Şimdi Ara

HDD Bad Sector sorununu nasıl çözdüm? (HD Tune) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
223
Cevap
113
Favori
59.676
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
129 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    SSD almaya bakın öncelikle ve ram az ise ram takviyesi de yapın. Bu ikisini yaparsanız ssd sayesinde sistem hızlanır ram sayesinde sistemin ağırlığı azalır ve eklediğiniz ram'in bellek miktarına göre ferahlamayı hissedersiniz.

Hdd konusuna gelirsek öncelikle HD Tune'deki health sekmesindeki değerlerin görüntüsünü paylaşırsanız ne yapılacağı konusunda karar vermek daha kolay olur.
  • WaxKitten kullanıcısına yanıt
    @WaxKitten

4-5 yıl azmış hocam ya ben de HDD alacağım da fiyatlar uçmuş durumda, bu gidişle Raid yapmak için çift almak zorunda kalacağım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Infinitum

@WaxKitten

4-5 yıl azmış hocam ya ben de HDD alacağım da fiyatlar uçmuş durumda, bu gidişle Raid yapmak için çift almak zorunda kalacağım.
    Raid nedir ne işe yarar bahsedebilirmisiniz hocam

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Infinitum kullanıcısına yanıt
    3tb lıkları 320 civarında almıştım.

Gönül isterdi ki hepimizin upload hızları yüksek olsun, terabaytlarca bulut depolama sahibi olalım, önemli verilerimizi de gönül rahatlığıyla saklayalım.

HDD teknolojisi SSD'nin yanında eski kalıyor. Durduğu yerden bile bozulabiliyor. Her şeyde olduğu gibi yarın ne olacağının garantisi yok.
    SSD'de mekanik parça olmadığından çok daha iyi ama ateş pahası :(
  • Konu için teşekkürler. Bu konuyla alakalı bir sorum var.

Şimdi diyelimki bu şekilde bir düzelme olmadı. Başka sector bulunan bölümleri kapatarak HDD yı kullanmak mümkün oluyor mu? Basit bir şekilde nasıl yapabiliriz,konuya ekleyebilir misinizrica etsem?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: akyurt

Raid nedir ne işe yarar bahsedebilirmisiniz hocam

Alıntıları Göster
    İnternette bilgi bulabilirsin ama kısaca, seçtiğin konfigürasyona göre birden fazla HDD'yi veri kaybını önlemek veya hızı arttırmak için eşlenik çalıştırmana yarayan sistem.

Mesela Raid 1'de en az iki diski birleştirip yazdırdığın veriyi her birine ayrı ayrı yazmanı, böylece HDD'lerden biri bozulursa diğer(ler)inde aynı veri olduğu için kurtarmanı sağlıyor.

• Forumdan hala umudum var bana 2001 de açılan faydalı konuları hatırlattı

• quote:

Orijinalden alıntı: WaxKitten

SSD almaya bakın öncelikle ve ram az ise ram takviyesi de yapın. Bu ikisini yaparsanız ssd sayesinde sistem hızlanır ram sayesinde sistemin ağırlığı azalır ve eklediğiniz ram'in bellek miktarına göre ferahlamayı hissedersiniz.

Hdd konusuna gelirsek öncelikle HD Tune'deki health sekmesindeki değerlerin görüntüsünü paylaşırsanız ne yapılacağı konusunda karar vermek daha kolay olur.
    Bahsettiğim cihaz evde duran eski bir bilgisayar, ve şu anda piyasadaki SSD'lerin en ucuzu bile o bilgisayarın 2. el değerinin üstünde :D

Tesadüfen 3 yıl önce aldığım S.M.A.R.T değerinin resmini buldum, onun linkini vereyim:https://i.hizliresim.com/269O1O.png

(Cihaz şu an yanımda değil, olsaydı anlık görüntüye bakıp verebilirdim.)

• quote:

Orijinalden alıntı: WaxKitten

3tb lıkları 320 civarında almıştım.

Gönül isterdi ki hepimizin upload hızları yüksek olsun, terabaytlarca bulut depolama sahibi olalım, önemli verilerimizi de gönül rahatlığıyla saklayalım.

HDD teknolojisi SSD'nin yanında eski kalıyor. Durduğu yerden bile bozulabiliyor. Her şeyde olduğu gibi yarın ne olacağının garantisi yok.
    SSD'de mekanik parça olmadığından çok daha iyi ama ateş pahası :(
    Ben sistem topladığımda 1 TB 150 civarındaydı, şimdi el değmiyor :(

• Espa kullanıcısına yanıt
    Konuya, Edit 3 olarak eklendi.
  • cıyanogen C kullanıcısına yanıt
    Oldukça kötü görünüyor diyebilirim
    Kaybedecek bir veri yok diyorsanız deneyebilirsiniz. Hiç sanmasamda ufak bir düzelme ihtimali olabilir.
    Düzelmezse HD Tune ile tarayıp kırmızı noktalar bir yerde yoğunluklu olarak toplanmışsa Edit 3 te anlattığım gibi o yoğunluklu bölümü kullanmamak için gizleyebilirsiniz.
  • bir bilgisayar toplarken Ssd en son alacağım parça sistem isterse 15dk sonra açılsın.
  • Seagate'den iyice nefret etmeye başladım. Adamlar yedikleri küfür ve aldıkları şikayet nedeniyle resmi forumlarını kapattılar. O derece.

Konuya gelince eğer disk okuma esnasında, spare sector denilen boş bölümlere bozuk gördüğü sektörleri taşıdıysa ve SMART değerleri daha kötüye gitmiyorsa bir süre daha disk kullanılabilir. Ama disk artık güvenilir değildir ve yedekleme şiddetle önerilir. Mantıksal bozuk sektörleri low level format veya Windows chkdsk /r ve sonrasında /b ile düzeltebilirsiniz (NTFS), sadece dosya sistemi bozuk kesimleri unmap yapıyor bu durumda (/b ile). Windows full format işlemide aynı disk üreticisinin kendi aracında olduğu gibi Vista'dan itibaren (eskiden farklı çalışıyordu) buna muadil şekilde diske komple zero (sıfır) yazarak spare sector allocation işlemini tetikleyip bozuk sektörleri gizlemekten ibarettir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 23 Ocak 2019; 0:51:56 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yıllar sonra ilk defa yararlı bir konu gördüm DH'de.
  • Mesajım dursun

Teşekkürler
    Teşekkürler naneyi yemiş belli ki son 3 ayda falan farkettim bunu. Hasar nasıl alıyor onu da anlamıyorum kasanın içinde sımsıkı duruyor aslında belki geldiğinden beri hasarlıydı sonradan patlak verdi.

İçinde önemli veri tutmuyorum sadece steam oyunları yüklü onların da yedeği var. Bir daha WD marka almayacağım her şeyde olabilir diyeceksiniz belki ama Seagate marka disklerde çok uzun yıllar böyle bir şeyle hiç karşılaşmadım ben.
  • m-99 M kullanıcısına yanıt
    Bende wd element vardı 2 tb lik bozuldu yorumlara bakaraktan maxtor aldım seagate hdd barındırıyormuş bu saatten sonra da önemli veri yedeklemicem..

• 12 Saat süren yavaş biçimlendirme ile hdd ilk günkü sağlığına döndü, 6 aydır ses gelmiyor, bad sector kontrolünde de karşıma birşey çıkmadı. benim yaptığım nasıl birşey acaba sayın hocam. Nasıl bir tepki verdi acaba benim işlemim hdd'ye. OKuma-yazma hızı 40-50 mb civarlarında.

HDD Bad Sector sorununu nasıl çözdüm? (HD Tune)

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.