Şimdi Ara

HDD Bad Sektörlü MBR Tamiri

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
1
Favori
4.786
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Lütfen ciddi ve belirli bilgi birikimine sahip ve bu bilgi birikimi ile olayı ele alan zat-ı muhteremlerin cevap vermesini rica ederim..

Elimde 1 Tb seagate hdd mevcut. Hdd de 0 ila 60 gb arası bad sektörlü olup diğer kısımları temizdir. Tek sıkıntım MBR de bad sektörlü, disk bazen çok güzel çalışıp bazen bilgisayarda dahi görünmemektedir. Mükemmel ingilizcem olmadığı için ecnebi siteleri çok fazla inceleyemesemde BAD SEKTÖRLÜ MBR nin onarılabildiğini okudum ama nasıl yapıldığı bilgisine ulaşamadım..

Öncelikle bu onarma işlemini nasıl yapmaktalar, yani hangi programları kullanıyorlar. Sonrasında bu işlemi bad sektör yamama tekniği ile mi yoksa move yani bozuk alanı ileri alma tekniği ilemi yapmaktalar.. Bilgisi olan muhteremler paylaşırlarsa sevinirim.

• Hdd regenerator ile boot cd olusturup baslangicta calistirip scan and repair secenegiyle diski tarayin. Eger disk bulunamadi hatasi verirse diski unutun. Hata vermezde taramaya baslarsa bozuk sektorleri onaracaktir. Daha dogrusu bozuk sektorleri kapatacaktir gormezden gelmesini saglayacaktir. Ama 100den fazla bozuk sektor bulursa o disk adam olmaz diyebilirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sarıaslan kullanıcısına yanıt
    HDD Regenratörü kullandım bad sektörleri kapatmak pek mümkün değil zira onarım için 996 saat istiyor o kadara bilgisayar açık duramaz.. Ama ben durumu ölçtüm zaten 0 ila 58 GB arası full bad sektör bu kısmı etkinleştirmeyip kalan kısmını kullanacağım ama MBR kısmıda bad sektörlü. Umuyorum MBR nin ne olduğunu biliyorsunuzdurda beni burada açıklama yaptırtmak durumunda bırakmazsınız.. MBR bad sektörülü olunca açılışta önbellek okuması mümkün olmayınca kullanmakta sıkıntı oluyor, normalde diski 59 MBS hızında okuma yazma olarak aktif şekilde kullanmaktayım. Sıkıntım MBR ön bellek kaydı kısmındaki okumayı elverişsiz hale getiren bad sektörler..MBR deki bad sektörün tamiri için fikir beyanında bulunursanız sevinirim, selametle..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dopac34 -- 10 Eylül 2013; 7:39:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dopac34

HDD Regenratörü kullandım bad sektörleri kapatmak pek mümkün değil zira onarım için 996 saat istiyor o kadara bilgisayar açık duramaz.. Ama ben durumu ölçtüm zaten 0 ila 58 GB arası full bad sektör bu kısmı etkinleştirmeyip kalan kısmını kullanacağım ama MBR kısmıda bad sektörlü. Umuyorum MBR nin ne olduğunu biliyorsunuzdurda beni burada açıklama yaptırtmak durumunda bırakmazsınız.. MBR bad sektörülü olunca açılışta önbellek okuması mümkün olmayınca kullanmakta sıkıntı oluyor, normalde diski 59 MBS hızında okuma yazma olarak aktif şekilde kullanmaktayım. Sıkıntım MBR ön bellek kaydı kısmındaki okumayı elverişsiz hale getiren bad sektörler..MBR deki bad sektörün tamiri için fikir beyanında bulunursanız sevinirim, selametle..

Hdd regenerator mbr kisminida onariyor. Komple disk taramasi ve onarimi yapiyor. Daha once biosda kitlenen hdd yi hdd regenerator ile calistirdim ama bir ay sonra degistirmek zorunda kaldik cunku saglikli olmuyor malesef.

Peki ben onarım yaptıramadım. HDD REGENERATÖR onarım için önce tüm diski taramak istiyor, onarımı anladığım kadarı ilwe sonradan yapıyor ama bendeki 1 TB disk 996 saat istiyor bitirmeye oda olurmu bilmem. Bad sektör taramasını parça parça yapıyor ama onarım seçeneğinde bu yok, diskin sadece ilk 58 Gb lık kısmı bad sektörlü bu kısmı kapatıp mbr yi 58 Gb dan sonraki temiz kısma koyup ilk 58 Gb lık kısmı etkinleştirmeden kullanmak istiyorum...

Uzun lafın kısası bana sadece ilk 58 Gb lık kısmı tarayıp o kısımdaki bad sektörleri kapatması gerekiyor ama ben menüden böyle bir özellik bulamadım illaki 1000 gb tarayacağım diyor ama buda fiziken mümkün değil bu konuda bir yardımınız olursa sevinirim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dopac34 -- 10 Eylül 2013; 8:32:29 >
  • Repair and scan seceneginden sonra sektor sayisi soruyor 0 secili iken enterlarsaniz tamamini tariyor. Ama 996 saat surmemmesi gerek eb fazla 3 4 saat surer. Ilk bolumdeki bozuk sektorler gecince hizlaniyor tarama.

Elimde arızalı olduğunu düşündüğüm 120 Gb hdd yi 19 saattte tarayıp bitirdi, üstelik bad sektörde olmadığı halde. Bence 996 saat konusunda oldukça ciddi HDDREGENERATÖR.. Bad sektörlerin onarımını diskin tamamını taradıktan sonramı yapıyor acaba?
  • quote:

Elimde arızalı olduğunu düşündüğüm 120 Gb hdd yi 19 saattte tarayıp bitirdi, üstelik bad sektörde olmadığı halde. Bence 996 saat konusunda oldukça ciddi HDDREGENERATÖR.. Bad sektörlerin onarımını diskin tamamını taradıktan sonramı yapıyor acaba?

Hayır tarama anında bozuk sektörü buluyor. Sol altta zaten bunu belirtiyor, onarmanın sürdüğünü, ve onarıldığını belirtiyor. Ben daha önce 500gb ve 1tb lik disklere tarama yaptım. Çok kez. Belkide binlerce kez :) Ama hiç bir taramanın 5 saati geçtiğini görmedim. O da maksimum 5 saat.
    Ben bir yerlede yanlış yapıyorum galiba..Bu konuda beni aydınlatabilirseniz sevinirim yoksa 996 saat olmaz yani .. Sizden sonra açtım ve tekrar taratma yaptım acaba benmi yanlış biliyorum diye..2011 HDDREGENARATÖR FULL sürüm ile kullandım. Bad sector scan and repair seçeneğini seçtim sol alt kısımda kırmızı B harfi ve altındada açık mavi Recovery denen iki seçenek mevcut ancak sadece kırmızı B harfi ilerlemekte mavi olanda ise herhangi bir kıpırdanma yok "0"..
  •  HDD Bad Sektörlü MBR Tamiri

B bulunan bozuk sektör sayısı. R ise onarılan sektör sayısı. Resimde gördüğünüz gibi 600gb lık bi hdd nin 3 dakikada %6sını taramış. Öngörülen bitiş ise 13dk sonra ama yaklaşık yarım saat sürer, bozuk sektör sayısı fazla ise onarım süreleriyle 1-2 saati bulur ama daha fazla olmaması gerekiyor :) Ama eğer daha fazla ise diskte farklı bir sorun olabilir.
  • Pardon. 13dkdır tarıyor. Yaklaşıl 3 saate biteceğini söylüyor-ki o anda rpr işlemi yapıyor yani tarama yavaşlıyor hesaplanan süre uzuyor. Dediğim gibi maksimum 5 saatte taraması gerekir.
    Hocam selamlar,bende 2tb harddisc var malesef bad sector çıktı.Hdd regeneratör ile onarım yapayım diyorum,yalnız onarım yapınca komple disc'e format mı atıyor,yoksa dosyaları olduğu bırakıp,sadece hasarlı yerleri mi düzeltiyor.Ayrıca bu program benim bildiğim windows açıkken çalıştırılıyor.Cd ye yazdırıp açılışta çalıştırıldığını yazmışsınız siz doğrumudur.
  • ALPOLİC_FR kullanıcısına yanıt
    Sarıaslan arkadaşım bir müddettir girmiyor anlaşılan. Ben artık kıdemli olduğuma göre (7 disk ve 350 saati aşan bir tecrübeye sahip oldum) sanıyorum size cevap verebilirim.

1. Hdregenrator diske format atmıyor. Hasarlı olan bölümü buluyor, üzerinde veri varsa hasarsız bölüme taşıyor, ardından s.ma.r.t. kaydına bölümü hasarlı olarak işleyip bir daha kullanılmaması için kapatıyor.
    2. Program windows üzerinde de çalışmakta. Ancak bozuk olan kısımlar da işletim sistemi dosyaları varsa onarım yapamıyor. Bu nedenle cd veya usb ile bootable bir sürücü oluşturmak çoğu zaman tercih ediliyor. Ayrıca windows üzerinde ki çalışma hızı ile dos ortamında ki çalışma hızı farklı. Bunun yanın da windows üzerinde çalışırken çoğu zaman donuyor.
  • dopac34 kullanıcısına yanıt
    Anlaşılmıştır,yani diyorsun ki programı cd ye yazdır,açılışta cd den başlat öyle kullan programı.Bir de 2tb disc kaç saate biter tahmini.Ayrıca işlem sürerken elektrik kesilirse bir sorun olurmu?
  • Arkadaşın yaptığı açıklamalar doğru sayılır fakat tek yanlışı var.
    HDD Regenarator bozuk sektör taraması esnasında, bozuk sektörleri bulur ve kapatır.
    HDD bu sektörleri artık kullanmadan atlar, dolayısıyla takılmalar yaşanmaz.
    Şayet kapatılan bu sektörleri üzerinde kullandığınız bölümler varsa artık ulaşılamaz olur.
    Eğer bir jpeg resmin bir bölümü bu bozuk sektörde ise, o jpeg dosyası hasarlı olarak gözükür açılmaz. Veyahut yarısı gözükür yarısı gözükmez yada parça parça gözükür.
    Bir kaç jpeg dosyası için problem olmayabilir tabikide, ama fakat bu kapatılan sektörlerde windows dosyaları var ise, windows çalışmayabilir veyahut çalışıpta mavi ekran hataları verebilir.
    Dll hataları alabilirsiniz. Eğerki bu bozuk sektörlerde windows ön yükleme dosyaları var ise, windows kesinlikle açılmaz, reset atar, siyah ekranda kalır, mavi ekran verir.
    Onun için en sağlıklı olan yöntem, HDD Regenarator ile tarama ve onarma işlemi bittikten sonra, format atmaktır.
    Tabikide bozuk sektör bulup kapatırsa format atmak gerekir. Şayet bozuk sektör bulmaz ve kapatmazsa herhangi birşey yapmadan kullanmaya devcam edebilirsiniz.
    HD Tune gibi yazılımlar ile windows çalışırken tarama yapmak bana göre sağlıklı değil. Çünkü o anda bir program çalışıyor. HDD'ye yüklü olan bir program ve işletim sistemi ile ek uygulamaları.
    Çalışan bir HDD'ye tarama yapmak sorun yaratır. HDD sağlam olsa bile bozulabilir.
    Geç cevap için kusura bakmayın.

• Merhaba;

Arkadaşların tavsiyelerine ilave;

Bad sector mantıksal veya fiziksel olabilir; mantıksal bozulmaların %100 ü düzeltilebilir ama fiziksel bozuklukların düzeltilme olasılığı çok daha düşüktür.
    HDD Regenarator tarzı programlar bad sector oluşmuş disklerde bozuk yerlerde kalmış verilerin bütünlüğünün sağlanarak kurtarılmasını ve daha sonra bu verilerin başka bir diske yedeklenmesine olanak sağlamak.

Bu işlemden sonra diski Low Level Format ile bad sector lerden temizlemek gerekir. Eğer hala bad sector var ise plaklarda fiziksel bir sorun mevcuttur kullanıldıkca bad sector miktarı artacaktır. Bu şekilde kullanılabilir ancak güvenilir değildir.

Başlıkta ki sorunun cevabı da: MBR da oluşan bad sector tamiri; mantıksal bozukluklar yapılabilir ama fiziksel olanların tamiri yapılamaz.

Kolaygelsin.
  • cemcakmak kullanıcısına yanıt
    Hocam cevaplar için sağolun,yanlış anlamadıysam hdd regenerator sizin dediğinize göre hasarlı sectorlerdeki dosyaları sağlam yerlere taşıyıp hasarlı olanları dezeltiyor doğrumudur.
    Ayrıca harddisc'im herhangi bir hasar almadı,bir darbe yok.
    Bir de şimdi ben discte hiçbir düzeltme yapmazsam ileride dosya kayıplarına mı sebep olacak.Veya ne gibi sorunlar çıkacak.Benim sıkıntım windows geç açılıyor,yaklaşık beş altı dakika ve zaman zaman takılmalar olup yanıt vermiyor uyarısı alıyorum.Bir klasörün içine bile girmek isterken oluyor bu.2Tb disc ne kadar sürer onarma ve low level format işlemi bilginiz var mı.Teşekkürler.
    Geri döndüğünüze sevindim. Ama bir yanlışınızı düzeltmek isterim. 120 Gb Samsung diskte 1 hafta süren bir onarım gerçekleştirdim. Öncesinde bad sektör nedeni ile diske erişim mümkün olsa da belirli dosyalara erişim mümkün olamamakta idi. Hdregenratör taraması 1 haftamı alsa da (takribi 17 Gb bozuk alan komple düzeltildi) toplamda 2.8 Gb civarında ki okunamayan verilerin tamamına ulaşıldı, kurtarıldı. Yani belirttiğiniz gibi bozuk olan kesim kapatılırken içerisinde ki veride kapatılmıyor. Öyle olmuş olsa idi 17 Gb toplam alan içerisinde kayıtlı olan 2.8 Gb okunamayan verinin tamamı veya bir kısmı kurtarılamazdı.

Belirttiğiniz gibi Hdregeneratör sonrası meydana gelen sistem çökmelerinin sebebi kimi zaman dosya yerlerinin değişmesi yüzünden, kimi zamanda windowsun saçmalıklarının neticesi ortaya çıkıyor. Yani sorun şuradan kaynaklı:
    1. Dosyamız diske yazıldı. Bu yazım sonrası disk tablosunda verinin kaydedildiği yer adresleniyor.
    2. Biz bu dosyayı ne zaman çağırmak (kullanmak, açmak vs) istersek windows disk tablosuna bu dosyanın yazılı olduğu adresi soruyor. Disk windowsa verinin bulunduğu adresi gönderiyor ve biz arzu ettiğimiz bu dosyaya erişim sağlayabiliyoruz.
    3. Diskimiz bozuldu. Bizim istediğimiz veri bozuk bölümde kaldı. Hdregenrator bozuk kesimi tarama sonucu saptadı. Burada bulunan veriyi alıp güvenli gördüğü bir başka adrese taşıdı. Bu adresi disk tablosuna işledi. bozuk olan bölümü işaretledi ve kullanıma kapattı.
    4. Biz windowsumuzu açtık. Windowsun öenmli dosyaları da taşıma işleminden nasibini aldığı için windows aktif hale gelemedi. Aktif hale gelemediği içinde yeni disk tablosuna erişim sağlanamadı, erişim sağlanamadığı için bilgisayarımız açılmıyor. İşletim sistemi çöktü.
    5. Nedeni bilinmeyen bir hata sonucu hdregenratörün kurtarıp güvenli bölüme taşıdığı dosyanın yeniden adreslenmesin de problem çıktı. Dosya diskte bir yerler de kayıtlı, sağlam ancak disk tablosuna adresi yanlış girildiği için erişim mümkün olamamakta. Yani o bahsettiğiniz jpg dosyası bulunamadı.

Bu olay çok nadir olsa da arada sırada gözlenlendiği doğru.

Söylediğim şekilde olmamış olsa idi; "yukarıda sözünü ettiğim 120 gb Samsung diskin 1 hafta süren onarımı sonunda herhangi bir sistem çökmesi gözlemlenmemekle birlikte 500 Gb Seagate marka diskin 3 saat süren (çok az bir miktar, muhtemelen 200-300 mb kadarlık bad sektörlı alan onarımı yapıldı) onarımı sonucu işletim sistemi çökmüştür " diye yazmam mümkün olamazdı...Selametle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dopac34 -- 22 Temmuz 2015; 1:49:18 >

• quote:

Geri döndüğünüze sevindim. Ama bir yanlışınızı düzeltmek isterim. 120 Gb Samsung diskte 1 hafta süren bir onarım gerçekleştirdim. Öncesinde bad sektör nedeni ile diske erişim mümkün olsa da belirli dosyalara erişim mümkün olamamakta idi. Hdregenratör taraması 1 haftamı alsa da (takribi 17 Gb bozuk alan komple düzeltildi) toplamda 2.8 Gb civarında ki okunamayan verilerin tamamına ulaşıldı, kurtarıldı. Yani belirttiğiniz gibi bozuk olan kesim kapatılırken içerisinde ki veride kapatılmıyor. Öyle olmuş olsa idi 17 Gb toplam alan içerisinde kayıtlı olan 2.8 Gb okunamayan verinin tamamı veya bir kısmı kurtarılamazdı.

Belirttiğiniz gibi Hdregeneratör sonrası meydana gelen sistem çökmelerinin sebebi kimi zaman dosya yerlerinin değişmesi yüzünden, kimi zamanda windowsun saçmalıklarının neticesi ortaya çıkıyor. Yani sorun şuradan kaynaklı:
    1. Dosyamız diske yazıldı. Bu yazım sonrası disk tablosunda verinin kaydedildiği yer adresleniyor.
    2. Biz bu dosyayı ne zaman çağırmak (kullanmak, açmak vs) istersek windows disk tablosuna bu dosyanın yazılı olduğu adresi soruyor. Disk windowsa verinin bulunduğu adresi gönderiyor ve biz arzu ettiğimiz bu dosyaya erişim sağlayabiliyoruz.
    3. Diskimiz bozuldu. Bizim istediğimiz veri bozuk bölümde kaldı. Hdregenrator bozuk kesimi tarama sonucu saptadı. Burada bulunan veriyi alıp güvenli gördüğü bir başka adrese taşıdı. Bu adresi disk tablosuna işledi. bozuk olan bölümü işaretledi ve kullanıma kapattı.
    4. Biz windowsumuzu açtık. Windowsun öenmli dosyaları da taşıma işleminden nasibini aldığı için windows aktif hale gelemedi. Aktif hale gelemediği içinde yeni disk tablosuna erişim sağlanamadı, erişim sağlanamadığı için bilgisayarımız açılmıyor. İşletim sistemi çöktü.
    5. Nedeni bilinmeyen bir hata sonucu hdregenratörün kurtarıp güvenli bölüme taşıdığı dosyanın yeniden adreslenmesin de problem çıktı. Dosya diskte bir yerler de kayıtlı, sağlam ancak disk tablosuna adresi yanlış girildiği için erişim mümkün olamamakta. Yani o bahsettiğiniz jpg dosyası bulunamadı.

Bu olay çok nadir olsa da arada sırada gözlenlendiği doğru.

Söylediğim şekilde olmamış olsa idi; "yukarıda sözünü ettiğim 120 gb Samsung diskin 1 hafta süren onarımı sonunda herhangi bir sistem çökmesi gözlemlenmemekle birlikte 500 Gb Seagate marka diskin 3 saat süren (çok az bir miktar, muhtemelen 200-300 mb kadarlık bad sektörlı alan onarımı yapıldı) onarımı sonucu işletim sistemi çökmüştür " diye yazmam mümkün olamazdı...Selametle.

HDD regenaratorun hangi sürümünden bahsediyoruz inanın şuan bilmiyorum.
    Bu program ile 2009'da tanıştım, kapattığı sektörlerdeki dosyalara erişilemiyordu.
    Zamanla yeni güncellemeler ile bozuk sektörlerdeki dataların taşınması gibi bir özellik eklenmiş olabilir, gayette güzel olmuş bu olay.
    120gb lik HDD'de 17gb lik bölümde bozulma varsa, kaç adet sektör onarımı yaptığı önemli. Onarım yapılan sektör sayısı 100'den fazla ise diskin pek sağlıklı çalışacağını düşünmüyorum.
    Ayrıca fazla bozuk sektör varsa tarama ve onarım işleminin uzaması çok normal. Zaten sizde farketmişssinizdir, tarama esnasında bozuk sektöre rastladığında tarama duruyor ve onarım işlemi yapıyor.
    Buda vakit alıyor zaten. Velhasıl kelam şuan diskinizi kullanabiliyorsanız bir problem kalmamış demektir :) Hayırlı günler.

• dopac34 kullanıcısına yanıt
    dopac34 arkadaşım yukarıda yazdığımı aynen sana da sormak istiyorum,bana bilgi verebilirmisin.

Hocam cevaplar için sağolun,yanlış anlamadıysam hdd regenerator sizin dediğinize göre hasarlı sectorlerdeki dosyaları sağlam yerlere taşıyıp hasarlı olanları dezeltiyor doğrumudur.
    Ayrıca harddisc'im herhangi bir hasar almadı,bir darbe yok.
    Bir de şimdi ben discte hiçbir düzeltme yapmazsam ileride dosya kayıplarına mı sebep olacak.Veya ne gibi sorunlar çıkacak.Benim sıkıntım windows geç açılıyor,yaklaşık beş altı dakika ve zaman zaman takılmalar olup yanıt vermiyor uyarısı alıyorum.Bir klasörün içine bile girmek isterken oluyor bu.2Tb disc ne kadar sürer onarma ve low level format işlemi bilginiz var mı.Teşekkürler.

Ayrıca,disc'inizi 1 haftada onarmışsınız,merak ettiğim bilgisayar bir hafta açık mı kaldı,yoksa hergün onardığı kadar yapıp,ertesi gün tekrar pc'yi açıp programı başlatıp geriye kalan yerleri onarmaya devam mı etti.Teşekkürler.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.