Şimdi Ara

HDD yavaşlık sorunu[Çözüldü]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
69
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    İ865 çipsetli(Southbridge ich5) sistemde ide portundan bağlı, samsung sp0411n hdd var.

Bilgisayar açılırken beyaz bir çubuk doluyor ardından xp yükleniyor ekranı geliyor. Açılış hızı normal görünüyor.

Fakat testlerde diskin aktarım oranı 15 16 MB ları geçmiyor. HBCD içindeki mini XP ile de deneme yaptım orada da aynı. İde kanalı özelliklerinde dma modu çok sözcüklü olarak görünüyor.
    Sorun nerede acaba?

Anakart gigabyte ga8ipe1000g. V4.0 bios ver. F5

Ekleme: Kimseden yardım gelmeyince yurtdışı forumlarından birinde çözümü buldum. Aynı sorunu yaşayanlar için bilgi olsun diye paylaşıyorum.

Öncelikle kabloyu değiştirdim, sorun düzelmemişti. Sonrasında biosa girdim. Bios ana ekranında cttl+f1 yaptım. Bu şekilde normalde gizli olan bazı ayarlar ortaya çıktı. Integrated Peripherals altında ultra dma ayarlarının disabled olduğunu gördüm. Ayarları auto yaptım, kaydedip çıktım. Sorun düzeldi.

Sadece benimki değil, Award bioslu tum gigabyte anakartlarda ctrl+f1 kullanılabiliyormuş. İlginçtir bu kısayol anakartın kitapçığında yazmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 28 Haziran 2017; 13:44:27 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.