Şimdi Ara

HDD hakkında pratik bilgiler (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
12
Favori
11.110
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eline sağlık hocam, çok faydalı bilgiler bunlar.
  • Güzel paylaşım teşekkürler.
  • Bir Sorum Olacak 4 Gb Ram'im var 16 mb önbellekli HDD var.Bu hdd Donuksamalara sebep olur mu? neden? tavsiyeleriniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: creed54

Bir Sorum Olacak 4 Gb Ram'im var 16 mb önbellekli HDD var.Bu hdd Donuksamalara sebep olur mu? neden? tavsiyeleriniz?

Bellek boyutu kaynaklı değil de HDD oluşmuş sektör problemlerinden kaynaklı sorun donma oluşturabilir ya da HDD kablonuz bir problem olabilir, değiştirmenizi tavsiye eder ayrıca sayfada belirttiğim gibi testleri uygulayıp buraya sonucu paylaşırsanız daha iyi yardımcı olabilirim.
  • bi soru da ben sorabilir miyim...
    Depo olarak kullandığım Samsung hd400LJ model harddiskim birgün S.M.A.R.T. error hatası verdi. Restart edince de BIOS bir daha harddiski görmedi...
    HDD'yi Thermaltake Blac X Docking Station ile e-SATA modunda bağladığımda sürücüler yükleniyor ibaresi geliyor ve sistem kilitleniyor, ancak cihazı usb modunda bağladığımda bir problem olmadan HDD'nin içerisine girebiliyorum, veri okuma/yazma hatta format atabiliyorum... Ancak SATA veya e-SATA portundan HDD yi bağladığımda sistem kilitleniyor ve BIOS HDD'yi görmüyor. HDD'ye ait Firmware yükleme veya güncelleme ile ilgili ne Samsung'un sitesinde ne de internette herhangi bir bilgi bulamadım...
    Bu HDD'yi SATA portundan tekrar bilgisayara nasıl gösterebilirim?... Ya da gösterebilir miyim...
  • Farklı bir bilgisayarda farklı bir SATA kablosu ile anakarta montajlayıp, BIOS ve Windows üzerinden tekrardan kontrol eder misiniz?
  • farklı bilgisayar ve bir sürü farklı kablo ile denedim...
    sonuç hep aynı...
    kartını değiştirmeyi düşündüm ama aynı marka/model bozuk ya da ikinci el HDD bulamadım...
  • Güncellendi.
  • Güncellenmiştir. 27/07/2012
  • dün sata 3 uyumlu bir anakart aldım ve eski bilgisayarımdaki hdd leri bagladım ama format atamıorum ne yazıkki hdd leri görmüyor... acaba sorun anakartın sata 3 olmasındanmı kaynaklanıyor?? elimdeki hdd leri esata girişlerinden baglasam calısırlarmı acaba yaba bir baska caresi warmı yoksa illa sata 3 hdd mi almak zorundayım calısması icin?? bunların geriye dönük destekleri olmuyormu ben öyle biliyordum?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cellat87 -- 28 Ağustos 2012; 16:36:24 >
  • SATA 2 ve SATA 3 girişleri farklıdır. Anakartınızın markası nedir?
  • Konuyu favorilere ekledim. Emeğinize sağlık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: krstarica

SATA 2 ve SATA 3 girişleri farklıdır. Anakartınızın markası nedir?

m5a97 evo anakart markası??? herseyi yaptım dünden beri hala tık yok pc de...
  • HDD'leri zaten SATA 3 e takamazsınız, anakartınızda JMicron yongası mevcut, o yonganın sağladı harici 2 tane SATA II portu yer alır oraya takacaksınız, BIOS'tan daha sonra kontrol ediniz. Boot Sequence sekmesi üzerinden.
  • quote:

HDD'leri zaten SATA 3 e takamazsınız, anakartınızda JMicron yongası mevcut, o yonganın sağladı harici 2 tane SATA II portu yer alır oraya takacaksınız, BIOS'tan daha sonra kontrol ediniz. Boot Sequence sekmesi üzerinden.

vallaha ben hdd leri sata 6 portlarına sokabiliorum giriorlar yani cok rahat ama o bahsettiginiz 2 tane sata II portu nerde bulamadım ben alayına sata 3 war bu anakartta ha birde 2 tane esata girisi war...
  • JMicron yongasının yönettiği soket renkleri farklıdır, oraya takacaksınız genellikle ayrı bölgede bulunur zaten. Biri mavi ise onlar beyazdır ya da siyahtır.
  • wallaha saolasin jmicron demesen bana yapamazdım bunu ben :) jmicron drivirlarını yükledim kurulumda direk hdd leri gördü simdi windows kurulumu yapıor :) bu arada sata 6 girişlerinde sorun yok catır catır calışıorlar dier dedigin girişler kasanın arkasındalar sanırım kırmızı renkli 4 tane giriş war onlar olsa gerek o dediklerin...
  • quote:

SATA 2 ve SATA 3 girişleri farklıdır. Anakartınızın markası nedir?

Merhaba. Öncelikle emeğinize sağlık, çok faydalı bilgileri bizlerle paylaşmışsınız.
    Ufak bir sorum olacak size, GIGABYTE GA-Z68P-DS3 anakartlı makinemde 60gb SSD var hali hazırda. Artık yeterli gelmediği için bugün SEAGATE ST1000DM003 harddisk aldım. Az önce kasayı açıp, takmaya çalıştığımda harddisk girişlerine uygun boşta bir kablo bulamadım. Harddiskin kutusundan da herhangi bir bağlantı kablosu çıkmadı, nerede hata yapıyor olabilirim?
  • netten biraz arastırdım anakart modelini görünüse göre kasanın icindeki beyaz 2 giriş var onların olması lazım sata3 girişleri.. bu arada kablolar anakartla birikte gelmesi lazım kablo yokmu hic elinizde?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cellat87 -- 28 Ağustos 2012; 22:06:05 >
  • Sanırım o kablolardan birisi SSD'ye, diğeri de DVD-RW'a gidiyor, açık mavi renkleri. SATA kablo mu almam gerekecek?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.