Şimdi Ara

HDD Bad Sector sorununu nasıl çözdüm? (HD Tune) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
223
Cevap
113
Favori
59.682
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
129 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Aynı olay başıma gelse ve eğer içinde ciddi dosyalar olsa işin peşini bırakmazdım. Belki o muadil parça fabrikasyon sorunlu olarak size denk gelmiş olabilir.

Bazen eski karttaki biosu yeni karta taşımak gerekebiliyormuş böyle bir şey yaptınız mı?
  • benim hddnin kopyalama hızı falan çok düşük (17 mb/s) bu yöntem işe yararmı acaba diskte bad sector yoktu ama reallocated sector count ve event count'un yanında warning yazıyordu hatırladığım kadarıyla

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • x7cyclops X kullanıcısına yanıt
    Ekran görüntüsünü atabilirmisin? Önemli veri varsa kurtarmaya bak. Son zamanlarını yaşıyor olabilir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sen nasıl bir kralsın kral

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu diskin durumu çok mu kötü c5 c6 veriyor ? 2 senelik hard disk wd blue marka forumda herkes tavsiye etmişti iki senede cortladı galiba @WaxKitten

HDD Bad Sector sorununu nasıl çözdüm? (HD Tune)
    HDD Bad Sector sorununu nasıl çözdüm? (HD Tune)

• axlrose. kullanıcısına yanıt
    ben zaten sıfırlar yazmamışım ki sıfırla dolmuş bir hddniz olur yazmışım.
  • Bende 3 adet bu şekilde hdd vardı aslında BS yoktu sadece kartın kontak kısımları kararmıştı temizleyince BS lerde yok oldu ,buda aklınızda bulunsun.
  • Sayende belgesel izledik yararlı konu

• Helal olsun adam akıllı bir konu bulabildim sonunda
  • Psycho53 P kullanıcısına yanıt
    Ben hd deki o parçayı değiştirdim baktım yine çalışmıyor vakumsuz ortamda içini de açmış bulundum birdaha hayıretmez sanırım.

• WaxKitten kullanıcısına yanıt
    İçinde yüzlerce film,dizi,belgesel,müzik,program ve binlerce fotoğraf vardı ama benim için tek önemli olan düğün fotoları dostum yoksa ne harici ne içindekiler önemli değil düğün fotoları gitti neden yedek almadıysam oda benim hatam.
    Bir tamirciye sordum izmir de ona istanbulda bakarlar dedi belki kurtarırlar ama çok yüksek meblalar dedi 5-6 bin gibi.

• m-99 M kullanıcısına yanıt
    "C5: Değiştirilmeyi bekleyen ve hakkında karar verilmemeiş sektörler. Bir sektörde sorun olduğunda önce veri okunmaya çalışılır ve okunduğunda yedek sektörlerle değiştirilir. Ancak okunamıyorsa bir süreliğinde yeniden denenmek üzere bekletilir. Disk bu esnada bu sektörün sorunlu olduğunu aklında tutar ve ara ara tekrar kontrol eder."

"C6: Okuma veya yazma esnasında karşılaşılan ve düzeltilemeyen hata sayısı. Bu değerin artması disk yüzeyinde veya mekanik sistemde bir hasar olduğu anlamına gelir."

https://www.enpedi.com/2016/02/smart-degerleri-nedir.html

Malesef durum kötü görünüyor. WD deki C5 bende de var ve daha eski olmasına rağmen Seagate'imde bile yok.

İçerisinde önemli verileri saklamayın. Sizin yapacağınız pek bir durum yok. Garantisi olsaydı belki değişim yaparlardı. Başkalarında ücretsiz değişim yapmışlar.

Bu 14 tane boşta bekleyen sorunlu sektör eğer uzun zamandır böyleyse demek ki C6'daki mekanik okunamayan hatalar bu sektörler. 14 tane C5'i yani boşta bekleyen kararsız sektörleri kendine gelip bad sector'e dönüşmesini sağlamak için low level format atabilirsiniz. Eğer bad sector'e dönüşürse elindeki yedek sektörlerle değiştirebilir. Ben böyle düşünüyorum belki bunlar gerçekleşmeyebilir de. Low level formatın diskin ömründen yediğini, tüm verileri kalıcı olarak sildiğini de hatırlatayım. Disklerde ara sıra üstte verdiğim linke bakıp oradaki değerleri kontrol etmek gerekiyor.

• En son böyle yararlı konu 2008de falan açılmıştı sanırım. Şöyle böyle diyebilirsiniz ama yararlı bi konu. Tipim nasıl ssli veya allah yok konularından sonra kurumuş bir dimağa gelen su gibi.

• Vay be konu bilgi şöleni eski günlerdeki gibi. Konu sahibine teşkkürler.

Ben şunu sormak istiyorum HDD kaç yıllıktı sıfır mu yoksa 2. el miydi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Infinitum -- 22 Ocak 2019; 3:52:36 >
  • fiziksel bir sorunu hiçbir şey düzeltmez ,sadece o bölümü kapatan bir program var ,adı HDD Regenerator programı
    bu program gerçekten işe yarıyor ama düzeltme değil ,o bölümleri kapatarak diske ulaşmanızı sağlıyor
    çok az sayıda bad sektör bulup onarırsa diskte uzun süre sorun çıkmayabiliyor ama yine de bir garantisi yok

eski bir konu var onu bulursam buraya yazayım

evet konuyu buldum
    https://forum.donanimhaber.com/harddisk-bad-sector-onarma-99-basari--49182988#49182988

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C.CEMİL -- 22 Ocak 2019; 6:16:42 >
  • Gorkemq kullanıcısına yanıt
    yararlı konu ama başlıktaki gibi, bad sector düzeltilemez. donanımsal hatadır. zaten gerekli açıklamayı yapmış arkadaşlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Keşke bu konu daha önce açılsaydı yakınlarda 2 tb wd element diskim bozuldu çok üzülmüştüm tamire gönderdim çözemediler. Disk çöp oldu yerine 2 tb maxtor aldım eski hevesim kalmadı kenarda duruyor sadece resim ve video yedekliyorum. Diğerinde her şey vardı 10 yıllık emek gitti..

• bende de 160gb lık bir disk var samsung marka. okuma yazma hızları berbat. windows 7 kurulu fakat sistemi 5 dakikada anca açıyor. usb belleğe wintousb ile windows 7 kurmuştum o bile daha hızlıydı siz düşünün gerisini.

hd tune ile tarattığımda ise 1 tane kırmızı nokta çıktı. sizce bu işlemi yapmam mantıklı olur mu, yoksa diskten artık hayır gelmez mi?
  • Infinitum kullanıcısına yanıt
    Sıfır ve konudaki disk 4-5 yıllık.

• Hayır yanlış düşünüyorsunuz çoğu kişi yanlış biliyor bad sector düzeltilebilir konudaki 2. mesajımda belirttim. Hangi durumlarda düzeltilebilir?

Mantıksal bad sector varsa konuda yaptığım gibi üzerine yazdırma yaparak silme ve yavaş biçimlendirmeyle veya low level format atma gibi yöntemlerle düzeltilebilir.

Donanımsal bad sector varsa ve diskte bunu karşılayacak kadar yedek sektör varsa kendi kendine düzelebilir, eğer kendi kendine düzelmezse low level format gibi yöntemlerle safını belirlemek için tetiklenebilir. Başarılı olursa bad sector'e düşer ve varsa yedekle değişebilir.

Ben en başta çoğu kişi gibi düzeltilemez olduğunu, kendi karşılaştığım durumun tesadüf olduğunu sanıyordum. Sonra konuda ilk mesajın vesilesiyle bad sector'ün ikiye ayrıldığını ve bu durumlarda düzeltilebilir olduğunu öğrendim. Malesef çoğu yerde mantıksal-donanımsal ve yedek sektörler hakkında bahsedilmemiş.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.