Şimdi Ara

HDD kapasiteleri 30TB seviyesine çıkıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
531
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • HDD kapasiteleri 30TB seviyesine çıkıyor

Yükselişini sürdüren SSD sektörüne karşın HDD sektörü de kapasite gösterisine devam ediyor. Seagate’in 20TB kapasiteli HDD sürücüleri piyasaya sürmesinin ardından Toshiba da 30TB kapasiteli HDD sürücüler için çalışmalarını hızlandırdı. 

30TB HDD sürücüler geliyor

HDD tarafında NAND sektöründe gördüğümüz yığın bellek gibi yenilikler olmadığı için daha çok işleme tarafında yenilikler geliştirerek kapasiteleri arttırma çalışmaları yapılıyor. Yavaş yavaş 30TB kapasitelere doğru gidiyoruz. 

Ayrıca Bkz.20TB HDD üretimi hızlandı, çift okuyucu yaygınlaşıyor

Toshiba, TDK ve Showa Denko iş birliğinde geliştirilen MAS-MAMR teknolojisi ile yakın dönemde 30TB sınırını da geçen HDD sürücüler mümkün olacak. MAMR teknolojisi mikro dalgalar kullanarak verilerin manyetik zorlayıcılığını değiştiriyor. MAS-MAMR ise bu zorlayıcılığı daha dar izler üzerine sıkıştırıyor ve yoğunluğu arttırıyor. 

Showa Denko dünyanın en büyük HDD plakaları üreticisi. Toshiba ve TDK ise zaten sektörün bilindik markaları. Toshiba hali hazırda MAMR tabanlı 18TB HDD sevkiyatına başlamıştı. 30TB HDD için bir süre daha beklemek gerekecek ancak Toshiba bu teknolojiye çok güveniyor. 

MAMR teknolojisinin haricinde birbirine paralel manyetik izler üzerine yazan PMR teknolojisi, PMR teknolojisinin iki boyutlu kategorisi TDMR,  ısı yardımlı manyetik kayıt teknolojisini temel alan HAMR, çift okuyucu kafa yine günümüzde kullanılan yenilikler arasında. 

Kaynak:https://www.tomshardware.com/news/toshiba-mamr-technology-enables-30tb-and-larger-hard-drives

• Bulunduğum konumdan ötürü hiç desteklemiyorum bu kapasitelerin artmasını.Eskiden 1 oyun/program az yer kaplasın diye çok uğraşır 1 cdye veya dvdye sığacak hale getirirlerdi bu bir standarttı.Benim için erişimi çok kolaylaştıran birşeydi bu,şuan ise tüm geliştiriciler kendini salmış durumda devasa boyutlarda programlar geliştiriliyor bir çoğu güzel özellikler de barındırmıyor bu aslında özensizlik ve optimizasyonsuzluk kaynaklı...Tabi ben hala 1 video izlemek için 1 saat yüklenmesini bekliyorum.
  • Bulunduğum konumdan ötürü hiç desteklemiyorum bu kapasitelerin artmasını.Eskiden 1 oyun/program az yer kaplasın diye çok uğraşır 1 cdye veya dvdye sığacak hale getirirlerdi bu bir standarttı.Benim için erişimi çok kolaylaştıran birşeydi bu,şuan ise tüm geliştiriciler kendini salmış durumda devasa boyutlarda programlar geliştiriliyor bir çoğu güzel özellikler de barındırmıyor bu aslında özensizlik ve optimizasyonsuzluk kaynaklı...Tabi ben hala 1 video izlemek için 1 saat yüklenmesini bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilinmeyenses -- 15 Aralık 2021; 18:57:08 >
  • Bu disklerde bozulma başladımı yalnız böbreği satıp yenisini almak gerekebilir. 30tb disk kaç para olacak? düşün arşivin var ve disk alarm veriyor!

Ben ezelden beri sürekli hdd patlamasıyla cebelleştim 30tb inletir.

• Rindaman kullanıcısına yanıt
    4 tane 16tb patladı garantiden değiştim ki yedekli çalıştığımdan arşive bir şey olmadı. Şuan ssd 8tb lıklarla çalışıyorum kapasite düşük ama hdd göre daha güvenilir.

Bu saatten sonra hdd almam ssd varken. Kapasite düşük olsada ses titreşim ısı ve uzun ömür ile daha güvenilir. Toplamda 100 tb gerekli bana hepsini ssd yapma şansım yok ama ucuzlarsa yaparım. HDD lerden çok çektim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1ses1 -- 15 Aralık 2021; 19:21:41 >
  • 1ses1 kullanıcısına yanıt

Aynen bence ssd'ler çok daha güvenli. Neydi o samsung diskler' 3 yıl ömrüne iki hafta kalınca bozulmalar?

• 30TB'ı kimse tek başına kullanmaz zaten data arşiv yapan tek disk kullanmaz, kullanacak kişiler RAID yapıları kurar ve onlar içinde bu gibi büyük kapasiteli ürünler biçilmiş kaftan, kaldı ki yukarıda teknikten bahsediliyor henüz data arşiv segmentine uygun modellerinde çıkarılması filan nereden baksanız 1 sene sonra belki listelerde görürüz.

Geçen sene allahın belası chiacoin çıkmasaydı SSD ve HDD'lerde fiyat artışı olmazdı, işin cılkı çıktı işlem havuzu büyüdü büyük oyuncular haricinde ilgi alaka azaldı gittiler :) , neyse işte bizi pratikte ilgilendirecek bir şey yok okuyup geçiniz.

• 1997 senesinde ilk bilgisayarımda 2.1 GB Quantum Fireball sabit disk vardı. Nereden nereye

• Sorumu mazur görün bilmediğimden soruyorum bu kadar yüksek depolamaları bireysel kullanıcılar neyi depolamak için kullanıyor?

• Artık normal harddisklere hiç güvenim yok, bir süre sonra bozuluyorlar. Ssd'lerde son TL'deki değer kaybı ile 2 kata yakın pahalılaştı. Foto, video arşivlemek, oyun program yüklemek matematik hesabına dönüyor iyice. Ssd aldın mı da büyük almak lazım, sonuçta takılabilecek slot sayısı belli. Bakıyorum 2tb'lara 5000tl ler yazılır olmuş, yuh yani. 2tb ssd + 1tb ssd + 2tb hdd kullanıyorum. Yaklaşık 900gb boşluğum var bakalım. Önümüzdeki seneyi çıkartabilirse ne ala.

• Italyadan gelcem Türkiyeye ssd isteyen varsa getirebilirim.
    Amazondan sipariş verebilirim

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 1937'de Harvard Üniversitesi'nden Howard-Aiken ilk otomatik hesap makinesini (MARK-I), 1943'de Pennsylvania Üniversitesi'nden J.P. Erkert ise ilk işlevsel bilgisayar olan 30 ton ağırlığındaki Eniac'ı (Electronic Numerical Integrator and Calculator) yaptı. 30 ton ağırlığındaki Eniac, 167 metrekarelik bir alanı kaplıyordu ve hesaplama vurumları bin 500 elektromekanik röleden geçip 18 binden çok radyo lambasından akıyordu. Eniac'ı çalıştırmak için 150 bin vatlık enerji gerekiyordu.

İlk IBM kişisel bilgisayar 1981'in ağustos ayında pazara çıktı. IBM, 1983 baharında, şirketin, içinde sabit disk bulunan ilk kisisel bilgisayarı olan PC/XT'sini piyasaya sürdü. Disk, yerleşik bir depolama aygıtı olarak çalışıyordu ve 10 megabayt kapasiteye sahipti.

(alıntıdır)

• 2 GB usb kullanıyordum, zaman ve teknoloji çok hızlı ilerliyor.

• Bol bol tutorial, asset, prop, set, 4k x265 film, sfx dosyaları vs.

@yc#1 eskiden 2.1 - 3.2 - 4.3 - 6.4 - 8.4 diye gidiyordu, ne günlerdi ya. Sene 1998.

Bende de 2.1 vardı kuzene babası yeni bilgisayarda 10.1 gb alınca şok olmuştum.

HDD kapasiteleri 30TB seviyesine çıkıyortom's hardware
    15 Years Of Hard Drive History: Capacities Outran Performance
    https://www.tomshardware.com/reviews/15-years-of-hard-drive-history,1368.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rindaman -- 16 Aralık 2021; 12:37:19 >
  • DD (Double Density) disketler 720 KB, HD (Hight Density) disketler 1,44 MB'lık veri saklama kapasitesine sahiptir.

Wikipedia.

• Rindaman kullanıcısına yanıt
    40 pin IDE kablolar vardı. Aynı kabloda başka bir sürücü de bulunuyorsa jumperla master slave ayarı yapardık.

• mehmet_clk M kullanıcısına yanıt

30 TB olan zaten RAID 1 veya RAID 5 kullanıyordur.

• Spider_hip kullanıcısına yanıt

ben 2tb seagate harici diski 750tl ye aldık.

• 30 tb ne ki habere göre üniversitede 500 tb lık depolama birimi üretmişler.

HDD kapasiteleri 30TB seviyesine çıkıyorgerçek bilim
    Yeni Lazer Teknolojisiyle Bir Diske 500 Terabayt Veri Yazılabilecek
    https://www.gercekbilim.com/yeni-lazer-teknolojisiyle-bir-diske-500-terabayt-veri-yazilabilecek/
  • yc#1 kullanıcısına yanıt

Lise bilgisayarların HDD'si 4-5 GB idi :) (2004-2005)

Stajda 470mb oyunu indirmek için 9-10 saat beklemiştim max 128 kb/s indirme hızı ile (2006)

Üniversitede (2009-2010) ilk kez 1 mb/s hızını görünce gözümden yaş gelmişti.

hala güncel teknolojinin 5 yıl gerisinden geliyorum (maddi imkansızlık) ama çıkan her yenilik heyecanlandırıyor.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.