Şimdi Ara

HDD lerde 2mb , 8mb buffer farkı nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.173
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    samsung 2mb buffer 80gb ata100 71 dolar peşin fiyatına 4 taksitle alabiliyorum yada
    WD alabilirim 8 mb buffer 77-80 dolar arası
    değer mi fiyat farkına?

• Kesinlikle değer, işlemcide önbellek ne ise (önbellek farkı ve önemini ilk athlon xp'lerle barton'ları karşılaştırarak anlayabilirsin) hdd için de buffer aynı, hatta hdd bilg.deki en yawaş parça oldugu için iyi bir önbellekle hdd'nin hızlanması pratik olarak avantajdır
  • 8 al yada seagate 7200.7
  • hmmm o zaman WD alayım bari
    ama taksitle WD alabileceğim bir tek pcgold var burda(mecidiyeköy)
    tüh
  • kesinlikkkkkle fark edecektir.. bence deger...
  • bu arada almayı düşündüğüm WD caviar 8mb cache modeli özelliklerinde 2 mb buffer lı gözüküyor nasıl yani?
  • ben de de var 8mb cache western digital jb yazıyorsa önbelleklidir fiyat listesinde ben alırken 2mb yazıyordu sordum zaten 2mb ı yok dediler
  • ben de de var 8mb cache western digital jb yazıyorsa önbelleklidir fiyat listesinde ben alırken 2mb yazıyordu sordum zaten 2mb ı yok dediler
  • arkadaşım senin alacağın HDD nin adı w.d. 800jb 80gb 8mb modeli şaşma ben bunun 40 gb olanını kullanıyorum 8mb ön bellek çok önemli
  • farkı bulana çokomik veriyorum:)fark sadece kullanımda ortaya çıkıyor herhalde..
    HDD lerde 2mb , 8mb buffer farkı nedir?
  • Kesin fark eder.Veri yolu daha hızlı olacaktır.Buda sistem performansını olumlu yönde etkiler.
  • 8mb farkı açık ortada ama wd o kadar iyi bir marka değil sana seagate yi öneririm.
  • hayır dostum WD o kadar iyi bi marka..
    @ bozan
    o değerler sanırım teorik değerler
    yani teorik;)
  • hocam bu değerlerin gerekli performans testleri geçirildikten sonraki degerler oldugunu düşünüyorum.üstelik bunlar kendi resmi sitelerinden alınma.
    kesin farkeder.vss.. gibi cvplar var ama niye farkeder?daha önceki topiclerde veri erişiminde gerekli dosyaların yerlerini cache de tuttugu ve dahafazla dosya adresini cache alacagı için daha performasnlı olacagı gibi yorumlar yapılmıştı.yani bu demek ki sadece kullanımda ortaya çıkıyor.
  • arkadaşlar bu 8 mb ile 2 mb arasındaki farkı birisi anlatabilir mi bana. biliyorum 8 mb daha hızlı, gözümle de gördüm ama nedeni nedir?
  • Nedeni çok basit. bozan son derece doğru bir tespitte bulunmuş. Harddisk'ler çok kullanılan bazı bilgileri cache belleklerinde saklarlar. Ve yine bu bilgilere gereksinim olduğunda diskin yüzeyinde arayarak zaman kaybedeceklerine direkt cache'den çağırırlar bu bilgileri. Ayrıca ATA100 bir diskte teorik olarak cache belleğin hızı da saniyede 100 mb dır. Halbuki bir diskin okuma hızı asla bu hızlara çıkamaz.

Yani uzun lafın kısası; cache bellek disk yüzeyinden okumaya göre çok daha hızlıdır. Ve cache ne kadar büyükse o kadar çok bilgi saklanabilir. Özellikle windows'un sık sık başvurduğu bilgiler burada saklanarak pratikte hissedilebilecek hızlanma sağlanır.
  • anlaşıldı öyle süper bir fark olmamasına rağmen 5-7 dolar fark vermeye değer
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.