre oluşturulmuş bir sistemde tv'yi hangi kaynağa yönlendirirsek yönlendirelim her şekilde ses sisteminde o kaynağın seslerini almamız gerekiyor.

Bu konuda aksi, aynı yönde ya da daha iyi fikirleri olanlar paylaşırsa sevinirim.

• Resmi göremiyorum ancak söylediğiniz şu şekilyle yanlış.

TV'nin diğer aygıtlardan gelen sesleri ses sistemine aktarması gerekli.

Doğru uygulama, görüntülerin TV/Ses sistemi/AVR ye aktarılması, Seslerin ise kaynaktan direkt olarak misal WD > Ses sistemi şeklinde yapılması.

Elinizdeki ses sisteminin görüntü aktaramadığı varsayımı ile.

WD den hdmi ile televizyona görüntüyü iletip, optik kablo ilede ses sistemine giriş yapmanız gerekiyor.

Elinizdeki ses sistemi görüntüyüde aktarabiliyor ise,

WD den ses sistemine hmdi kablo çıkış ile(hdmi hem ses hem görüntü aktarabiliyor, ses sisteminizde bu şekilde algılayabiliyorsa, ses sisteminden hdmi çıkış ile tv ye giriş)

Yok hdmi ile hem ses hem görüntü aktaramıyorsanız.

wd dan hdmi ile çıkış ses sistemine giriş, wd dan optik ile çıkış ses sistemine giriş, ses sisteminde hdmi ile tv ye çıkış.

Umarım karışık olmamıştır.

• quote:

Orijinalden alıntı: altanpsx

Resmi göremiyorum

Resim direkt linki sisteme yükledim.

http://resim.donanimhaber.com/upfiles/393561/9304F9CC34D242D7BEECBAD35607EC08.jpg

quote:

Orijinalden alıntı: altanpsx

WD den hdmi ile televizyona görüntüyü iletip, optik kablo ilede ses sistemine giriş yapmanız gerekiyor.

Ses sisteminin tek optik girişi olduğu için problem var. Evet WDTV'i bağlıyorum ancak bu sefer Receiver açıkta kalıyor. Tak çıkar mı yapmak durumunda kalırım bu şekilde? Ya da optik kablo çoklama? Bu durumda 3 adet optik kablonun birleşmesi gerekecek.

Ayrıca başka bir konuda bu şekilde bir aktarımda dts çözülebilmiş bir arkadaş;

http://oyun.donanimhaber.com/m_32060378/mpage_1/key_//tm.htm#32228538

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zafer KURTULUŞ -- 10 Eylül 2009; 15:27:41 >

• TV'nin diğer aygıtlardan gelen sesleri ses sistemine aktarması gerekli.

Bu konuda haklısınız. TV'nin optik veya koaks ses çokışını tek bir kablo ile ses sistemine bağlanmasının amacı da zaten budur. Farklı cihazlar, HDMI ile TV'ye girecek, TV de hangi HDMI kanalındaki cihaz aktif ise, (HDMI1, HDMI2, HDMI3 gibi) o kanaldan gelen sesi kendi çıkışından ses sistemine gönderecek.

Buraya kadar güzel de, problem WD TV'den kaynaklanıyor. Çünkü WD TV HDMI üzerinden surround ses iletmiyor, optik çıkışından gönderiyor. Bu nedenle WD TV'yi optikten ses sistemine bağlamadıkça surround ses alamıyorsunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ocaklilar

Bu konuda haklısınız. TV'nin optik veya koaks ses çokışını tek bir kablo ile ses sistemine bağlanmasının amacı da zaten budur. Farklı cihazlar, HDMI ile TV'ye girecek, TV de hangi HDMI kanalındaki cihaz aktif ise, (HDMI1, HDMI2, HDMI3 gibi) o kanaldan gelen sesi kendi çıkışından ses sistemine gönderecek.

Buraya kadar güzel de, problem WD TV'den kaynaklanıyor. Çünkü WD TV HDMI üzerinden surround ses iletmiyor, optik çıkışından gönderiyor. Bu nedenle WD TV'yi optikten ses sistemine bağlamadıkça surround ses alamıyorsunuz.

Bunu bugün başka bir topic'de çözdük. Bir arkadaş WDTV'den HDMI ile DTS aktarabildiğini söyledi. Sonuçta HDMI da Optik de dijital ileten ortamlar.

Asıl sorun WDTV değil de TV kaynaklı oluyor en sonunda. Yani ulaştığımız nokta TV'nin pass thru özelliğinin olup olmaması. Herşey burada kilitlendi

• İkisinden birisi yanılıyor.

Ya, WDTV'den HDMI ile DTS aktarabildiğini söyleyen arkadaş yanılıyor, ya da; "WD TV, HDMI üzerinden surround ses aktarır mı?" sorusuna "The WD TV only supports 2.0 channel audio at this time." diye cevap veren Western Digital teknik destek elemanı yanılıyor.

quote:

Orijinalden alıntı: Zafer KURTULUŞ

quote:

Bunu bugün başka bir topic'de çözdük. Bir arkadaş WDTV'den HDMI ile DTS aktarabildiğini söyledi. Sonuçta HDMI da Optik de dijital ileten ortamlar.

Asıl sorun WDTV değil de TV kaynaklı oluyor en sonunda. Yani ulaştığımız nokta TV'nin pass thru özelliğinin olup olmaması. Herşey burada kilitlendi

• WDTV'den HDMI ile DTS aktarımında sorun olmayacağını ama TV'nin DTSi pass thru yapamayacağını varsayarak bir çözüm daha buldum sanırım bu soruna;

http://www.hdtvsupply.com/difiopttodic.html

Böylece WDTV için aşağıdaki bağlantıyı optik/coaxiel dönüştürücü kullarak yaptığımda ses sistemindeki optik girişi harcamamış onu diğer sistemlerde kullanmak üzere TV'ye ayırmış olurum.

Görüntü ; WDTV -> {HDMI} -> TV
    Ses ; WDTV -> {Optik} - [Optik/Coaxiel] - {Coaxsiel} -> Ses Sistemi

Uydu ve benzeri diğer sistemler için;

Uydu -> {HDMI} -> TV
    TV -> {Optik} -> Ses Sistemi

Sanırım benimle aynı durumda olanlara fikir vermişimdir

• Almak istediğiniz ürünü ben de denedim, bu amaç için kullanacaksanız sakın boş yere almayın. Denemek isterseniz size verebilirim.

Yapmak istediğiniz bağlantı mantıklı ama burada bir sorunla karşılaşacaksınız. Kullanmakta olsuğunuz sinema sisteminin iki dijital girişi var, biri koaksiyal diğeri optik. Sisteminizde eğer durum benim DZ-660 da oldığu gibi ise, koaks ile optik arasında seçim yapamıyorsunuz, seçimi hangi kanalın aktif olduğuna göre sistem yapıyor. Ve kullanım kılavuzunda koaksa öncelik tanırım diyor. WD TV ise, kapalı olsa bile dijital çıkışı kesmiyor hep aktif bırakıyor bu durumda ses sisteminiz, optik girişteki sei vermeye fırsat bulamıyor.

quote:

WDTV'den HDMI ile DTS aktarımında sorun olmayacağını ama TV'nin DTSi pass thru yapamayacağını varsayarak bir çözüm daha buldum sanırım bu soruna;

http://www.hdtvsupply.com/difiopttodic.html

Böylece WDTV için aşağıdaki bağlantıyı optik/coaxiel dönüştürücü kullarak yaptığımda ses sistemindeki optik girişi harcamamış onu diğer sistemlerde kullanmak üzere TV'ye ayırmış olurum.

Görüntü ; WDTV -> {HDMI} -> TV
    Ses ; WDTV -> {Optik} - [Optik/Coaxiel] - {Coaxsiel} -> Ses Sistemi

Uydu ve benzeri diğer sistemler için;

Uydu -> {HDMI} -> TV
    TV -> {Optik} -> Ses Sistemi

Sanırım benimle aynı durumda olanlara fikir vermişimdir

• quote:

Almak istediğiniz ürünü ben de denedim, bu amaç için kullanacaksanız sakın boş yere almayın. Denemek isterseniz size verebilirim.

Yapmak istediğiniz bağlantı mantıklı ama burada bir sorunla karşılaşacaksınız. Kullanmakta olsuğunuz sinema sisteminin iki dijital girişi var, biri koaksiyal diğeri optik. Sisteminizde eğer durum benim DZ-660 da oldığu gibi ise, koaks ile optik arasında seçim yapamıyorsunuz, seçimi hangi kanalın aktif olduğuna göre sistem yapıyor. Ve kullanım kılavuzunda koaksa öncelik tanırım diyor. WD TV ise, kapalı olsa bile dijital çıkışı kesmiyor hep aktif bırakıyor bu durumda ses sisteminiz, optik girişteki sei vermeye fırsat bulamıyor.

Evet dediğiniz gibi koaksiyel optik üzerinde seçiciliğe sahip dz680'de de böyle. Dediğiniz gibi WD kapalı olduğunda otomatik olarak TV'den gelen optik bağlantıyı seçecektir diye düşündüm. WDTV'nin kapalı olmasından standby'ı kastediyorsunuz sanırım. Aksi taktirde tamamen kapalı olduğu halde eğer ses sistemi bağlı olan koaksiyeli seçiyorsa burada durum biraz garip oluyor. Umarım standby'dır da böylece WD'yi tamamen kapatıp TV'yi seçtirebilirim.

• Fişini çekmedikçe kapanmıyor bu garip alet.

Her seferinde fişini çekerek kapatacağınıza, bunun yerine optik switch kullanmanız daha mantıklı olur sanırım.

http://www.EgeRate-Store.com/Default.aspx?_Args=ProductImage,660,OdesisMc,735

quote:

quote:

Almak istediğiniz ürünü ben de denedim, bu amaç için kullanacaksanız sakın boş yere almayın. Denemek isterseniz size verebilirim.

Evet dediğiniz gibi koaksiyel optik üzerinde seçiciliğe sahip dz680'de de böyle. Dediğiniz gibi WD kapalı olduğunda otomatik olarak TV'den gelen optik bağlantıyı seçecektir diye düşündüm. WDTV'nin kapalı olmasından standby'ı kastediyorsunuz sanırım. Aksi taktirde tamamen kapalı olduğu halde eğer ses sistemi bağlı olan koaksiyeli seçiyorsa burada durum biraz garip oluyor. Umarım standby'dır da böylece WD'yi tamamen kapatıp TV'yi seçtirebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ocaklilar -- 11 Eylül 2009; 12:06:40 >

• quote:

Fişini çekmedikçe kapanmıyor bu garip alet.

Her seferinde fişini çekerek kapatacağınıza, bunun yerine optik switch kullanmanız daha mantıklı olur sanırım.

Evet bunu da düşünüyorum ama ha aletin fişini çekmek için kalkmışım yerimden, ha bunun switchini değiştirmek için. Her şekilde yerimden kalkmak zorunda kalıyorum

Keşke TVyi almadan pass thru yapıp yapamayacağını öğrenmem gerektiği kafama dank etseydi

• Ben de her seferinde yerimden kalkmamak için sonunda sorunu uzaktan kumandalı bir optik switch kullanarak çözdüm. Yerinden kalkmamanın bedeli biraz tuzlu oldu ama.

quote:

quote:

Fişini çekmedikçe kapanmıyor bu garip alet.

Evet bunu da düşünüyorum ama ha aletin fişini çekmek için kalkmışım yerimden, ha bunun switchini değiştirmek için. Her şekilde yerimden kalkmak zorunda kalıyorum

Keşke TVyi almadan pass thru yapıp yapamayacağını öğrenmem gerektiği kafama dank etseydi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ocaklilar -- 11 Eylül 2009; 13:09:58 >

• quote:

Zafer bey, televizyonunuz Sony mi?

Benimki Sony. Ben, bu pass thru olayını Sony teknik destek servisine sordum.

Cevap şöyle: Televizyonunuz; o an aktif olan girişinde (AV1, AV3, AV3 ... gibi) ne tür bir ses var ise, (2.0, 2.1, DD, 5.1, 6.1, 7.1, DTS, sanal surround v.b) bu sese hiçbir müdahale yapmadan optik çıkışından verir.
  • quote:

quote:

Zafer bey, televizyonunuz Sony mi?

Benimki Sony. Ben, bu pass thru olayını Sony teknik destek servisine sordum.

Cevap şöyle: Televizyonunuz; o an aktif olan girişinde (AV1, AV3, AV3 ... gibi) ne tür bir ses var ise, (2.0, 2.1, DD, 5.1, 6.1, 7.1, DTS, sanal surround v.b) bu sese hiçbir müdahale yapmadan optik çıkışından verir.

Ne yazık ki değil. LG 42PQ6000 kodlu plazma tvye sahibim. Bizim teknik servisin böyle bir bilgisi yok ne yazık ki Buradaki arkadaşlara da başlığın altında sorum belki deneyebilen olur diye ama henüz onlardan da ses yok. Panel yeni nesil olduğu için bu özelliğe sahiptir diye düşünmekten başka çarem yok. Cihazı da ancak 2 ay sonra kurdurabileceğim. O zamana kadar merak için beklicem sanırım

Teşekkür ederim çabanız için.

• quote:

Panel yeni nesil olduğu için bu özelliğe sahiptir diye düşünmekten başka çarem yok. Cihazı da ancak 2 ay sonra kurdurabileceğim. O zamana kadar merak için beklicem sanırım

Televizyonumun teknik servisi her ne kadar "Televizyonunuz; o an aktif olan girişinde (AV1, AV3, AV3 ... gibi) ne tür bir ses var ise, (2.0, 2.1, DD, 5.1, 6.1, 7.1, DTS, sanal surround v.b) bu sese hiçbir müdahale yapmadan optik çıkışından verir. " demiş olsa da, yaptığım denemelerde bunun böyle olmadığını gördüm.

WD TV'nin, HDMI ile bir AV receiver'in HDMI girişine bağlandığında surround ses alınabilmesi de, Western Digital'in teknik desteğinden gelen "The WD TV only supports 2.0 channel audio at this time." cevabının doğru olmadığını gösterdi.

Bu konuda biraz daha araştırma yaptığımda, televizyonların pass thru yapamadıkları bilgisine ulaştım. Evet, televizyonlar, optik çıkışlarından surround ses verebiliyorlarmış ama bu ses eğer ki kendilerinin aldıkları yayınlardan, yani kendi tunerlerinden gelen sesler ise verebiliyorlar, HDMI üzerinden kendilerine gelen surround sesleri optik çıkışlarından surround olarak veremiyorlar. Bunun nedeni de; televizyonların teknik yetersizlikleri değil; bu gibi seslerin aktarılması konusundaki yasalarmış. Telif haklarına göre, bu sesler ancak bir kere aktarılabiliyorlarmış. Televiyonun bu sesi alıp kendi çıkışından aktarması, ikinci bir aktarım olarak kabul ediliyormuş ve bu aktarım için lisans ücreti ödemek zorunda kalıyorlarmış. Aktaran varsa da (ki, yok denecek kadar az olduğu söyleniyor) lisan ücreti ödenen modellermiş.

AVR yoksa, WD TV'nin optik çıkışını, ses sistemine bağlamaktan başka bir çözüm yokmuş gibi görünüyor.

• Aslında bir bakıma mantıklı dediğiniz. Bir nevi köprü geçiş ücreti gibi birşey Ama bir bakıma da mantıksız, çünkü pass thru yapmak için illa sinyal ile gelen paketi analiz etmesine gerek yok tv'nin. Yani eğer tv'ye "sen sana gelen paketi bir incele, eğer çözebildiğin sinyal varsa çöz" gibi bir mantıkla gidiyorsa sinyal evet telif ücreti olması mantıklı, çünkü bu noktada tv sinyali incelerken bir yandan sinyal için bir işlem yapacak. Ama harici kaynaktan harici kaynağa giden bir sinyale TV mesela DD kodlarını çözüyor olsa bile (ki mesela benim TV, DD çözebiliyor) müdahale etmeden, çözemeye çalışmadan yollaması gerekir diye düşünüyorum. Açıkçası çok fazla içinde olmadığım bir konu, ancak basit bir anahtarlama yaparak bu sinyali iletmesi çok da zor değildir.

Bu arada forumlarda okuduğum kadarıyla pass thru yapabilen sistemler şu şekilde;

LG LH7000 serisi,
    Samsung B650 serisi.

• Telif haklarına göre, bu sesler ancak bir kere aktarılabiliyorlarmış. Televizyonun bu sesi alıp kendi çıkışından aktarması, ikinci bir aktarım olarak kabul ediliyormuş ve bu aktarım için lisans ücreti ödemek zorunda kalıyorlarmış.

Bu bilgileri aldığım bazı kaynaklarda, bu kısıtlamanın sadece Avrupa ülkelerinde (dolayısıyla televizyonların Avrupa için üretilen modellerinde) olduğu söyleniyor ama doğruluğundan çok emin olamadım.

Bu arada, Western Digital'in teknik desteği ile yazışmalarım sürüyor, kendileri hala WD TV'nin, HDMI üzerinden surround ses iletmediğini inatla savunuyorlar.

Neyse, ben zaten işi optik bağlantıyla çoktan çözmüştüm ama yine de merak konusu oldu bu bende.

quote:

Aslında bir bakıma mantıklı dediğiniz. Bir nevi köprü geçiş ücreti gibi birşey Ama bir bakıma da mantıksız, çünkü pass thru yapmak için illa sinyal ile gelen paketi analiz etmesine gerek yok tv'nin. Yani eğer tv'ye "sen sana gelen paketi bir incele, eğer çözebildiğin sinyal varsa çöz" gibi bir mantıkla gidiyorsa sinyal evet telif ücreti olması mantıklı, çünkü bu noktada tv sinyali incelerken bir yandan sinyal için bir işlem yapacak. Ama harici kaynaktan harici kaynağa giden bir sinyale TV mesela DD kodlarını çözüyor olsa bile (ki mesela benim TV, DD çözebiliyor) müdahale etmeden, çözemeye çalışmadan yollaması gerekir diye düşünüyorum. Açıkçası çok fazla içinde olmadığım bir konu, ancak basit bir anahtarlama yaparak bu sinyali iletmesi çok da zor değildir.

Bu arada forumlarda okuduğum kadarıyla pass thru yapabilen sistemler şu şekilde;

LG LH7000 serisi,
    Samsung B650 serisi.

• quote:

Telif haklarına göre, bu sesler ancak bir kere aktarılabiliyorlarmış. Televizyonun bu sesi alıp kendi çıkışından aktarması, ikinci bir aktarım olarak kabul ediliyormuş ve bu aktarım için lisans ücreti ödemek zorunda kalıyorlarmış.

Bu bilgileri aldığım bazı kaynaklarda, bu kısıtlamanın sadece Avrupa ülkelerinde (dolayısıyla televizyonların Avrupa için üretilen modellerinde) olduğu söyleniyor ama doğruluğundan çok emin olamadım.

Bu arada, Western Digital'in teknik desteği ile yazışmalarım sürüyor, kendileri hala WD TV'nin, HDMI üzerinden surround ses iletmediğini inatla savunuyorlar.

Neyse, ben zaten işi optik bağlantıyla çoktan çözmüştüm ama yine de merak konusu oldu bu bende.

Benim TV Polonya menşeili, bu da demek oluyor ki pass thru konusunda problem yaşamam yüksek ihtimal.

WD neden bu konuda inat ediyor anlamış değilim, muhtemelen ortada bir yanlış anlama var, bahsettiğiniz şeyi ısrarla yanlış anlamakta diretiyorlar sanırım. HDMI girişli bir receiver WDTV'den DTS kodunu alıp çözebiliyorsa bu iş pratik anlamda bu iş bitmiş demektir. Siz de sanırım okumuştunuz bu tecrübeleri. Gerçekten garip bir durum, kendi cihazlarını tanımıyor olmaları pek de mantıklı değil.

Bu Sayfada da aynı konu konuşulmuş.

Deneme imkanım olsaydı denerdim ama benim ses sisteminde hdmi giriş yok ne yazık ki.

Bu arada az önce sizinle aynı dertten muzdarip olan birinin yazısını okudum. WD teknik servis bu olayı yapıyormuş genelde adamın söylediğine göre önce "hayır" diyorlarmış, ardından "ama biz denedik oldu" diyince onlar da "olabilir, biz test etmedik" diyorlarmış

Link

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zafer KURTULUŞ -- 24 Eylül 2009; 14:55:14 >

• quote:

Bu arada az önce sizinle aynı dertten muzdarip olan birinin yazısını okudum. WD teknik servis bu olayı yapıyormuş genelde adamın söylediğine göre önce "hayır" diyorlarmış, ardından "ama biz denedik oldu" diyince onlar da "olabilir, biz test etmedik" diyorlarmış

Link

Verdiğiniz linkteki june8 benim. Aynı konu orada da geçti.

• Aynı sorun bende de vardı bende e-garete'ten "optik to coaxiyel" aldım.
    WD nin optik çıkışını sony ses sistemi dz-860 a bağladım
    Digirürk plusun optik cıkışını "optik to coaksiyele" bağladım.
    Buradaki coaksiyel çıkışı sony ses dz-860 bağladım.
    ve sorun çözüldü.
    Çünkü Digitürk Plus standby da optik ses çıkışını kesiyor.
    2 aydır bu sorun için uğraşıyordum
    Tavsiye ederim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.